Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Profil kolorów, projekt cmyk, wydruk w drukarni = Problem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cashthelan

Cashthelan
  • 13 postów

Napisano 08 maja 2010 - 00:06

Witam, zacznę od tego, że jestem laikiem próbowałem znaleźć odpowiedź przez google, ale bez jasnego rozwiązania. Znalazłem się więc tutaj. Potrzebuję zaprojektować jedną rzecz, a następnie ją wydrukować, przy jak najlepszym rozwiązaniu kwestii kolorów (chciałbym, aby efekt nie był przypadkowy). To co do tej pory zrobiłem to rozpocząłem projekt w CMYK a nie w RGB i wyposażyłem się we wzornik CMYK, natomiast chciałbym się zapytać czy któryś z profili kolorów dostępnych w Preferencjach Systemowych -> Monitory będzie lepszym od tego standardowego przy pracy nad grafiką projektową, lub fotografią? Wiem, że najlepiej jest dokonać kalibracji, ale nie interesuje mnie to na chwilę obecną. Chcę się dowiedzieć czy np lepszy jest Adobe RGB czy może Apple RGB, a może jeszcze jakiś inny. Dodam iż mam nowego iMac 21'5 cala Zauważyłem interesującą rzecz - do tej pory używałem tego profilu kolorów który standardowo jest ustawiony w iMacu, ale zaczynając pracować nad tym projektem zacząłem się bawić tymi profilami i ustawiając Apple RGB i włączając iTunes dodatkowo ustawiając layout jego na ciemny. Zauważyłem, że obok okładek płyt jest jeszcze szara ramka. Czyżby standardowe ustawienie, aż tak bardzo obcinało tony, czy to wina czegoś innego. Bardzo proszę o możliwe zwięzłe i łopatologiczne wyjaśnienie tematu. Będę wdzięczny.

#2 master007

master007
  • 92 postów

Napisano 09 maja 2010 - 20:31

Kolory RGB - stosuje się do publiukacji komputerowych, ta paleta oparta jest na trzech kolorach bazowych CYMK - to klory stosowane do druku oparte na czterech kolorach bazowych. Jesli przygotowyjesz jaki kolwiek projekt do druku to tylko i wyłącznie w CYMK, przy bardziej skomplikowanych pracach potrzebna jest kalibracja aby monitor prawidłowo wyswietał kolory. I przy druku nie było zaskoczenia.

#3 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 maja 2010 - 20:51

nie grzeb w profilach monitora (chyba, że masz kalibrator)

AdobeRGB, AppleRGB itp. to po prostu przestrzenie koloru i nijak się mają do profilu monitora (to tak najbardziej w skrócie, bo temat jest bardzo rozległy)
Korzystaj z przygotowanego przez Apple profilu dla Twojego iMaka

Przygotowując rzeczy do druku offsetowego na papierach powlekanych przy konwersji RGB->CMYK najrozsądniej będzie użyć ISO Coated v2 (ECI), który można pobrać ze strony ECI.org




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych