Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jakie dyski zewnętrzne dla MBP, aby złożyć system: FW800, 1-2TB x2 w RAID1?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 pizzaguy

pizzaguy
  • 6 postów

Napisano 13 listopada 2010 - 21:31

Mam ok. 1500zł, potrzebuję złożyć taki system dla MBP - dwa dyski 3.5" zewnętrzne na FW800, jeden z nich będzie kopią drugiego w jakiś sposób (domyślnie przyjmuję RAID 1; na moim biurku jest już jeden dysk Time Machine; dwa nowe dyski mają zajmować się tylko sobą, tzn. jeden ma backupować drugi).

Myślałem o takim grubym WD My Book Studio Ed. 2TB lub 4TB (~1500zł, [URL="http://www.ceneo.pl/2692656"]tutaj wgląd[/URL]) - obecnie ciężko dostać wersję 2TB (a szkoda, zaoszczędziłbym) - które to My Booki zawierają po 2 dyski i pozwalają realizować RAID 0/1 na poziomie sprzętowym (tak mi się wydaje).

Znaną mi alternatywą są dwa pojedyncze dyski My Book Studio Ed. 1TB lub 2TB (2x1TB lub 2x2TB) co wyszłoby taniej, ale musiałbym trzymać dwa zasilacze, łączyć je zewnętrzenie kabelkiem (zrobić wianuszek - daisy chain:), RAID realizować programowo, co jest pewnie znacznie gorszym rozwiązaniem (tak mi się wydaje).

Innych opcji nie znam - polecacie jakieś rozwiązania? (gotowe RAIDy, dobre programy do backupu dla dwóch autonomicznych identycznych dysków na FW, dobrej klasy dyski zewnętrzne ogólnie; LaCie, które znalazłem w Polsce wydają mi się drogie i brzydkie). Ogólnie: FW800, dyski 3.5", 1TB-2TB dostępnej dla mnie przestrzeni + tyle samo na kopię.

#2 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 13 listopada 2010 - 21:47

odezwij sie do mnie na GG/skype - postaram sie Ci pomoc. Pozdrawiam, Michal

#3 gregpo

gregpo
  • 42 postów

Napisano 13 listopada 2010 - 22:00

Ale pls nie zapomnij napisac cos o koncowym rozwiazaniu na forum... :)

#4 Heniutek

Heniutek
  • 423 postów
  • Płeć:

Napisano 14 listopada 2010 - 13:21

Sorry, cofka :-)

To tylko Raid 0
Coś mi się pokiełbasiło.

*******************************************

G-TECH G-RAID4-2000 - 2TB (eSATA FW400/800)

To są podobno dobre i dodatkowo estetyczne produkty.
Masz też eSata gdybyś chciał podłączyć do PC.
Osobiście NIE używałem, więc nie traktuj tego jako rekomendacje.

Pozdrawiam,
Tomek

#5 pizzaguy

pizzaguy
  • 6 postów

Napisano 15 listopada 2010 - 15:53

user_jgora: Na skajpie nie da rady ze względu na "Twoje ustawienia prywatności". Widziałem w ofercie Twojego sklepu dyski "2x 1TB iOmega UltraMax Plus FireWire" - czy mają jakieś zalety w stosunku do WD Studio? gregpo: Nie zapomnę napisać o końcowym rozwiązaniu, obiecuję. Heniutek: No niestety, Raid 0 - a ja potrzebuję kopii zapasowej.

#6 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 16 listopada 2010 - 18:58

hmm, dziwne z tym skype, login bimservice, nie powinno byc problemu, chyba ze beta 5.0 cos miesza...

zaleta iOmegi jest w sumie tylko wykonanie obudowy w calosci z aluminium, obie obudowy od strony technicznej niczym sie nie roznia. Jesli mialbym wybierac dla siebie - wybralbym WD - dyski z serii Green bardzo dobrze sie spisuja - natomiast w iOmedze - nigdy nie wiemy co siedzi w srodku.

---------- Wpis dodano o 20:58 ---------- Poprzedni wpis dodano o 19:58 ----------

user_jgora:
...Widziałem w ofercie Twojego sklepu dyski "2x 1TB iOmega UltraMax Plus FireWire" - czy mają jakieś zalety w stosunku do WD Studio?


tak na marginesie to tez zerknalem i sie przerazilem, ceny juz "lekko" poprawione ;)

#7 pizzaguy

pizzaguy
  • 6 postów

Napisano 29 listopada 2010 - 14:03

Już po zakupach. Zdecydowałem się na WD My Book Studio Edition II 2TB (2x1TB) od user_jgora, tj. na [url=http://www.alezakupy.pl]BiM Service - Apple Authorised Reseller[/url]. Nie zdążyłem jeszcze dużo popracować z dyskiem, ale sprzedawcę już teraz mogę zdecydowanie polecić :).

Rozważałem Iomegę, Lacie i WD. Zalety WD to, oprócz spełnienia wymagań z pierwszego posta tego wątku (2x1TB, RAID 1, FW itp.): serwis na miejscu, w Polsce, standardowe zasilacze (w razie czego), sprawdzone (WD Green) i łatwo wymienialne dyski (w razie czego). Iomega ponoć nieco gorszej jakości, Lacie może mieć problemy z serwisowaniem, poza tym My Book był konkurencyjny cenowo (899zł - 2x1TB, Studio Ed.), poza tym mam już jednego My Booka, tylko pojedynczego z Ameryki (dla neurotycznych estetów: kolory są zgodne, ale wysokości różne - może ktoś nie będzie mógł spać przez nierówności na półce).

Do dysku (2x1TB) dostałem zasilacz 3A (do pojedynczego był kiedyś 1.5A), kable: FW800, FW800-400, USB (esata CHYBA nie było, nie pamiętam), CD z dokumentacją, softem do konfigurowania RAID (dysk nie ma fizycznego przełącznika RAID0-RAID1), sterownikiem przyspieszającym komunikację z dyskami zewnętrznymi (może tylko na WD, może na wszystkie - nie wiem) i softem do backupu, który niby się odpala, ale nie chce poprawnie działać na moim OS X 10.6.5.

Gdyby coś było nie tak z WD podczas jakichś większych prac, dam znać. W przeciwnym wypadku - jestem zadowolony :).

#8 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 01 grudnia 2010 - 20:05

WD Studio to dobry standard, mam nadzieje ze bedzie dlugo sluzyl :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych