Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak połączyć dwa routery ze sobą w jednej sieci?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 18:14

Witam Jak w temacie. Jak zabrać się do sprawy? Mam w domu Neostradę z livebox em. Niestety ich urządzenie nie jest najlepszej jakości. Mam również zalegający mi w domu router Linksys wrt54g. Pomysł mam tak że podepnę linksys-a do livbox-a po kablu i ten już dalej będzie odpowiedzialny za internet w domu. Mam ogólne pojęcie jak to zrobić ale nie za bardzo mam czas żeby nad tym siedzieć i się zastanawiać co i jak podpiąć żeby wszystko mi dobrze działało. Przypuszczam że nie ja jeden mam/miałem taki plan więc na pewno znajdzie się ktoś kto skróci mi nieco drogę w tym temacie :) Pozdro. J

#2 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 06 marca 2010 - 18:40

Nie jest to dobre rozwiązanie, lepiej kupić router z modemem ADSL.

#3 adrian-name

adrian-name
  • 172 postów

Napisano 06 marca 2010 - 18:46

Mam w domu tak zrobioną sieć, gdyż sygnał z routera bezprzewodowego nie docierał wszędzie i były problemy z zasięgiem. Pierwszy router (bez wifi) mam ustawiony z adresem 10.0.0.2 a drugi bezprzewodowy podłączony jest normalnie skrętką z pierwszym i ma adres 192.168.1.1. Podstawowa zasada - routery muszą mieć różne adresy IP. Drugi router zdaje się że ma ustawiony tryb bridge , ogólnie to raczej nic nie konfigurowałem i nie mieszałem, samo zaczęło bez problemów działać.

#4 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 06 marca 2010 - 18:59

Raczej pierwszy powinien być w trybie bridge... Tzn. ten podłączony do linii telefonicznej.

#5 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 marca 2010 - 19:17

Nie wspomniałem o tym może i błąd bo wydawało mi się że nie będzie to miało znaczenia ale livebox nie jest podłączony do linji telefonicznej tylko do modemu tp ze względu na to że ja mam w bloku światłowody i tak też podłączony internet. światłowód -> modem -> skrętką do livebox-a i na chwile obecną dalej po wifi tylko jak adrian napisał siła sygnału jest średnia. Co do kupienia modemu adsl to wiem ale po co wydawać pieniądze na następny. wiadomo było by mniej kabli i urządzeń ale skoro już mam sprzęt to wolę go wykorzystać.

#6 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 06 marca 2010 - 19:29

To nawet lepiej :) Podłącz router przez port WAN bezpośrednio do modemu skrętką.

#7 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2010 - 00:25

No niestety jakoś nie bardzo chce działać w ten sposób. Jutro ma wpaść kumpel który zajmuje się sieciami na co dzień i zapewne rozwiąże mój problem jak mi się nie uda tak że dam znać co i jak trzeba ustawić żeby działało a teraz idę dalej walczyć :D

#8 Redviking

Redviking
  • 583 postów

Napisano 07 marca 2010 - 11:26

Nie wspomniałem o tym może i błąd bo wydawało mi się że nie będzie to miało znaczenia ale livebox nie jest podłączony do linji telefonicznej tylko do modemu tp ze względu na to że ja mam w bloku światłowody i tak też podłączony internet. światłowód -> modem -> skrętką do livebox-a i na chwile obecną dalej po wifi tylko jak adrian napisał siła sygnału jest średnia. Co do kupienia modemu adsl to wiem ale po co wydawać pieniądze na następny. wiadomo było by mniej kabli i urządzeń ale skoro już mam sprzęt to wolę go wykorzystać.


Czyzbys byl jednym z tych nielicznych szczesliwcow co maja podlaczony swiatlowod do domu w technologii FTTH i nietypowego liveboxa z 4 wyjsciami ethernet, oraz duza predkosc netu?
Przy czyms takim modem ADSL oczywiscie nie wchodzi w rachube, natomiast juz sprawdziles liveboxa i widziales ze on nie ma wejscia telefonicznego do ADSL-a tylko zwykle RJ45 czyli normalny ethernet.
Ten pierwszy modem co podpiety do swiatlowodu robi za bridge i dopiero za nim jest livebox jako router, czyli daloby sie go zastapic linksysem.

Sa mozliwe rozne opcje:
1)Zamiast podpinac kable itp. itd. mozesz ustawic linksysa jako repeater i bedzie ci wtedy przechwytywal i wzmacnial siec wifi
2) Jesli nie uzywasz telewizji przez lvb to mozesz z niego calkowicie zrezygnowac i na jego miejsce podpiac linksysa, ustawic linksysa jako router, skonfigurowac do polaczenia jako PPPoE, nazwa uzytkownika i haslo sa w liveboxie.
3) Mozesz tez zrobic w druga strone, wylaczyc wogole wifi w lvb (zeby nie zaklocalo twojego linksysa, albo i nie wylaczac, mozna miec dwie sieci, byle kanaly wifi roznily sie o 4) podpiac ethernetem linksysa ustawionego jako AP, wzglednie mozna i jako router ale wtedy trzeba pogrzebac w ustawieniach linksysa bo livebox ma adresy IP z puli 192.168.1.x, linksys takie same, trzeba wiec zmienic, najlepiej w linksysie na jakas inna klase adresow.

#9 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2010 - 13:06

Jest dokładnie jak piszesz. U nas na osiedlu tylko nasza część bloku mam światłowody położone i mamy tego, jak to napisałeś, nietypowego livebox-a. :) Zupełnie nie rozumiem dlaczego nie położyli od razu na całym osiedlu ale to już rozmowa na inny wątek. Nie używam ani TV ani telefonu tak że w sumie chętnie się pozbędę tego szarego pudełka. Login jest faktycznie wpisany ale muszę sprawdzić czy na umowie mam gdzieś zapisane hasło w takim razie.

#10 Redviking

Redviking
  • 583 postów

Napisano 07 marca 2010 - 13:30

Hasla raczej nie bedzie, natomiast jesli zrobisz pewien maly trick, tj. zapiszesz strone lvb jako zrodlo to tam da sie w zrodle wyszukac juz niezaszyfrowane haslo ;) Wzglednie mozesz zadzwonic na infolinie neozdrady i tam tez ci powinni podac (jesli nie to mozesz wymyslic jakas bajke ze lvb sie wyresetowal i stracil hasla, ze potrzebujesz i dalej sam sobie poradzisz, oczywiscie zrob to przy wylaczonym lvb zeby nie widzieli polaczenia) Aha lvb jest wlasnoscia tepsy wiec jesli cos zapakuj go i niech lezy bo jesliby zaginal to ci policza 300PLN kary.

#11 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2010 - 17:59

Wiem poza tym to jest program pilotażowy tak że mam w obowiązku im udostępnić w celach testowych itp itd

#12 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2010 - 18:15

Spróbuj ustawić to przez PPPOE lub PPPOA. Ja miałem podobną sytuację na osiedlu Marina w Warszawie. W domu był bezpośrdnio podciągniety światłowód. Podłączyłem Airport Extreme Base Station i wziąłem login i hasło od operatora i od razu zadziałało

#13 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 07 marca 2010 - 22:41

Ten model linksysa ma chyba tylko PPPOE. Ale ręki są nie dam uciąć bo oryginalny soft miałem tylko 15 minut. Teraz na tomato śmigam.

#14 Jarko

Jarko
  • 90 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 marca 2010 - 23:18

Jest dokładnie jak mówisz, tylko PPPOE a softu w tym akurat się już nie da zmienić niestety. Generalnie działa ale co i jak jest skonfigurowane to już w tej chwili nie napiszę bo już mi się nie chce dzisiaj :) a przed chwilą poszedł kumpel który z sieciami lubi się znacznie bardziej niż ja i on mi to wszystko połączył. Dołączyliśmy jeszcze do tego AP AirLive żeby w innym pokoju zrobić lan między 2 komputerami w celu uzyskania większej szybkości a zdarza mi się duże pliki przerzucać (niestety nie wiem czemu nie przyszło mi do głowy żeby sobie kabel położyć w mieszkaniu). Trochę z ty zachodu ale taniej to niż kupować router z N i do tego zmieniać kartę sieciową w PC na zgodną ze tym standardem. Jutro jak się ogarnę to wrzucę wszystkie ustawienia żeby jak by ktoś miał podobny problem wiedział co i jak podłączyć :) Co do samego livboxa to też nie chce go odłączać za bardzo ze względu na to że jest to jakiś program testowy tp i coś tam sobie sprawdzają, między innymi i sam sprzęt, tak że obawiam się że bardzo szybko by doszli do tego że coś jest nie tak a szkoda takiego netu w takiej cenie :D

#15 acmeus

acmeus
  • 149 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 16 maja 2011 - 13:34

Odgrzeje kotleta.
Przedstawioną sieć mam już od kilku miesięcy i działała ostatnio zaczęły się problemy, że gdy w jednej sieci jest włączony komputer to w drugiej nie ma dostępu do neta itp... Skonfigurowana sieć była intuicyjnie i być może mam jakiś problem z konfliktem adresów z powodu złej konfiguracji. Dlatego proszę o pomoc jak skonfigurować te dwa routery raz tak aby sieć była już stabilna i z automatu przypisywała adresy IP wszystkim komputerom! Poniżej przedstawiam schemat mojej sieci.

Dołączona grafika

Z góry dzięki za szybką pomoc.

#16 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 maja 2011 - 14:24

Jaka jest adresacja? Które urządzenie daje DHCP?

#17 acmeus

acmeus
  • 149 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 16 maja 2011 - 14:26

Linksys ma dawac DHCP (tak mysle bo to on pierwszy otrzymuje sygnał od TPsy) a teraz dają oba Linksys ma 192.168.1.1 a TPLinkowi dalem 192.168.1.150 :/

#18 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 maja 2011 - 14:53

No ale to wszystko zależy, co chcesz osiągnąć. Jeśli tylko Linksys ma być serwerem DHCP, wtedy TP Link robisz jako bridge. Ale prościej jest, żeby Linksys dawał DHCP z klasy 192.168.1.0/24 swojemu segmentowi sieci; TP Link niech na porcie WAN dostaje coś z tej klasy, a potem robi swojego drugiego NAT-a na jakiejś innej podsieci (chociażby 192.168.2.0/24). O ile Cię dwa NAT-y (a konkretniej: bycie za podwójnym) nie bolą - ale skoro pytasz o takie rzeczy, to zakładam, że nie.

#19 acmeus

acmeus
  • 149 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 16 maja 2011 - 15:02

@ftpd Szukam najprostszego a zarazem stabilnego rozwiązania, problem mam tylko z konfiguracją. Tak więc jeżeli mógłbyś mi napisać w skrócie, które najistotniejsze elementy mam skonfigurować i jak to byłbym wdzięczny. Jako laik widzę to tak jak napisałeś w drugiej opcji czyli np. Linksys ma adres 192.168.1.1 i z jednego adresu przydziela neta TPLinkowi (tak jakby ten był komputerem) a te z kolei rozdziela jako osobna podsieć neta dla dwóch kompów. Jak to skonfigurować? Linksys tak jak miałem PPPoA, IP 192.168.1.1, Start adress 192.168.1.100. Jak skonfigurować TPLinka w takim razie? Jaki WAN Connection Type: DYNAMI IP? Kompletnie nie wiem jak skonfigurować tego TPLinka :/

#20 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 maja 2011 - 15:09

Nie powiem Ci 'kliknij tu, wpisz to', bo nie znam na pamięć opcji konfiguracyjnych każdego routera na świecie ;-) Ale skoro on na porcie WAN ma dostawać adres od Linksysa, to tak, będzie to dynamic. Generalnie po stronie Linksysa nie robisz nic, a po stronie TPlinka musisz tylko znaleźć opcje odpowiadające za jego dhcp serwer i przestawić z defaultów (które pewnie są na 192.168.1.0/24) na coś innego (cokolwiek, na przykład 192.168.2.0/24, albo chociażby 10.20.30.0/24).

#21 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 16 maja 2011 - 15:26

Osobiście to bym z tplinka zrobił switch+AP (nie używać gniazdka WAN i wyłączyć DHCP i ustawić mu IP na lan z poza puli DHCP) i to wszystko. No i połączenie do sieci jednego z drugim przez gniazdka LAN. Dodatkowo oba wifi wtedy można ustawić w roaming (ten sam SID, te same hasła i zabezpieczenia, różne kanały).

#22 acmeus

acmeus
  • 149 postów
  • SkądPszczyna

Napisano 16 maja 2011 - 15:36

Dzieki. DHCP Server: Disable Enable Start IP Address: ? End IP Address: ? Address Lease Time: minutes (1~2880 minutes, the default value is 120) Default Gateway: ? (optional) Default Domain: ? (optional) Primary DNS: ? (optional) Secondary DNS: ?

#23 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 798 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 maja 2011 - 15:37

@elita: On wybrał 'to drugie rozwiązanie' ;-) @acmeus: przestań domagać się rozwiązania na tacy. Dostałeś wytyczne i teraz zacznij postępować według nich. Poczytaj dokumentację urządzenia albo weź się za zgłębienie tematu w Sieci.

#24 cohontes

cohontes
  • 61 postów
  • SkądBytom

Napisano 12 czerwca 2012 - 15:52

A ja mam takie pytanie jak najprościej skonfigurować w domu dwa routery. Posiadam Tp-Link W8910G. Sieć to netia. Do routera, który jest u góry idzie kabelek telefoniczny przez ścianę. Tam router jest połączony kablem ethernet do komputera. Niestety zasięg WIFI jest dobrym tylk w górnej części mieszkanie (betonowe ściany) na dole jest, ale często są problemy z siecią np. aplikacja Samsung remote control ciągle zrywa połączenie. Chciałbym by na dole przy gniazdku telefonicznym był drugi router. Niestety nie wiem jak mają routery być ze sobą połączone co wybrać w ustawieniach itd. Czy routery jakoś ze sobą kablem ethernet? Jak ustawić by ten drugi wzmacniał sieć WIFI? I jaki sprzęt najlepszy do tego będzie?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych