Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kopia zapasowa iPod Touch & iPhone - czego użyć i co zgrać


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
206 odpowiedzi w tym temacie

#1 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 kwietnia 2009 - 15:21

Ostatnio na forum pojawił się temat dotyczący robienia kopii zapasowej bez użycia iTunes. Wiele osób chciałoby robić kopie ręcznie, bo jak wiadomo - iTunes po pierwsze nie zgrywa wszystkich danych, po drugie nie rusza niczego, co jest związane z jailbreakiem. Pozostaje więc zgrywanie plik po pliku, katalog po katalogu. Jednak gdzie znajdują się pliki, które chcemy lub powinniśmy zgrać? Postaram się to opisać właśnie w tym temacie. Pomysłodawcą jest metallic69 z wątku Całkowity backup iPhone: ustawień, appsów z AppStore, Cydii i Instalera.

Zaczynamy rzecz jasna od podstaw, czyli programu, którego użyjemy do zgrania naszych plików. W przypadku Windowsa polecam dwa: Total Commander z wtyczką T-PoT do zarządzania zawartością iPhone'a przez USB i dobrze wszystkim znany program WinSCP, który łączy się przez SSH. Generalnie w tej sytuacji chyba lepszym wyjściem będzie Total Commander, bo szybkość zgrywania danych przy jego użyciu będzie większa - WinSCP łączy się przez Wi-Fi, a więc transfer może być niższy, albo o wiele niższy - w zależności od sieci, do której jesteśmy podłączeni. Warto też dodać, że Total Commander konwertuje pliki PNG od razu przy kopiowaniu - obrazki zgrane w WinSCP (głównie obrazki z aplikacji) nie będą widoczne w systemie Windows.

Jeśli chodzi o Mac OS X - DiskAid i CyberDuck. Sytuacja podobna - DiskAid łączy się przez USB, natomiast CyberDuck przez SSH. DiskAid można również użyć na Windows - jeśli ktoś już zna i woli ten program.

Linki do programów:

Czas teraz na nasze dane - w końcu to jest najważniejsze.
A najważniejsze z danych są z pewnością te najbardziej osobiste - SMS-y, kontakty, itd. :)

SMS - /private/var/mobile/Library/SMS
Kontakty - /private/var/mobile/Library/AddressBook
Notatki - /private/var/mobile/Library/Notes
Kalendarz - /private/var/mobile/Library/Calendar
Safari (historia i zakładki) - /private/var/mobile/Library/Safari
Zakładki na SpringBoard (ikony od stron WWW) - /private/var/mobile/Library/WebClips
Historia połączeń, statystyki użycia - /private/var/mobile/Library/CallHistory
Można też zrobić kopię pliku, w którym zapisane jest ustawienie ikon na SpringBoardzie, jasność iPhone'a, budzik, kod blokady i reszta.
Jest to plik com.apple.springboard.plist w /private/var/mobile/Library/Preferences.

Właściwie warto zgrać cały folder Library - /private/var/mobile/Library - pamiętajcie jednak, by nie przywracać go w całości po Restore. Wgrywajcie po kolei to co Wam potrzebne, czyli poszczególne katalogi - SMS, AddressBook, itd.

Teraz czas na multimedia - zdjęcia, może filmy z aplikacji Cycorder.

Zdjęcia- /private/var/mobile/Media/DCIM
Wideo - /private/var/mobile/Media/Videos

To chyba tyle jeśli chodzi o nasz folder mobile. Idziemy do plików bliżej powiązanych z jailbreakiem. ;)

Aplikacje - /private/var/stash/Applications
Motywy dla WinterBoard - /private/var/stash/Themes
Tapety - /private/var/stash/Wallpaper

* Foldery Applications i Themes mogą posiadać końcówkę .XXXX, gdzie XXXX to dowolny ciąg znaków.
* Nigdy nie przywracaj całego katalogu Applications - przywróć pliki, które sam wcześniej podmieniałeś.
Jeśli takich nie ma - nie zgrywaj Applications.


Repozytoria Cydii - /private/etc/apt/sources.list.d

To chyba tyle - przynajmniej na chwilę obecną nie przypominam sobie więcej lokalizacji, o których warto by wspomnieć. Każdy już musi sam stwierdzić co powinien zgrać - jeśli nie zmieniał nic ręcznie, to powinny wystarczyć mu powyższe informacje.

Lista zainstalowanych paczek z Cydii

To już trochę trudniejsza część robienia kopii zapasowej, bo nie opiera się na samym zgrywaniu plików.
Będziemy potrzebować aplikacji MobileTerminal na iPhonie, albo Terminal na Maku, albo PuTTy na PC (gdzie dwie ostatnie opcje wymagają zainstalowanego OpenSSH i aktywnego Wi-Fi w iPhonie).

W jednym z wymienionych programów wpisujemy komendy:

login root

[COLOR="Gray"][hasło][/COLOR] alpine

dpkg -l | grep ^ii | awk '{print $2}' > /private/var/mobile/Media/installed.txt

Następnie zgrywamy plik installed.txt z /private/var/mobile/Media

Teraz mamy dwie możliwości - albo po prostu zachowujemy plik i po restore czytamy jego zawartość żeby wiedzieć co zainstalować (zalecam tą metodą), albo znowu w jednym z wymienionych wcześniej programów automatycznie reinstalujemy wszystkie paczki zawarte w pliku installed.txt. Jak to zrobić? Najpierw wrzucamy nasz plik installed.txt do /private/var/mobile/Media (czyli tam skąd go braliśmy przed restore). Następnie tak jak wcześniej wpisujemy komendy:

login root

[COLOR="Gray"][hasło][/COLOR] alpine

dpkg -l | grep ^ii | awk '{print $2}' > /private/var/mobile/Media/installed-new.txt

diff /private/var/mobile/Media/installed-new.txt /private/var/mobile/Media/installed.txt | grep ^\> | awk '{print $2}' > /private/var/mobile/Media/installed-todo.txt

apt-get install `cat /private/var/mobile/Media/installed-todo.txt`

Po wszystkim restartujemy iPhone'a i już powinniśmy mieć wszystkie zainstalowane wcześniej aplikacje. :)

Na koniec dodam, że istnieje kilka aplikacji, które potrafią zrobić niektóre z tych rzeczy za nas.

Pierwszą z nich jest Chronus - aplikacja na iPhone'a dostępna w Cydii. Jest płatny i potrafi zrobić kopię zapasową danych z większości aplikacji (w tym także SMS, notatki, oraz save'y z gier z App Store). Zapisane kopie znajdują się w /private/var/mobile/Library/Preferences/TimeCapsule. Należy zgrać cały ten katalog, po restore zainstalować Chronus, przywrócić katalog i już w samej aplikacji przywrócić zapisane dane.

Druga aplikacja potrafi zrobić listę zainstalowanych aplikacji z Cydii - jest to aplikacja AptBackup. Jest dostępna w Cydii - za darmo. Działa zapewne na tej samej zasadzie. Niestety nie wiem gdzie jest zapisywana owa lista - wiem tylko, że jest przywracana razem z kopią zapasową, którą robi iTunes. Jeśli ktoś tą kopię mimo wszystko przywraca to ma problem z głowy. :)

No i to by było na tyle - przynajmniej tak mi się wydaje. Jeśli macie jakieś pytania, nie wiecie gdzie znajdują się pliki, które chcecie zgrać - śmiało piszcie, postaram się odpowiedzieć i na pewno dodam stosowne informacje do tego postu.

FAQ
czyli najczęściej zadawane pytania


Q: Po przywróceniu moich danych nie mogę ich modyfikować.
Przykładowo - po przywróceniu kontaktów nie mogę dodać nowego ani skasować istniejących. Jak to naprawić?

A: Połącz się z iPhone'em przez SSH, albo włącz na nim Terminal (tak jak przy tworzeniu listy zainstalowanych aplikacji) i wpisz:

login root

[COLOR="Gray"][hasło][/COLOR] alpine

chmod -R 777 [COLOR="Gray"][ścieżka do przywróconego katalogu/pliku][/COLOR]

Gdzie [ścieżka do przywróconego katalogu/pliku] to w przypadku kontaktów /private/var/mobile/Library/AddressBook

Cała komenda na naprawienie kontaktów wyglądać będzie tak:

chmod -R 777 /private/var/mobile/Library/AddressBook


#2 cubasz

cubasz
  • 1 636 postów
  • SkądSzczotkolm - Wawa

Napisano 08 kwietnia 2009 - 18:21

Dziękujemy Davvido.

#3 misiekgruby

misiekgruby
  • 3 212 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 kwietnia 2009 - 18:44

Dobra robota! Na pewno przyda się na przyszłość, gdyż teraz jestem bez JB, głównie ze względu na to, że po restore ustawienie wszystkich funkcji wraz z JB zajmowało sporo czasu...

#4 maciejwilu

maciejwilu
  • 654 postów

Napisano 08 kwietnia 2009 - 20:39

Ja co prawda uzywam ViewPhone ale on nie wszystko zgrywa. Dzięki wielkie!!!!

#5 borsuk1

borsuk1
  • 1 450 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 kwietnia 2009 - 21:57

No wielkie dzięki Davvido ;) Się przydało po dzisiejszym Restore ;) pozdr0

#6 kraxz

kraxz
  • 341 postów
  • SkądPrudnik, Poland

Napisano 09 kwietnia 2009 - 02:05

Dobra robota - jeszcze nieplanuje back up-u ale napewno do lekturki jeszcze wroce

#7 Levy

Levy
  • 658 postów
  • SkądPuławy

Napisano 09 kwietnia 2009 - 13:59

Dzięki, na pewno przyda się jak nadejdzie 3.0 :D

#8 martig

martig
  • 419 postów

Napisano 10 kwietnia 2009 - 20:52

To jeszcze tylko poproszę info który plik odpowiada za przechowywanie loginów i haseł do www i do sieci wi-fi.

#9 Mixersky

Mixersky
  • 424 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 kwietnia 2009 - 07:36

Bardzo przydatne!
Dzięki!


Poprawione
~Davvido


#10 FiTzu

FiTzu
  • 145 postów
  • Skądznienacka

Napisano 05 maja 2009 - 12:13

Druga aplikacja potrafi zrobić listę zainstalowanych aplikacji z Cydii - jest to aplikacja AptBackup. Jest dostępna w Cydii - za darmo. Działa zapewne na tej samej zasadzie. Niestety nie wiem gdzie jest zapisywana owa lista - wiem tylko, że jest przywracana razem z kopią zapasową, którą robi iTunes. Jeśli ktoś tą kopię mimo wszystko przywraca to ma problem z głowy. :)


Lista z AptBackup zapisywana jest w:
/private/var/mobile/Library/Preferences/aptbackup_dpkg-packages.txt
/private/var/mobile/Library/Preferences/aptbackup_cydiasources.tgz
/private/var/mobile/Library/Preferences/aptbackup_openssh.tgz
i chyba również
/private/var/mobile/Library/Preferences/cydia.packages.txt
ale co do tego ostatniego to nie jestem pewny czy też AptBackup to robi.

#11 maciejwilu

maciejwilu
  • 654 postów

Napisano 25 maja 2009 - 20:32

Davvido pomoz please postawilem Maca na nowo, bylem przekonany, ze na ich serwerze saje aplikacje z appstore! A tu nic nie sciagnelo sie. Co robic? Jak je z iphona wgrac do itunesa?

---- Dodano 25-05-2009 o godzinie 23:36 ----
Cóż część aplikacji(tą którą miałem na iphonie) odzyskałem, dzięki innemy wątkowi i poradzie Davvido, szkoda tylko reszty, która była w kopii itunes...

#12 BlackSimon

BlackSimon
  • 240 postów
  • SkądPrzecław

Napisano 27 maja 2009 - 21:56

A muzykę albo Aplikacje z App Store ?

#13 ferrari

ferrari
  • 818 postów

Napisano 30 maja 2009 - 19:37

muzyke i aplikacje z appstore zostaną przywrocone po zsynchronizowaniu z iTunes ;) jeszcze mozna dać scieżke do romów do gpsPhone

#14 amperior

amperior
  • 41 postów

Napisano 31 maja 2009 - 19:10

Nie wiem dlaczego ale u mnie nie ma AWK

-sh: awk: command not found


a open SSH mam takie:

ssh -v
OpenSSH_5.2p1, OpenSSL 0.9.8k 25 Mar 2009


Jakieś sugestie?

#15 SebNET

SebNET
  • 242 postów

Napisano 02 czerwca 2009 - 23:18

Zauważyliście, że jeśli jest zrobiony JB bez Cydii, a potem zainstalowany Icy to nie ma w telefonie folderu "Stash". W takim razie jaki go zastępuje?

#16 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 czerwca 2009 - 06:27

W folderze stash są przeniesione przez Cydie dane, m.in. katalog Applications, Wallpapers, czy Ringtones. Icy tego nie przenosi, więc zostają one na swoim miejscu. Chociaż po aktualizacji do 1.4.1 i Icy próbuje przenieść to wszystko do stash.

#17 Levy

Levy
  • 658 postów
  • SkądPuławy

Napisano 07 czerwca 2009 - 20:46

Mam dwa pytania: 1. Czy w 3.0 zmienia się jakaś "struktura" danych? Czy jak zgram teraz kontakty/smsy przez SSH to będą działać w 3.0? 2. Jak zgrać ustawienia i dane z aplikacji z AppStore? Np. save'yi z gier, ścieżki GPS? Nie chce korzystać z opcji backupu iTunes, bo mam JB i po backupie zrobi mi się jeden wielki bałagan.

#18 Levy

Levy
  • 658 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 czerwca 2009 - 10:16

Mógłby mi ktoś odpowiedzieć? Szczególnie ważne jest pytanie 1.

#19 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwca 2009 - 12:11

1. Struktura ta sama, ale forma odczytu bazy SQLite inna - przez co iPhone OS 3.0 nie potrafi odczytać kontaktów z pliku *.db z 2.2.1. 2. Kup aplikację Chronus - świetnie sobie z tym radzi. Mam i polecam. Oczywiście dostępna jest dopiero po jailbreaku.

#20 Levy

Levy
  • 658 postów
  • SkądPuławy

Napisano 12 czerwca 2009 - 12:37

Kurde, to niedobrze. Byłem zmuszony przeinstalować Windowsa i myślałem, że po prostu zgram sobie kontakty przez SSH. Można to jakoś skonwertować? Albo inaczej: Co stanie się jak podłącze iPhone'a do czystego iTunes? Zgodzi się na backup? Wtedy mógłbym zbackupować wszystko w iTunes, updatować do 3.0, kontakty przez SHH (btw, jak tam jailbreak 3.0?) i dopiero restore 3.0.

#21 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwca 2009 - 12:39

Najlepiej zrób kopię ręcznie (zgraj pliki z SMS, kontaktami, itd.), wgraj czysty 2.2.1 (odtwórz oprogramowanie), zrób jailbreak bez instalowania Cydii i Installer, wgraj TYLKO te pliki i wtedy zrób archiwizację w iTunes. Zgra on w tym momencie jedynie Twoje dane, bez innych, niepotrzebnych rzeczy. Po przywróceniu tej kopii w 3.0 wszystko będzie w porządku.

#22 Levy

Levy
  • 658 postów
  • SkądPuławy

Napisano 17 czerwca 2009 - 11:46

Więc jedyne co robi taki JB bez Cydii to odblokowanie partycji systemowej, tak?

#23 rolex83

rolex83
  • 237 postów

Napisano 17 czerwca 2009 - 18:52

Chcialbym zgrac save'a z Zenonia. Ktos wie który to plik?

#24 guumbass

guumbass
  • 168 postów

Napisano 17 czerwca 2009 - 19:23

Nie możecie uzyc do zapisania savow Appbackup z Cydii? Przed restore kopiujemy cała zawartość folderu tegoż to programu, a po restore podmieniamy...

#25 jjacek25

jjacek25
  • 13 postów

Napisano 20 czerwca 2009 - 23:18

Mam zarchiwizowane foldery z kontaktami z 2.2.1 . Można je jakoś wgrać do oprogramowania 3.0 ? Gdy je po prosty kopiuje to kontakty są i tak puste.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych