Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Autocad for Mac - Sledgehammer


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 szpilman86

szpilman86
  • 40 postów
  • SkądPiaseczno, Poland

Napisano 24 maja 2010 - 14:40

Witam, Ostatnio zauważyłem bardzo fajne info iż Autodesk wypuścił autocada na maca w wersji beta1 nazywany SledgeHammer. Jako że nie chce wspierać piractwa a nie wiem czy jest to legalne oprogramowanie ( co prawda wersja beta i jako testową można 30 dni używać ) radzę zainteresowanym wpisać u wujka google i wyskoczą linki. Problem jest jeden na youtube jest już filmik ze to działa , ale pomimo zaciągnięcia nie mogę go uruchomić. Jakby ktoś zaciągnał i podzielił się spostrzeżeniami. Plik zajmuj 225,6 MB i wszędzie jest ten sam.

#2 diuks

diuks
  • 17 postów
  • SkądBytom

Napisano 24 maja 2010 - 18:18

Witam, Ja również w ostatnich dniach natknąłem się na pewne informacje na ten temat, a dokładniej:
[url=http://www.archdaily.com/61266/autodesk-autocad-for-mac-sledgehammer-beta-1/]Autodesk Autocad for Mac, Sledgehammer Beta 1 | ArchDaily[/url]
oraz
[url=http://www.archdaily.com/61345/autodesk-autocad-for-mac-sledgehammer-beta-1-on-video/]Autodesk Autocad for Mac (Sledgehammer Beta 1) on video | ArchDaily[/url]
Żadnych próbnych wersji jeszcze nie pobierałem, ale na pewno będę śledził temat. AutoCAD na maca dla mnie byłby zbawieniem i kolejnym krokiem do uwolnienia się od windy. Jeśli ktoś posiada więcej informacji na ten temat, chętnie wysłucham jakie plany ma Autodesk.

#3 szpilman86

szpilman86
  • 40 postów
  • SkądPiaseczno, Poland

Napisano 24 maja 2010 - 21:17

jak dla mnie wtedy zamiast 60% używania tylko mac os x , byłoby 99,5 % :) wiem że prace również trwają w bricscadzie i spodziewana jest wersja beta za jakieś 3 miesiące.

#4 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 24 maja 2010 - 21:27

Co do "legalności" to gdzieś obiło mi się, że to private beta = nie public. Pewnie dlatego jest tylko na torrentach ;)

#5 diuks

diuks
  • 17 postów
  • SkądBytom

Napisano 24 maja 2010 - 23:57

Próba uruchomienia wersji o której pisał szpilman86 u mnie też zakończyła się failem. Instalacja bardzo szybko przeszła, ale sam program podczas próby uruchomienia, wysypuje się i tylko raporty o błędach chce wysyłać.

#6 szpilman86

szpilman86
  • 40 postów
  • SkądPiaseczno, Poland

Napisano 25 maja 2010 - 11:56

"Wersja testowa działa jednak bardzo słabo i często się wiesza - instalacja programu nie jest zalecana" ja bym chociaż chciał ją zobaczyć i GUI tak samo :) nie muszę na tym pracować ale zapoznać bym się chciał

#7 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 maja 2010 - 12:32

Nareszcie jakiś progres! AutoCAD na Mac OS X i nadchodzący RhinoCeros 5 na Mac OS X (jestem testerem 4-ki tak przy okazji ;)). I wreszcie skończy się zależność od Visty na Bootcampie! :)

#8 crazyeyes

crazyeyes
  • 34 postów
  • Skądmazowieckie

Napisano 25 maja 2010 - 13:53

acad uruchamia sie i dziala - chodz baaaardzo powoli, wyglada niezle i jezeli to dopracuja to bedzie mam nadzieje calkiem fajne narzedzie 10.6.3 mbpro 3.06 64bit

#9 borys_wrocek

borys_wrocek
  • 84 postów

Napisano 25 maja 2010 - 14:20

no to niedługo w końcu kupię sobie mac'a :D

#10 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 maja 2010 - 15:08

Do architektury już dawno są sporo lepsze (i tańsze) od Acada programy ale inżynierowie mechanicy mogli odczuwać brak. Nie zmieni się za to licencja Autodesku czyli program nie jest Twój i nie możesz go np. odsprzedać no i ja się przez 3 numerki nie uaktualnisz wypadasz z gry i nie zrobisz upgrade.

#11 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 maja 2010 - 15:19

acad uruchamia sie i dziala - chodz baaaardzo powoli, wyglada niezle i jezeli to dopracuja to bedzie mam nadzieje calkiem fajne narzedzie

10.6.3 mbpro 3.06 64bit


Niestety u mnie się odpala tylko na chwilę, po czym się aplikacja zamyka i mam tylko możlwość wysłania raportu do Autodesku :D

cooper, wszystko fajnie, ale większość pracowni w Polsce pracuje na oprogramowaniu Autodesku, a nie np. Graphisoftu (gdzie przecież mamy ArchiCADa dla Mac OS X).

#12 McTom

McTom

    All work and no play...

  • 3 827 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 maja 2010 - 17:11

Wlsnie ArchiCAD'a mial na mysli cooper... ;)

#13 lukullus

lukullus
  • 194 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 maja 2010 - 17:22

bardzo się cieszę (jako przyszłoroczny student Politechniki :) )

#14 berko

berko
  • 1 285 postów

Napisano 25 maja 2010 - 19:17

Jeszcze tylko 3d studio max ;)... Jeśli się w przyszłości czegoś dowiecie o premierze publicznej becie autocada dajcie w tym wątku znać. Pozdro.

#15 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 25 maja 2010 - 19:44

Niestety już po necie krąży serial, więc wersja stała się publiczna :D

#16 wojciech23

wojciech23
  • 2 020 postów

Napisano 25 maja 2010 - 20:25

Czekam na 3DS Max pod OS X :D

#17 oswaldini

oswaldini
  • 185 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków, PL

Napisano 25 maja 2010 - 20:48

Przestawcie jezyk systemu na angielski to się nie wysypie i odpali ! Również się bardzo ciesze jako Student Polibudy Krakowskiej (juz na dniach ), mam andzieje ze w planach bedzie tez Autocad Civil :) EDIT: Przy dużych plikach (ok 3mb) z projektami drogówki z AutoCada Civil 2010 ma problem z zaznaczaniem hatchów. Tzn 2 hatche koło siebie (2 różne warstwy) i na który bym nie kliknął zawsze zaznacza się jeden i ten sam :/ EDIT2: zaznacza (nie zawsze) ale nie podświela :)

#18 berko

berko
  • 1 285 postów

Napisano 25 maja 2010 - 21:00

Jak się ma interface w stosunku np: do autocada 2010 na windows ?. Czy osoba pracująca przez lata na autocadzie pod windows pracujac na autocadzie pod maciem będzie mogłą zasiąść i pracować równiez wydanie ?.

#19 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 maja 2010 - 00:36

No dobra, postanowiłem napisać krótką recenzję dot. Autocada dla Mac w wersji Beta. Od razu ostrzegam - nie spodziewajcie się wchodzenia w szczegóły - musiałbym spróbować zrobić cały jeden projekt na nim by zobaczyć czego wciąż brakuje lub jakie są zalety (poza tym, że jest oczywiście dla naszego ulubionego OS napisany).

1. Instalacja
Instalacja przebiega bardzo sprawnie. 500mb instaluję się w mgnieniu oka. Ciekawostką jest to, że po instalacji, w docku tworzy się od razu skrót do AutoCada.

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

2. Pierwszy start... I mamy problem.
Niestety na chwilę obecną musimy zmienić język systemowy na angielski by aplikacja nam się nie wywaliła po starcie. Bez tego ujrzymy tylko to:

Dołączona grafika

3. Drugi start ;)

Za drugim razem udaje się już odpalić AutoCada bez problemu. Ba! AutoCad tutaj ładuje się naprawdę w mgnieniu oka w porównaniu do AutoCad Architecture 2010 na Windows (via Bootcamp)!. Pierwsze co nam się pojawia przed oczami to interfejs, który jest z goła zupełnie inny niż w wersji dla Windows, co jest oczywiste, natomiast różnica jest nawet znacznie większa niż w ArchiCadzie:

Dołączona grafika

Same okna opcji mają też trochę zmieniony układ. Hatchowanie:

Dołączona grafika

No dobrze, narysujmy pierwsze kreski. Od razu ostrzegam! W wersji Beta, na moim MBP (late 2007, 2.4GHz, 2GB RAM) narysowanie poniższego może nie było jakoś długie, ale mimo wszystko takich lagów nie widziałem odkąd na Windowsie renderowałem na raz trzy sceny w vRay'u Rhinowym.

Dołączona grafika

Polecenia, przynajmniej te podstawowe, które sprawdzałem, działają, aczkolwiek są też i duże błędy. Np. wprowadzanie wymiarowania na razie się musi odbywać przez menu, gdyż polecenie "dim" nam nic nie da - nawet nie będziemy mogli zaznaczyć odległości od punktu A do punktu B. Tego typu niedoróbek jest niestety jeszcze dużo... Nie bójmy się jednak - przecież to dopiero pierwsza wersja beta AutoCada dla Mac OS X jak się kiedykolwiek na razie pojawiła :).

4. Kompatybilność

Zacznę od tego, że nie udało i się zaimportować żadnego pliku *.3ds, chociaż aplikacja "teoretycznie" ma taką możliwość. Działają natomiast wszystkie pliki DWG i DXF, niezależnie od tego, jaka wersja AC była używana do stworzenia owych plików. Tutaj przykłady:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
http://img215.images.../7224/a11wc.jpg

5. Ogólna ocena pierwszego wrażenia

Wydaje mi się, że aby napisać poprawną, pełną recenzję Sledgehammera, musiałbym, jak już wspomniałem, spróbować zrobić cały projekt na nim. Na pewno osoby, które świeżo doznały bólu po przejściu na nowsze wersje AutoCada, gdzie są zupełnie nowe menu, i "nic nie jest na swoim miejscu" jak to miało miejsce wcześniej, tu również przeżyją kolejny szok, gdyż znowu nic nie jest na swoim miejscu, chociaż (!) na pewno mniejszy szok będzie właśnie w tym przypadku, niż w ostatnich produkcjach Autodesku dla Windows :D. Aplikacja sama w sobie działa szybko... Dopóki nie rysujemy :D. Zaskoczeniem pozytywnym jest opcja Window -> Zoom. Mamy w ten sposób okno robocze dosłownie na całym pulpicie, co w wersji dla Windows da się osiągnąć dość upierdliwie.

Niestety z racji tego, że właśnie mam oddania na uczelni, średnio mogę do czegoś teraz siąść. Postaram się głębiej przyjrzeć aplikacji po połowie czerwca. Do tego czasu "poważnie" ugryźć tematu za bardzo nie mogę :).

Pozdrawiam,

Zbieraj

#20 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 maja 2010 - 08:12

cooper, wszystko fajnie, ale większość pracowni w Polsce pracuje na oprogramowaniu Autodesku, a nie np. Graphisoftu (gdzie przecież mamy ArchiCADa dla Mac OS X).


Z doświadczenia wiem, że obecnie kompatybilność ArchiCAD-ACAD i odwrotnie na pewno nie jest gorsza niż ACAD-ACAD w różnych wersjach, a komfort pracy architekta na ArchiCADzie zdecydowanie wyższy no i co nie do pominięcia koszt zakupu/obsługi licencji, koszt stanowiska pracy (z pracownikiem) też.

#21 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 maja 2010 - 10:06

@cooper69 AutoCadziarze nigdy nie zrozumieją potęgi BIM. Dla nich ArchiCAD to "program dla kobiet i pedałów". Nie ma co tłumaczyć to wojna z wiatrakami ;) Ja się cieszę z tego AutoCAD'a bo namawiam już powoli branżystów na przejście na MAC'i co teraz będzie jeszcze bardziej realne :)

#22 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 maja 2010 - 11:02

^^ Właśnie z tego samego powodu cieszę się i ja :). Co do BIM - moje odczucie jest takie, że Revit wyprzedził już dotychczasowego guru czyli ArchiCADa. Chociaż póki co pracuję dalej na Archi, gdyż zaletą jest to, że tworząc projekt nie muszę się pier***.... znaczy męczyć z tworzeniem rzutów, przekrojów, stolarki, etc. Z drugiej strony Archi w moim odczuciu przeszkadza w nietypowych formach.

#23 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 maja 2010 - 20:05

Z drugiej strony Archi w moim odczuciu przeszkadza w nietypowych formach.

Chyba jesteś studentem :)

Wiesz. Kiedyś ktoś powiedział bardzo mądre słowa nt. podobnych sformułowań i ArchiCADa - jeżeli coś ciężko stworzyć na AC to tym bardziej ciężko będzie to stworzyć na budowie.

Ja Ci z całego serca życzę tworzenia i realizacji "powyginańców" ale 99.9% inwestorów jak widzi ile to kosztuje zdecydowanie odrzuca artystyczne wizje.

Zresztą widziałem już bryłę ala Ghery zrobioną na AC na poczekaniu więc aż takiego problemu nie ma :) trzeba tylko wiedzieć jak lub się zapytać na forum AC.

Co do BIM - moje odczucie jest takie, że Revit wyprzedził już dotychczasowego guru czyli ArchiCADa.


Marketingowo pewnie tak bo mają właściwie nieograniczony budżet na reklamę i pokazywanie jak to wspaniale przerabiają zakupiony dość niedawno program i dodają nowe funkcje na sztukę. Jak to później działa w realnym życiu...
Bardzo często słyszę parafrazę nazwy programu - wnervit.

Ale z drugiej strony jak chcesz i Cię stać to Twój cyrk i Twoje małpy
Revit - 23785 netto
ArchiCAD 13 - 16434 netto lub 13944 zł netto w ArchiCLUB

Więc różnica starczy spokojnie np. na Mac Pro lub bardzo przyjemny urlopik, a podkreślam program jest Twój i nie musisz się uaktualniać.

#24 szpilman86

szpilman86
  • 40 postów
  • SkądPiaseczno, Poland

Napisano 26 maja 2010 - 20:43

taaaaak , archicad rządzi , a jak się otrzymuje do obróbki dla projektu elektrycznego to 50+ warstw i zanim człowiek to obrobi do ludzkiej postaci żeby dało się drukować, linie nie są połączone , ogólnie tragiczny bałagan, to nawet jeden dzień stracony dla biura 400 m2 . Bardzo niewiele osób umie się posługiwać tym narzędziem jakim jest archicad. Zresztą nieważny program, różne się projekty spotyka i 90% jest robionych "aby pchnąć dalej".

#25 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 maja 2010 - 21:38

taaaaak , archicad rządzi , a jak się otrzymuje do obróbki dla projektu elektrycznego to 50+ warstw i zanim człowiek to obrobi do ludzkiej postaci żeby dało się drukować, linie nie są połączone , ogólnie tragiczny bałagan, to nawet jeden dzień stracony dla biura 400 m2 . Bardzo niewiele osób umie się posługiwać tym narzędziem jakim jest archicad. Zresztą nieważny program, różne się projekty spotyka i 90% jest robionych "aby pchnąć dalej".


Podobne rzeczy można powiedzieć o rysunkach *.dwg, otrzymanych od branżystów....rysowanie na "nieswoich" warstwach, krzywe niepołączone linie, niechlujne projekty. Nie wspominając o np. szachtach wentylacyjnych narysowanych w pustce nad kondygnacją albo wychodzących wprost na szklaną elewację na wyższej kondygnacji, nie "trafiające" na siebie elementy takie jak słupy lub kominy, brak jakiegokolwiek związku przekroju/elewacji z rzutem, przesunięcia itp.

Pominę fakt, że instalatorom nie robi najmniejszego problemu np. umieszczenie głównych kanałów wentylacyjnych, o przekrojach słonia, w samym środku reprezentacyjnego holu.

piłeczkę można odbijać.... ;)

Głównym problemem jest to, że branżyści nadal postrzegają AutoCAD'a jako elektroniczną deskę kreślarską. Nie korzystają z możliwości jakie daje projektowanie na komputerze. Nawet AutoCAD w swoim prymitywiźmie ma sporo narzędzi i nakładek, ułatwiających pracę. Niestety nawet gdy już pojawi się na MAC'a - zmieni się tylko ew. platforma. Myślenie ludzi pozostanie raczej to samo i nadal będziemy dostawali buble projektowe, które wiecznie trzeba poprawiać i koordynować.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych