Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki Wacom?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mef

Mef
  • 16 postów

Napisano 04 marca 2010 - 15:16

Witam,

chcialbym troche zainwestowac w narzedzia pracy. Planuje zakup macbooka pro 15" (po odswiezeniu linii), do ktorego chcialbym dokupic monitor 24" i tablet.

Z dwoma pierwszymi nie mam problemu jesli chodzi o wybor, natomiast nigdy nie mialem i nie uzywalem tabletu. Chcialbym go wykorzystywac do:
  • Webdesignu - czy dzieki tabletowi wygodniej i szybciej tworzy sie layouty?
  • Grafiki do druku - reklamy do gazet (przewaznie A4), plakaty (B1, B2)
  • Projektowania logo i moze prostych wektorow

Myslalem o Wacom Intuos4 i waham sie miedzy rozmiarem M a L. Ktory bedzie lepszy do w/w zastosowan przy monitorze 24"?
Czy moge swobodnie trzymac reke na tablecie i nie bedzie on na nia reagowal jak na piorko? (jestem leworeczny i do tego mam nietypowy sposob na trzymanie dlugopisu/olowka etc. i zastanawiam sie czy nie bedzie to jakos przeszkadzalo).

Z gory dzieki za sugestie!

#2 piotr falba

piotr falba
  • 866 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 marca 2010 - 15:44

  • Webdesignu - czy dzieki tabletowi wygodniej i szybciej tworzy sie layouty?
  • Grafiki do druku - reklamy do gazet (przewaznie A4), plakaty (B1, B2)
  • Projektowania logo i moze prostych wektorow


Uuuu... No tablet to +20 do talentu, więc wszystko zmieni!!!


Co do rozmiaru to zależy jak rysujesz, niektórzy nie czują*potrzeby większego rozmiaru niż a5, z kolei innym a3 wydaje się*mały ;)

#3 Mef

Mef
  • 16 postów

Napisano 04 marca 2010 - 16:30

Mogles darowac sobie ten sarkazm, bo nie +20 do talentu, tylko licze na +20 do wygody, jesli juz o tym rozmawiamy... A co do rozmiaru, to rysuje raczej bez 'wymachow' ;), ale czy nie istnieje jakas zaleznosc miedzy rozmiarem monitora a tabletu? W sensie, ze minimalne ruchy piorkiem na malym tablecie beda powodowaly kilometry ruchu na duzym monitorze?

#4 puławska182

puławska182
  • 45 postów

Napisano 04 marca 2010 - 16:34

Tablet całkowicie ignoruje wszystko poza końcówkami (obiema!) piórka oraz dołączoną do zestawu myszką.

#5 sale uu

sale uu
  • 106 postów

Napisano 04 marca 2010 - 16:38

A4 jest optymalny. Najlepszy stosunek wygody do rozdzielczosci. Moim zdaniem.

#6 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 marca 2010 - 17:07

Rozmiar L (A4?) będzie za duży do celów, które wymieniłeś. Nadaje się raczej do malowania. Mniejszy powinien ci wystarczyć. Łatwiej go trzymać na biurku - jest poręczniejszy. Z dużym tabletem jest ten problem, że nie ma już miejsca na klawiaturę: albo trzymasz tablet na kolanach albo klawiaturę. Chyba że masz gigantyczne biurko ale wtedy z kolei miotasz się na wielkiej połaci :) Co do modelu: Intuos 4 to dobra droga ;)

#7 MacDonald

MacDonald
  • 71 postów

Napisano 04 marca 2010 - 17:21

tez mi sie tak wydaje, large bedzie za duzy, sam zamowilem L do celow malarskich, rozwazalem M ale wlasnie wydawal mi się za mały. Do celów wymienionych przez Ciebie M będzie idealny, na dużym musisz robic długie pociągnięcia a to jest dobre właśnie do malowania. Odnośnie pytania pierwszego to nie sądze ponieważ nie malujesz jakichś skomplikowanych kształtów, głównie chodzi o precyzję, ja osobiście robie layouty bez tabletu i jakoś nie widze zastosowania, ale chyba sobie spróbuję. Wracając do dużego tabletu, to można tam ustawić wielkość aktywnego obszaru przez co może zachowywać się jak mały z tego co mi wiadomo.

#8 Mef

Mef
  • 16 postów

Napisano 04 marca 2010 - 18:48

Dzieki za rzeczowe i konkretne odpowiedzi, w takim razie nie ma sensu kupowac L. Jesli chodzi o webdesign, to ogolnie zaskoczyly mnie mozliwosci konfigurowania przyciskow dodatkowych i kolka, mysle ze jest to o niebo wygodniejsze niz skroty klawiaturowe, ale z drugiej strony nie wiem czy w calosci da sie obslugiwac photoshopa samym piorkiem przy projektowaniu stron www. Fajnie, gdyby wypowiedzial sie ktos kto uzywa/uzywal/probowal uzywac tabletu w tych celach.

#9 Qbs

Qbs
  • 214 postów

Napisano 04 marca 2010 - 19:28

co prawda mam bamboo a nie intuos... moze to kwestia przyzwyczajenia ale ja sie nie potrafilem przestawic na tablet jesli chodzi o webdesign, jak dla mnie za duzo tutaj operowania o 1px, tworzenia nowych warstw itp zeby zrezygnowac z klawiatury (oczywiscie nie mowie tu o sutuacji kiedy w headerze strony trzeba np. narysowac cos bo wtedy tablet jest genialny). natomiast do zadan typu retusz fotek, narysowac cos w illustratorze itp. tablet jest wg. mnie o wiele wygodniejszy od myszy

#10 piotr falba

piotr falba
  • 866 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 marca 2010 - 19:45

Mef, sorry, za sarkazm, ale nie mogłem się*powstrzymać. Tablet do webdesignu, rzecz jasna jest to kwestia gustu, ja osobiście mam na swoim biurku Intuosa 4 M, projektuję strony internetowy i interfejsy aplikacji i na mysz nie chcę*już*patrzeć. Co do precyzji to zależy od człowieka, ja powiem, że w tym momencie gryzoń wydaje mi się urządzeniem mniej dokładnym, poza tym używając go nie czuję takiej swobody jaką daje mi tablet. Wiadomo, że każdy jest inny, ma inne predyspozycje. Jeden woli tablet, inny mysz, trackpad, czy trackball. Kup Intuoska i sprawdź czy Ci pasuje ;) ewentualnie jak masz możliwość pożycz od kogoś na tydzień. BTW, da się nawet całkiem wygodnie pisać na klawiaturze trzymając piórko w dłoni ;)

#11 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 marca 2010 - 21:39

ja mam starego zdartego intuosa A4 z 2001 roku i nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Jedyny sprzęt którego nie zmieniłem od 9 lat. Bierz nowego intuosa, myślę że nawet najmniejszy model da radę.

#12 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 05 marca 2010 - 00:43

Witam,
Z dwoma pierwszymi nie mam problemu jesli chodzi o wybor, natomiast nigdy nie mialem i nie uzywalem tabletu. Chcialbym go wykorzystywac do:

  • Webdesignu - czy dzieki tabletowi wygodniej i szybciej tworzy sie layouty?
  • Grafiki do druku - reklamy do gazet (przewaznie A4), plakaty (B1, B2)
  • Projektowania logo i moze prostych wektorow

Myslalem o Wacom Intuos4 i waham sie miedzy rozmiarem M a L. Ktory bedzie lepszy do w/w zastosowan przy monitorze 24"?

każdy wacom, od bamboo po intuosa przyspieszy ci pracę i poprawi ergonomię

Czy moge swobodnie trzymac reke na tablecie i nie bedzie on na nia reagowal jak na piorko? (jestem leworeczny i do tego mam nietypowy sposob na trzymanie dlugopisu/olowka etc. i zastanawiam sie czy nie bedzie to jakos przeszkadzalo).

Nie, tablety wacom działają na zasadzie indukcji pola magnetycznego i nie da rady dłonią czy palcami zacząć po nim rysować.

Co do modelu intuosa4 to wersja M jest aż nadto, zależy co kto preferuje, czy pracę ręką czy z nadgarstka. Ale spokojnie w ciemno możesz brać M, wersja L to zdecydowanie za dużo, możesz mieć jednak spore problemy ze sterownikami, ostatnie 4 wersje są tak zabugowane że ludzie petycję piszą do CEO wacoma aby coś z tym zrobił, ostatnie "sprawne" to 6.11.

#13 piotr falba

piotr falba
  • 866 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 05 marca 2010 - 07:17

możesz mieć jednak spore problemy ze sterownikami, ostatnie 4 wersje są tak zabugowane że ludzie petycję piszą do CEO wacoma aby coś z tym zrobił, ostatnie "sprawne" to 6.11.


Ja nie uświadczyłem żadnych problemów ze sterownikami, mam wersję 6.1.2-5, pełen 64 bit, chodzą jak złoto :)

#14 zietas

zietas
  • 136 postów

Napisano 05 marca 2010 - 10:20

Uzywam tabletu do podobnych rzeczy - Intuos3 A5 wide sprawuje sie na tyle super, ze nie mam w ogole myszki podlaczonej. Ja na poczatku kupilem Volito2 A6 (staaaary tablecik + jak przeszedlem na mac okazalo sie, ze nie ma steronikow do tego tabletu) pozatym jakos tak nie pracowalo za mi za dobrze. Seria Intuos moze droga, ale za to super dokladne tablety i pracuje sie swietnie.

#15 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 05 marca 2010 - 13:20

ja mam to PS i ilustratora Bamboo Touch&Pen i wiekszego mi nie potrzeba bo szybciej pracuje sie na mniejszej powierzchni tabletu a rozdzielczosc nowego Bambbo jest taka sama jak w Intruos 4 serii...

#16 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 05 marca 2010 - 15:09

ja mam to PS i ilustratora Bamboo Touch&Pen i wiekszego mi nie potrzeba bo szybciej pracuje sie na mniejszej powierzchni tabletu a rozdzielczosc nowego Bambbo jest taka sama jak w Intruos 4 serii...

Nie jest taka sama, bamboo ma o polowe "słabsze" parametry

najmocniejszy bamboo:
nacisk: 1024 poziomów
rozdziałka: 2540 lpi

intous4:
nacisk: 2048
rozdziałka: 5080 lpi

#17 Psychopulse

Psychopulse
  • 788 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 12 marca 2010 - 12:05

Żaden tablet nie przyspieszy nikomu pracy, to totalna bzdura, tak samo jak to, ze jak kupisz tablet, to bedziesz robic lepsze projekty. Tablet to takie samo narzedzie jak kazdy inny wskaznik, dla jednego wygodniejszy do pracy dla drugiego nie. Niepodwazalnie lepszy jest TYLKO I WYLACZNIE gdy na komputerze MALUJESZ, bo kazda inna czynnosc - retusz, podmalowki, dizajn, itd., itp. mozna zrobic tak samo dobrze myszka. Wszystko jest kwestia preferencji - osobiscie nie uzywam tabletu przy projektowaniu ikonek, interefejsow czy pracy w InDesign bo przesuwanie tabelek, prowadnic i wszelkich tego typu elementow wole robic myszka. Do pracy wielogodzinnej uzywam tabletu bo praktycznie wcale nie meczy nadgarstka, to duzy plus. Jezeli chcesz kupic tablet ale nigdy wczesniej nie pracowales na zadnym, a kierujesz sie tylko trendem, czy opiniami/mitami, ze jak dizajner to musi miec tablet to jak dla mnie wywalasz pieniadze w bloto - jesli tylko masz mozliwosc to sprobuj popracowac nad jakims projektem na pozyczonym tablecie, zobaczysz co jest dla Ciebie bardziej naturalne. Wiem po sobie, ze jesli masz opanowana naprawde dobrze myszke, a nie malujesz na komputerze to tablet nie zmieni za bardzo Twoich mozliwosci. W tym momencie uzywam tabletu tylko jesli musze duzo podmalowywac lub pracowac przez wiele godzin non stop. Co do programowanych przyciskow vs. skroty klawiaturowe - hehehe, mam obecnie Intuosa4 M, i owszem, fajny bajer z tymi przyciskami, ale jesli korzystasz z klawiatury w tak duzym stopniu jak ja (wszystko wywolywane ze skrotow) to na te przyciski nawet nie spojrzysz - klawiatura bedzie nadal 100 x szybsza. Jedyny naprawde fajny dodatek to Touch Ring ktorym fajnie sie powieksza/zmniejsza wielkosc pedzla lub jego miekkosci, scrolluje/zoomuje i przewija strony. Moja rada - jesli absolutnie jestes zdecydowany wydac ok. 1400 pln na tablet - nic lepszego od Intuos4 nie znajdziesz, to doskonala maszyna, najlepszy tablet na jakim pracowalem do tej pory. Jezeli nie wiesz na 100% czy tablet bedzisz czyms dla Ciebie niezbednym - postaraj sie pozyczyc Wacom od kogos chocby na weekend i popracowac tylko na nim. Pozdrawiam serdecznie.

#18 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 12 marca 2010 - 22:03

Żaden tablet nie przyspieszy nikomu pracy, to totalna bzdura

Najpierw walisz niezły pierd, a zaraz potem:

Wszystko jest kwestia preferencji.

ten pierd wciągasz z powrotem.
Skoro zrozumiałeś bez niczyjej pomocy to nie będę się rozpisywał.

#19 arsen

arsen
  • 798 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 12 marca 2010 - 22:29

Różnie bywa, właśnie wszystko zależy od preferencji, ja zakupiłem swego czasu tablet specjalnie do retuszu foto, obecnie myszki już nawet nie posiadam, wszystko wykonuję na tablecie, zarówno wspomniany retusz jak i codzienne, zwykłe użytkowanie komputera. Jest mi po prostu wygodnie :)

#20 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 12 marca 2010 - 22:59

Normalny człowiek od młodych lat uczy się pisać i robi to kredkami, długopisem, ołówkiem, etc. nie myszą, stąd bardziej nam pasuje operowanie penem tabletu niż myszą, owszem jest 1% populacji która na głowie stawia ergonomię, ale nie ma sensu się nad tym rozpisywać. Pen jest szybszy, lepsza celność, lepsze szparowanie, rysowanie, przenoszenie, itp. Co do preferencji, jeden potrafi siedzieć nad plakatem 5 dni drugi zrobi go w godzine, ten pierwszy nie zauważy różnicy w pracy bo pracuje wolno, drugi natomiast odwrotnie. Wogóle zresztą rozmowa z dupy, po prostu jest lepiej i już.

#21 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 marca 2010 - 23:03

Żaden tablet nie przyspieszy nikomu pracy, to totalna bzdura, tak samo jak to, ze jak kupisz tablet, to bedziesz robic lepsze projekty. (ciach...)


Święte słowa. Popieram w 100%

Tym samym kolega wyczerpał temat tego wątku.

IMO EOT :)

#22 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 12 marca 2010 - 23:10

Święte słowa. Popieram w 100%

Tym samym kolega wyczerpał temat tego wątku.

IMO EOT :)

Zadziwiające że jeden popiera a drugi parska śmiechem na te "święte słowa", ale o to chodzi w świecie aby się różnić.

#23 marcinps

marcinps
  • 86 postów

Napisano 12 marca 2010 - 23:42

bez obrazy dla "specjalistow", ale posiadac talent to jedno ,a miec czym go wykorzystac to drugie i az mnie skreca jesli ktos mowi ze tablet nie sprawi ze ktos bedzie robil leprze projekty bo wszyscy artysci ktorych znam po przesiadce na tablet zaczeli tak naprawde cos robic... wielkosc ma znaczenie w zaleznosci co robisz a6 jest ok do wszystkiego praktycznie ale a5 jest wygodniejszy w zaleznosci czy masz $ czy troche mniej wszystko z Wacoma bedzie dobre - intuosy beda lepsze :) wybor nalezy do Ciebie

#24 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 marca 2010 - 00:34

i az mnie skreca jesli ktos mowi ze tablet nie sprawi ze ktos bedzie robil leprze projekty


może cię, skręcać ale to niestety prawda.

bo wszyscy artysci ktorych znam po przesiadce na tablet zaczeli tak naprawde cos robic...


chyba raczej "artyści". Też znam paru i żaden z nich nigdy nie używał tabletu. Ba, nawet nie używał komputera. :) Jeśli już ktoś kupuje tablet to raczej dla wygody a nie po to żeby rozwijać swój warsztat.

Poza tym webdesign, retusz czy grafika na stronki z prawdziwą sztuką raczej nie ma wiele wspólnego. No chyba że robienie ikonek uważa się za sztukę.

#25 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 13 marca 2010 - 00:44

No chyba że robienie ikonek uważa się za sztukę.

Auć, chyba się Psychocośtam którego wypowiedź za świętość obrałeś obrazi się na ciebie bo on właśnie takie ikonki tłucze :) tu się zgodzę do tak prostackich rzeczy mycha wystarcza i faktycznie Psychocośtam może nie odczuwać komfortu pracy ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych