Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jakich komputerów używają Polacy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#1 jedrulam

jedrulam
  • 131 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 kwietnia 2010 - 18:42

Czy może ktokolwiek natknął się na jakiś wykres albo statystki, w których przedstawione było jakich komputerów używają Polacy? Najbardziej interesuje mnie jak ułamek to macintosh'e? Pozdrawiam.;)

#2 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 kwietnia 2010 - 19:24

dla przeciętnego Polaka WSZYSTKO MUSI BYĆ PO 1 TANIE 2 DOBRE 3 TANIE I DOBRE Ponieważ coś takiego nie istnieje (coś jak z bajką o żelaznym wilku) to musi być TANIE :) i mieć jedną nóżkę bardziej niż podobne coś sąsiada :) A jak sąsiad kupi coś innego/droższego niż wszyscy dookoła to jest złodziejem (bo to na pewno drogie jest, a jego na pewno nie stać), lanserem, kochającym inaczej, fanbojem itp. (niepotrzebne skreślić).

#3 pidipius

pidipius

    iOS Developer

  • 571 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 kwietnia 2010 - 19:38

@jedrulam: Poszukaj może na statystykach przeglądarek - niektóre serwisy takie dane upubliczniają. Biorąc pod uwagę geolokalizację IP i system operacyjny może znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. @cooper69: Co jest bardzo smutne - niestety opisałeś większość (ale na szczęście nie całość) naszego społeczeństwa.

#4 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 04 kwietnia 2010 - 19:53

Nie wiem na ile to jest wiarygodne ale popatrz. Wychodzi że ok. 0.5% Mac OS X.
gemiusRanking PL — wersja polska
A na świecie z tego co się orientuję Mac OS X ma ok. 5-6%

#5 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 04 kwietnia 2010 - 20:12

Nie wiem na ile to jest wiarygodne ale popatrz. Wychodzi że ok. 0.5% Mac OS X.
gemiusRanking PL — wersja polska
A na świecie z tego co się orientuję Mac OS X ma ok. 5-6%


A jakie to ma odniesienie do statystyki? Z tego co oni piszą, to badanie jest prowadzone na podstawie odsłon stron. A co z firmami opierającymi się na mac os x, a niekoniecznie korzystającymi z internetu?

#6 dirtyhary

dirtyhary
  • 629 postów
  • SkądEłk, PL

Napisano 04 kwietnia 2010 - 21:16

A jakie to ma odniesienie do statystyki? Z tego co oni piszą, to badanie jest prowadzone na podstawie odsłon stron. A co z firmami opierającymi się na mac os x, a niekoniecznie korzystającymi z internetu?


A znasz kogoś lub słyszałeś o jakieś firmie z makami bez neta ? Nie te czasy.

#7 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 04 kwietnia 2010 - 21:20

@N_E_M - a jakie ty chcesz statystyki? wszystkie one się opierają na odsłonach stron. Wyobrażasz sobie ankieterów spacerujących po mieście? Albo jeszcze lepiej chodzących po firmach gdzie nie ma internetu? ;) Zresztą może się autorowi wątku przyda, a może nie, wkleiłem co znalazłem i co od czasu do czasu obserwuję i tyle. Skoro twierdzisz że są g. warte to luz, ta informacja też się pewnie autorowi przyda i coś tam dla siebie z tego wszystkiego wyciągnie.

#8 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 04 kwietnia 2010 - 21:30

Nie wiem na ile to jest wiarygodne ale popatrz. Wychodzi że ok. 0.5% Mac OS X.
gemiusRanking PL — wersja polska
A na świecie z tego co się orientuję Mac OS X ma ok. 5-6%


Tak na wczutę to mniej więcej tak jest. Posiadanie maczka w Polsce to nadal dziwactwo, statystycznie rzecz biorąc. Wiem, że w moim mieście ok. 40000 mieszkańców jest kilku. W większych aglomeracjach wygląda to inaczej być może. Dla mnie 0.5% jest optymistyczne w skali kraju.

Pozdrawiam

#9 szyymoon1

szyymoon1
  • 151 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 kwietnia 2010 - 21:32

A znasz kogoś lub słyszałeś o jakieś firmie z makami bez neta ? Nie te czasy.


M.in. studia muzyczne, filmowe itp.

#10 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 04 kwietnia 2010 - 22:18

A znasz kogoś lub słyszałeś o jakieś firmie z makami bez neta ? Nie te czasy.


Pewnie znalazłoby się parę studiów fotograficznych albo audio ;)

@N_E_M - a jakie ty chcesz statystyki? wszystkie one się opierają na odsłonach stron. Wyobrażasz sobie ankieterów spacerujących po mieście? Albo jeszcze lepiej chodzących po firmach gdzie nie ma internetu? ;)

Zresztą może się autorowi wątku przyda, a może nie, wkleiłem co znalazłem i co od czasu do czasu obserwuję i tyle. Skoro twierdzisz że są g. warte to luz, ta informacja też się pewnie autorowi przyda i coś tam dla siebie z tego wszystkiego wyciągnie.


Ale ja bym chciał wiedzieć jakich stron i jak wygląda badanie (ilu faktycznie tych internautów zbadano). Na stronie czytamy tylko:

Grupa poddawana badaniom to wszyscy internauci, którzy odwiedzają losowo wybrane polskie strony korzystające z badania gemiusTraffic.

To czy będzie ich 20,30, 50 czy 1033 ma znaczenie;) Równie dobrze swoje wnioski mogą oprzeć na 60 redaktorach;)
Generalnie o stronie nie widziałem;) Być może przyda mi się w pisaniu pracy ;)

---- Dodano 04-04-2010 o godzinie 23:20 ----

M.in. studia muzyczne, filmowe itp.


Widzę, że kolega mnie uprzedził z przykładem ;) Jednak są miejsca gdzie siedzenie na www nie jest tak istotne. Mnie ciekawi jak wygląda montowanie materiału w TVN24 ;)

#11 jedrulam

jedrulam
  • 131 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 kwietnia 2010 - 22:22

cytat ze strony firmy SAD sp. z.o.o. : "Z naszych usług (SAD to dystrybutor produktów apple w polsce) od kilku już lat korzysta między innymi TVP, TVN, Polsat, TV4, Kino Polska, Fremantle Media, Studio Company, PAY Studio, TPS oraz dziesiątki innych nadawców i firm producenckich" - tak nawiasem mówiąc i wydaje mi się, że ich komputery (a przynajmniej nie wszystkie) nie są podłaczone do internetu ze względu na bezpieczeństwo:)

#12 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 04 kwietnia 2010 - 22:35

Zapewne ma to jakaś kolejność. Jedne komputery zbierają informacje czy coś takiego, które nadsyłają widzowie, prezenterzy w ternie itp. a monterzy materiału nie potrzebują przecież permanentnie dostępu do internetu.

#13 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 04 kwietnia 2010 - 22:57

Na żadne wiarygodne statystyki dotyczące PL się nie natknąłem. Gemiusa można sobie wsadzić ;) Część używających różnych adbloków ma ich serwery poblokowane (tak jak np. ja). Poza tym OS X to dziś już nie tylko komputery Apple - hackintoshowanie jest coraz popularniejsze. Do tego dochodzą wspomniane już wyżej firmy posiadające dużą ilość*maczków niepodłączonych do netu. Także Gemius ssie w tym przypadku ;)

#14 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 04 kwietnia 2010 - 23:04

Fakt. owca666 zapomniałem, że na netbookach masowo instalują hacki, by więcej wytrzymały na baterii ;)

#15 iMaks

iMaks
  • 1 323 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 kwietnia 2010 - 11:11

Hacki... Mnie to akurat obrzydza, mieć Snow Leoparda na jakimś laptopie Toshiby. Mac to Mac - to jak by wgrywać na siłę iPhone OS na Nokie !!

#16 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 05 kwietnia 2010 - 13:30

Ja ostatnio o swoim MB też usłyszałem, że jest dwa razy droższy niż normalny komputer, a ma tylko C2D 2.0 i bebechy przeciętnego lapka. Ale wydaje mi się, ze mało który laptop z tych osób trzyma na baterii 4h ;) Z tego samego powodu pewnie inni mają hacki, bo trzeba błysnąć nowym Intelem, 8GB ramu, 2TB dyskiem, ale drogo to wychodzi, wiec weźmiemy PC i postawimy Hack'a. :]

#17 wishu

wishu
  • 198 postów

Napisano 05 kwietnia 2010 - 13:41

hmm a mi się takie coś kojarzy z wiejskim tuningiem ;} kupujemy calibre (dobry silnik blalbalba kiepski wyglad i ogolnie lipa) i doczepiamy znaczek lambo z nadzieją, że auto stanie się wyjątkowe :] ale... to działa też w druga stronę ;] bo użytkownicy mac'ów instalują przeciez winde na macach ;P tutaj sytuacja wygląda mniej wiecej: kupuje merca a zakładam znaczek fiata 126p ;]

#18 N_E_M

N_E_M
  • 1 481 postów
  • SkądOne of Banksy's manors

Napisano 05 kwietnia 2010 - 13:57

Tak, tylko ja mam XPka nie z tego, że jest fajny/mój komputer z nim chodzi lepiej/jest to świetny system, tylko potrzebuje go, dla jednej aplikacji czy kilku, a jeszcze niewiele osób się nauczyło, żeby wysyłać ważne rzeczy w PDFach ;) Jednak przy update, podejrzewam, ze XP już zniknie z mojego MB;) Ile jest osób, które ma hack'a wykorzystuje go np. do zaawansowanej obróbki PS, InDesign'a czy Final Cut?

#19 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:04

No raczej tyle co nic. Jak kogoś stać na soft, to stać też na Maka. Inny wypadek stanowi piracki soft postawiony na Hacku... ;) Wtedy to szpan lub nauka przed kupieniem pierwszego Jabłka.

#20 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:05

to działa też w druga stronę ;] bo użytkownicy mac'ów instalują przeciez winde na macach ;P tutaj sytuacja wygląda mniej wiecej: kupuje merca a zakładam znaczek fiata 126p ;]


Mac to sprzęt i system, a winda to tylko system :) Ta ostatnia zresztą ma działać na wszystkim, więc instalowanie jej na Maczku to jak instalowanie linucha na pececie, zresztą nie wymaga żadnych hacków. Za to Maczka na pcuju postawić się bez specjalnych zabiegów nie da. Już pomijam kwestię legalności, bo M$ cieszy się z każdej sprzedanej kopii swojego systemu, i wali ich to na czym i czy w ogóle ktoś to instaluje i używa, ważne że kupi ;)

Tak jak ktoś wcześniej ujął, w Polsce kryteriów wyboru komputera dla 3/4 społeczeństwa wyedukowanego na czasopismach pokroju "izipisi" nie są ich potrzeby ani późniejsze zastosowanie
tylko niestety cena. Można to po części zrozumieć, bo nie od dziś wiadomo, że nasze zarobki odstają od płac w cywilizowanej części Europy, jednak wynika to również z informatycznej ignorancji, podatności na reklamowy buzz i braku umiejętności precyzowania swoich oczekiwań.

Przez dekadę pracowałem w branży usługowo-handlowej w sektorze IT i nie raz firmę nawiedzali poszukiwacze najniższej ceny, z torbą wypchaną cennikami sklepów komputerowych z całego miasta... Mnie zawsze zastanawiało czy nie szkoda im czasu zmarnowanego na takich poszukiwaniach i pieniędzy wydanych na jeżdżenie od sklepu do sklepu i wykłócanie się o to, że "Panie a w tamtym sklepie nagrywara jest tańsza o 5 zł!" itp. :]

#21 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:06

Zeszliście z tematu.

#22 mantis30

mantis30
  • 1 386 postów
  • Płeć:
  • SkądBydgoszcz

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:13

Niekoniecznie. W sumie nie wiem czy dałoby radę w prosty sposób określić, że np. 8% Polaków korzysta z Toshib, 12% z Acerów itp. Sporo ludzi kupuje markowe komputery poleasingowe, które się w zagranicznych firmach zamortyzowały i znów kryterium była cena a nie marka...
IMHO odpowiedź na pytanie w wątku brzmi: tanich. (i wcale w firmach sytuacja nie wygląda lepiej...)

#23 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:16

Ja myślę że to co podałem wcześniej jest jakoś tam w miarę wiarygodne. W moim otoczeniu tak to mniej więcej właśnie wygląda.

#24 Sofeicz

Sofeicz
  • 320 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:17

Pośrednio można to oszacować sprawdzając stosunek oferowanych PC-tów i Makówek na Allegro. Kiedyś to liczyłem i wyszło ok 1%. Cena, Cena i jeszcze raz cena. Sprzęt jest skonfigurowany cenowo pod USA. Gdybym wyciągał tyle ile mój kolega w stanach, który robi mniej więcej to samo co ja (ok. 5000 USD miesięcznie) to też bym był na bieżąco w sofcie i żelastwie.

#25 wishu

wishu
  • 198 postów

Napisano 05 kwietnia 2010 - 14:18

mantis30 w sumie masz rację, a co do kryteriów wyboru komputera w Polsce to już na 100% masz rację :) ja akurat wybierając MBP kierowałem się długim czasem pracy na baterii, wykonaniem, nie mogę powiedzieć, że systemem bo ten znam tylko z iPhone a to nie to samo przecież no i nie da się ukryć, że użytkując iPhone zostałem urzeczony i zakochałem sie w sprzęcie Apple więc podejrzewam, że to było główne kryterium wyboru :) W tym tygodniu okaże się czy to była dobra decyzja i czy nie będę żałował :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych