Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

wydajność ADOBE CS5


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 23 września 2010 - 14:51

Witam Jestem dość nowym /wydawałoby się/ szczęśliwym posiadaczem iMac'a i5 27' gdyby nie to że dramatycznie wręcz wygląda moja wydajność w w/w pakiecie a zwłaszcza w pracy z InDesign CS5 gdzie nawet zmiana wielkości 'workspace' wydaj sie byc czyms co zarzyna tego kompa :( powodując czysty slide show na monitorze. Tak jak napisalem na początku - nie mam bezpośredniego porównania z innymi macami ale nawet na moim 4lotnim pececie wszystko chodziło o wiele płynniej /co prawda w pakiecie CS4.../ Zwiększenie wydajności i komfortu pracy to były główne przesłanki za zakupem tego kompa a jest znacznie gorzej niż na starzejącym się już poprzedniku :( a tu taki "niefat" - by nie napisać klops. Szukałem w sieci jakichś pytań czy choćby delikatnych wzmianek że coś jest nie tak z tą wydajnością - ale nic sensownego niestety nie znalazłem - więc pytam Was Drodzy MacUser'zy - czy to ja jestem zbyt wymagający czy też rzeczywiście jest coś nie tak /OBY!/ z moim iMaciem. Będę wdzięczny za jakąkolwiek poradę co z tym zrobić - bo już mi powoli zaczyna brakować włosów na głowie i wulgaryzmów których nie szczędzę mojemu pupilkowi :)

#2 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 23 września 2010 - 16:21

Jest coś nie tak, ale nie z Makiem, tylko z pakietem CS5 na Maka (ja mam OsX10.5.8). Poinstaluj wszystkie dostępne patche z adobe - mi to trochę pomogło, choć nadal jest pełno błędów wieku dziecięcego. Wydajność całości nieco też się poprawiła po dołożeniu kolejnych 4 GB RAMu (teraz mam 8 GB). Teoretyczne wykorzystanie wszystkich moich 8 rdzeni w MacPro woła o pomstę do nieba! Najbardziej pracochłonne operacje jadą tylko na jednym rdzeniu. W Indesign trochę jest lepiej o tyle, że np. export można robić w tle i w tym samym momencie można pracować na tym samym lub innym dokumencie. Szkoda, że tak nie ma w Photoshopie - choć tu pewnie bym zarżnął mój Raid na scratchu.

#3 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 23 września 2010 - 16:29

@Jaras Wersje testową całego pakietu mam ze strony Adobe i teoretycznie wszystkie aktualizacje i mam tez 8GB pamięci o których wspomniałeś i niestety sytuacja wygląda tak jak napisałem :/ i na przykład ja w czasie exportu w inDesignie - nie mogę już raczej nic więcej robic - przynajmniej w tym programie...

#4 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 września 2010 - 11:18

U mnie działa bez problemów, a mam 4GB RAMu. Może nie jestem bardzo wymagający ale zdarza mi się składać w Id większe dokumenty i komputer spokojnie działa nic się nie tnie.

#5 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 25 września 2010 - 13:28

Jaras ma rację ID CS5 jest wyj ątkowo "mulasty" w porównaniu do CS4. Podobnie jest z AI. PS CS5 działa dla odmiany deczko szybciej niż CS4 ale ponoć to kwestia wielkości obrabianych plików. U mnie bitmapy 1 GB się nie pojawiają. ;-) Można sobie nieco przyspieszyć pracę odpowiednio organizując materiały. Nie używać formatu TIFF a zamiast niego PSD, Photoshop PDF, JPEG. Nie używać formatu EPS a zamiast niego AI lub PDF. I wtedy pracuje się znacznie płynniej.

#6 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 26 września 2010 - 10:21

Testowałem CS5 na Windows 7 i OSX.
Faktycznie trzeba najpierw pociągnąć update od Adobe.
Ale i tak z wykorzystaniem wszystkich rdzeni słabo jest.

#7 JacekM3

JacekM3
  • 170 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2010 - 15:34

Pecetowcy też narzekają na InDesigna CS5. Podobno nawet kilka firm wystąpiło do Adobe z prośbą o numery seryjne do niższej wersji (CS4) i dostali (w Polsce). W razie czego możesz spróbować tego "downgrade". Ja na pececie mam CS5 cały komplet i wszystko jest ok (tzn. Photoshop 64 bit i Illustrator), z jednym wyjątkiem InDesigna używałem do tej pory CS3 a dziś się zmusiłem i zainstalowałem CS4 :) . Nie musiałem prosić o downgrade bo na półce stoją pudła od wersji 2.0 :) więc mogę sobie wybierać do woli. Na szczęście przeniosły (ręcznie)/zadziałały wszystkie ustawienia z CS3 i jestem dobrej myśli ale dopiero od jutra ruszę do pracy w InDesignie CS4. Jak pisałem w innym wątku ja (zaznaczam "ja") Maka do składu bym nie kupił właśnie ze względu na wydajność (dzięki temu co poczytałem na tym Forum), ale to już inna sprawa...

#8 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 26 września 2010 - 20:27

@Jaras
Wersje testową całego pakietu mam ze strony Adobe i teoretycznie wszystkie aktualizacje i mam tez 8GB pamięci o których wspomniałeś i niestety sytuacja wygląda tak jak napisałem :/ i na przykład ja w czasie exportu w inDesignie - nie mogę już raczej nic więcej robic - przynajmniej w tym programie...

Może to z powodu wersji testowej nie możesz podczas eksportu nic robić. U mnie (mam zakupioną wersję Standard) działa w tle - wyniki można obserwować w background task.

Z takich ciekawszych błędów CS5 to:
- kilka razy wywalał się ID przy usuwaniu wiersza w tabeli
- ID przy dokumencie kilkudziesięciostronicowym potrafi przymulić przy przewijaniu stron na palecie pages (długo generuje miniaturki)
- PS ma problemy z odświeżaniem ekranu - przy japco +/- nagle na fragmencie obrazka pojawia mi się fragment zdjęcia będącego w clipboardzie.
- PS bardzo dużo "mieli" mi dyskiem systemowym, choć scratch disk mam ustawiony na inny dysk (Raid0) - i to niezależnie od wielkości pracy.
- Illustrator - czasami nie można na obiekcie (np. kwadracie) z obwódką ustawić jej wypozycjonowanie (do środka, centralnie lub na zewnątrz)

#9 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 27 września 2010 - 09:20

dziękuję bardzo za te opinie które niestety utwierdzają mnie w przekonaniu że jednak to coś z moim sprzętem jest nie tak. Opisujecie sytuację gdy w miarę normalnie pracujecie z oprogramowaniem - w moim przypadku - różnica w pracy jest przeogromna. Fakt że zdarza mi się pracować z naprawde dużymi plikami - ale podobne "problemy" odczuwam też przy 2-4 stronicowych dokumentach... @Śfieży - pracuję właśnie w taki sposób głównie pierając sie na PSDekach i AI - więc to też argument ze powinno być dobrze... @Jaras - może i racja ale - może to problem wersji testowej - ale jeśli tak jest jaką mam pewność że po zakupie pakietu coś się zmieni... Jako że jestem dość świeżym użytkownikiem maca - wciąż kusi mnie by przeinstalować system :) bo samo zamknięcie i ponowne otwarcie windy tffuuu OS'a - nie pomaga :) ale poważnie co zamierzam: - ściągnąłem wersje inDesign'a na PC - zainstaluję ją na bootcampie /wiem ze to nie wiarygodny test - ale przynajmniej da mi odpowiedz czy jest jakaś różnica miedzy szybkością działania i pracy na tych samych plikach - teoretycznie na tym samym sprzęcie (jeśli nie będzie to dopiero zacznę się martwić...)/ - wiem że być może troszkę na początku mojej przygody z mac'iem namieszałem w samym systemie instalując w obłędnym szale wszystkie te nowe dla mnie "malutkie fajniutkie programiki" - co prawda ogromna większość jest już poza dyskiem - ale może coś tam jeszcze "piszczy" (sprawdzałem to w weekend szukając odpowiedzi w takich programach jak DiskUtilities, MainMenu itp - by sprawdzić czy wszystko jest OK z samym systemem - i póki co wygląda na to ze tak....) - przeinstaluję iDesigna... - krok rozpaczy.... - przeinstaluję system (!!!) - oddam kompa do CortLandu... Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestię będę wdzięczny....

#10 horyzont

horyzont
  • 1 345 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2010 - 09:42

Może właśnie Twój komputer wyszedł z zaśmieconym os x'em.... Panowie....dwa kompy w domu MacBook Pro i CS4 Mac Pro 1.1 i CS5 na obu wszystko chodzi szybko.... w większości nie zauważam usterek przez Was opisanych. 400mb tiffy, skład 64 stronnicowe w ind z duuuużą ilością zewn PSD/EPS Macbook nie śmiga jak burza...ale Mac Pro tak.... choć po mału jednak chyba zamiast indd wróce do Quarka (jednak quark dużo lepiej sobie radzi z wielostronnicowymi magazynami)

#11 efreet

efreet
  • 45 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 27 września 2010 - 09:58

Również posiadam iMac i5 27" i muszę powiedzieć, że PS cs5 działa relatywnie szybciej po przesiadce z PC(głównie małe pliki). Jedyny poważny problem jaki mam to po kilkunastominutowej pracy z PS przestaje otwierać pliki. Wszystkie update-y mam zainstalowane. Musiałem przełączyć w tryb x32, żeby pozbyć się upierdliwego błędu, jednak niesmak pozostaje, bo nie pracuje na x64. Jeśli ktoś miał ten problem to dajcie znać.

#12 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 01 października 2010 - 11:12

Na jeden dzień miałem możliwość rozszerzenia pamięci z 8 do 16 GB - w Photoshopie rewelacja - od razu poczułem kopa choćby przy skalowaniu grupy warstwa razem z jej obrotem (w scratch disk pokazywało mi 40 GB). Wniosek jest od lat ten sam - RAMu nigdy dosyć.

#13 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 04 października 2010 - 10:02

:) wnioski coraz bardziej przypominają odwieczne walki z PC ;P ja w tym tyg oddaje mojego imaca do serwisu - bo już mi pomysły się kończą... zobaczymy co oni na to poradzą

#14 horyzont

horyzont
  • 1 345 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 października 2010 - 10:11

a system przeinstalowywałeś na czysto ?

#15 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 04 października 2010 - 20:58

nie tego nie robiłem i szczerze mówiąc mam lekkie obawy - czy czegoś jeszcze bardziej nie sknocę

#16 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 października 2010 - 18:37

bez obaw

#17 Isosart

Isosart
  • 2 postów

Napisano 07 października 2010 - 09:25

Witam Pozwolę podłączyć się do tego wątku. Właśnie zakupiłem Maca Pro - 2.8 Quad, 3gb RAM, Snow Leopard. Pracuję w CS5. Tworząc duże pliki (oparte na foto) w PS komp strasznie "muli", a ciężar plików po eksporcie do Tiffa przeraża mnie. 500cm/250cm przy 100 DPI = 850Mb. Dodam, że tworząc ten sam projekt w AI w skali 1:10 po przerastrowaniu w PS do skali 1:1 i zapisaniu w Tiff waga = 220 Mb. Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego PS dodaje tyle wagi plikom? Dlaczego tak "muli" przy takich parametrach maca? Czy to jest kwestia ustawień PS? Z góry dziękuję.

#18 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 07 października 2010 - 09:48

"Muli" bo masz mało RAMu i swapuje po HDD, który za szybki to nie jest. Co do wagi pliku, to u mnie przy tych rozmiarach tiff z PS wychodzi 739 MB (czarna apla, CMYK), a to samo po przeskalowaniu z 1:10 -> 1:1 i zrastrowaniu z AI w PS wychodzi dokładnie to samo (czyli 739 MB). A pracuję w CS3. Mogę tylko zgadywać, że może zapisałeś tego tiffa zrastrowanego w RGB lub z kompresją? Jeszcze małe pytanie: czy te 100 DPI to wymóg drukarni? Przy tym rozmiarze (zależnie od medium, techniki itp) wystarcza często niższa rozdzielczość.

#19 aderstend

aderstend
  • 7 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 października 2010 - 18:47

Czy ktoś ma CS5 na MBP 2.4GHz i5 (15.4″/ 8GB / 500GB 7200rmp / GF330M 256 MB)? Jak się sprawuję InDesign? Nie zamula się? Czy CS5 będzie lepiej chodził na procesorze z wyższym taktowaniem?

#20 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 15 października 2010 - 09:05

ad. 2 - nie. ad. 3 - większy wpływna wydajność miała by pewnie optymalizacjia i poprawa błędów w sofcie Adobe niż szybszy procek. Sam procesor w kompie to nie wszystko. Na wydajność całego systemu ma wpływ także ilość pamięci i szybkość dysku.

#21 Jess

Jess
  • 391 postów
  • SkądWilanów

Napisano 19 października 2010 - 14:45

Coś z tym InDesign CS5 jest nie tak jednak. Ja przesiadłem się z CS3, gdzie hulało wszystko super. W CS5 nawet zwiększenie lub zmniejszenie okna było problemem bo zacinało oraz skalowanie zwykłych figur geometrycznych, o przewijaniu całego dokumentu nie wspomnę. Ja znalazłem na to lekarstwo i powyłączałem wszystkie bajery w opcjach, to znaczy np. hand tool na better performance, live screen drawing na never itd.

#22 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 28 października 2010 - 12:38

póki co ja zrobiłem reset mac'a - zainstalowałem ponownie wszsytko od nowa... zaczynam testować ale na rzut oka przeciąganie/skalowanie okienka w InDesign'ie wyglada tak samo koszmarnie... już naprawdę brakuje mi opcji... zastanawiałem sięczy może dodatkowe pamięci które dokupiłem są jakieś trefne - ale diagnostyka sprzętu z dostarczonej ApplicationCD - nie wykazuje żadnych problemów - nawet z dyskiem - który czasam podczas zwykłej pracy piłuje niesamowicie...

#23 Homik

Homik
  • 173 postów
  • SkądWawa

Napisano 28 października 2010 - 20:50

mam iMac'a i7 27 w CS4 Odświeżanie i IDyku super, reszta pakietu śmiga. Widocznie wolniej niż PMG5! kręci pdf z pscripta. I nie daje rady wykonać pdf press z poscripta powyżej 2GB - Distiller odlatuje w kosmos podaje procent na minus..... Generalnie przyspieszenie odświeżania w Indyku przy overprint prev rewelacja.

#24 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 31 października 2010 - 21:07

kidzior W ID wyłącz thumbnails w paletkach Pages i Layers. W PS Cache Tile Size trzeba ustawić na 1024 kB.

#25 kidzior

kidzior
  • 9 postów
  • SkądSopot

Napisano 01 listopada 2010 - 10:35

kidzior
W ID wyłącz thumbnails w paletkach Pages i Layers.
W PS Cache Tile Size trzeba ustawić na 1024 kB.


dzięki wprowadzę
PS calkiem pro portfolio - gratuluje :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych