Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

W jakim programie projektujecie i dtp-ujecie opakowania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 10 grudnia 2016 - 19:19

Cześć,

 

Zdradźcie, w jakim programie projektujecie opakowania? Pytanie jest z podtekstem, ale ten wyjawię w toku dyskusji ;)



#2 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 10 grudnia 2016 - 19:38

Cześć,

 

Zdradźcie, w jakim programie projektujecie opakowania? Pytanie jest z podtekstem, ale ten wyjawię w toku dyskusji ;)

 

Projektuję to w Photoshopie/InDesignie. (kolory dodatkowe na kanałach). Wektory w jakimś illustratorze albo teraz w Affinity Designer bo nas nie stać na kolejną subskrybcję, a ten się świetnie sprawdza.

Potem dla drukarni daję pliki otwarte + pdf-a i świetnie to wychodzi (znaczy dają radę - wszystko jest wydrukowane, tak jak być powinno).

Widziałem jakiś tam specjalistyczny program typu: "tylko do tego", ale to raczej jak pracujesz w takiej drukarni opakowań, tak normalnie to zawsze zadzwoń i zapytaj, jak chcą mieć to przygotowane.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#3 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 10 grudnia 2016 - 23:35

Dawniej tylko AI+PS.

Dziś Affinity Designer+Affinity Photo.

Do przygotowalni flexo wysyłam PDF/X i zawsze był (i jest) lux. 

To niby są milionowe nakłady, ale nie ma co wytaczać armat na pudełka na ciasteczka czy kartoniki na soczki.

Prawdziwe trudności to folie termokurczliwe na pół-stożkach, czy wycinkach kuli, ale to poprawiają mi potem na montażu w ESKO.

Wracając do Affinity, to jeśli tworzysz projekt os początku, to w 99% przypadków wystarczy.


  • JacekM3 lubi to

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#4 rigo

rigo
  • 52 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 19:40

Dzięki za odpowiedzi, bo już myślałem, że trafiłem do jakiegoś matriksu. Dotąd projektowałem i przygotowywałem do druku w tandemie PS + InD (lata temu, zanim poznałem zalety InDesigna używałem Illustratora). Ostatnio współpracuję z dużą firmą FMCG, która upiera się, by projekty robić właśnie w Illustratorze, bo tak rzekomo wymagają ich drukarnie i w ogóle jest cacy. Stąd było moje pytanie, bo usiłuję dociec, co takiego mają ostatnie wersje Illustratora, czego nie mógłbym zrobić w PS + InD. I tak do druku daję PDF/X-y, albo (acz niechętnie) pliki illustratorowe zrobione z pdf-ów (tak, wiem jak to robić poprawnie;)). Więc może oświeci mnie ktoś np z drukarni, z przygotowalni flexo itp, czy jest mu wygodnie dostawać pliki z Illustratora, czy co? Osobiście uważam, że Illustrator ostatnio to straszny badziew i używam go właściwie wyłącznie do przepisywania formatów wektorowych oraz rysowania kształtów pod wykrojniki. Ale może czegoś nie wiem?



#5 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 12 grudnia 2016 - 21:57

 bo usiłuję dociec, co takiego mają ostatnie wersje Illustratora, czego nie mógłbym zrobić w PS + InD. I tak do druku daję PDF/X-y, albo (acz niechętnie) pliki illustratorowe zrobione z pdf-ów (tak, wiem jak to robić poprawnie;)). Więc może oświeci mnie ktoś np z drukarni, z przygotowalni flexo itp, czy jest mu wygodnie dostawać pliki z Illustratora, czy co? Osobiście uważam, że Illustrator ostatnio to straszny badziew i używam go właściwie wyłącznie do przepisywania formatów wektorowych oraz rysowania kształtów pod wykrojniki. Ale może czegoś nie wiem?

 

Wszystko wiesz :) Debilne wytyczne drukarni. Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Nie wiem, może jakiś soft mają, że *ai im przyjmuje lepiej zamiast pdf-ów. Nie wiem, albo mają Illustratora na wejściu (znaczy jakiś pan siedzi i otwiera pliki Illustratorowe). No nie wiem, jaka może być inna przyczyna...

Generalnie robisz dobrze. :)

 

No ja trafiłem, na taką drukarnie, gdzieś w Gdańsku, że chcieli tylko pliki z Corela, tak, że rozumiesz.. co kraj to obyczaj. Nie pogadasz...


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 12 grudnia 2016 - 22:06

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#6 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 13 grudnia 2016 - 20:05

Chyba pdf z InD otwarte w AI z pluginami ESKO mogą się posypać. Być może dlatego chcą natywne pliki AI.



#7 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 13 grudnia 2016 - 22:26

Główny problem z ID to gradienty. Oprócz tego przezroczystości i wtapiania. ArtPro czyta AI bez problemu. Z ID się sypie często.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#8 pokmijn

pokmijn
  • 9 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 września 2017 - 08:13

ARTIOS CAD + wtyka do AI, niestety Artiosa nie ma na MAC.


pokmijn :)


#9 harik

harik
  • 1 postów

Napisano 24 stycznia 2018 - 11:26

ARTIOS CAD + wtyka do AI, niestety Artiosa nie ma na MAC.

Oczywiście, że jest Artios na Mac. Od kilku lat.



#10 KorbenDallas

KorbenDallas
  • 26 postów

Napisano 07 kwietnia 2018 - 20:58

Cześć,

Myślę, że jak ktoś komuś się przytrafiło błedy w druku poprzez złe konwertowanie plików z .cdr ; .ai itp to woli pracować w 1 homogenicznym  środowisku. Np wszystko w .aI (a potem końcówka w esko dla SnR i Rip np.). Tak było u nas w przygotowalny. Corela nie chcemy, Artpro nie chcemy ;)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych