Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Fotografia] Czym obrabiacie RAWy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 n0wy

n0wy
  • 87 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 11:09

Chciałbym się dowiedzieć czym obrabiacie RAWy na Macu? Nie znam jeszcze dobrze oprogramoania foto na tym systemie i jak narazie używam ACR (Adobe Camera Raw w PS CS2), ale nie odpowiada mi w nim to, że nawet przy drobnych korektach ekspozycji strasznie wyciąga szumy ze zdjęć (nawet w ISO100). Poza tym jego automatyczne opcje, aby uniknąć przepaleń zmniejszają ekspozycję, a podbijają Brightness, przez co zdjęcia wydają się być wyblakłe. Na szczęście to można wyłączyć, problem zostaje z tymi szumami. Czego Wy używacie i jakie macie uwagi?

#2 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 02 lutego 2007 - 11:20

ACR wyciaga szumy? Bluznisz czlowieku ;) Jesli Twoje "drobne korekty" polegaja na kreceniu EV na plus o dwie dzialki to nawet jakbys mial ISO25 to wygenerujesz szumy. Nie ma innej opcji. ACR swietnie radzi sobie z szumem. Uzyj opcji denoise. Swietnie pozbywa sie kolorowego szumiu sprawaiajc, ze staja sie mily dla oka i bardziej neutralny. Osobiscie polecam przetestowac Adobe Lightroom. Pracuje on na silniku ACR i imo daje swietne efekty. W dodatku mozna zarzadzac Library, co jest bardzo przydatna opcja.

#3 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 11:23

W sumie to wszystko zależy od tego jaki masz aparat, canon dostarcza wyśmienity soft do obróbki raw- DPP Ciekawą pozycją jest lightroom moim zdaniem lepszą aperture.

#4 n0wy

n0wy
  • 87 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 11:41

ACR wyciaga szumy? Bluznisz czlowieku ;) Jesli Twoje "drobne korekty" polegaja na kreceniu EV na plus o dwie dzialki to nawet jakbys mial ISO25 to wygenerujesz szumy. Nie ma innej opcji.
ACR swietnie radzi sobie z szumem. Uzyj opcji denoise. Swietnie pozbywa sie kolorowego szumiu sprawaiajc, ze staja sie mily dla oka i bardziej neutralny. Osobiscie polecam przetestowac Adobe Lightroom. Pracuje on na silniku ACR i imo daje swietne efekty. W dodatku mozna zarzadzac Library, co jest bardzo przydatna opcja.


Absolutnie nie +/- 2EV ;) Dla ISO 100 w Canonie 350D korekta nawet o 0,5EV przy jednoczesnym podbiciu ostrości generuje szumy (widoczne oczywiście na 100% powiększeniu, może jestem zboczony ;) ). Faktycznie nie bawiłem się Noise Reduction, pewnie pomoże.

Chciałem się dowiedzieć po prostu czego Wy używacie, co Wam się podoba a co nie?
Dzięki za odp.

#5 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 02 lutego 2007 - 11:44

Nie podciagaj ostrosci przy wolaniu RAWa. Taki zabieg nie ma sensu. Lepiej to zrobic w pozniejszym etapie obrobki. Trabant bis i szumy przy +0,5EV? Nie przesadzaj :-) Staraj sie bardziej doswietlac, lepiej zjecahc w razie potrzeby na minus niz podkrecac na plus.

#6 n0wy

n0wy
  • 87 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 11:56

No OK, z lepszym doświetlaniem masz rację ;) Ostrość to też był mój skrót myślowy - naturalnie robię to później, ale pewnie przesadzam z USM :P Mój błąd zapewne leży w tym, że wrzucam batcha, a wiadomo, że te same parametry wyostrzania nie nadaje się do wszystkich zdjęć.

#7 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 13:19

wyostrzanie zdjęć to skomplikowany proces, wymaga wiele pracy, najlepsze efekty uzyskuje się wyostrzając nie w rgb czy cmyku a w LAB
polecam lekturę tekstu naszego makowego kolegi: Wyostrzanie zdjęć i ich powiększanie - kilka porad

Jeszcze raz wrócę do DigitalPhotograhyProfesional choć temat nie został podjęty:
Jego wyostrzenie efektami do pewnego momentu dorównuje wyostrzaniu w wymieniony w "artykule" sposób

#8 n0wy

n0wy
  • 87 postów

Napisano 02 lutego 2007 - 14:12

Od czasu przeczytania książki Scotta Kelby wyostrzam tylko w trybie LAB. DPP nigdy nie stosowałem, ale chyba w końcu będę musiał spróbować. Niestety wyjechałem z kraju na kilka miesięcy, a płytkę z softem Canona zostawiłem w domu ;)

#9 kordian

kordian
  • 6 postów

Napisano 14 lutego 2007 - 14:42

przyjemny jest RAWshooter

#10 bast3k

bast3k
  • 90 postów
  • Skąd02-972

Napisano 15 lutego 2007 - 20:22

wszystko zalezy od hardware-u. ja mam nikona, i nef-y obrabiam w nikon capture nx, chociaz uwazam ze starsza wersja byla duzo bardziej przejrzysta i intuicyjna.

#11 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 lutego 2007 - 20:26

Aperture.

#12 Mamut

Mamut
  • 295 postów
  • SkądSkatowni

Napisano 18 lutego 2007 - 01:23

uzywam aperture przy Nikonie d70s i tym co mam w podpisie a kolorowe koleczko doprowadza mnie do szlenstwa program dobry ale niewiem dlaczego taki wolny jest :?: przy obrobce moze nie ale jak zaczynam przegladac zdjecia szybko porownywac zaczyna sie myslenie moze to przez dysk w kazdym razie denerwujace lubie jak wszystko dzieje sie bardzo szybko a i denerwuje mnie ze jak importuje zdjecia niewiem czy da sie ustawic zeby byl w 16bit abo zapis juz znalazlem i ustawilem program przydatny raczej do drobnych korekt typu ekspozycja ladnie usuwa szumy a glownym + jest funkcja ktora zostawia na kompie jedynie miniatury a jak chcesz powiekszyc mowi ktory dysk wlozyc teraz rusze z testami CS3 bo CS2 dziala gorzej niz Aperture ale to przez rossete :( i tyle z mojej strony :)

#13 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 18 lutego 2007 - 07:57

uzywam aperture przy Nikonie d70s i tym co mam w podpisie a kolorowe koleczko doprowadza mnie do szlenstwa program dobry ale niewiem dlaczego taki wolny jest :?: ... :( i tyle z mojej strony :)

To może przeczytaj wymagania sprzętowe tego programu? Moim zdanie wywaliłeś 1200zł w błoto... lepiej było poczekać i kupić ps CS3 (pewnie ze 2700) ale myśle że to będzie lepsze rozwiązanie.
tu wymieniono ciekawe alternatywy dla aperture.

---- Dodano 18-02-2007 o godzinie 08:26 ----
Potężne narzędzie do obróbki plików raw to Capture One Pro v1.2
Jest to produkt firmy Phase One jednaego z trzech największych specjalistów od przystawek cyfrowych. W odróżnieniu ok leaf capture, czy programów hasselblada te obsługuje wszystkie raw'y i jest sprzedawany nie tylko z przystawką. Wiele osób używających np DsM2 wybiera ten program. Mi on nie pasuje ze względu na brak współpracy z canon capture lub eos untility (programy do robienia zdjęć bezpośrednio do komputera)
http://www.dpreview....001c1proosx.asp

#14 Masaii

Masaii
  • 68 postów

Napisano 24 lutego 2007 - 00:12

przyjemny jest RAWshooter


AFAIR RawShooter nie biega pod MacOS;-( a szkoda


cały jego engine siedzi w lightroom'ie

#15 Mamut

Mamut
  • 295 postów
  • SkądSkatowni

Napisano 24 lutego 2007 - 13:22

To może przeczytaj wymagania sprzętowe tego programu? Moim zdanie wywaliłeś 1200zł w błoto... lepiej było poczekać i kupić ps CS3 (pewnie ze 2700) ale myśle że to będzie lepsze rozwiązanie.
tu wymieniono ciekawe alternatywy dla aperture.


Jeszcze nie wydalem 30 dniowy mam ale chyba sie skusze na CS3 tylko czy moj macbook go pociagnie :?:

#16 Mamut

Mamut
  • 295 postów
  • SkądSkatowni

Napisano 25 lutego 2007 - 20:44

jeszzcze mam pytanko co bedzie u mie dzialalo na MB CS2 czy aperture

#17 Masaii

Masaii
  • 68 postów

Napisano 25 lutego 2007 - 21:10

jeszzcze mam pytanko co bedzie u mie dzialalo na MB CS2 czy aperture


patrząc na to, jak się zachowuje PS2 i Aperture na moim iMac'u, to PS2 będzie IMO lepszy

#18 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 06 czerwca 2007 - 09:10

Test porównawczy lightroom/aperture

http://www.notesfrom...ure_vs_lig.html

#19 swobo

swobo
  • 41 postów

Napisano 06 czerwca 2007 - 14:21

i nastepne porownanie Lr i Aperture
http://digitalmedia....s-aperture.html

#20 tashi

tashi
  • 104 postów

Napisano 11 czerwca 2007 - 13:57

W sumie to wszystko zależy od tego jaki masz aparat, canon dostarcza wyśmienity soft do obróbki raw- DPP

Ciekawą pozycją jest lightroom moim zdaniem lepszą aperture.

Apple Aperture sprawdza sie przy malo zaawansowanej obrobce oraz bardziej jako program do fotoedycji - w rozumieniu budowy materialu fotograficznego, a nie jako profesjonalny "odRAWiacz". Brak tu przede wszystkim korekcji aberacji chromatycznej, winietowania obiektywu - a to wydaje mi sie podstawa. Plusem sa jak wspomnialem inne cechy Aperture - jak dla mnie genialna wrecz symulacja pracy nad slajdami i lightable'm. Na plus odrawiania zaliczylbym prosta w obsludze i dosc skuteczna zautomatyzowana funkcje generowania wgladowek JPG, dziala wolno, ale niezle. Nalezy jednak pamietac, ze ten program wymaga co najmniej jednego i co najmniej 20" monitora - najlepiej 2szt. po 20-30" a do tego mocny komputer na Intel'u.
Adobe Camera Raw - poczawszy od CS2 jest niezly, a CS3 wrecz genialny.
Lightroom jest tanszy od pakietu PS, ale ma ograniczone mozliwosci.
Jesli podbija Ci szumy i to przy 100iso to sprawdzilbym czy dobrze naswietlasz kadry albo czy wszystko ok. z aparatem. Kompakty maja zawsze wieksze szumy niz lustrzanki (nie wiem czemu niestosuje sie powszechnie wizjera optycznego/lunetkowego, tylko z uporem maniaka-idioty podglad na obrazie wyswietlacza...). Takie rozwiazanie (podglad LCD) dlugo jeszcze (boje sie stwwierdzenia "zawsze") bedzie generowalo znaczne szumy, bo matryca musi byc caly czas uzbrojona. Nie dosc, ze zre prad to jeszcze czas od wylaczenia podgladu, wygaszenie pradow i ponowne uzbrojenie matrycy celem ekspozycji skutkuje znacznym opoznieniem reakcji aparatu na spust migawki. Wlasnie przestali produkowac genialnego pod tym wzgledem Epsona R-D1, zostala Leica M8 digital. Wszytsko drogie, optyka koszmarnie... koniec dygresji.

Lustrzanki maja wiec zdecydowanie mniejsze szumy. I co prawda Nikon slynie z szumu, ale z mojej praktyki wynika, ze dopiero od 400iso w gore to moze przeszkadzac.

Najlepszym "odRAWiaczem" poza Adobe Camera RAW jest chyba Phase One/Capture ONE, tyle, ze jest zdecydowanie najdrozszy.


Jak dla mnie sprawa wyglada tak:
- do katalogowania, fotoedycji (wyboru) i generowania prostych wgladowek: APPLE APERTURE
- do wywolywania RAW'ow - Adobe Camera RAW lub Capture ONE
- do pozniejszej obrobki Adobe Photoshop

Z tego wynika, ze jak robisz duzo wlasnych zdjec potrzebujesz Apple Aperture i Adobe CS3, jak tylko obrabiasz wystarczy Adobe CS3 (lub CS2 - jesli pracujesz na starszym ogryzku;) bo CS3 dziala zdecydowanie szybciej w na coreDuo.

---- Dodano 11-06-2007 o godzinie 15:07 ----

Jeszcze nie wydalem 30 dniowy mam ale chyba sie skusze na CS3 tylko czy moj macbook go pociagnie :?:

Powinien pociagnac.
Uzywam MB (zwyklego, 13"). Podlaczam do 23" ekranu, tabletu i zewn klawiatury i daje rade, mimo, ze obrabiam pliki prawie 17 mpix - TIFF'y maja po 95MB w 16bit.
Moglo by byc szybciej, ale da sie pracowac. I to ciagle w CS2. Jak przejde niebawem na CS3 to bedzie podobno duzo lepiej.
nalezy tylko pamietac, zeby na dysku (partycji glownej) bylo duzo (kilkadziesiat GB) wolnej przestrzeni i wypchaj go ma maxa RAMem.
Dla Aperture to za slaba konfiguracja. Tu trzeba quadd'a i z 8 GB RAM chyba...

#21 jedsok

jedsok
  • 208 postów
  • SkądZoliborz

Napisano 12 czerwca 2007 - 20:06

Lightroom i Camera raw. Dla Nikonow wystarcza. Chociaz uzytkownicy Canona bardzo chwala DPP.

#22 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 czerwca 2007 - 07:18

PS i Camera raw

#23 snowboarder

snowboarder
  • 61 postów

Napisano 15 czerwca 2007 - 20:01

Generalnie moze tylko dodam moje doswiadczenia: - najlepsze kolory otrzymuje z Capture One. Niestety cos sie niedobrego dzieje z tym programem, wersja 4 byla juz popychana wiele razy, tak od dwoch lat... - Aperture jak dla mnie dno, interface do zaladowania sie potrzebuje najlepszego istniejacego Maca, a biblioteka zdjecjest zorganizowana jak iPhoto... - Adobe RAW 4.1 ten z CS3 jest naprawde sweitny, jesli phase one cos schrzani z C1, to jest wreszcie alternatywa - Lightroom w wersji 1.1 ma dokladnie Adobe RAW 4.1 w sobie, wyjdzie lada moment. Adobe obiecuje, ze bedzie oba programy update'owac razem.

#24 tashi

tashi
  • 104 postów

Napisano 16 czerwca 2007 - 11:12

Generalnie moze tylko dodam moje doswiadczenia:
- najlepsze kolory otrzymuje z Capture One. Niestety cos sie niedobrego dzieje
z tym programem, wersja 4 byla juz popychana wiele razy, tak od dwoch lat...
- Aperture jak dla mnie dno, interface do zaladowania sie potrzebuje najlepszego
istniejacego Maca, a biblioteka zdjecjest zorganizowana jak iPhoto...
- Adobe RAW 4.1 ten z CS3 jest naprawde sweitny, jesli phase one cos schrzani
z C1, to jest wreszcie alternatywa
- Lightroom w wersji 1.1 ma dokladnie Adobe RAW 4.1 w sobie, wyjdzie lada moment.
Adobe obiecuje, ze bedzie oba programy update'owac razem.


1. Kolory to nie wszystko. Ja uzywam czasem C1 LE, ktorego dostalem z kartami SanDisk'a - ale brak tam bardzo korekty aberracji chromatycznej.
2. Aperture zostal stworzony dla zawodowych fotografow, a to oznacza, ze problem z hardware nie powinien istniec. Dziala mi dosc wolno na MB, ale nie spodziewalem sie wydajnosci stacji roboczej (a na nia projektowano Aperture) na najprostrzym notebook'u.
Aperture ma pare wad jesli chodzi o obluge RAW, mam nadzieje, ze to poprawia.

Natomiast zdecydowanie bede bronil tego softu jako systemu zarzadzania zdjeciami i to na wielu poziomach - od archiwizacji az po fotoedycje i budowe oferty.
Po pierwsze to Aperture wprowadzil niedestruktywne wersje danego ujecia.
Po drugie nie wiem czego sie czepiasz jesli chodzi o biblioteke?
To pierwszy program, ktory pozwolil mi na zrobienie solidnego porzadku archiwum i bez wahania powiem, ze nie zaluje ani dolara, ktorego zaplacilem za Apple Aperture.

#25 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 lipca 2007 - 17:16

Aperture jest boski, jedyna wada, wg mnie, to to, że wolno chodzi (mam mb i 1GB ram). Niedługo dowale mu 2GB, może pomoże, a w przyszłości, jak rozwine firme foto, to mac pro...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych