Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Bateria Macbook Air 2015 – jak użytkować optymalnie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
124 odpowiedzi w tym temacie

#1 SmolenRM

SmolenRM
  • 39 postów
  • SkądTułowice, Poland

Napisano 24 kwietnia 2016 - 22:10

Cześć,

od 4 dni jestem szczęśliwym posiadaczem Macbooka Air, jednak dziwi mnie trochę jedna sprawa a mianowicie bateria... Po zakupie podłączyłem go do zasilania, naładowałem do 100% po czym od 3 dni jadę na samej baterii. Tak więc został naładowany tylko raz natomiast w informacjach o systemie widnieje informacja, że bateria ma już 4 cykle. W takim tępie szybko dobiję do 1000... podpowiecie coś w tym temacie? Jak używać Mac'a, żeby nabijało jak najmniej cykli, trzymać go cały czas pod ładowarką (pracuję głownie w domu)?



#2 torik-78856f3ad1

torik-78856f3ad1
  • 1 818 postów
  • SkądToruń

Napisano 24 kwietnia 2016 - 22:14

Jak najmniej odłączaj macbooka od zasilania, jedź na zasilaczu zamiast baterii.


  • SmolenRM lubi to

MBA 13" | iPhone 4S + iPhone 5S | iPad 2


#3 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 24 kwietnia 2016 - 22:27

Był testowany w fabryce, stąd te cykle.
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#4 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 kwietnia 2016 - 23:11

Kupiłeś laptopa i będziesz siedział na kablu...
Bawi mnie ta jazda z bateria i cyklami. Powinni to wywalić i wielu będzie miało problem z głowy.
Po 1- używaj jak Tobie pasuje i wygodnie.
2- Sprzęt dla Ciebie, nie Ty dla sprzętu
3- nawet ładując codziennie tysiaka masz w 3 lata albo lepiej. Do tego czasu kupisz kupisz sobie nowego.
  • kukus11 lubi to

#5 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 25 kwietnia 2016 - 05:40

torik, dnia 24 Kwie 2016 - 23:14, napisał:torik, dnia 24 Kwie 2016 - 23:14, napisał:

Jak najmniej odłączaj macbooka od zasilania, jedź na zasilaczu zamiast baterii.

 A kto Ci takich głupot naopowiadał ? To idealny przepis na USZKODZENIE baterii

Po roku będzie do wymiany

Optymalny stan naładowania akumulatora Li-Ion to....50%. Nie 0 czy 100 tylko 50%

Sony - jako jedyny znany mi producent laptopów swego czasu, dołączał nawet specjalną funkcję do oprogramowania która sprzyjała właśnie zachowaniu dobrej kondycji baterii przy pracy na kablu.

Polegało to na tym, że akumulator nie ładował się więcej niż 50%....

 

Uzywałem kiedyś baterii w lapku używanym jak stacjonarka w charakterze UPS. W ten sposób zniszczyłem 3 akumulatory. Od czasów laptopów SONY - w tych kompach w których jest to możliwe, wyciągam baterię jeśli korzystam z nich w miejscu (są to oczywiście pecety). W MaCu niestety dostępu do baterii swobodnego nie ma więc trzeba korzystać z baterii z rozwagą Na stronach Apple są odpowiednie poradniki


Użytkownik michobo edytował ten post 25 kwietnia 2016 - 05:42


#6 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2016 - 07:31

Wyciąganie baterii to też głupota. Strata danych w razie awarii zasilania a w dodatku wiele komputerów działa wolniej bez baterii, dotyczyło to też macbooków. 


  • RumburMK lubi to

MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#7 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 25 kwietnia 2016 - 10:52

No widzisz...3 lata używam HP ENVY DV7 bez baterii i jak dotąd nie straciłem ani kilobajta. nagłe wyłączenia prądu w miastach to już odległa przeszłość.

jak jest burza - wtedy  i tak trzeba się od ściany odpiąć żeby nie upiec elektroniki. Nie wiem skąd ten pomysł że sprzęt bez baterii działa wolniej - to jakaś miejska legenda

ja z tym w każdym razie nie mam problemu

Za te rzeczy odpowiadają plany zasilania na windzie ale jak żyję - nie pamiętam aby tam było słowo o zejściu taktowania procesora w dół w sytuacji w której nie ma podpiętej baterii. A mam wszystko poustawiane od A do Z pod siebie


Użytkownik michobo edytował ten post 25 kwietnia 2016 - 10:53


#8 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 kwietnia 2016 - 12:17

*
Popularny

Daj spokój z szamańskimi rytuałami jak wyciąganie baterii. Poza tym my tutaj jesteśmy na forum Apple i piszemy o MacBookach, a nie o hp czy innym sony, więc nie wciskaj ludziom ciemnoty. MacBook nie potrzebuje odpinania baterii i innych ceremonii, sprzęt jak i oprogramowanie pilnuje aby bateria była prawidłowo ładowana. Dlatego można komputera używać miesiącami na kablu, bo po naładowaniu bateria jest kompletnie odłączona tak jakbyś u siebie w hp wymontował ją fizycznie. Aby zapewnić jej długie życie warto raz na tydzień czy dwa popracować z 2-3 godziny na baterii, a potem można dalej jechać na zasilaczu.

 

Poza tym komputer jest dla użytkownika i powinno się go używać tak aby było zwyczajnie wygodnie, a nie zawracać sobie głowę jakąś baterią, cyklami itp.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#9 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2016 - 12:31

*
Popularny

@michobo: Podłącz sobie jeszcze klawiaturę na usb bo ta wbudowana się zniszczy albo wytrze od pisania. Najlepiej zaklej folią żeby się nie kurzyła tak jak się robi z pilotami do TV.

6ff04b3c5c59ed94.jpg


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#10 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 25 kwietnia 2016 - 19:31

 polecam lekturę

 

http://edu.pjwstk.ed...cb/main107.html

 

a tu bardziej szczegółowo

 

http://batteryuniver...m_ion_batteries

 

 

A co mówi samo Apple o bateriach ? Dokładnie to samo co napisałem wcześniej o laptopie SONY !!!

 

"długotrwałe przechowywanie baterii w stanie pełnego naładowania może spowodować, że trwale zmniejszy się jej pojemność, a zatem także wydajność."

 

http://www.apple.com...ng-performance/

 

Znaleźli się znafcy....


Użytkownik michobo edytował ten post 25 kwietnia 2016 - 19:49


#11 luck1985

luck1985
  • 924 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 kwietnia 2016 - 19:55

Sranie w banie :) Zachowujecie się jakby ten sprzęt miał być na 10 lat, wymiana kosztuję tyle co nowy macbook :) 

 

Wyluzujcie- używajcie jak wam pasuje i koniec tematu. A tu raz na miecha minimum temat z bateria. 

A spadek widzę, a miałem 99%, a mam 96% czy dzwonić do apple czy od razu serwis? Na kablu czy nie na kablu, a jak na kablu, to jak długo? Wczoraj miałem 5% czy nie uszkodziłem baterii?  :lol:

Jeszcze używacie jakiegoś programu do tego? Ja to instalowałem jak kupiłem kiedyś unibody, potem olałem temat. Szkoda czasu na takie farmazony i wam również polecam takie podejście :) 

 

Jedynie co robię, to nie czekam aż się sam wyłączy. Ale podobno raz na jakiś czas trzeba- zresetować. 



#12 Burczyk

Burczyk
  • 662 postów

Napisano 10 maja 2016 - 21:55

@michobo: Podłącz sobie jeszcze klawiaturę na usb bo ta wbudowana się zniszczy albo wytrze od pisania. Najlepiej zaklej folią żeby się nie kurzyła tak jak się robi z pilotami do TV.
6ff04b3c5c59ed94.jpg


O miałem takiego pilota od LCD LG i nie był nigdy użytkowany w takim "kejsie" - w ciągu 8 lat klawisze się nie wytarły poza jednym :)

#13 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 maja 2016 - 23:37

Obecne akumulatory li-on należy conajmniej raz w miesiącu rozładować (minimum to 40% a nie 0%). Robi się to tylko w celu kalibracji układu zliczającego cykle . Czyli po prostu tylko po to żeby te wskazania były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.



#14 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 11 maja 2016 - 06:08

A czytałeś to ?

 

 

 

"długotrwałe przechowywanie baterii w stanie pełnego naładowania może spowodować, że trwale zmniejszy się jej pojemność, a zatem także wydajność."

 

Apple



#15 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 11 maja 2016 - 10:14

A czytałeś to ?
 
 
 
"długotrwałe przechowywanie baterii w stanie pełnego naładowania może spowodować, że trwale zmniejszy się jej pojemność, a zatem także wydajność."
 
Apple


Tutaj jest mowa o przechowywaniu wyłączonego, nieużywanego urządzenia przez długi czas.
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#16 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 11 maja 2016 - 10:56

dotyczy to również komputera używanego na kablu

bateria w tym wypadku  jest cały czas permanentnie naładowana (95-100%)



#17 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 11 maja 2016 - 11:32

Gdy nie używasz urządzenia przez dłuższy czas, przechowuj je z baterią naładowaną do połowy.
 

Jeśli Twoje urządzenie będzie przez dłuższy czas nieużywane, na ogólny stan baterii wpływać będą dwa czynniki: temperatura otoczenia oraz poziom naładowania w momencie wyłączenia i początku przechowywania. Zalecamy zatem przestrzeganie następujących zasad:

  • Nie pozostawiaj baterii całkowicie naładowanej ani całkowicie rozładowanej — naładuj ją do około 50%. Przechowywanie urządzenia z całkowicie rozładowaną baterią może spowodować stan kompletnego, głębokiego rozładowania, który sprawia, że bateria traci zdolność przechowywania ładunków. Z kolei długotrwałe przechowywanie baterii w stanie pełnego naładowania może spowodować, że trwale zmniejszy się jej pojemność, a zatem także wydajność.
  • Wyłącz zasilanie urządzenia, aby dodatkowo nie czerpało energii z baterii.
  • Umieść urządzenie w chłodnym, suchym miejscu, w temperaturze poniżej 32°C.
  • Jeśli urządzenie będzie przechowywane dłużej niż przez sześć miesięcy, co sześć miesięcy doładuj baterię do 50%.

Po pierwszym włączeniu długo nieużywanego urządzenia bateria może być rozładowana — zależy to od czasu przechowywania. Zanim długo przechowywana bateria będzie nadawała się do ponownego użytku, konieczne może być ładowanie jej przez 20 minut za pomocą oryginalnego zasilacza.

 

 

 

 

Nie wiem, gdzie tutaj znalazłeś informację o używaniu komputera na kablu.


 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#18 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 11 maja 2016 - 11:34

Ale macie problem. Dalej drążycie temat, który wielokrotnie został już wyczerpany. 

 

dotyczy to również komputera używanego na kablu

bateria w tym wypadku  jest cały czas permanentnie naładowana (95-100%)

 

dlatego napisałem:

 

Aby zapewnić jej długie życie warto raz na tydzień czy dwa popracować z 2-3 godziny na baterii, a potem można dalej jechać na zasilaczu.

 

 

Obecne akumulatory li-on należy conajmniej raz w miesiącu rozładować (minimum to 40% a nie 0%). Robi się to tylko w celu kalibracji układu zliczającego cykle . Czyli po prostu tylko po to żeby te wskazania były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.

 

Teraz nie robi się żadnej kalibracji. To jest zabobon sprzed dziesięciu lat. Dokładnie jest to napisane na stronach Apple o tym jak traktować baterię.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#19 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 11 maja 2016 - 12:12

dawid595, dnia 11 Maj 2016 - 12:32, napisał:

Nie wiem, gdzie tutaj znalazłeś informację o używaniu komputera na kablu.

Przecież taką myśl wywodzi się w toku logicznego rozumowania. Czy wszystko musi być literalnie zawarte w tekście?


Użytkownik michobo edytował ten post 11 maja 2016 - 12:12


#20 dawid595

dawid595
  • 493 postów

Napisano 11 maja 2016 - 13:40

No właśnie nie. Cytujesz tekst, który dotyczy przechowywania wyłączonego, nieużywanego sprzętu, gdy bateria nie jest utrzymywana w stanie pełnego naładowania. Jest to poradnik napisany przez Amerykanów dla Amerykanów, nie doszukiwałbym się tutaj jakichś ukrytych, zaszyfrowanych przekazów.
 MacBook 12",  iPad Pro 11”,  iPhone Xs Max

#21 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 maja 2016 - 15:46

Najlepszą metodą, jest po prostu używanie laptopa. Jak trzeba to na baterii, jak nie trzeba to na zasilaczu. Jeśli ma to być stacjonarka, to bateria szybko padnie. 1000 cykli to jest 1000 ładowań od 20% do 100%. Cykle się nabijają przy pełnych ładowaniach.


:!: Dyski SSD i RAM do wszystkich Maków, części  Apple.
MacMall na Allegro | Serwis pogwarancyjny Apple.

"w ogóle" piszemy osobno!!

#22 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 11 maja 2016 - 18:02

dawid595, dnia 11 Maj 2016 - 14:40, napisał:

No właśnie nie. Cytujesz tekst, który dotyczy przechowywania wyłączonego, nieużywanego sprzętu, gdy bateria nie jest utrzymywana w stanie pełnego naładowania. Jest to poradnik napisany przez Amerykanów dla Amerykanów, nie doszukiwałbym się tutaj jakichś ukrytych, zaszyfrowanych przekazów.

Jeżeli ktoś używa na kablu (np. ja) to bateria padnie migiem. To czy komputer jest na kablu i działa albo bateria jest naładowana a komputer wyłączony - nie ma zadnego znaczenia. Dla baterii oznacza to jedno i to samo - stan permenentnego naładowania

Rozwiązaniem w Makach jest to co napisał Virgin ze wskazaniem aby nie ładować ani rozładowywać baterii na maxa.



#23 GAMA007

GAMA007
  • 1 394 postów
  • Płeć:
  • SkądBochum

Napisano 11 maja 2016 - 19:17

Witam,

 

Do autora tego postu:

 

Mam MBA 2012 / dziadek / ma juz  1332 dni, 428 cykli i ma się dobrze ;)

 

Gdybym ładował go dzień w dzień to już dawno musiałbym zmienić w nim baterię.

Używam swego MBA większość dnia, na noc zamykam klapę.. i się niczym nie przejmuje.. Wyłączam go tylko jak wyjeżdżam na urlop

 

Dlatego tak jak pisali koledzy.. kupiłeś używaj i ciesz się życiem:)

 

Pozdrawiam

 

GAMA007



#24 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 11 maja 2016 - 20:55

Ja dodam więcej, mój MBw z 2007 roku, miał 850 cykli, bateria trzymała ok. 4h. Na pewno można było obejrzeć hobbita jedną część całą z przerwą na siku;)

Mój MBw z racji braku aktualizacji, miał czasem po 300 dni bez wyłączenia.

Ja go po prostu używałem od zawsze. Raz na 3 miesiące rozładowywałem do uśpienia. Od roku służy teściowi. Nabija kolejne cykle. Śmiga.


:!: Dyski SSD i RAM do wszystkich Maków, części  Apple.
MacMall na Allegro | Serwis pogwarancyjny Apple.

"w ogóle" piszemy osobno!!

#25 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 12 maja 2016 - 08:57

Bateria używana ponad 5 lat, 336 cykli, 88% oryginalnej pojemności - MBP używany głównie na kablu, ale tak jak piszą koledzy od czasu do czasu (raz na 1-2 tygodnie) odłączam żeby bateria trochę popracowała. Także używaj normalnie i pamiętaj, że skrajności są szkodliwe - ciągłe i długotrwałe (kilka m-cy lub dłużej) trzymanie tylko na zasilaczu lub codzienne rozładowywanie i ładowanie. Także jeżeli laptopa używasz głównie stacjonarnie staraj się czasem go odłączyć od zasilania.


  • RumburMK lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych