Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wreszcie jest - multitasking w iPhone OS 4

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rafał P

Rafał P

• 6 849 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:04

Dołączona grafika
Na dzisiejszej konferencji prasowej pt.: "Sneak Peek Into the Future" Apple zaprezentowało nowy iPhone OS 4.0 z długo oczekiwaną funkcją multitaskingu.

O możliwości wprowadzenia wielozadaniowości do iPhone'a i iPoda touch mówiono już rok temu - Apple nie zdecydowało się jednak na wprowadzenie tej funkcji ze względu na bardzo wysokie zużycie baterii i problemy z wydajnością. Wydaje się, że firma przezwyciężyła już jednak wszelkie trudności.

Wszystko dzięki siedmiu wielozadaniowym usługom, które firma zaimplementowała w iPhone OS 4: background audio, voice over IP (VOIP), background location, push notifications, local notifications, task completion i fast app switching. Dzięki specjalnie zaprojektowanym API dla deweloperów udało się ograniczyć zużycie prądu.

By przełączyć się pomiędzy programami wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk Home i wybrać odpowiednią dla aplikacji ikonkę. Wygląda na to, że multitasking ogranicza się tylko do niektórych aplikacji, w których najbardziej jest to potrzebne.

Dołączona grafika

Wielozadaniowość w iPhone OS 4 będzie dostępna tylko w telefonie iPhone 3GS i iPodzie touch trzeciej generacji.

Blog Makowe ABC jako prawdopodobnie pierwszy na świecie umieścił film z prezentacji iPhone OS 4 beta:

Zdjęcia: Gizmodo.com

#2 shivan

shivan
  • 1 141 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:25

eeeh... "super"

#3 Rafał P

Rafał P

• 6 849 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:40

To dla mnie nie jest multitasking, tylko jego namiastka. Każdy kto korzystał chociażby z Palm Pre parska teraz śmiechem. Nie można nawigować dwoma, trzeba programami na raz, a ile trzeba się naklikać, żeby "uruchomić procedurę multitaskingu"?? Nie mogę w to uwierzyć. Userzy iPhone 2G i 3G nie macie czego żałować - taki multitasking to śmiech.

#4 macieks72

macieks72

• 9 873 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:43

A jak czytam i czytam ten i inne wątki na ten temat i się zastanawiam gdzie się podziało polskie słowo "wielozadaniowość" ;) A przy okazji, dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad kupnem tego tel.

#5 Therioon

Therioon
  • 4 272 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:47

namiastka to mało powiedziane

#6 karas2002

karas2002
  • 306 postów
  • SkądWilkasy

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:52

Ok, dobra, jest, fajnie, ale z tego co zauważyłem na filmiku to aplikacje przy zamykaniu same zostają w tle i żeby je zamknąć muszę wcisnąć home dwa razy i je pojedynczo zamykać.... no super. A co jeśli nie chce aby zostawały w tle??

#7 gucorek

gucorek
  • 596 postów
  • SkądStalowa Wola

Napisano 08 kwietnia 2010 - 22:56

rozwiązanie w web os jest dla mnie subiektywnie najlepsze palm wynalazł najlepszy sposób na wielozadaniowość :)

#8 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:07

Dokladnie, to nie to samo co w palmie. Poszli w slady Androida z mutlitaskingiem i z folderami. Ale jest krok na przod ;)

#9 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:21

Ciekawi mnie czemu Apple tak boi sie wielozadaniowości bo nie powiedza przeciez ze nie wiedzieli ze tego oczekuja klienci ... Czy os bedzie mial problemy z zawieszaniem czy moze chodzi o zjadanie baterii - no ale kazdy rozumny czlowiek wie chyba ze kilka aplikacji na raz odpalonych zjada troche wiecej baterie - no chyba ze amerykanom trzeba bedzie to wytlumaczyc ...;) hmmm można tutaj powiedziec , że " jak sie nie ma co sie lubi , to sie lubi co sie ma" ;) Chris ma racje to jest krok do przodu ale jakis taki maly ;p ;)

#10 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 970 postów
  • SkądŁódź

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:30

Rany, myapple, co za filmik podlinkowaliście? Człowiek jest na maksa nieprzygotowany do jakiegokolwiek zaprezentowania iPhone OS 4. Żadnego planu wypowiedzi oraz prezentacji, brak priorytetów, wszechobecna niepewność. Ten filmik to kompromitacja Makowe ABC i też Wasza, skoro to promujecie.

#11 Rafał P

Rafał P

• 6 849 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:33

Skoro tak uważasz, to rozumiem. Mam odmienne zdanie - zrobili to jako pierwsi na świecie a film oddaje sens niektórych nowości. Uważam, że ludzie są ciekawi tych funkcji a jakość ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

#12 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:39

no niestety amerykanom trzeba takie rzeczy wylozyc lopatologicznie. przeciez gdyby przy pelnym multitaskingu siadala bateria po pol dnia to oczywiscie nie winny bylby uzytkownik tylko apple... i praca dla adwokatow gotowa :) przeciez tam sie o wszystko sadza... az sie dziwie ze ktos nie podal producentow samochodow ze wlal diesla do benzynowego auta :) ale swoja droga, mysle ze taki 'multitasking' (o przepraszam - wielozadaniowosc :)) w zupelnosci wystarczy. ja sie pytam PO CO 10 aplikacji ma dzialac jednoczesnie na pelnej parze... czy gra musi w tle animowac ekran ? nie, czy program do prezentacji musi sie w tle zmieniac ? nie... nie widze nawet powodu dla ktorego jakas aplikacja mialaby dzialac w pelnym 'wymiarze' .... wszystko co potrzeba w takim sposobie multitaskingu jest (w/g mnie) uploadowanie/dowloadowanie w tle - jest odtwarzanie muzyki - jest, dzialanie skype itp w tle - jest, powiadamianie o pewnych zdarzeniach - jest... program moze nawet dokonywac pewnych obliczen w tle... do czego jeszcze 'pelny' multitasking moze byc potrzebny ??

#13 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 970 postów
  • SkądŁódź

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:45

Skoro tak uważasz, to rozumiem. Mam odmienne zdanie - zrobili to jako pierwsi na świecie a film oddaje sens niektórych nowości. Uważam, że ludzie są ciekawi tych funkcji a jakość ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

Jako pierwszy na świecie to pokazał to Steve Jobs parę godzin temu, bez użycia określeń w stylu:
Mamy różne tła, no i samo tło eeee ma ma jeszcze inną tapetę
Styl iPadowy( - prawie nikt go nie trzymał w rękach).
No może przejdźmy do tego multitaskingu... co jeszcze... czekajcie otworze coś jeszcze
eee nie zobaczymy bo nie mam internetu...
i pacnąć w niego potem już tylko pozostaje nam i podejrzewam, że wtedy aplikacja się w pełni zamyka...

To tylko wybrane kwestie. Lepiej poczekać, przygotować się, bo ja specjalnie nie jestem zgredem, po prostu nie da się tego słuchać.

#14 jackeill

jackeill
  • 640 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:47

Nie no nie przesadzajcie, co tu jest nie tak? Opisali Wam API, ktorych nie rozumiecie. Nie jest to nie-deweleoperom potrzebne! Dla uzytkownikow wlasnie jest ten filmik - idealnie pokazuje multizadaniowosc. Mozna miec wszystko w tle, uruchomic safari, kalkulator, twittiego, zdjecia... Co tu jest namiastka? I nie narzekajcie na ten film, jest zrobiony przeciez ad hoc! Jak mozna to oceniac pod wzgledem przygotowania. Gdyby autor sie przygotowywal, zobacyzlibyscie go w weekend ;)

#15 Rafał P

Rafał P

• 6 849 postów

Napisano 08 kwietnia 2010 - 23:59

Jako pierwszy na świecie to pokazał to Steve Jobs

Jako pierwsi zrobili film i go pokazali publiczności - wcześniej niż Jobs. Zresztą nieważne - także Macrumors pokazał ten film.

#16 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 09 kwietnia 2010 - 00:02

a ja sie zastanawiam czy ten film nie lamie NDA ? hehe... no dobra, zartuje :) a tak calkiem przy okazji... jest juz event w podcastach... :) tylko lacza nie zapchajcie :P

#17 camelot

camelot
  • 57 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 01:10

Wrzask o "wielozadaniowości"

To dla mnie nie jest multitasking, tylko jego namiastka. Każdy kto korzystał chociażby z Palm Pre parska teraz śmiechem.(...)

Parskaj sobie do woli. Nie zauważyłeś, że już od pierwszej wersji można było słuchać muzyki, jednocześnie czytać maile a i telefon w tle czuwał, SMSy przychodziły? Cały ten hype lamerów o "wielozadaniowości", to coś jak straszliwy "brak MMSów" poprzednio. Bez znaczenia. Wielozadaniowość zawsze była. Cała reszta to nieporozumienie i niezrozumienie iPhoneOS. Trochę dziwi na liście makowej. Można by przypuszczać, że tutejsi bywalcy wiedzą, co to Apple i dlaczego tak a nie inaczej...

A iPad jest znakomity. Mnie najbardziej powala jakość ekranu (głębia czerni) i szybkość reakcji. Naprawdę się czuje, że masz kontrolę w rękach. Przy aż tak niskiej cenie (low end model $499 + tax, co mnie wyniosło $546) nie ma powodu sobie takiego cacka odmówić. A symulator wyścigów motocyklowych jest w stanie załatwić dłuuugie godziny. Co nie jest problemem, bo starcza baterii.

#18 waszgosc

waszgosc
  • 86 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 01:51

kolega powyżej nie wie chyba o czym pisze odnosnie multitaskingu... "Nie zauważyłeś, że już od pierwszej wersji można było słuchać muzyki, jednocześnie czytać maile a i telefon w tle czuwał, SMSy przychodziły? Cały ten hype lamerów o "wielozadaniowości", to coś jak straszliwy "brak MMSów" poprzednio. Bez znaczenia. Wielozadaniowość zawsze była." Skoro Steve Jobs mowi ze wczesniej nie bylo to moze im pokaz ze sie myla ;) mam nadzieje ze obejdzie sie bez walki o slowka "pokaz mi gdzie tak powiedzial" ;) Nie wiem co uwazasz za lamerstwo... nie wiem co widzisz pod tym pojeciem bo jezeli uwazasz wyrazanie swojej opinii o czymkolwiek na wolnym forum nie obrazajac nikogo to takich "antylamerów" jak Ty juz za komuny mieli tutaj - wtedy tez tepiono za swoje zdanie :) Moze nie jest to rewelacja ... no ale cos tam jest ;)

#19 arsaghar

arsaghar

Sir

• 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 09 kwietnia 2010 - 07:10

W d...pe niech sobie wsadzą ten 4.0 bez wsparcia dla 3G!!! Rozumiem, że jest postęp technologiczny, ale Apple tak cholernie traci ostatnio w moich oczach, za to w co się przeradza. To koszmar!! Kiedyś kupowałeś Apple, bo wiedziałeś, że to sprzęt niezawodny i na długie lata. Teraz sprzedają produkty pełne wad, niedopracowane w pełni, byś bardzo szybko, jak tylko dopracują do końca system, oprogramowanie, szybko dokupił nowszy sprzęt. Gdyby była alternatywa ("PC" nią nie jest!) to bym chyba już podziękował Steve'owi.

#20 wojtkow

wojtkow

• 6 767 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 07:35

@arsaghar w ilu wątkach masz zamiar napisać to samo?

#21 Rafał P

Rafał P

• 6 849 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 07:40

Multitask w iPhone OS 4 polega na tym, że żeby wybrać 2 program, musimy podwójnie kliknąć w Home button, i kliknąć drugą aplikację. Czyli podobnie jak bez multitasku :) Na Palmie po prostu dotykam ekranu. Dla mnie szok trochę.

#22 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 09 kwietnia 2010 - 09:14

Według mnie możliwe że Apple będzie jeszcze szlifować ten multitasking i będzie próbować go wprowadzać na starszą platformę. Ale jednek jest różnica w hardware miedzy 2G/3G a 3GS ;) Zreszta, penwie Ruscy na Cydii zaraz wypuszczą jakiegoś hacka. Podobnie było, gdy wprowadzili MMS, ale nie dla 2G - po dwoch dniach juz mozna bylo odblokowac MMS w 2G :P

#23 SebolNowy

SebolNowy
  • 273 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 09:50

Multitask w iPhone OS 4 polega na tym, że żeby wybrać 2 program, musimy podwójnie kliknąć w Home button, i kliknąć drugą aplikację. Czyli podobnie jak bez multitasku :)

Chyba jednak nie skoro pierwsza aplikacja nadal będzie działać w tle, no nie?

#24 NCdeIgnis

NCdeIgnis
  • 118 postów

Napisano 09 kwietnia 2010 - 09:51

Tak samo działa multitasking w Androidzie (mowi uzytkownik HTC HERO) na bardzo podobnej zasadzie dziala w WebOS(tyle,ze tam appy są na kartach i imo ladniej to wyglada) wiec nie wiem czemu marudzicie...Wy chyba tylko na tym forum marudzic potraficie : )

#25 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 kwietnia 2010 - 09:52

Ktos moze pamieta co mowil Jobs pytany wczesnie o multitasking?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych