Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Free space po usunięciu partycji Bootcamp


Najlepsza odpowiedź kttejgo , 10 lipca 2022 - 20:20

Ogółem po trzech dniach walki znalazlem rozwiazenie, disk utulity jako aplikacja nie byla w stanie tego dysku do konca sformatować, dla osób ktorych coś podobnego spotka
trzeba sie liczyc z utrata wszystkich danych na dysku żeby odzyskać utracona pamiec.

1. Command + r przytzrymac podczas uruchamiania maca (tryb recovery)

2. z górnego paska wybrac narzedzia --> Terminal

3. wpisac diskutil eraseDisk disk0 ( jest to komenda formatowania calego dysku 0 )

i problem przez ktory az posiwialem został rozwiązany. Temat uważam za zamknięty i dziękuje bardzo za pomoc :D Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 kttejgo

kttejgo
  • 3 postów

Napisano 10 lipca 2022 - 13:35

Witam,

 

Mam pewien problem, po usunięciu partycji bootcamp przez Asystenta bootcampu na macu, wystąpił błąd podczas formatowania

W rezultacie nie odzyskałem pamięci która była przypisana Windows'owi

Diskutil list pokazuje na disk0 container nazwany (free space).

Formatowałem maca klikając Command + R bez rezultatu

Dysk ma 500gb lecz teraz użytkowych tylko 300

Załączam Screenshoty 

 

iMac 27 (2020)

I5 6x3,3Ghz

16Gb ram 

AMD Radeon Pro 5300

Załączone pliki



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 10 lipca 2022 - 14:39

Ja bym chyba zaczął od zbootowania w recovery i próbie „dodania” tego wolnego miejsca tam. Można też najpierw spróbować odpalić Asystenta Boot Camp i sprawdzić, czy nie dałoby się przejść przez proces usuwania Windowsa. Bo zasadniczo to nim powinno się usuwać Windowsa, nie przez jakieś kombinacje z Narzędziem dyskowym. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 kttejgo

kttejgo
  • 3 postów

Napisano 10 lipca 2022 - 14:57

Windowsa usuwałem przez asystent Boot Camp

w trybie recovery próbowałem earesowac cały dysk i to tez nie pomogło

Zaniosłem nawet tego maca do serwisu w ktorym mi powiedzieli ze mam jeszcze raz zainstalować sobie na nim windowsa i w ten sposób jakoś usunąć tą partycje 


Podczas usuwania przez Asystenta wyświetli mi się błąd formatowania 


Teraz boot camp proponuje mi instalacje windowsa nie jego usunięcie

 

Cały Mac OS został wgrany na nowo po próbie wymazania całego dysku w trybie recovery 


Użytkownik kttejgo edytował ten post 10 lipca 2022 - 15:00


#4 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 10 lipca 2022 - 19:29

Kiedyś za dopracowanych wersji systemu była opcja w narzędziach dyskowych scalania partycji.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#5 kttejgo

kttejgo
  • 3 postów

Napisano 10 lipca 2022 - 20:20   Najlepsza odpowiedź

Ogółem po trzech dniach walki znalazlem rozwiazenie, disk utulity jako aplikacja nie byla w stanie tego dysku do konca sformatować, dla osób ktorych coś podobnego spotka
trzeba sie liczyc z utrata wszystkich danych na dysku żeby odzyskać utracona pamiec.

1. Command + r przytzrymac podczas uruchamiania maca (tryb recovery)

2. z górnego paska wybrac narzedzia --> Terminal

3. wpisac diskutil eraseDisk disk0 ( jest to komenda formatowania calego dysku 0 )

i problem przez ktory az posiwialem został rozwiązany. Temat uważam za zamknięty i dziękuje bardzo za pomoc :D

#6 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 11 lipca 2022 - 07:43

Są aplikacje firm trzecich do zarządzania partycjami, można tam zrobić co się chce bez formatowania dysku. Np. Paragon Hard Disk Manager. 

Ta applowa wydmuszka do niczego się nie nadaje.



#7 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 11 lipca 2022 - 11:07

Są aplikacje firm trzecich do zarządzania partycjami, można tam zrobić co się chce bez formatowania dysku. Np. Paragon Hard Disk Manager. 

Ta applowa wydmuszka do niczego się nie nadaje.

Tylko, że to jest pod windows.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#8 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 12 lipca 2022 - 08:43

Paragon Hard Disk Manager ma wersję dla macOS. Używałem kilka tygodni temu i działa bardzo dobrze.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych