Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

mkv 1080p na MacBooku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 01:39

Czy MacBook z X3100 jest w stanie uciągnąć filmy 1080p? Jeśli tak to dlaczego moje skaczą, rozjeżdżają się z dźwiękiem, sypią artefaktami w VLC...? A jeśli nie, to matko, jaki sprzęt trzeba żeby odtworzyć film?

#2 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 02:06

MOże dlatego, że odtwarzasz poprzez VLC ? Ja 1080p odtwarzam na moim G5 2Ghz i jest dobrze, ale odtwarzam go w Quicktime.

#3 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 02:07

To samo dzieje się w VLC, Quicktime, MPlayer itd. z 720p nie ma problemu.

#4 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 02:09

Jeśli odtwarzasz z dysku, to może być jeszcze kwestia defragmentacji dysku. Nagraj film na DVD i spróbuj.

#5 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 02:15

czyli wychodzi na to że 1080p są bardzo bardzo dysko-przepustowo-żerne?

#6 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 02:18

Tak. W skrócie, każdy film to sekwencja obrazków, z których każdy ma swoją pojemność. Im większy obrazek, tym większa pojemność. Im większa pojemność, tym szybciej trzeba przewalać dane z dysku, żeby nastarczyć na 25fps. Poza tym jeszce dekodowanie obrazu. Zdarzyło mnie się podobnie z 720 kiedyś, ale ten materiał przygotowywałem sam stąd pewnie mocna defragmentacja.

#7 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 02:20

Ok, dzięki wielkie, odpalę system z innego dysku i mam nadzieję że defragmentacja pomoże :)

#8 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 03:00

Nie sądzę żeby to był problem z defragmentacją, dysk powinien sobie poradzić bez problemu.

#9 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 03:01

To co sugerujesz?

#10 ex3v

ex3v

  • 1 884 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 03:32

Ja bym na dzień dobry odpalił activity monitor i sprawdził, ile mocy pobiera odtwarzanie filmu. H.264 zapewne znajduje się wewnątrz kontenera. Jest to kodek, który świetnie zachowuje jakość wideo przy małym rozmiarze, okupując to jednak dużym zapotrzebowaniem na moc procesora. Jeżeli twój film waży powiedzmy 5 gb i trwa 2 godziny, to wychodzi, że potrzebujesz 2,5 gb na godzinę, co daje odpowiednio 42,6 mb na minutę czyli 0,71 mb na sekundę*filmu. Myślę, że nawet najbardziej zdefragmentowany dysk będzie w stanie wyciągnąć transfer na tym poziomie. Problemem jest albo procesor, albo karta graficzna. Narysowanie klatki 1920x1080, nałożenie na nią filtrów odtwarzacza, downscaling a nawet samo jej stworzenie na bazie algorytmów kodeka blisko 30 razy na sekundę*wymaga na prawdę dużej mocy, gdy tworzy się coś z prawie niczego (bo taki jest właśnie kodek h.264 ;) ). Krótko mówiąc, tak jak pisałem powyżej - odpal activity monitor i zobacz, ile Tobie pożera procesora samo odtwarzanie na różnych playerach. Upewnij się, że nie masz włączonej jakiejś dziwnej rozdzielczości ekranu. Upewnij się, że nie masz odpalonych miliona programów (nie ważne jakich, ważne że dużo), oraz dashboarda. Koniecznie wyłącz przeglądarkę (mi zarówno safari jak i Firefox na dzień dobry zżerają po 30% procka, żeby utrzymać otwarte 10 kart. A jak się dorzuci flash na kilku stronach to uuuu...). Jeżeli spróbujesz tego wszystkiego to pozostaje tylko problem z systemem, który można reinstalować (ale czy to ma sens?).

#11 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 03:34

To co sugerujesz?


Nic. Po prostu nie wydaje mi się żeby dysk był tu problemem i to wszystko.
Dlaczego się zacina to nie mam pojęcia.

#12 alancream

alancream
  • 24 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 06:53

Rozwiazanie problemu jest banalne..... Kodek ffmpeg jest odpowiedzialny za przesylanie danych w postaci obrazu. Rozwiazanie problemu VLC->Preferences->Input & Codecs i wciskasz na dole okienka na "ALL"->Input/Codecs->Other codecs->FFmpeg->skip the loop filter for H.264 decoding ustaw na ALL zapisz ustawienia, wylacz i wlacz VLC a 1080 bedzie smigac normalnie aha i nie zauwazylem pogorszenia jakosci obrazu8-)

#13 ClassicGOD

ClassicGOD
  • 1 643 postów
  • SkądTychy

Napisano 10 lutego 2010 - 08:41

Co do QuickTime - Perian moze powodowac zrywanie obrazu, proponuje go odinstalowac (z panelu preferencji, nie calkiem) na czas ogladania filmow HD w QT.

#14 shrek2oo7

shrek2oo7
  • 1 492 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 09:05

U mnie w VLC z tym ustawieniem co podał alancream chodzi bardzo dobrze.

#15 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 10:58

alancream o Twojej metodzie czytałem w necie (robiłem research przed postawieniem tego wątku) i niestety ona nie pomaga. ex3v to chyba nie wina procesora. VLC ciągnie 80%, ale co ciekawe to odpaliłem przed chwilą ten sam film z którym mam problemy ale na "zintegrowanym" (hehe przez chwilkę się głowiłem jak go nazwać) monitorze MacBook'a i tutaj film śmiga pięknie. A jak podepnę pod 23" 1920x1080 to kicha. Dodam, że problemy sa nia tylko jak pracuję dwa monitory na raz, ale nawet jak sama 23". Szkoda że partycję Boot Campa wywaliłem bo bym sprawdził na Windowsie, a teraz już oczywiście Mac OS X nie poradzi sobie z partycjonowaniem... Aha dodam, że Plex odtwarza film trochę lepiej, tj nie ma artefaktów, ale momentami skaczą klatki, więc wychodzi na jedno. A dwa, to że problemy występują mniej więcej w tych samych momentach filmu.

#16 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 11:00

Z opisu wynika, że na 1920x1080 sprzęt już nie wydala, tak na pierwszy rzut oka.

#17 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 10 lutego 2010 - 11:02

a może tak Plex?

#18 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 11:04

thozo - Ty, no ale lipa by była :D ale mam inny film 1080p i działa ok. Jak mogę się dowiedzieć czym one się różnią? W sensie kodek czy co to tam, nie znam się na tym za bardzo. tskisiu - tak jak pisałem, problem też jest, tylko inaczej wygląda.

#19 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 11:07

Różne filmy mogą mieć różne wymagania sprzętowe przy tym samym kodeku. Chodzi o to, że ilość informacji "do przerobienia" zależy od tego CO przedstawia film. Czym innym jest dynamiczna scena z ruchomym tłem, czym innym jest statyczny obraz, jeśli chodzi o wymagania kompresji/dekompresji. Jednak tutaj nie chcę się upierać, bo może to być jakaś pierdoła związana z softem.

#20 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 11:12

Trochę się zdołowałem, bo znając życie, jakbym postawił Winde, to by działało jak należy.. ;(

#21 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 11:17

Nic tylko postawić i spróbować, to też rzuciłoby światło na sprawę.

#22 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 11:18

Ale domyślasz się z czym to się wiąże? :)

#23 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 11:24

Czego się domyślam to napisałem. Skoro na "zintegrowanym" działa OK, a na zewnętrznym o dość potężnej rozdzielczości już są problemy, to raczej nie soft. Starczy policzyć o ile więcej punktów komputer ma do policzenia/dekompresji. A że jest to x*y to nagle się okazuje, że jest tego cholernie dużo. Karta grafiki w tym modelu to nie ferrari poza tym, już pomijając procesor i same obliczenia. Jak już napisałem, to jedynie domysły.

#24 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 lutego 2010 - 11:25

Miałem na myśli, że instalacja Windowsa wiąże się dla mnie z reinstalką Mac OS X bo asystent Boot Camp nie będzie w stanie zrobić partycji. Defragmentacji i innych cudów próbowałem, przerabiałem to już 3 razy. Chyba sobie daruję, i sprawdzę jak tiger na MacBooku siostry sobie z tym poradzi. Ale dziękuję Wam wszystkim za chęci pomocy!

#25 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 10 lutego 2010 - 11:27

Dobry pomysł nie jest zły!!!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych