Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook A1261 nie reaguje na włacznik, ale uruchamia sie w trybie serwisowym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jopas1

Jopas1
  • 8 postów

Napisano 06 czerwca 2013 - 10:39

Macbook jak w tytule, nie reaguje normalnie na włącznik. Robiłem reset SMC. Mogę go tylko uruchomić przytrzymując przycisk 5 sek, podłączam zasilacz, zwalniam przycisk po 5 sek i mac staruję z głośną pracą wentylatorów, ale bez obrazu. Laptop nie był zalany, ani naprawiany. Po prostu przestał reagować z dnia na dzień. Wydaje mi się, jakby coś blokowało start, ale bez dysku baterii i różnych kościach ram jest tak samo.

#2 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 czerwca 2013 - 20:39

Prawdopodobnie uszkodzony chipset graficzny. Należy go wymienić na nowy.

#3 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 06 czerwca 2013 - 22:24

Prawdopodobnie uszkodzony chipset graficzny. Należy go wymienić na nowy.


Jest to popularna usterka w tym modelu, jednak objawy niekoniecznie świadczą o uszkodzeniu grafiki. Tak czy inaczej grafiak do sprawdzenia w pierwszej kolejności ;)

#4 Jopas1

Jopas1
  • 8 postów

Napisano 07 czerwca 2013 - 08:48

Ok. Wymienie i dam znac czy pomoglo.

#5 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 czerwca 2013 - 10:35

Ok. Wymienie i dam znac czy pomoglo.


Wymiana chipsetu grafiki w tym modelu to nie jet tak prosta czynność jak np. podmianka RAMu, jest to układ BGA, który wymienia się na odpowiedniej stacji lutowniczej. Poza tym wymienianie go w ciemno nie jest dobrym pomysłem, bo takie zachowanie komputera może wynikać z zupełnie innej usterki.

#6 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 czerwca 2013 - 20:14

Dobra, miałem się serwisantom nie "wtrancać" w porady, ale zapytam. Masz treść ekranu tylko bez podświetlenia, czy zupełnie martwy?

#7 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 czerwca 2013 - 22:23

Dobra, miałem się serwisantom nie "wtrancać" w porady, ale zapytam. Masz treść ekranu tylko bez podświetlenia, czy zupełnie martwy?


W tym temacie autor opisuje przypadek całkowitego braku obrazu, ale jeśli mówimy o innym przypadku kiedy komputer wyświetla obraz ale bez podświetlenia to trzeba zapytać o to, który to dokładnie model macbooka ?
W starszych modelach można podejrzewać uszkodzenie inwertera lub świetlówki matrycy. W nowszych unibody jeśli nie ma podświetlenia to prawdopodobnie uszkodzony jest układ na płycie głównej (driver).

#8 renqien

renqien

    Koniec...


  • 20 740 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 07 czerwca 2013 - 22:29

Wiesz, dla zwykłego użytkownika brak obrazu to czarny ekran i możliwe, że tutaj również jest treść, a nie ma podświetlenia. Dlatego zapytałem.

#9 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 07 czerwca 2013 - 22:35

Ja odpisuję na podstawię opisu usterki jaki przedstawił właściciel uszkodzonego komputera. Jeśli nie działa samo podświetlenie ale jest treść to jest to zauważalne i podejrzewam, że autor tematu zawarł by to w opisie. Niestety w tym modelu opisana usterka występuje bardzo często i z doświadczenia mogę potwierdzić, że najczęściej w takim przypadku uszkodzony jest układ graficzny. Uszkodzenia matrycy itp. praktycznie się nie zdarzają.

#10 Jopas1

Jopas1
  • 8 postów

Napisano 12 czerwca 2013 - 15:09

Widze ze dyskuskja sie rozwinela. Mialem brak obrazu a nie brak podswietlania. Po wymianie grafiki na nowy uklad to samo. Teraz zauwazylem ze jak nafusze power to podpiety dysk dostaje zasilanie i sie kreci. Ale wiatraki nie startuja. Tryb serwisowy nadal dziala jak dzialal. Jakies pomysly?

#11 arvika

arvika
  • 1 501 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 12 czerwca 2013 - 18:58

Przy takiej usterece nie ma co zgadywać. Trzeba mieć płytę na stole serwisowym żeby coś konkretniej powiedzieć.

#12 tonyk

tonyk
  • 26 postów
  • Płeć:

Napisano 12 czerwca 2013 - 20:24

Po wymianie grafiki na nowy uklad to samo.

Wymieniłeś GPU bo tak ktoś Ci doradził?!
Takie postępowanie jest całkowicie pozbawione sensu.
Proponuję oddać maka komuś kto się na tym zna.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych