Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Fotografia] Co lubi Mac: Canon 350D vs Nikon D40


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 19 stycznia 2007 - 02:27

Siema, wprawdzie to pytanie powinienem raczej zadawać na forach foto, ale może i tu wesprzecie mnie jakimiś radami. Zamierzam sobie kupić lustrzankę za ok. 2.5 ptysia. Nie jestem cykaczem imieninowym, ale i daleko mi do reporterskiego zacięcia, więc nie celuję w wysoką półkę, ale już mi zbrzydły ograniczone możliwości kompaktów (ciemne i nie dające się ostrzyć). Głównie fotografuję to, co zobaczę w podróży, ale czasem zdarza się jakiś koncert lub inny kwiatek. Nie rozglądając się nadmiernie wybrałem sobie do rozważenia Canona 350D + jakiś lepszy obiektyw (bo z tego co słyszałem kitowy jest do bani) lub Nikon D40 (nie wiem jak tutaj jest z obiektywem). Nie zależy mi na megapikselach, 3008x2000 wystarczy, zależy mi na poręczności i wadze (podróże), wygodzie obsługi (nie lubię grzebać niepotrzebnie w menu). Ponieważ dużo przebywam na Południu, zależy mi aby nie przepalał w bielach (Canon 400D podobno pod tym względem gorzej niż 350, a ten z kolei gorzej niż Nikon D40), ale z drugiej strony zależy mi na niskich szumach przy wysokich czułościach i/lub długich czasach, ze względu na te koncerty -- tutaj podobno Canon wypada lepiej niż Nikon. No i co ważne - żeby dobrze współpracował z Makiem (intel). Dołączony soft w sumie jest bez znaczenia, bo jestem biegły w photoshopie, ale żeby nie było jakichś niespodzianek. Co sądzicie o tych dwóch? A może lepiej wybrać jeszcze inny? Będę wdzięczny za porady specjalistów.

#2 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 19 stycznia 2007 - 11:25

Podłączałem oba aparaty i działają równie dobrze. Poza tym nie ma pojęcia "nie pracuje z Makiem". Zawsze i każdy aparat, który ma możliwość podłączenia do jakiegokolwiek kompa działa.

#3 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 19 stycznia 2007 - 11:41

Pod względem dołączonego softu Canon zdecydowanie wygrywa:
Digital Photo Pro to bardzo przyzwoite narzędzie do wstępnej obróbki RAW, świetnie sprawdza się podczas robienia zdjęć na kablu (eos utility lub eos capture jako pośrednik)
Zoom Browers to coś ala bridge, dość ciekawe rozwiązanie... nie mam go bo do 20 nie dawali ale "u rodziny" pracuje z iksusem (na windowsie) i jest całkiem praktyczny jednak iPhoto lepiej się sprawdza.
Gorzej jest z integracją z systemem: Oczywiście iPhoto/image browers/apeture widzą ten aparat, bez żadnych problemów importują zdjęcia, ale canon nie montuje się w mac OS jako dysk...

Nikon... nie wiem jak teraz kiedyś soft z aparatem był tylko w wersji trial, potem trzeba było bulić za niego pieniążki.
Ale montuje się jako dysk...

Co do wyboru samego aparatu...
1) zastanów się nad pentaxem k110
http://pstryk.pl/opis.php/5743
naprawdę to jest fajny system.
Troche drogie są profesjonalne szkła...

2) Jakość kita w 350D to faktycznie porażka- zdecdowanie lepiej było go kupić z 17-85 EF-s albo od razu 17-40 4L tylko to juz podnosi cene aparatu o jakies a) 1600zł B) 2500zł
Ale jak nie kupisz i zostaniesz przy 18-55 to powiem ja tobie że spokojnie można tym pracować, trzeba się tego obiektywu nauczyć, wiedzieć kiedy wystąpi aberacja chromatyczna itp.. ale jak jesteś wprawny w PS to dasz radę.

3) Nikon... :/ chyba jednak D50 to lepszy wybór, sprzedawany zdaje się z kitem od d70s 18-70 ...

#4 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 19 stycznia 2007 - 11:51

poza tym Canon będzie działął z camera connectorem do iPoda

#5 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 19 stycznia 2007 - 11:56

http://forum.fotopol...p?p=25377#25377
http://forum.fotopol...opic.php?t=4938
http://forum.fotopol...opic.php?t=4495


I tak dalej po kolei cały dział co kupić forum fotopolis:
http://forum.fotopol...wforum.php?f=13

#6 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 19 stycznia 2007 - 12:39

Dzięki, na to forum nie trafiłem. Zajmę się dzisiaj lekturą.

#7 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 20 stycznia 2007 - 13:47

JSG, fajne te Pentaxy. Poczytałem o nich i biorę je pod uwagę. A co do Nikonów, rzeczywiście D40 wobec D50 to niekoniecznie dobry pomysł. Na mój wybór może też wpłynąć fakt, że większość urządzeń mam na SD. Drobiazg ale dosyć istotny, skoro już mam kilka kart. A możesz jeszcze podpowiedzieć, gdzie w Wawie można kupić sprzęt po korzystnych cenach, oprócz giełdy na Batorego (bo może mi się nie udać jej odwiedzić)?

#8 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 20 stycznia 2007 - 15:36

poza tym Canon będzie działął z camera connectorem do iPoda


d50 tez dziala

#9 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 stycznia 2007 - 16:07

mam eosa 300d od paru ładnyc lat. Kita dopiero niedawno dokupiłem i bardzo dobrze się sprawuje...

Konkretnie myśle teraz o 1D Mark II N, jednak muszę troche podrobić, żeby sobie na niego pozwolić.

Jeśli dużo zdjęć na poziomie pro nie robisz, eos 350 będzie ok. Moja była robi zdjęcia właśnie nim, głównie portretówki (www.seyika.prv.pl), ale z obiektywem 50mm 1.8 canona.

Wygląda to przyzwoicie, a na aparat nie narzeka...


acha

chyba nie zgrywasz zdjęć podłączając aparat do kompa ?! (ja osobiście używam czytnik kart). Co do kart jeszcze, CF są bardziej niezniszczalne od SD. Pomyśl o tym. Ja swoją wyprałem z polarem i wszystko bylo ok :)

#10 jankor

jankor
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 20 stycznia 2007 - 16:19

Wybor standardu kart jest dosc wazny, bo potem sie w nie inwestuje i zmiana na inne bywa klopotliwa. CF sa obecne w profesjonalnych aparatach, ale wiekszosc nowoczesnych urzadzen korzysta z SD. Jesli bym wybieral, to zdecydowalbym sie na Nikona d50 (ze wzgledu na karty i - moim zdaniem - przyjemniejszy odglos migawki :P ).

#11 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 stycznia 2007 - 16:26

posłuchałbyś jak 1D strzela 8,5 kl/s to byś usłyszał przyjemny odgłos migawki :P

#12 voitek

voitek
  • 925 postów

Napisano 20 stycznia 2007 - 17:23

Trzymajmy się cenowych okolic podanych przeze mnie :)) Poza tym są adaptery SD->CF, a na odwrót raczej o to ciężko. :)

#13 arkadiusm

arkadiusm
  • 544 postów
  • SkądKraków / StalowaWola

Napisano 20 stycznia 2007 - 19:49

Ja polecam D70 na wyprzedaży ;). W D40 i D50 jest kiepski obiektyw ;)

---- Dodano 20-01-2007 o godzinie 19:56 ----
elrobsono >> to Nikon nie działa ?? Myślałem, ze to rusza z każdym aparatem który można widzieć jako dysk. Do nikona soft jest darmo ale hcyba standardowa wersja jakieś tam pictureprojekt panorama maker ale dokładnie nie wiem bo nie używam.

#14 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 21 stycznia 2007 - 00:14

No więc... niby istnieje oficjalna lista aparatów z którymi to działa, ale nie sugerujmy się nią, bo mojego na niej nie ma i działa doskonale. Kupiłem to od faceta. któremu podobno z jakimś Nikonem nie działało, nie wiem z jakim... Podobno z wszystkimi nowszymi (2 lata) canonami działa.

#15 jankor

jankor
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 stycznia 2007 - 01:26

Canon Ixus 60 - na opakowaniu ostrzezenia czerwonym tekstem, ze przed podlaczeniem aparatu do komputera nalezy najpierw zainstalowac oprogramowanie!!! iPhoto i tak go widzi :].

#16 arkadiusm

arkadiusm
  • 544 postów
  • SkądKraków / StalowaWola

Napisano 21 stycznia 2007 - 03:27

Nie myślę, żeby lustrzankę Nikona nie wykryło. A co do jakiś tam zabawek to jest możliwe.

#17 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 21 stycznia 2007 - 07:57

Większość lustrzanek wykrywa CC. Zainstaluj oprogramowanie ale ta uwaga tyczy się windowsa nie ma twaina na mac os x (bo tu nie chodzi o Zoom browers/DPP czy cokolwiek inneo tylko o sterowniki które określane są mianem twain.) Na windows podłączenie najpierw aparatu, podtem odpięcie, instalacja i znow podpięciee kończy się często reinstalacją windowsa- bo ten "bebil" wyszukuje w sieci jakieś dziwne sterowniki i głupieje- od przypadków tego typu aż roi się na fotograficznych forach.

#18 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 21 stycznia 2007 - 08:15

jej... nie kupuj D40.... kolejny model dla Ludu po kiepskich seriach coolpixow z serii P, S i L. Kupujac D40 bedziesz mial lustrzanke z mozliwosciami kompaktu. jak narazie pasuja 4 obiektywy (usunieto i przeniesiono mechanizm AF do obiktywu co znacznie zwikszyko koszt takiego obiktywu) Jak radzi JSG D50 bedzie dobrym rozwiazaniem.

#19 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 21 stycznia 2007 - 15:45

U mnie na pudełku od Canona EOS 350D jest logo "Designed for Windows" i "Mac", tak że musi działać z Maczkami. Zresztą mogę to potwierdzić, działa znakomicie, przynajmniej u mnie na iMacu Intelowym... Żadnych dodatkowych programów, sterowników itp... Działa bezpośrednio po podłączeniu do Maka... Pozdrawiam....

#20 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 21 stycznia 2007 - 18:07

U mnie na pudełku od Canona EOS 350D jest logo "Designed for Windows" i "Mac", tak że musi działać z Maczkami. Zresztą mogę to potwierdzić, działa znakomicie, przynajmniej u mnie na iMacu Intelowym... Żadnych dodatkowych programów, sterowników itp... Działa bezpośrednio po podłączeniu do Maka...

Pozdrawiam....


Powiem Ci szczerze że nawet z beżowym G3 pod 9.2.2 by ładnie śmigało więc to że działa z intelowym makiem to chyba nie jakaś nowina specjalna?

#21 jankor

jankor
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 stycznia 2007 - 22:32

U mnie na pudełku od Canona EOS 350D jest logo "Designed for Windows" i "Mac", tak że musi działać z Maczkami.


Na pudelku od D50 tez tak jest :P .

#22 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 21 stycznia 2007 - 22:56

posłuchałbyś jak 1D strzela 8,5 kl/s to byś usłyszał przyjemny odgłos migawki :P


Pękającej po 197minutach :twisted:

#23 sel4

sel4
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 22 stycznia 2007 - 00:34

Pękającej po 197minutach :twisted:

chyba nie rozumiem :/

#24 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 stycznia 2007 - 01:45

chyba nie rozumiem :/


8,5/sek= 510 w miutę
30600 w godzinę
3h 91800
i tak dalej, wytrzymałość migawki w Marku to 150 tysięcy klatek
4,9h~300minut tyle wytrzyma migawka...

Wcześniej źle obliczyłem, podzieliłem 100 000 przez 510 czyli 197 to minut dla 100 000

Oczywiście to takie tam dywagacje, lekki żarcik, bo wiadomo że po kilku/kilkunastu klatkach bufor się zapełnia i koniec serii

#25 jankor

jankor
  • 1 550 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 stycznia 2007 - 22:07

BTW, te 8,5 klatek na sekunde to chyba jpg :)? No i w tym wypadku Compact Flash chyba maja lepszy stosunek ceny do szybkosci [zapisu]...?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych