Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zmiana wyglądu Mac OS X


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
304 odpowiedzi w tym temacie

#1 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 05 lutego 2007 - 12:48

*
Popularny

Co chwilę ktoś zakłada nowy temat o ikonkach, tapetach itp. więc chyba dobrym pomysłem będzie założyć jeden przyklejony temat, w którym będzie można wszelakiej maści linki dodawać ;)

W pierwszym poście chciałbym też umieścić link do mini poradnika na temat zmian wyglądu Mac'owego interfejsu, napisałem to kiedyś ale jakoś nie miałem czasu wrzucić do netu - mam nadzieję, że komuś się przyda ;)

Code poradził, aby zamieścić to również w formie posta na forum więc jedziemy z postem a link z plikiem do ściągnięcia nadal aktualny poniżej ;)

POST ZAWIERA GRAFIKI - POCZEKAJ AŻ SIĘ POJAWIĄ!

MAC OSX Gui Customizing Guide, czyli jak zmienić wygląd interfejsu Twojego Mac'a.
Postaram się w tym dokumencie umieścić jak najwięcej informacji na tematy takie jak:


DESKTOP PICTURES:

- jak zmieniać tła biurka,
- jak dodać foldery ze swoimi propozycjami na tło biurka do menu w System Preferences,
- inne możliwości Desktop Pictures,


SCRENSAVERS:

- wygaszacze ekranu - ustawienia,


IKONKI:

- zmiana pojedynczych ikonek,
- zmiana ikonek całego systemu,
- zmiana ikonek w Dock'u
- tworzenie własnych ikonek


GUIKIT THEMES:

- czym zmienic wygląd interfejsu systemowego,



ZMIANA CZCIONEK:

- Silk


Uwalnianie ukrytych możliwości systemu:

- TinkerTool


-[]-



Dołączona grafika


Aby zmienić tło biurka należy: kliknąć prawym przyciskiem myszy na biurko i wybrać "Change Desktop Background..." lub kliknąć
jabłuszko w lewym górnym rogu ekranu i wybrać: "System Preferences" - "Desktop & Screensaver".
Można również kliknąć ikonkę "System Preferences" w dock'u i wybrać: "Desktop & Screensaver".

Po wybraniu funkcji zmiany tła biurka pojawi się okno, w którym po lewej stronie znajdujemy foldery z grafikami/zdjęciami do wybrania - po kliknięciu na wybrany folder jego zawartość wyświetli się w głównej części okna, w formie miniaturek obrazów. U góry znajduje się miniaturka obecnego tła biurka. Pod nią umieszczone jest menu opcji, które pozwala na różne rodzaje kompozycji wybranego tła - jeśli np. wybrany obrazek ma inną rozdzielczość niż nasze biurko, możemy wybrać opcję "Stretch to fill screen" lub "Tile" w przypadku gdy używamy wzorków.


Dołączona grafika


Oprócz stałych folderów Apple znajdujących się w menu po lewej, widzimy również "Pictures Folder" - dzięki niemu możemy wybrać zdjęcie/grafikę znajdujacą się w folderze "Pictures".

Choose folder pozwala na wybranie dowolnego folderu z grafikami.

Ustawienie podstawowe pozwala na korzystanie tylko z jednego takiego folderu ale jakiś czas temu znalazłem sposób aby to zmienić i dzięki temu posiadam w menu kilkanaście folderów z grafikami ;)

Jak to zrobić - operacja jest bardzo prosta:

- wybieramy foldery ktorych chcemy używać i przenosimy do: Macintosh HD/Library/Desktop Pictures;

- idziemy do: /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show Package Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/ - kopiujemy plik Collections.plist. i wklejamy go gdzieś, np. do folderu Documents, aby mieć tzw. backup, gdy zechcemy przywrócić menu do pierwotnej wersji.
- Wklejamy ten sam plik np. na biurko (ważne, żeby nie edytować tego, który znajduje się w Documents) i otwieramy go za pomocą Text Edit.


Dołączona grafika


Fragment zaznaczony na niebiesko kopiujemy i wklejamy gdziekolwiek w liście, pamiętając jednak, aby zachowała ona identyczną ciągłość zapisu - czyli takie same nawiasy w tych samych miejscach itd.

Następnie zmieniamy:

identifier = tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast abstract

path = "/Library/Desktop Pictures/ tutaj wpisujemy nazwe swojego folderu zamiast Abstract";

Należy pamiętać o wielkich i małych literach!

Gdy już dokonamy wpisów dotyczących każdego z dodanych przez nas folderów wciskamy na klawiaturze jabłko+s i zamykamy Text Edit.

Następnie klikamy na nasz zmieniony plik Collections.plist i przeciagamy go do folderu w którym znajduje się oryginał, ( powinniście mieć nadal to okno otwarte czyli tu: /System/Library/PreferencePanes/DesktopScreenEffectsPref.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show PAckage Contents)/Contents/Resources/DesktopPictures.prefPane (klikamy prawym i wybieramy: Show Package Contents) /Contents/Resources/

Pojawi się informacja - klikamy Authenticate, wpisujemy hasło i ok.

Zamykamy okna i gotowe - foldery dodany przez nas znajdują się teraz w menu Desktop ;)


Dołączona grafika


Poniżej Choose folder znajdują się też lista albumów o pokazów slajdów które stworzyliśmy w iPhoto - każdy z nich może być również użyty jako źródło obrazów. Kolejną funkcją jaką możemy wykorzystać jest znajdujące się w dolnej części okienka "Desktop & Screensaver" Change picture - dzięki temu możemy wybrać automatyczną zmianę tła biurka w różnych odstępach czasu - wybranie opcji 5 sekund stwarza fajne wrażenie, że tło biurka jest animowanym wygaszaczem ;)

Strony z Desktop Pictures:

PixelGirlPresents, interfaceLift, GuiKit, SocksOff, Desktopography, deviantArt, Psychopulse





-[]-


Dołączona grafika



Dołączona grafika


Pozostając w tym samym oknie w którym wybieramy tła biurka klikamy na przycisk Screen Saver.
Podobnie jak w przypadku orazów, po prawej mamy menu z którego wybieramy wygaszacz którego będziemy używać. Podstawowy zestaw Apple zawiera szereg wspaniałych screen saver'ów. Identycznie jak w przypadku Desktop Pictures możemy
wybrać album iPhoto z listy znajdującej się poniżej - zostanie automatycznie przekształcona w animowany pokaz slajdów.
Możemy również dodawać wygaszacze ścignięte z internetu - taki screen saver umieszczamy po prostu w Library/Screen Savers
i gotowe.
W zależności od rodzaju wygaszacza, może on mieć różne opcje i możliwości ustawień, które możemy zmieniać wg. własnych upodobań klikając przycisk Options...
Przycisk Test pozwoli zobaczyć nam jak Screensaver wygląda w akcji - mamy też podgląd w formie miniaturki w środkowej części okna.
W dolnej części okna znajdują się opcje pozwalające na ustawienie:
- czasu po którym ma włączyć sie wygaszacz,
- przycisk Hot Corners... dzieki któremu, możemy wybrać który z rogów ekranu będzie uaktywniał Screen Saver natychmiast.

Strony z ScreenSavers:

Tutaj



-[]-



Dołączona grafika



Aby zmienić ikonkę dowolnego pliku - klikamy na wybraną ikonkę prawym - Get Info - w oknie które się pojawi klikamy na małą grafikę która znajduje się w górnej częsci okna (pojawi się niebieska obwódka) i wciskamy klawisze Jabłko+c, lub z paska menu wybieramy Edit - Copy.



Dołączona grafika



Wybieramy plik którego ikonke chcemy zmienić i powtarzamy powyższą operację tyle, że po kliknięciu na górną miniaturkę zamiast
Jabłko+c wciskamy Jabłko+v, lub wybieramy w menu Edit - Paste.

Aby zmienić ikonki całego systemu oraz ikonki Finder i Trash w dock'u potrzebna jest znakomita aplikacja firmy Panic o nazwie CandyBar


Do pobrania stąd: Candybar - program płatny, 12.95 us.

Pozala on zapisywać całe komplety ikonek jak też i dowolne ich mieszanie.

Ikonki w aplikacji znajdujących się w dock'u zmieniamy identycznym sposobem jak opisany powyżej, jednak aby nowa ikonka pojawiła się w dock'u, musimy najpierw wyrzucić z niego starą i przeciągnąc do niego aplikację ze zmienioina ikonką, lub używając aplikacji TinkerTool kliknąc przycisk - Relaunch Dock.

TinkerTool do pobrania stąd: TinkerTool - program darmowy

Tworzenie własnych ikonek - jest bardzo proste, wystarczy pobrać sprytną aplikację o nazwie iConverter, który dowolną grafikę zamienia na wybrany przez nas format, w tym właśnie .icns i nadaje wymiary 128x128 px.

Do pobrania stąd: iConverter = program darmowy


Można też tworzyć w pełni profesjonalne ikonki w Photoshopie, korzystając z plug-in'a dostępnego tutaj:

iconBuilder


Strony z ikonkami:


http://www.iconfactory.com/, http://www.rad-e8.com/, http://www.widgetwidget.com/icons.html, http://www.pixelgirl...s.com/icons.php, http://www.pixelpressicons.com/, http://www.vanillasoap.com/, http://www.mixthepix.com/, http://www.louiemantia.com/, http://jonas.seph.ws.../portfolio.html, http://homepage.mac....esign/icons.htm, http://psycho.falba.net



-[]-



Dołączona grafika


GuiKit Themes, czyli zmiana wyglądu interfejsu, jest możliwa dzięki aplikacji o nazwie ShapeShifter,
do pobrania stąd: Shapeshifter by Unsanity - progrm płatny




Umożliwia ona używanie wielu styli wyglądu okien, aplikacji całego systemu.
Obsługa aplikacji jest bajecznie prosta, po prostu pobieramy temat który chcemy użyć - przycisk Download, następnie Apply[b/] - w menu po lewej wybieramy z listy pobrany wcześniej Temat i klikamy Apply Changes.


Dołączona grafika


Log out/log in i gotowe - cały system wygląda kompletnie inaczej ;)

Aby zresetować wygląd do stanu podstawowego - System Preferences - ShapeShifter - Restore Defaults.

Tematy do pobrania stąd: interfaceLift

Aby stworzyć swój własny Temat: [ul=http://www.geekspiff.com/software/themepark/]Themepark by Geekspiff[/url]

-[]-



http://img251.images...18/fontygm4.png



Aby zmienić czcionkę w całym systemie, a nawet w aplikacjach wystarczy użyć aplikacji o nazwie SILK

Do pobrania stąd: Silk by Unsanity - program płatny

Jeśli chcemy zmienić czcionkę idziemy do System Preferences - SILK zaznaczamy SIlk Enabled i przechodzimy do Font Settings
Tutaj możemy wybrać, które z czcionek chcemy zastąpić innymi - zaznaczając Font Substitution Enabled i wybierając Oryginal Font - czcionkę którą chcemy zastąpić oraz Replace With - czcionkę której będziemy używać.
Możemy też automatycznie zastąpić wszystkie czcionki jedną wybraną przez nas, zaznaczając Custom Theme Font oraz Fast, klikamy dwukrotnie ramkę znajdującą się poniżej i wybieramy czcionkę której chcemy używać.
Zamykamy SILK - Log Out/Log In i gotowe.


Przykład systemu ze zmienioną czcionką: screen

-[]-


TinkerTool



http://img267.images...529/tinkso9.png



TinkerTool to bardzo fajna, darmowa aplikacja, pozwalająca na użycie funkcji które system już posiada ale nie są one dostępne w standardowym menu.
Konfiguracja i użytkowanie są bajecznie proste - po prostu zaznaczamy które właściwości mają zostać uruchomione i użyć przycisku Relaunch - odpowiednio dla każdego działu. Polecam zwłaszcza opcję Use Transparent icons for hidden applications w dock'u - dzięki której ikonki ukrytych programów stają się półprzezroczyste - czasami jest to bardzo przydatna funkcja ;)

-[]-


Mam nadzieję, że ten tekst się komuś przyda- życzę miłej zabawy z interfejsem Mac OS X.

[b]"Tekst do użytku prywatnego/niekomercyjnego.


Pozdrawiam ;)

p.s. Plik w formie tekstu z grafikami do obrania stąd: http://psycho.falba.net/guitweak.zip

Ponieważ artykuł Psychopulse jest świetny a problem zmiany wyglądu systemu pojawia się często - przyklejam temat. Dzięki, Psycho!
MF-Insider


#2 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 05 lutego 2007 - 13:27

świetna robota Psycho! :)

#3 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 05 lutego 2007 - 14:04

od dawna czegoś takiego szukałem!! wielkie dzięki!!

#4 reRESERVEDFX

reRESERVEDFX

    /////AMG

  • 2 111 postów
  • SkądBurr Ridge, IL

Napisano 06 lutego 2007 - 06:42

Czlowieku ale ty jestes psychicznie... wspanialy!!!!! :D Swietna robota!!!! Bardzo fajny i mily tutorial! Plusik sie nalezy.

#5 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 lutego 2007 - 13:34

Bardzo wspaniały artykuł! Jeśli można (bo tego mi zabrakło) dodam jeszcze od siebie, że istnieje również możliwość tworzenia "kompozytowych" znaczków (ikon) teczek (folderów) przy pomocy darmowego Finderowego plugina o nazwie "FinderIcon" - do pobrania np. z VersionTrackera lub ze strony producenta.
Pozwala na połączenie standardowego znaczka teczki ze znaczkiem dowolnej aplikacji. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, kiedy to aplikacje mylą nam się z teczkami :)

Niestety, podobno nie działa z Intelami, ale nie mam jak przetestować. W wymaganiach
wspomniany jest Jaguar i Pantera, ale z Tygrysem też działa.


Tak wygląda w działaniu:

Dołączona grafika

A oto możliwy efekt w postaci magazynu gotowych znaczków:

Dołączona grafika

Więzej zrzutów ekranowych dostępnych jest na stronie producenta
  • MacDada i joystick lubią to

#6 brzoza

brzoza
  • 207 postów
  • Skądokolice Bydgoszczy

Napisano 06 lutego 2007 - 18:21

Dzięki wielkie tego potrzebowałem:!: Świetna robota:!:

#7 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 06 lutego 2007 - 21:58

Hej, dzięki za komentarze - jeśli ktoś chce cokolwiek dodać w temacie - super, o to mi chodziło, żeby stworzyć jeden temat na tzw. moding i w nim podawać tutoriale, linki do tapet/ikonek itdp., i rozwiązywać problemy związane ze zmianą wyglądu systemu ;)

#8 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 06 lutego 2007 - 22:07

a może ktoś mi wytłumaczyć jak wrócić do ustawień sprzed zmian? Otóż chciałem sobie zmienić ikonkę skype'a na fajową ikonkę, którą zrobił psycho no ale bez candybara się nie da a tego nie wiedziałem no i moja ikonka poszła się szukać a candybara jeszcze nie kupiłem i nie zamierzam w najbliższym czasie. no więc chciałem tą ikonkę zmienić tak normalnie a tu kicha się pojawiła najpierw taka systemowa ikonka z ico napisem, teraz zmienilem na ikonkę psycho ale niestety otoczka jest czarna tego, jak zmienić bez candybara? da się?

#9 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 lutego 2007 - 23:07

A to zależy co i czym zmieniasz... Większość tych podanych przez Psychopulse aplikacji ma opcje typu Reset to defaults, w FinderIcon jest Clear, a jeśli zmieniasz ikonkę ręcznie wklejając w okienku Info, to podobnie ją usuwasz - zaznaczasz i naciskasz Backspace i wraca domyślna (podobnie można z ikonkami zmienionymi przez FinderIcon). Niestety nie wiem jak wyciągnąć ikonkę z candybarowych zestawów.... edit: ale te ikonki Psychopulse'a można zmieniać bez candybara... sprawdziłem. A zestawy .icns można otwierać i edytować Iconographerem

#10 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 07 lutego 2007 - 00:24

Żeby wócić do oryginalnej ikonki systemowej: Klikasz prawym - Get info - klikasz na małą ikonkę u góry - Jabłko+X i gotowe, zawsze powraca.


Skype, System Preferences - zamieniamy przy użyciu CandyBar - Applications

Pliki .icns najłatwiej zamieniać iConverterem

Link do mini tutka video: LOS TUTORIALOS
  • MacDada lubi to

#11 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 07 lutego 2007 - 17:38

fajny tutek:) a czy TinkerTool jest tylko na ppc czy (mam nadzeje) sie myle? pzdr:) EDIT: ok juz wiem. jest napisane ze ppc ale u mnie tez dziala:)

#12 dredziarz

dredziarz
  • 869 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 07 lutego 2007 - 20:49

już działa, samo się zmieniło.... :o

#13 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 01 marca 2007 - 00:44

Ukazały się updateowane minimalistyczne Themes autorstwa Gerrit'a - podaję link, bo to najwyższa z możliwych jakości i niesamowicie dobrze się na nich pracuje - Aluminium używam cały czas ;)

Link: http://styleaddicted.net/themes/

#14 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 05 marca 2007 - 18:04

pytanie w zwiazku ze zmiana ikonek w aplikacjach systemowych: dlaczego nie moge zmienic ikonki np Maila? japko+V nie dziala no i edit>paste tez nie... Pewnie ja cos zle robie wiec prosze o douczeie mnie;) pzdr

#15 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 05 marca 2007 - 22:20

Działa, działa - pewnie po prostu nie kliknęłaś na małą ikonkę w okienku Info - musisz na nią kliknąć zanim dasz Paste - będzie miała niebieską otoczkę - zobacz tutaj:

Video

A zeby ikonka zmienila się w docku to wyrzuc z docka ikonkę mail i wstaw tam ikonkę aplikację ze zmienioną już ikonką ;) sama się w dock'u nie zmieni ;)

#16 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 06 marca 2007 - 01:04

Działa, działa


nie dziala nie dziala;)
I wiem ze z docka trzeba wyrzucic i wstawic nowa:p

I klikam na ta mala ikonke i nawet sie podswietla na niebiesko. Ba! nawet copy sie pojawia ale paste ni cholery pojawic sie nie chce;)

#17 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 06 marca 2007 - 02:19

Dziwne, hm, może spróbuj najpierw dać na oryginalnej ikonce - oczywiście w okienku Info - Cmnd+X a póżniej spróbuj standardowo skopiwoać i wkleić. Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją ;)

#18 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 06 marca 2007 - 08:13

nie dziala nie dziala;)
I wiem ze z docka trzeba wyrzucic i wstawic nowa:p

I klikam na ta mala ikonke i nawet sie podswietla na niebiesko. Ba! nawet copy sie pojawia ale paste ni cholery pojawic sie nie chce;)


odblokuj klodeczke ;-) i zadziala

#19 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 06 marca 2007 - 12:15

odblokuj klodeczke ;-) i zadziala



klodeczki nie ma:)

Dziwne bo inne jak np jpg, folder moge zamienic.

Preview, mail, i kilka innych nie:(

A moze TinkerTool ma cos z tym wspolnego?

#20 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2007 - 13:44

Tinker Tool raczej nie, chyba że zmieniłaś domyślne uprawnienia.
Kłódeczka pojawi się po rozwinięciu okna Ownership&Permissions oraz Details
Dołączona grafika
Żeby zmienić ikonkę musisz mieć uprawnienia Read&Write - przyczyną może być też to, że pracujesz na koncie zwykłego użytkownika, bez uprawnień administracyjnych.

edit: a może po prostu czas naprawić permissions?

#21 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 06 marca 2007 - 15:16

przyczyną może być też to, że pracujesz na koncie zwykłego użytkownika, bez uprawnień administracyjnych.


i o to chodzi:)
dziekuje:)

To w takim razie jeszcze jedno pytanie:czemu w get info plik .icns wyglada tak (zdjecie w zalaczniku)?
Chodzi mi wlasnie o ta mala ikonke ktora powinnam skopiowac.

#22 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 06 marca 2007 - 15:51

Musisz ją zmienić przy pomocy iConvertera na format .icns który będzie działał z systemem.
O tak: iConverter video tutek


A tu coś specjalnego na dzisiaj dla wszystkich którzy chcieliby mieć w menubar wyświetlaną całą datę, żeby wyglądała np. tak:

Dołączona grafika

Tutek video

Całość jest banalnie prosta i nie wymaga używania jakiegokolwiek programu ;)
  • MacDada lubi to

#23 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 06 marca 2007 - 20:10

Musisz ją zmienić przy pomocy iConvertera na format .icns który będzie działał z systemem.
O tak: iConverter video tutek



Powiedzmy ze dziala;)

Ale jeszcze Was czyms zaskocze:)
Ikona transmission ktora znajduje sie w docku wraca do starego wygladu zaraz po wylaczeniu programu.
I co Wy na to?:)

pzdr

#24 clr

clr
  • 1 326 postów

Napisano 06 marca 2007 - 20:48

uzyj programu Candybar (niestety platny) to nie bedzie wracac ;)

#25 KJoanna

KJoanna
  • 298 postów
  • SkądGalway

Napisano 07 marca 2007 - 12:44

uzyj programu Candybar (niestety platny) to nie bedzie wracac ;)


ee to podziekuje:)
ikonka transmission jest okropna ale skoro patrze na nia juz od roku to dluzej tez wytrzymam;)

Dziekuje za pomoc:)

pzdr




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych