Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[OSPRZĘT] Kalibracja monitora LCD ? LaCie19"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 26 września 2005 - 22:53

Ostanio mam pewien denerwujący problem.

[center:28f32fbaad]Dołączona grafika [/center:28f32fbaad]
Mam monitor LaCie photon19'vision i mam wrażenie, że wszystkie monitory w sklepach przeróżnych wyświetlają kolory lepiej niż ten Lacie.
Próbowałęm już kilku ustawień, ale wciąż obraz jest co najmnije średniej jakości.

Macie jakieś porady/sposoby na poprawną kalibracje tego monitorka ?.

Wszędzie czytam, że monitor jest super szczególnie do fotografi, ale ja przestaje w to wierzyć. (zaczynam myśleć, że monitor jest walnięty). Obraz jest "jakby"nieostry, kolory są "nienaturalne", generalnie można go określić mianem - nienaturalny.
Jako drugi monitor mam LaCie electron19" (CRT) więc mam porównanie. Niestety nie mam dojścia do sprzętowego kalibratora. (chociaż szukam gdzie mogę takie cacko wypoźyczyć)

#2 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 27 września 2005 - 09:54

Z tego co kojarzę to Photoshop powinien mieć wbudowany jakiś porządny kalibrator.

#3 Grosik

Grosik
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2005 - 16:44

Re: [OSPRZĘT] Kalibracja monitora LCD ? LaCie19"

Ostanio mam pewien denerwujący problem.

[center:051f43ea3b]Obrazek [/center:051f43ea3b]
Mam monitor LaCie photon19'vision i mam wrażenie, że wszystkie monitory w sklepach przeróżnych wyświetlają kolory lepiej niż ten Lacie.
Próbowałęm już kilku ustawień, ale wciąż obraz jest co najmnije średniej jakości.

Macie jakieś porady/sposoby na poprawną kalibracje tego monitorka ?.

Wszędzie czytam, że monitor jest super szczególnie do fotografi, ale ja przestaje w to wierzyć. (zaczynam myśleć, że monitor jest walnięty). Obraz jest "jakby"nieostry, kolory są "nienaturalne", generalnie można go określić mianem - nienaturalny.
Jako drugi monitor mam LaCie electron19" (CRT) więc mam porównanie. Niestety nie mam dojścia do sprzętowego kalibratora. (chociaż szukam gdzie mogę takie cacko wypoźyczyć)


Na poczatek sugerowalbym "zresertowanie" wszystkich ustawien (kiedys przez 2 dni walczylem ze swoim EIZO bo robil cuda... okazalo sie pozniej ze poprzedni wlasciciel porzadnie namieszal gleboko w OSD). Rozumiem ze masz go podpietego do mac'a. Czy probowales kalibracji przez System Preferences/Display/color/Calibrate/Expert mode ???

Jesli nie to polecam. Najlepiej wieczorowa pora bez dodatkowego zrodla swiatla... w zasadzie majac troszke wiedzy i czytajac co pisze mozna w ten sposob calkiem niezle skalibrowac monitor. Choc i tak nie jestes w stanie przebic sprzetowej kalibracji...

Jesli chodzi o sprzetowy kalibrator... zapraszam do Kielc- moge uzyczyc :)

[ Dodano: 2005-09-27, 17:45 ]

Z tego co kojarzę to Photoshop powinien mieć wbudowany jakiś porządny kalibrator.


W Photoshopie owszem sa ustawienia odnosnie wyswietlanych kolorow ale nijak sie to ma do kalibracji monitora :)

#4 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 27 września 2005 - 18:48

Nie znam dokladnie TEGO modelu, ale mam sporo Lacie w firmie i mozesz byc pewien,ze monitory sa b.dobrej jakosci (choc przyznam szczerze ze CRT sa dla mnie "pewniejsze"). Nie wiem czy jest to monitor z kalibracja sprzetowa czy bez ale chyba bez ?? Najlepszym rozwiazaniem jest pozyczyc kalibrator (najlepiej Lacie BlueEye I lub II i ustawic monitor raz na zawsze). Innym sposobem (jesli nie masz dostepu do kalibracji sprzetowej) jest trzymanie sie zasad: - jest dzialasz na polu DTP-Fotografia cyfrowa ustaw temp na 9300 - kontrast na Max lub b. blisko max. - gamma oczywiscie 1,8 no b. rzadko na Mac'u i przy DTP/Foto stosuje sie 2,2-2 - unikaj sztucznych zrodel swiatla padajacych na monitor (to penie wiesz) Metody bardziej "organoleptyczne" ale tez skuteczne: :mrgreen: - jesli masz pod reka probnik Pantonów to zadaj na monitor i sprawdz z oryginalem - sprawdz kolory spotowe czerwony 100/100, czysta biel(nie powinno byc różowej poswiaty) - no i szary K20% i szary C20%,M20%,Y20%,K20% - porownaj ze zdjeciem, ulotka lub fota, która b. dobrze znasz i wiesz jak powinna wygladac (ja czesto stosuje te metode, chociaz posiadam kalibrator sprzetowy).

#5 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 27 września 2005 - 22:13

Wow BigMac dzięki za wskazówki, mnie też się przydadzą! :D

porownaj ze zdjeciem, ulotka lub fota, która b. dobrze znasz i wiesz jak powinna wygladac (ja czesto stosuje te metode, chociaz posiadam kalibrator sprzetowy).

A ja od siebe dodam, że świetnie się nadaje któryś z numerów Digita z konkursem na "złotą czcionkę" - bierzemy zwycięski wydruk (a więc najlepsyz pod każdym względem, a więc i kolorystycznie), a na płytce mam dołączony pliczek wzorcowy :) Wg mnie to chyba jedna z najprostszych (i skutecznych mam nadzieję?) maetod "prymitywnej" kalibracji... :]]]

Acha, jeszcze jdeno - CRT rulezz! :D

#6 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 27 września 2005 - 22:18

Dzięki za wskazówki.... niby to oczywiste, ale nie do końca jak widać. Zgodzę się z tym, że CRT rządzi. Stoją obok siebie Lacie electron19blueIV (CRT) i ten LCD photon19vision i zdecydowanie wolę CRT. LCD używam jako ekran do poczty, narzędzi dla programów itp - czyli raczej pomocniczo. Żałuje troszkę wydanej kasy (ale to firma płaciła), bo zestaw 2 CRT LaCie byłby tańszy!!!

#7 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 28 września 2005 - 17:34

bo zestaw 2 CRT LaCie byłby tańszy!!!

Zwróci się w zmniejszonym zużyciu energii no i oczka mniej zmęczysz ;) to i na okuliście zaoszczędzisz :)

#8 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 28 września 2005 - 18:11

bo zestaw 2 CRT LaCie byłby tańszy!!!

Zwróci się w zmniejszonym zużyciu energii no i oczka mniej zmęczysz ;) to i na okuliście zaoszczędzisz :)


No niby masz racje, ale.... jak zrobiłem czasopismo swego czasu na LCD to miałem ciekwy telefon z drukarni z zapytaniem czy ja na pewno chce drukować TAKIE KOLORY ! ! !
CRT rządzi w DTP i to sie zmienia, ale powoli.

Zastanawia mnie jakość paneli Apple do DTP. :twisted:

#9 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 28 września 2005 - 19:06

Zastanawia mnie jakość paneli Apple do DTP.


Odpowiadajac przewrotnie - Marketing maja naprawde zajebisty :mrgreen:

#10 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 września 2005 - 00:11

No niby masz racje, ale.... jak zrobiłem czasopismo swego czasu na LCD to miałem ciekwy telefon z drukarni z zapytaniem czy ja na pewno chce drukować TAKIE KOLORY ! ! !

Ech, gdzie te czasy, kiedy pracowało się wyłącznie "na liczby" i nikt nie marzył o prooferach ekranowych... ;-)

CRT rządzi w DTP i to sie zmienia, ale powoli.

E tam powoli - zmienia się szybko, ale ceny nadal wysokie. Taki na przykład EIZO ColorEdge CG220 to doskonały monitor do DTP, ale kosztuje coś koło 18000 zł.

Zastanawia mnie jakość paneli Apple do DTP. :twisted:

A to zależy który panel - te dużo to nawet całkiem, całkiem ;-)

#11 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 29 września 2005 - 09:49

bo zestaw 2 CRT LaCie byłby tańszy!!!

Zwróci się w zmniejszonym zużyciu energii

Nie gadaj, zanim mu się zwróci, to już go wyrzuci... (mam na myśłi ceny monitorów WYSOKIEJ JAKOŚCI)

no i oczka mniej zmęczysz ;) to i na okuliście zaoszczędzisz :)

no to widocznie ja jestem jakiś inny... (dobra, tylko bez przytaczania opinii lekarzy, ja i tak wolę lekki "blurek" niż te wypiłowane krawędzie... :P )




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych