Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy Parallels spełni moje wymagania? Może konieczny BootCamp?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 08:50

Witam, jestem nowym posiadaczem mojego pierwszego MacBooka Pro 13'' model mid 2010 - 2,4 C2D, 4GB RAM, 250GB. System jak i sam laptop mi jak najbardziej odpowiadają jednak zaczynam teraz studia ekonomiczne i zależy mi na kilku programach z Windy i z tego powodu zacząłem zastanawiać się nad instalacją Win7 w Parallels lub BootCamp. Przede wszystkim zależy mi na korzystaniu z MS Office. Chce tworzyc, edytowac, otrzymywac i wysyłać w pełni edytowalne pliki z Worda czy Excella. Czytałem, ze ani iWork, ani OpenOffice, ani Neo Office, ani nawet MS Office for Mac nie zapewnią mi pełnej kompatybilności i przy bardziej zaawansowanej edycji coś się zawsze wykrzaczy. A nie chę też skazywać się na zapisywanie plików tylko w PDFie. Dlatego też pozostaje mi Parallels, który też imponuje możliwością pracy w obu systemach na raz (np. okienko Excella w Parallels a w tle iTunes i Safari z Mac OS - chcę ograniczyć używanie Windy do minimum). Teraz moje pytanie - jak bardzo energożerny będzie taki Parallels z odpalonymi programami jak wyżej? Szybko zżera baterię czy da się na nim popracowac kilka godzin? Rozumiem, ze Word czy Excell nie sa zbyt pamieciożerne wiec o szybkość działania nawet nie pytam. Oprócz MS Office chciałbym odpalić program DFU taki jak Fruity Loops Studio. Tutaj juz nie chodzi o baterię a bardziej o szybkość. Dałoby się na nim komfortowo pracować czy lepiej odpalać go na Windzie w BootCampie? Jak mówiłem bardzo pasuje mi sposób działania Paralles - odpalanie windy bez reboot'owania i przełaczania miedzy systamami w Expose. Czy do tego co wymieniłem wystarczy mi Parallels? Czy konieczny już BootCamp? Za wszelkie porady i odpowiedzi dziękuje!

#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 września 2010 - 15:19

Na 4GB ramu powinien wystarczyć Parallels. Co do baterii, nie umiem powiedzieć, ale logicznym jest, że większe obciążenie -> większe zużycie.

#3 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 16:21

Dzięki za odpowiedź :) Aż tak źle z logicznym myśleniem u mnie nie jest :P Rozumiem, że będzie większe zużycie, ale czy np. Parallels nie jest jakoś mega pamięciożerny, że żywotność baterii skraca się np. do godziny? W końcu to odpalone 2 systemy operacyjne na raz. Ma ktoś jakieś wnioski po używaniu? Jak mówiłem, używanie Win7 w Parallels chciałbym ograniczyć do minimum także poza zasięgiem zasilania korzystałbym tylko z Office'a.

#4 zgagato

zgagato
  • 115 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 16 września 2010 - 16:32

Moze uzyj XP zamiast 7? Mniej obciaza kompa i w parallels czy virtual box chodzi szybko. Skoro chcesz uzywac windy jak najmniej xp starczy. Co do baterii to os x + parallels bedzie lepiej sobie radzil z bateria niz bc +w7/xp. W bc zarzadzanie bateria jest gorsze niz pod os x. Narazie

#5 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 16:38

Rozumiem, faktycznie można również XP. Mówiłem win7 bo czytałem, że jest dość stabilna, dobrze działa i generalnie ludzie pozytywnie ją oceniają.

#6 Vibez

Vibez
  • 120 postów

Napisano 16 września 2010 - 16:44

Od siebie dodam że jakakolwiek praca z programem typu DAW na emulowanym systemie absolutnie odpada. No chyba że lubisz pracować z latencją pół sekundy do sekundy (posiadam MBP late 2009 z VMware Fusion). Może odpowiednie sterowniki troche by pomogły ale i tak o bardziej zaawansowanych projektach bym nie myślał. Zamiast FL polecam Abletona, śmiga na maku pierwszorzędnie. ;)

#7 bydlak

bydlak
  • 51 postów
  • SkądBruxelles

Napisano 16 września 2010 - 16:48

Kup maczka popracuj na darmoszce i zobaczysz czy faktycznie niezbedny ci bedzie windek. Praca w open office wcale taka zla nie jest. Fakt interface graficzny nie jest za piekny ale za to dosc funkcjonalny. Przesadzilem juz sporo osob z windkow na maca z open office i nie ma tragedi. Jakos specjalnie nie narzekaja. Fakt nie sa to jacys zaawansowaniu uzytkownicy a przewaznie handlowcy. Pobaw sie zawsze mozesz paralersa kupic pozniej :)

#8 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 17:12

Vibez@ a jakby to wyglądało w przypadku BC? To bardziej 'natywny' system, czy nadal emulacja? Bo sam nie mam pojęcia. Jeśli na windzie w BC dałoby się pracować w DAW to nie ma problemu bo odpalałbym tylko w domu czyli przy zasilaniu pod ręką.

#9 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 września 2010 - 17:23

to w 100% 'natywny' system. no i pod Boot Campem bateria na pewno dłużej wytrzyma - tylko jeden system na raz, mniejsze obciążenie procesora bo nie ma potrzeby emulacji sprzętu.

#10 zgagato

zgagato
  • 115 postów
  • Skąd3miasto

Napisano 16 września 2010 - 17:41

nie. Pod BC bateria dziala o 1 - 2h krocej niz na macu. Pod Parallels (z vm ware nie mialem do czynienia) i virtual box mozna robic bez problemu wszystko oprocz gier i ciezkiej grafiki 3d - rendering. Cala reszta chodzi z 80 - 90 % predkoscia BC. Uzywam Parallels od 3, teraz mam 5. BC mam tylko do gier czasem. Do officea polecam virtualizacje i wylaczony internet pod maszyna virtualna.

#11 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 17:49

Teraz wychodzi Parallels 6, które podobno znacząco przyspiesza w grafice 3D. Może to będzie naprawdę opłacalne.

#12 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 16 września 2010 - 19:49

Tutaj juz nie chodzi o baterię a bardziej o szybkość. Dałoby się na nim komfortowo pracować czy lepiej odpalać go na Windzie w BootCampie? Jak mówiłem bardzo pasuje mi sposób działania Paralles - odpalanie windy bez reboot'owania i przełaczania miedzy systamami w Expose. Czy do tego co wymieniłem wystarczy mi Parallels? Czy konieczny już BootCamp?

Skorzystaj z BootCamp. Po instalacji jako domyślny uruchamiać będzie Ci się MacOS, gdy będziesz chciał inaczej: naciśnij ALT zaraz po włączeniu komputera.
Teraz jedna z bardzo fajnych opcji Parallels: masz uruchomiony MacOS i odpalasz jednocześnie maszynę wirtualną BootCamp. Reasumując nie musisz uruchamiać komputera ponownie by odpalić Windows z partycji BootCamp.
Mam tak zrobione na swoim iMac-u z tymże domyślnie uruchamia się mi Windows ze względu na mojego małego syna. Jak ja chcę na nim popracować uruchamiam MacOS, gdy raz na jakiś ruski rok chcę skorzystać w Windows uruchamiam pod MacOS tego Windowsa z BootCamp.

#13 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 19:59

Chyba nie do końca rozumiem. Tworzę partycję w BootCamp, na niej instaluje Winde. Jak potem odpalam BootCamp przez Parallels? Przeciez w Parallels chyba oddzielnie trzeba zainstalowac Winde, tak? A taka konfiguracja nie będzie pożerała baterii?

#14 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 16 września 2010 - 20:05

Instalujesz Windows przez BootCamp. Masz wtedy dwa niezależne systemy na komputerze, jednocześnie może jednak pracować tylko jeden, to logiczne. Teraz pod MacOS instalujesz Parallels (na pewno wersja 5, niższa nie wiem), po jego zainstalowaniu od razu masz widoczną już maszynę wirtualną z Windows - właśnie tę z BootCamp, bez kolejnej instalacji itd. Co do baterii nie wiem, bo mam to na iMac-u. Na MacBooku mam Paralles z maszyną wirtualną bez BootCamp więc trudno mi porównać. Pominę fakt, że przesiadając się na MacOS kupiłem Parallels bo bałem się że będę potrzebował programów z Windows, od roku odpalam maszynę wirtualną tylko po to by zaciągnąć poprawki do systemu od Microsoftu ;)

#15 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 20:24

Ok rozumiem. Mam jeszcze jedną niejasność - czy odpalanie Windy z BC przez Parallels to wirtualizacja systemu czy może tak jakbym przy włączaniu wcisnął alta i odpaliłaby się winda, tylko ze tutaj unikam ponownego włączania? Bo jeśli wirtualizacja, to jaka jest różnica między taką konfiguracją a po prostu nie instalowaniem BC, a samego Parallels z Winda? Źle wcześniej zapytałem - nie chodziło o baterię, a o szybkość działania. Kolega wyżej wspomniał, że winda pod Parallels działa jednak z lekkim opóźnieniem pod cięzszym softem (wspomnianym przeze mnie DAW - Fruity Loops, czy też dzisiejszych grach). Wiesz może jak to działa w takim ustawieniu jak podałes? Przepraszam, że tak pytam, ale nie mam jeszcze dostępu do Windy, żeby ją zainstalować, a lubię wszystko wcześniej ustalić.

#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 września 2010 - 20:37

To wirtualizacja, tylko korzysta z systemu zainstalowanego na osobnej partycji.

#17 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 września 2010 - 20:38

hm, zastanówmy się... nagle komputer magicznie natywnie odpala dwa systemy jednocześnie czy może jednak jeden jest wirtualizowany? odrobinę jakiegoś takiego trzeźwego myślenia. jak masz zainstalowanego 'normalnie', przy pomocy BC i go sobie wirtualizujesz pod OS X'em przy pomocy Parallels to chyba widać różnicę na pierwszy rzut oka? Masz i 'normalnie' zainstalowany system i dostęp do tego samego systemu podczas pracy pod OS X'em. jak masz tylko BC - to nie odpalisz tego systemu pracując pod OS X'em (bo chcesz jakiś programik szybko odpalić, bez rebootowania) jak masz tylko wirtualkę - to nie odpalisz systemu tak, żeby mógł korzystać w 100% z hardware.

#18 existor

existor
  • 111 postów

Napisano 16 września 2010 - 20:45

Ok, rozumiem, dzieki za odpowiedzi. Dostanę Winde to bedę się bawił, zobaczymy co wyjdzie!

#19 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 16 września 2010 - 20:49

Przy mojej konfiguracji iMac-a i programów z których korzystam różnicy w prędkości nie widzę. Nie mam DAW więc nie odpowiem Ci dokładnie na to pytanie. Co do pierwszego...., hmmmm. Nie wiem do końca jak to jest technicznie, czy Windows na BootCamp uruchomiony przez Parallels jest maszyną wirtualną. Nie chcę Cię wprowadzić w błąd, jestem poza domem i nie mogę tego sprawdzić, ale chyba Windows postawiony na maszynie wirtualnej pod Parallels emuluje kartę grafiki tak, że niektóre gry mojego syna miały problem bo wymagały wprost grafiki z chipsetem nVidia lub ATI, pod BC nie było tego problemu. Apple daje sterowniki do wszystkich urządzeń na BC i instalują się niejako automatycznie. Tu jednak mogę się mylić, więc od razu zaznaczam ;) Poza tym w moim przypadku syn siada do komputera i uruchamia go od razu z Windows. Gdyby nie BC uruchomiłby się MacOS i dopiero Windows - prawie 2x dłużej no i trochę za mały jest by uczyć go MacOS skoro w szkole uczy się Windows niestety. A jak poprzednicy napisali, ja gdy czegoś potrzebuję odpalam Windows zainstalowany na BC pod OSX.

#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 września 2010 - 20:55

Nie wiem do końca jak to jest technicznie, czy Windows na BootCamp uruchomiony przez Parallels jest maszyną wirtualną.


A słowo 'logika' znasz?

#21 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 16 września 2010 - 21:02

A słowo 'logika' znasz?

Znam, ale nie wiem dlaczego się czepiasz, napisałbym że jest maszyną wirtualną to mógłby się znaleźć ktoś taki jak Ty, który stwierdziłby że jednak nie jest, skoro Windows jest zainstalowany na BC, który pracuje na rzeczywistym sprzęcie.
Nie bałem się więc stwierdzenia że czegoś nie wiem.

#22 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 września 2010 - 08:34

jeszcze takiego mechanizmu nie wymyślili, żeby dwa systemy współdzieliły się jednym sprzętem. pomijając już fakt, że Parallels to po prostu maszyna wirtualna zawsze i wszędzie. Czy jeżeli zawartość dysku z windowsem będę miał na dysku USB, to nagle Parallels nie będzie maszyną wirtualną i będzie to natywne uruchomienie systemu? A czym to miałoby się różnić od tego, że zawartość dysku Windowsowego trzymam na innej partycji?

#23 analogee

analogee
  • 42 postów
  • SkądZnienack

Napisano 21 września 2010 - 19:33

witam, tak czytam wasze posty i się zastanawiam nad żywotnością baterii - jedni mówią co innego drudzy co innego. albo ja nie rozumiem? Pod czym dłużej podziała bateria - pod win xp w parallels czy pod win xp zainstalowanym jako oddzielny system, uruchamiany przy starcie komputera? (mówię tu o macbookach, szczególnie mbpro 13). Dzięki za odp, pzdr

#24 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 września 2010 - 19:52

zastanówmy się co może bardziej obciążać procesor, kartę graficzną czy dysk... 2 systemy działające jednocześnie + wirtualizacja czy tylko jeden z nich? więc stawiałbym na to, że odpalony 'normalnie' jednak będzie mniej prądu zżerał.

#25 analogee

analogee
  • 42 postów
  • SkądZnienack

Napisano 21 września 2010 - 19:58

a czemu 2 systemy + wirtualizacja? Tzn rozumiesz przez to MAC OS + XP + Parallels? Rozumowo i logicznie też mi się tak wydaje, ale jednak czekam na wypowiedzi użytkowników, którzy mają na ten temat wiedzę praktyczną... A co sądzicie o odchudzonej wersji XP - Power XP chyba się zwie. Da się takie cudo zainstalować na MAC OSX? I będzie to to działać? Bo jeśli ma mniej procesów niż sam XP, to powinien też dłużej podziałać na MACu. Użytkownicy MBP 13 - ile trzyma wam bateria gdy pracujecie na MACu pod Windą?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych