Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

PowerMac G5 - gdzie kupić???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#26 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 16 kwietnia 2010 - 11:51

co do allegro i sprzętu mac - pisz do sprzedawców i proponuj swoją cenę. wielokrotnie przy sprzęcie który był np. kup teraz 4999 pisałem że kupię go za 4100 (bo powiedzmy to była cena bardzo atrakcyjna) a gdy już sprzedający mnie wyśmiewał, to prosiłem o propozycję z jego strony, i zawsze wychodziło kilkaset złotych taniej. często sprzęt wystawiany jest "z górką", więc znając realną cenę (albo to ile szacujesz że powinno kosztować), można próbować zbić cenę. wiadomo - ty chcesz kupić najtaniej, on chce sprzedać najdrożej. co do PPC to sam od długiego czasu siedzę jeszcze na G4, i pewnie dopóki mnie programowo nie wypchną z PPC to będę na nim siedział. naprawdę jestem zadowolony. Jedynym mankamentem w porównaniu do intela jest brak możliwości odpalenia programów windowsowych. tak jak wspomniał bodajże owca666 - komputer należy podciągać pod potrzeby, a nie 1000 innych możliwości. po co np. mi nowy MBP na intelu, skoro moje korzystanie z kompa ogranicza sie do poczty, internetu, i części pakietu Adobe (które działa naprawdę dobrze)?

#27 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 16 kwietnia 2010 - 12:12

Z tym odpalaniem windzianych programów na PPC to nieprawda - jest to możliwe poprzez emulator PeCeta w rodzaju Virtual PC. Tylko raczej nie ma to sensu - kiepska wydajność powodowana m.in. zasobożernością windozy i jej programów.

#28 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 16 kwietnia 2010 - 16:57

Ale chłopaki, co z tego że Intel bardziej wydajny?? że 1,5 sekundy dłużej mi się program będzie otwierał to mi to lata z góry na dół :lol: przede wszystkim - ja chcę mieć dość mocny komputer na lata, z ogromnymi możliwościami konfiguracji z systemem OS X! do Intela nie dam się przekonać, chyba że ktoś wskaże mi Maca Pro na Xeonie za 2kzł w idealnym stanie ;) Owca, madmax - jak to jest z tymi PPC? Rozumiem, że jakiś procent zawsze będzie wadliwy, lecz według tamtego linka mam ok. 6% szans na to że czeka mnie naprawa. czy jest to wiarygodny test, i czy ten komputer po dodaniu trochę hardwaru naprawdę starczy na lata? :)

#29 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwietnia 2010 - 17:20

ja chcę mieć dość mocny komputer na lata


Nowe wersje OS X od Snow Leo nie wspierają w ogóle PPC

Nowe wersje Adobe Creative Suite od CS5 nie wspierają w ogóle PPC

Coraz mniej małych przydatnych programów wspiera PPC

Serwisowanie G5 potrafi być bardzo drogie.

Nie przekonuję Cię na siłę do Intela, ale stwierdzenie, że G5 to będzie komputer do pracy "na lata" jest dość ryzykowne.

#30 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 16 kwietnia 2010 - 17:27

Nowe wersje OS X od Snow Leo nie wspierają w ogóle PPC

Nowe wersje Adobe Creative Suite od CS5 nie wspierają w ogóle PPC

Coraz mniej małych przydatnych programów wspiera PPC

Serwisowanie G5 potrafi być bardzo drogie.

Nie przekonuję Cię na siłę do Intela, ale stwierdzenie, że G5 to będzie komputer do pracy "na lata" jest dość ryzykowne.


I tego się boję..

Wszystko co potrzebuję to poniżej (z naciskiem na dwa pierwsze programy):
PS CS4 (wspiera PPC)
Lightroom 2.5 (wspiera PPC)
Adium (wspiera PPC)
Firefox (nie jestem pewien co do wsparcia, ale pewnie da radę), jeśli nie to Safari + Safari AdBlocker
Mail
iTunes
Stuffit

Pragnę przypomnieć że jestem również posiadaczem Maczka z Intelem, więc czego nie odpalę na PPC to odpalę na MacBooku + zewnętrzny monitor i po problemie (ale musi być to rzecz wyjątkowo potrzebna, żeby mi się w ogóle chciało :P) planuję tak zrobić z PS CS5: PPC-CS4, Intel-CS5.

System - na stałe będzie 10.5.8, bo to niesamowicie dopracowany, stabilny i szybki OS X ;)

Priorytetem jest to że komputer ma się dać modyfikować dość mocno (hardware) i ma w miarę szybko wyświetlać obrazki, oraz posiadać dużo złączów SATA :grin:

#31 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 16 kwietnia 2010 - 17:44

Mnie chodziło tylko i wyłącznie o sprawy związane z zakupem kompa z "drugiej ręki" tzn. o to że tak naprawdę nie zna się jego "życiorysu", ewentualnych wad ukrytych, które kupujemy razem z kompem. To że PPC jest coraz mniej wspierane to oznacza teraz tylko jedno: programy na tę architekturę są dopracowane, coraz więcej z nich przestaje zawracać dupę aktualizacjami w stylu 1.2.3.1000 na 1.2.3 1001 i większość ich twórców już przy nich nie grzebie. Ponadto można kupić "oryginały" za ułamek pierwotnej ceny. @Kyosho94 - znalazłeś soft spełniający Twoje potrzeby i działa on na PPC - bierz G5 i ne słuchaj fanatyków wydajności i nowości. Masz intelo-Maca, więc G5 będzie swego rodzaju uzupełnieniem. Kto musi i go na to stać - niech uprawia sport p.t. szybciej i więcej.

#32 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwietnia 2010 - 18:26

madmax, może to nie dotyczy bezpośrednio sprawy autora (bo ma też intela) ale co zrobić w wypadku, gdy np. za jakiś czas dostaniesz materiały do projektu zapisane w CS5 (a adobe jest jednym z tych producentów, którzy niespecjalnie zawracają sobie głowę kompatybilnością wsteczną wersji plików)? Z sentymentem wspominam czasy PPC (pracuje na makach od czasu G3) bo maki były wtedy naprawdę niezawodne (choć podejrzewam, że w obecnych czasach produkcji w chinach ppc też padałyby jak intele) ale doradzanie komuś jako podstawowy komputer do pracy (i do tego na lata) PPC nie jest chyba do końca uczciwe.

#33 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 16 kwietnia 2010 - 18:26

(...) jak to jest z tymi PPC? Rozumiem, że jakiś procent zawsze będzie wadliwy, lecz według tamtego linka mam ok. 6% szans na to że czeka mnie naprawa. czy jest to wiarygodny test, i czy ten komputer po dodaniu trochę hardwaru naprawdę starczy na lata? :)


Z G5 było tak: pewna partia miała wadliwe zasilacze, inna znowu płyty główne (słynny zabieg z suszarką) a modele chłodzone cieczą lubiły cieknąć ;) Tyle, że większości z tych zagrożonych już nie ma. Wykończyły się w ciągu pierwszych 3 lat użytkowania.
Kupując używany sprzęt zawsze ponosi się*jakieś ryzyko trafienia na egzemplarz, w którym "coś" padnie.

Nowe wersje OS X od Snow Leo nie wspierają w ogóle PPC

Nowe wersje Adobe Creative Suite od CS5 nie wspierają w ogóle PPC

(...)

Serwisowanie G5 potrafi być bardzo drogie.
(...)


@biskup: to są oczywistości ;)

Ostatnią rozszerzyłbym o stwierdzenie, że serwisowanie każdego maka powyżej G4 potrafi być bardzo drogie. Oczywiście nie mówię o rzeczach typu RAM, HDD czy nawet grafika...

Co do małych przydatnych programów, to większość nadal jest jeszcze w UB (a przynajmniej można znaleźć ich ciut starsze wersje).

Moja rada: kupować tam, gdzie dają gwarancję. Po otrzymaniu sprzętu solidnie go w czasie tej gwarancji pomęczyć. Unikać modeli z grupy ryzyka (chłodzone cieczą), choć to akurat fajne komputery były: 2x2.5, 2x2.7. Quady jakoś nie cierpiały zbyt na wycieki, może dlatego, że były z ostatnich, poprawionych serii.

biskup: Twoje ostatnie zdanie znów zahacza o świadomość w doborze sprzętu i nie jest to kwestia uczciwości tylko właściwego określenia swoich własnych potrzeb. Co autor wątku już na wstępie uczynił, więc z czystym sumieniem (uczciwie ;)) można*mu doradzić co i jak w takiej sytuacji można zrobić. Decyzja i tak należy do niego.

#34 knera

knera
  • 138 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 16 kwietnia 2010 - 19:13

No do jasnej Anielki! Tydzień temu był podobny temat, i jak zwykle nawiedzeni inetelomaniacy znajdują tysiące powodów, żeby człowiekowi, który pisze, że sprawdził, przetestował, dotknął, wywąchał, namacał problem - czy kupić G5 - odradzić ten krok stanowczo. Kolega Kyosho94, pytał GDZIE (!) kupić, a nie CZY kupić! Każdy dobiera sprzęt do swoich potrzeb i swoich możliwości finansowych. I jak zawsze, sensownym głosem rozsądku wykazują się madmax332 i owca666. Sam używam PowerMaca i MacaMini na intelu, i G5 wcale nie "muli". Chyba, że idiotami są też graficy, których znam, którzy również cenią sobie małą awaryjność G5, łatwą rozbudowę i w nosie mają wodotryski, snoły pierdoły. Oni na tym pracują, sprzęt się dawno spłacił, jak się zepsuje, to może się wtedy zastanowią nad czymś nowym. G5 to dobry sprzęt i daje radę. Polecam asertywność nachalnej reklamy i marketingu Jobsa. Ciekawe co powiedzą intelomaniacy, jak Jobs powie - "od dzisiaj ładujemy procesory AMD, łał!"

#35 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwietnia 2010 - 19:46

Knera myślę, że odrobina kultury by Ci nie zaszkodziła.

Każdy z nas kieruje się doradzając dobrymi intencjami i chce pomóc autorowi tematu w podjęciu najlepszej decyzji.
"Maniacy" czegokolwiek to raczej trolle-frustraci, a takich osób w tym wątku chyba nie było.
Po obu stronach padły racjonalne argumenty i dyskusja była całkiem przyjemna, więc to chyba Tobie zabrakło dystansu ;)

A co do AMD ;)
AppleInsider | Apple in advanced discussions to adopt AMD chips

pozdrawiam, a że jest piątkowy wieczór to może lepiej trochę wyluzować

#36 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 16 kwietnia 2010 - 20:33

Biskup czaisz roznice miedzy GDZIE KUPIC a CZY KUPIC ?

#37 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwietnia 2010 - 20:36

tak, "czaję", ale jeśli wydaje mi się, że zakup tego komputera w kontekście oczekiwań autora tematu nie jest do końca dobrym pomysłem, to staram się doradzić alternatywne rozwiązanie.

#38 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 16 kwietnia 2010 - 20:40

Intencje Masz szlachetne i dobre, ale z wypowiedzi autora tematu wynika że już wie czego chce i szuka pomocy jedynie w kwestii gdzie może najkorzystniej według jego potrzeb nabyć potrzebny sprzęt. Mówiąc bardziej obrazowo - autor szuka samolotu do opryskiwania pola a Ty proponujesz Mu odrzutowiec - bo lepszy i jest to alternatywne rozwiązanie.

#39 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 kwietnia 2010 - 20:49

jeśli dobrze zrozumiałem, autor szuka komputera: 1. na lata 2. do pracy uważam, że G5 może się nie sprawdzić jeśli oba powyższe założenia mają być spełnione. z mojej strony EOT, niemniej jednak miło się gaworzyło :)

#40 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 kwietnia 2010 - 23:03

Zgadzam się z Biskupem. G5 nie warto już w ogóle kupować, bo pomimo solidnej konstrukcji, bardzo dobrych jak na owe czasy podzespołów, których raczej nie uświadczy się w intelowych makach są już stare i stoją już nad przysłowiową "grobową deską". Moim zdaniem takie tematy ciągną ci, którzy sami chcą się przesiąść na nowe maki, ale zdają sobie sprawę, że staroci trudno się pozbyć. Rozumiem, że ktoś kiedyś kupę kasy wywalił na G5, ale wiadomo, że ten sprzęt najlepsze lata ma już za sobą. A i z wydajnością i kompatybilnością z nowymi aplikacjami trzeba się w takim przypadku pożegnać. Myślę, że Biskup chce uchronić ewentualnych nabywców, przed problemami. Na zakończenie dodam, że także ostatnio odradzałem kilku moim znajomym G5. Nie posłuchali mnie. Skończyło się tym, że musieli to sprzedać z dużą stratą, bo nie wiadomo było, czy za chwile maszyna nie padnie. Prawda Chris? Gdziekolwiek jesteś, opisz swoje przygody z leciwym G5!

#41 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 16 kwietnia 2010 - 23:19

Zgadzam się z poprzednikami, jeżeli ktoś ma G5 to warto z niego korzystać aczkolwiek zakup tego sprzętu jak na dzisiaj nie ma sensu.

#42 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 17 kwietnia 2010 - 08:46

Ja już kończę również, bo się*malkontenci forumowi zlecieli ;)
Dodam tylko na koniec, że ze wszystkich używanych PM G5, którym pomogłem znaleźć nowego pana (liczba bliska trzycyfrowej, prawie wszystkie modele) awarii uległy... aż 2 szt. Jedna zasilacz, druga płyta główna.
Tyle z mojego osobistego doświadczenia w kwestii awaryjności ;)

#43 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 17 kwietnia 2010 - 09:09

Ale to już nawet nie chodzi o awaryjność bo wiadomo to zależy od szczęścia ale autor pisze że na MacBooku C2D 1,83GHz; 2GBDDR2 średnio mu się pracuje a ten G5 wydajnościowo jest od niego słabszy - Przejżyj sobie wszystko jeszcze raz :)

#44 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 17 kwietnia 2010 - 11:25

No i niestety - rezultat jest taki, że kumpel podjechał tam do tych gości co cenią swoje maczki na 2030zł na allegro, i są one w stanie mówiąc lekko - takim sobie. Głębokie rysy, poobijane rogi, była nawet odpadająca klapa (uderzyła o stół i zrobiła jeszcze jedną głęboką rysę, wszystko działo się na oczach kolegi). Odpuszczę sobie ten sklep... Niestety, czas mnie trochę nagli, a maszynkę pasuje mieć jak najwcześniej. Jeżeli nie będę miał cierpliwości na szukanie G5 to po prostu kupię Maca Mini + wszystkie dyski jakie mam włożę w obudowy i postawię jako sieciówki, ale to już będzie ostateczność :(

#45 pi

pi
  • 616 postów

Napisano 17 kwietnia 2010 - 11:34

nie widze twojego ogloszenia, ze chcesz kupic g5/+ pozadana konfiguracja/ ani tu ani na innych forach/grupach makowych, ktore zdarza mi sie przegladac, to nie jest ogromna grupa ludzi, przewaznie uczestniacza w jakims stopniu w zyciu spolecznosci makowej wiec moim zdaniem jest spora szansa ,ze twoje ogloszenie nie pozostanie niezauwazone

#46 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 17 kwietnia 2010 - 11:39

wiem, że mamy na forum dział "kupię" ale po prostu nie mam czasu żeby czekać na okazję z dobrym hardware. komputer muszę mieć że tak powiem na "wczoraj".. gdyby nie ta sytuacja, to z cierpliwością poczekałbym na G5 w bdb. stanie w dobrej konfiguracji :(

#47 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 17 kwietnia 2010 - 12:31

Na wczoraj? Jak rozumiem jesteś początkującym grafikiem, jesteś już zawalony projektami? Spokojnie, nie musisz się śpieszyć :). Zakup G5 mogę z czystym sumieniem polecić, bo widzę, że dokładnie wiesz jakie programy mają na tym działać. Osobiście pracuję z grafiką do tej pory na leciwym G4, który o dziwo spełnia wszystkie moje wymagania. Brakuje mi tylko paru cali w monitorze, ale to się zmieni w ciągu tygodnia;). Nie daj się nagonce marketingowców. Bądź pewny swoich wymagań i dopasuj je do sprzętu z zachowaniem uwagi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.

#48 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 17 kwietnia 2010 - 12:43

Na wczoraj? Jak rozumiem jesteś początkującym grafikiem, jesteś już zawalony projektami? Spokojnie, nie musisz się śpieszyć :). Zakup G5 mogę z czystym sumieniem polecić, bo widzę, że dokładnie wiesz jakie programy mają na tym działać. Osobiście pracuję z grafiką do tej pory na leciwym G4, który o dziwo spełnia wszystkie moje wymagania. Brakuje mi tylko paru cali w monitorze, ale to się zmieni w ciągu tygodnia;). Nie daj się nagonce marketingowców. Bądź pewny swoich wymagań i dopasuj je do sprzętu z zachowaniem uwagi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.


nie tyle grafikiem co fotografem, a chwilowo się mnie ludzie nie mogą o zdjęcia doprosić ;) muszę jak najszybciej dorwać komputer na którym pokataloguję sobie zdjęcia, "porozrzucam" je po dyskach sieciowych (głównym komputerem nie może być mój MacBook, bo to komputer przenośny, zdecydowanie bardziej narażony na wypadek niż stacjonarka, a nie moge sobie pozwolić na żadną utratę zdjęć, tymbardziej, że dopiero będę zaczynał na fotografii zarabiać) :)

jeżeli chodzi o G5 to w sumie najbardziej przeraża mnie chaos konfiguracji, jaki panuje na portalach typu eBay, Allegro itd. nie wszędzie są podane dokładne informacje jak np. typ pamięci, czy zastosowana grafika, no i oczywiście nie wszystkie sztuki będę mógł sprawdzić osobiście (nie pojadę do Anglii, Niemiec, czy Francji żeby sobie popatrzeć na G5), więc de facto jest to kupowanie w ciemno...

#49 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 17 kwietnia 2010 - 12:46

Nie daj się nagonce marketingowców. Bądź pewny swoich wymagań i dopasuj je do sprzętu z zachowaniem uwagi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia.


Dokładnie tak nie ma co szaleć tylko kupić sprzęt dokładnie taki jak potrzebujemy lub odrobine mocniejszy, aczkolwiek zakup mini nawet w najtańszej wersji wydaje mi się lepszym rozwiązaniem bo po prostu jest wydajniejszy, a do tego malutki, cichy i obsługiwany przez nowsze oprogramowanie w razie problemów w przyszłości i niezmiernie ważny element - Gwarancja.

#50 Kyosho94

Kyosho94
  • 403 postów
  • Płeć:
  • SkądMielec

Napisano 17 kwietnia 2010 - 12:51

No i teraz już mam kompletny mętlik w głowie - szybko i wydajnie czyli Mini w najwyższej konfiguracji, czy cierpliwie ale na wieki (G5)? :( osobiście jestem mocno za G5 bo mam wszystko w jednej, potężnej i pięknej obudowie, i mam pewność że będę mógł conieco dołożyć do tego w przyszłości, a z drugiej strony nowy Mini z gwarancją, i Core2Duo 2.53 pod maską... :(




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych