Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pomysł na program - jak zaczac i co wykorzystac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 07 maja 2010 - 13:02

Witam. Od jakiegos czasu chodzi mi po glowie pomysl na program - jaki to narazie ''top secret''8-) Chcialbym cos takiego napisac tzn sprobowac czy potrafie zrobic to sam. Bede pracowal na macu ale chcialbym aby prog byl jak najbarbiej multiplatformowy I tu powstaje pytanie. W czym taki program napisac aby: 1. Mozna bylo go odpalic na roznych systemach bez koniecznosci pisania roznywch wersji tzn jeden prog napisany raz i odpalany na np mac , win, linux 2. Wyglad - w kazdym srodowisku byl taki sam 3. program musi posiadac baze dany - bez zaglebiania sie w szczegoly program to pewnego rodzaju baza danych gdzie userzy moga sami dodaawac oraz przegladac juz istniejace informacje -z nastawieniem bardziej na przegladanie ich (roznego rodzaju dane liczbowe, text oraz zdjecia) wszystko to lokalnie (albo z mozliwoscia polaczenia sie z serwerem jeszcze sam nie wiem- narazie sie zastanawiam) Przegladalem internet w poszukiwaniu dobrego rozwiazania i jedyne co spelnia te kryteria to aplikacje typu RIA -ale desktop I tu kolejne pytania 1. Czy to spelni powyzsze wymagania 2. Jak jest z trodnoscia pisania w tym aplikacji tzn jezeli sie nie myle to powstaja one w ADOBE Flex Builderze albo Flash Builderze - a moze sie myle Moja wiedza na temat pisania programow jest znikoma. Jednak kto sie nie rozwija ten sie cofa. Mam zamiar doszkolic sie i moze cos z tego wyjdzie. Wiec prosze was o cierpliwosc i wyrozumialosc. Jezeli to tylko mozliwe podawajcie mi jakies linki z info. Dzieki

#2 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 07 maja 2010 - 14:43

Ja ze swojej strony proponowałbym Javę. Myślę, że spokojnie spełni Twoje wymaganie wieloplatformowości. Jako źródło danych proponuję SQLite. Niestety jeśli, jak sam wspomniałeś, znajomość tematu masz nikłą, od razu ostrzegam, że nauka programowania do żmudny i długi proces. Ale nie zniechęcaj się, jeśli wystarczająco dużo będziesz pracował to napisanie w/w aplikacji jest jak najbardziej osiągalne. pozdrawiam pt

#3 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 07 maja 2010 - 18:36

od razu ostrzegam, że nauka programowania do żmudny i długi proces.


jezeli moge cie prosic do podeslij jakies linki do dobrych materialow szkoleniowych. Wiem ze jest tego duzo w google ale moze masz jakies zrodla godne polecenia.

Dzieki

Czekam na kolejne opinie

Pozdrawiam

#4 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 07 maja 2010 - 18:56

Jako źródło danych proponuję SQLite.

Hmm, przecież napisał że rozważa możliwość client-serwer.

@autor - nie pchałbym się na Twoim miejscu w lokalne bazy, jestem prawie na 100% przekonany ze prędzej czy później będziesz chciał to przerobić na client-serwer, zrób to od razu we właściwy sposób. Nie wiem co to ma być za program, ale SQLite brzmi dość kiepsko.

#5 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 07 maja 2010 - 20:07

Chcesz pomysł na program? Zrób porządny klient P2M, bo tego brakuje. Pomogę przy kompilacji na PPC... :D

#6 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 07 maja 2010 - 20:19

Wlasnie zastanawiam sie na rozwiazaniem client - server. Jezeli nie SQLite to co ?? Jakies alternatywy godne polecenie A co sadzisz to tym calym ADOBE - chodzi mi o FLEX, AIR, RIA A co do pomyslu to juz mam wlasny(zupelnie inny), i jakos nie interesuje mnie P2M. Nie odczuwam jakos dotkliwoe braku takiego klienta.

#7 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 07 maja 2010 - 20:25

SQLite to tylko baza lokalna, zresztą trudno to nawet nazwać bazą z prawdziwego zdarzenia, raczej "bazką", także jak myślisz o client server to masz np. mysql, postgresql.



Chcesz pomysł na program? Zrób porządny klient P2M, bo tego brakuje. Pomogę przy kompilacji na PPC... :D


Ehh, przecież wyraźnie napisał że bazodanowa aplikacja ;)

#8 ZirakZim

ZirakZim
  • 47 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 maja 2010 - 20:36

Także proponuje pisać w Javie. Spełnia wszystkie stawiane przez Ciebie wymagania i jak już to zostało powiedziane od razu zabierz się za aplikację client-server. Java jest naprawdę intuicyjna. Sam piszę w niej teraz pracę dyplomową (też jest to aplikacja client-server). Jeżeli chodzi o książki polecam na początek jakąś łatwą typu wstęp do programowania w Javie (których jest pełno). Nie ma co zaczynać od "kobył" typu Thinking in Java, bo mogą zniechęcić. Jak już się oswoisz w jakimś stopniu i poznasz język proponuję wcześniej wspomnianą pozycję oraz Core Java - Techniki Zaawansowane (Cay S. Horstmann i Gary Cornell). Ta druga szczególnie zasługuje na uwagę jeśli chodzi o programowanie sieciowe.
W kwestii pozycji internetowych proponuję od początku wspomagać się stroną sun'a(sorki już Oracle :) ). Oto link:
http://java.sun.com/...books/tutorial/

#9 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 08 maja 2010 - 10:24

Hmm, przecież napisał że rozważa możliwość client-serwer.


Hmm, ROZWAŻA, rozważa też posiadanie bazy lokalnej.

#10 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 08 maja 2010 - 11:37

heh, tyle że wybierają np. mysql może mieć i lokalną i serwerową, a ty mu proponujesz TYLKO lokalną. Generalnie to w aplikacje bazodanową widzę tylko jako klient-serwer. No chyba że to ma być program typu Książka Tel., to wtedy jeszcze jest jakiś sens używania SQLIte.

#11 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 08 maja 2010 - 13:50

heh, tyle że wybierają np. mysql może mieć i lokalną i serwerową, a ty mu proponujesz TYLKO lokalną.

Generalnie to w aplikacje bazodanową widzę tylko jako klient-serwer. No chyba że to ma być program typu Książka Tel., to wtedy jeszcze jest jakiś sens używania SQLIte.


1. Proponuję TYLKO lokalną bo aplikacje desktopowe powinny wg mnie głównie pracować offline. Jeśli chcesz współdzieloną bazę online, napisz aplikację webową.

2. Wydaje mi się, że bardzo nie doceniasz możliwości sqlite.

#12 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 08 maja 2010 - 17:35

1. Proponuję TYLKO lokalną bo aplikacje desktopowe powinny wg mnie głównie pracować offline. Jeśli chcesz współdzieloną bazę online, napisz aplikację webową.

Aż nie mogę uwierzyć że czytam coś podobnego. Naprawdę tak myślisz?

Nawet sobie nie zdajesz sprawy jak wygodnie jest używać aplikację dektopową do zarządzania chociażby sklepem internetowym.

Webowe aplikacje są niewygodne i nigdy nie dorównają możliwościom desktopowym, plus webowych jest tylko jeden, nie musisz nic instalować na komputerze, za to minusów jest cała masa.

#13 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 09 maja 2010 - 12:41

Aż nie mogę uwierzyć że czytam coś podobnego. Naprawdę tak myślisz?

Nawet sobie nie zdajesz sprawy jak wygodnie jest używać aplikację dektopową do zarządzania chociażby sklepem internetowym.

Webowe aplikacje są niewygodne i nigdy nie dorównają możliwościom desktopowym, plus webowych jest tylko jeden, nie musisz nic instalować na komputerze, za to minusów jest cała masa.


Kolejny raz nadinterpretujesz to co piszę. Ale ok, idąc Twoim tokiem myślenia, rozumiem, że wg Ciebie facebook powinien wprowadzić desktopowego klienta tak?

#14 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 maja 2010 - 13:38

Ojejka, oczywiście że nie, nigdzie tego nie twierdzę, nic nie rozumiesz jak widzę albo się wygłupiasz. Ale ok, taki Facebook swój "Admin Panel" dla swoich pracowników jakby miał jako aplikacje desktopową to by miało sens. O to chodzi, a NIE o to że Ty jako użytkownik Facebooka musiałbyś ściągać program do niego.

#15 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 09 maja 2010 - 14:25

Ojejka, oczywiście że nie, nigdzie tego nie twierdzę, nic nie rozumiesz jak widzę albo się wygłupiasz. Ale ok, taki Facebook swój "Admin Panel" dla swoich pracowników jakby miał jako aplikacje desktopową to by miało sens. O to chodzi, a NIE o to że Ty jako użytkownik Facebooka musiałbyś ściągać program do niego.


Dobrze, wreszcie powiedziałeś coś co ma sens. Teraz, zastanów się czy autor tematu w którym dyskutujemy chce napisać aplikację dla użytkowników czy dla siebie 'administratora'?

#16 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 maja 2010 - 14:40

No to jakbyś czytał uważnie to byś wiedział że zaczęło się od tego kiedy stwierdziłeś że aplikacje desktopowe klient-serwer nie mają sensu, że skoro takie (używane przez wielu użytkowników) to tylko webowe. To dałem przykład z adminem dla sklepu (to był tylko przykład), również dobrze mogłem napisać SAP albo MS Dynamics (one są dla adminów czy użytkowników wg Ciebie?). Nie mam pojęcia jaką aplikacje autor chce napisać, nie określił tego. Pojęcie administrator lub użytkownik jest chwiejne, dla Ciebie ja mogę być użytkownikiem, a z drugiej strony ja dla siebie administratorem, albo odwrotnie. Nawet ten przykład admina sklepu, jeśli sklep jest jeden w jednym miejscu na serwerze i napisałeś to dla siebie to aplikacja taka będzie można powiedzieć że dla administratora (czyli dla ciebie bo będziesz tym zarządzał), ale jeśli taką aplikację zaczniesz sprzedawać razem ze sklepem do będzie ona dla użytkowników (ta sama aplikacja) i jeszcze idąc dalej, z punktu widzenia użytkownika który ją kupił będzie ona dla administratora czyli dla niego samego. Dla mnie tu nic nie jest jasne co autor chce zrobić, a skoro dla Ciebie jest to proszę oświeć mnie. Czas baz lokalnych minęły bardzo dawno temu, były to czasy Clippera i dBase. Szczerze, to do głowy by mi nie przyszło żeby biznesową aplikację bazodanową pisać na lokalnej bazie.

#17 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 09 maja 2010 - 15:17

No to jakbyś czytał uważnie to byś wiedział że zaczęło się od tego kiedy stwierdziłeś że aplikacje desktopowe klient-serwer nie mają sensu, że skoro takie (używane przez wielu użytkowników) to tylko webowe. To dałem przykład z adminem dla sklepu (to był tylko przykład), również dobrze mogłem napisać SAP albo MS Dynamics (one są dla adminów czy użytkowników wg Ciebie?).

Nie mam pojęcia jaką aplikacje autor chce napisać, nie określił tego. Pojęcie administrator lub użytkownik jest chwiejne, dla Ciebie ja mogę być użytkownikiem, a z drugiej strony ja dla siebie administratorem, albo odwrotnie. Nawet ten przykład admina sklepu, jeśli sklep jest jeden w jednym miejscu na serwerze i napisałeś to dla siebie to aplikacja taka będzie można powiedzieć że dla administratora (czyli dla ciebie bo będziesz tym zarządzał), ale jeśli taką aplikację zaczniesz sprzedawać razem ze sklepem do będzie ona dla użytkowników (ta sama aplikacja) i jeszcze idąc dalej, z punktu widzenia użytkownika który ją kupił będzie ona dla administratora czyli dla niego samego.

Dla mnie tu nic nie jest jasne co autor chce zrobić, a skoro dla Ciebie jest to proszę oświeć mnie.


Proszę uprzejmie, niniejszym oświecam Cię, że autor nie chce napisać drugiego SAP'a.
To o czym piszesz to aplikacje wpadające w kategorię enterprise a nie kategorię 'hej mam pomysł na aplikację'. Rozumiesz?

Czas baz lokalnych minęły bardzo dawno temu, były to czasy Clippera i dBase. Szczerze, to do głowy by mi nie przyszło żeby biznesową aplikację bazodanową pisać na lokalnej bazie

Czasy baz lokalnych minęły bardzo dawno temu? Teraz to ty żartujesz nie?
Po co mieć bazę na serwerze, jeśli baza używana jest tylko przez konkretną instancję aplikacji? Nadal koncentrujesz się na biznesowych aplikacjach, natomiast weźmy np iTunes, aplikację użytkową, zapewne posiadającą bazę danych informacji o utworach trzymanych w bibliotece, LOKALNĄ.

#18 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 maja 2010 - 15:33

No kurcze następny który bierze wszystko dosłownie ;) Pewnie że nie drugiego SAP-a, to był przykład tylko i nie chodziło mi wcale o rozmiar aplikacji. Przykład z iTunes to masz rację, tylko że tutaj baza jest nieistotna, to nie jest aplikacja stricte bazodanowa żeby wybór bazy miał podstawowe znaczenie, a autor wyraźnie wspomniał o bazie danych i dlatego przyjąłem że to jest ważne, a skoro jest ważne to że ma to być aplikacja strikte bazodanowa, no i idąc dalej tym śladem, że bardziej biznesowa niż użytkowa. Tym bardziej przecież wspomniał też o bazie klient-serwer. Niech może autor powie coś więcej, bo tak to nic nie wiadomo.

#19 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 09 maja 2010 - 18:10

I sie zaczelo. Wiecie co ludzie ja bardzo takich rzeczy nie lubie. Jakies dziwne klotnie i niepotrzebana wymiana zdan.


Do wszystykich odpowiadajacych w watku. BEZ KLUTNI I NADINTERPRETACJI

Proste pytanie prosta odpowiedz np. MOIM ZDANIEM powinienes uzyc tego systemu poniewaz .... tu masz linki to pomocy ..... sam tego uzywam i wiem z doswiadczenia ze nie jest to takie trudne(skomplikowane) i moze okazac sie bardzo dobre w twoim przypadku, -opcjonalnie:i wrazie problemow moge nakierowac na tor, pomoc ....




NARAZIE Nie znam sie na serwerach a nie chce placic jakichs kosmocznych pieniedzy komus zeby zajmowal sie serwrem za mnie i oplacac jakis dedykowany bo to narazie nie jest cos z czego mozna miec kase a na wydatek kilku tys mnie nie stac od tak sobie.
Dlatego pomyslalem o aplikacji desktop i ze bedzie to tansze w realizacji i utrzymaniu.
Jezeli tak nie jest i o czym nie wiem to prosze mnie poprawic i nakierowac w odpowiednim kierunku

Co do aplikacji moze troche to sprecyzuje.

Najogolniej mowiac polaczenie KSIAZKI TELEFONICZNEJ + ORGANIZERA(to do list) + KALENDARZA + INFORMATORA(tekst + foto + dzwiek + video)

Ewentualne rozpowrzechnianie w formie DOWNLOAD : PLYTA DVD : ????STRONA????



Pozdrawiam

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 maja 2010 - 18:31

Masz rację, sorry za te przepychanki w Twoim wątku, kurcze zawsze daje się wciągnąć niepotrzebnie w takie dyskusje ;)

Co do aplikacji moze troche to sprecyzuje.

Najogolniej mowiac polaczenie KSIAZKI TELEFONICZNEJ + ORGANIZERA(to do list) + KALENDARZA + INFORMATORA(tekst + foto + dzwiek + video)


No to teraz wszystko jasne i w takim razie proponuję SQLite ;) ale pod warunkiem że ta książka, organizer itd nie mają być współdzielone z innymi użytkownikami np. w firmie.

Odnośnie jeszcze klient-serwer, to wcale nie musisz płacić nikomu za serwery, takiego MySQL-a albo PostgreSQL-a możesz spokojnie mieć na tym samy komputerze (desktopie) na czas pisania tego (właściwie to tak się to robi), a ewentualnie później przenieść samą bazę na oddzielny serwer.

#21 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 09 maja 2010 - 19:52


No to teraz wszystko jasne i w takim razie proponuję SQLite ;) ale pod warunkiem że ta książka, organizer itd nie mają być współdzielone z innymi użytkownikami np. w firmie.


Wydaje mi sie ze baza danych nie bedize wspoldzielona. Wsumie zalezy to od tego co mi konkretnego polecicie -. To moglo by byc cos na zasadzie nowe wpisy do bazy (v 1.0 itp) baza uaktualniana(zastepowana nowa)

Zobacze jeszcze jak to wyjdzie ale jezeli nie bedzie z tym za duzo problemow to moze bedzie wersja do pracy online jak i zupelnie niezalezna i inna do pracy offline. Dlatego szukam dobrego rozwiazania. Prostego w obludze, latwokonfigurowalnego, szybkiego w dzialaniu cross-platformowego oraz ladnego w wygladzie dla end usera tzn nie moze byc to cos co wyglada jak prog sprzed 15lat bez mozliwosci zaprojektowania jego wygladu.

Aplikacja jezeli powstanie to bedzie skierowana do sektora ze sie tak wyraze ''private'' a nie ''company'' ;)




A moze sie ktos wypowie na temat tego ADOBE
Prosze nie zapominajcie o linkach do lektury na temat

Pozdrawiam

#22 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 09 maja 2010 - 20:56

Wydaje mi sie ze baza danych nie bedize wspoldzielona.


Hmm. Wydaje Ci się? No ale to są główne założenia programu, musisz to wiedzieć już na etapie projektowania, a nie później.

Tak naprawdę to jakiej pomocy oczekujesz od nas? Skoro sam nie wiesz co chcesz zrobić.

#23 Seth Rogers

Seth Rogers
  • 8 postów

Napisano 10 maja 2010 - 10:16

Witam. Tak wstepnie wydaje mi sie ze tak bedzie. Poniewaz nie znajac sie na tym uwazam ze cos takiego powinno byc latwiejszcze do zarzadzania (ja wprowadzam dane a inni je tylko odczytuja-nie powstanie smietnik) A pozatym w poczatkowej fazie procesu tworczego aplikacji mialem taki wlasnie zamiar jednak skoro mozna zrobic to jakos inaczej to czemu nie. Jestem otwarty na propzycje.

Jak juz wczesniej wspomnialem dopiero sie ucze i jezeli jest jakies inne(patrz-> prostsze, latwiejsze w obsludze, lepsze w implementacji, majace wiecej mozliwosci, bedace przyszlosciowym rozwiazeniem a nie czyms co sie naucze i juz mi sie wecej nie przyda) rozwiazenie to prosze cos mi polecic. Jezeli bedzle to wszystko dobrze opisane to nic nie stoi na przeszkodzie aby uzyc jeszcze jakiegos innego systemu.


Co chce zrobic to ja wiem.

Najogolniej mowiac polaczenie KSIAZKI TELEFONICZNEJ + ORGANIZERA(to do list) + KALENDARZA + INFORMATORA(tekst + foto + dzwiek + video)

Wiem ze taki prog bedzie potrzebowal bazy danych. Ale jakiej to juz nie wiem za bardzo bo jak juz wczeneij napisalem (czytanie ze zrozumieniem sie klana) nie znam sie na tym.

Czego od was oczekuje?
Dla przykladu podam iz szukajac info w google trafilem na cos takiego

Java -Około 225,000,000 wyników
Java poradnik - Około 517,000 wyników
Java tutorial - Około 16,900,000 wyników

SQLite - Około 3,920,000 wyników
SQLite tutorial - Około 765,000 wyników

PHP - Około 6,100,000,000 wyników
mySQL - Około 114,000,000 wyników
postgreSQL - Około 11,500,000 wyników

Czy nie uwazasz to troche duzo. I ze szukajac info mozna trafic na jakis szajs i tracic tylko czas. Wiec jezeli posiadasz jakies linki do czegos co wg ciebie jest godne uwagi to poprostu to jest miejsce wlasnie na cos takiego.
Nie prosze o przeszukanie calego ineternetu za mnie tylko o cos co sami wykorzystaliscie do nauki i mozecie sie tym podzielic



PS Dopiero teraz zauwazylem ze jest literowka w nazwie tematu "Pomysl" powinno byc Jezeli moze to ktos poprawic to bede wdzieczny bo ja nie moge albo mi sie juz kompletnie na oczy rzucilo i nie widze opcji.

#24 boyar01

boyar01
  • 20 postów
  • SkądTomaszów Maz

Napisano 16 maja 2010 - 14:28

Jeśli chcesz robić coś w stylu kalendarza, i chcesz rozwinąć to do client-server to polecam postgreSQL. Dlaczego?
Chodzi o proste zapytania. Np. w MySQL i SQLite (choć tu mam mało doświadczenia) aby pobrać dane z określonej godziny (a data zapisana jest w DATETIME) musisz pobrać wszystkie wpisy i przepuścić je przez 'sito', które wyświetli tylko te, które Ci pasują. w postgreSQL jest to prostsze do zrobienia i potrzeba mniej czasu na wykonanie zapytania.
Przy małej ilości wpisów w tabeli, nie ma problemów, ale wydaje mi się, że jednak lepiej jest nabierać właściwych przyzwyczajeń.

Linki:
Podręcznik po polsku
Obszerniejsza dokumentacja po angielsku

#25 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 16 maja 2010 - 14:36

Np. w MySQL i SQLite (choć tu mam mało doświadczenia) aby pobrać dane z określonej godziny (a data zapisana jest w DATETIME) musisz pobrać wszystkie wpisy i przepuścić je przez 'sito', które wyświetli tylko te, które Ci pasują.


W MySQL robi się to jednym zapytaniem. Skąd pomysł żeby pobierać wszystko? W SQLite pewnie też, ale tego nie wiem.

Zresztą to ma być mała aplikacja z tego co w końcu zrozumiałem, także nawet gdyby pobierał wszystko w SQLite i potem filtrował już w programie to nic nie szkodzi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych