Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nie mogę zaktualizować do macOS 11.3.1 - błąd pobierania aktualizacji


Najlepsza odpowiedź ftpd , 07 maja 2021 - 15:42

Zaciągnij instalator i odpal, powinien to właśnie zrobić. Update do 11.3 miało ~6 GB i tak.

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 05 maja 2021 - 11:02

Miejsca wolnego na dysku mam sporo - 300 GB jeszcze. 

Sprawdziłem w /Library/Updates są 2 pliki : 

ProductMetadata.plist index.plist

 

Od 3 dni mam taki sam scenariusz : 

 

 

 

Wygląda to tak : Akceptuje, aktualizacja się ściąga : 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-05-5 o 08.39.37.png   74,43 KB   0 Ilość pobrań

 

potem nagle czas zmienia się w kolejne 15 min : 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-05-5 o 08.40.13.png   85,47 KB   0 Ilość pobrań

 

i na końcu zawsze jest : 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-05-5 o 08.45.16.png   87,79 KB   0 Ilość pobrań

 

 

 

Próbowałem to też zrobić z konsoli : 

softwareupdate -l            
Finding available software
Software Update found the following new or updated software:
* Label: macOS Big Sur 11.3.1-20E241
Title: macOS Big Sur 11.3.1, Version: 11.3.1, Size: 5570723K, Recommended: YES, Action: restart, 

Wpisuje : 

sudo softwareupdate -i 'macOS Big Sur 11.3.1-20E241'        

  

ale potem mam coś takiego : 

Software Update Tool

Finding available software
Downloading macOS Big Sur 11.3.1
Downloading: 100.00%
Failed to download & prepare update: Error Domain=SUMacControllerError Code=7740 "[SUMacControllerErrorPrepareFailed=7740] Failed to perform Prepare operation: [MobileSoftwareUpdateErrorDomain(MSU):MSU_ERR_FILESYSTEM_DOESNT_VERIFY(3)_1_MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain:1|FullReplacementRequired|]" UserInfo={SUMacControllerErrorIndicationsSummary=|FullReplacementRequired|, SUMacControllerErrorIndicationsMask=2, SUMacControllerErrorIndicationsDescription=-> Full replacement is required [as opposed to incremental patch]., NSUnderlyingError=0x7f9751423260 {Error Domain=MobileSoftwareUpdateErrorDomain Code=3 "'./System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' did not verify and is not on the exception list." UserInfo={target_update=20E241, NSLocalizedDescription='./System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' did not verify and is not on the exception list., NSUnderlyingError=0x7f9751423100 {Error Domain=MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain Code=1 "contents of '/System/Volumes/Update/mnt1/System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' don't match bom (d8581760 vs 5ba62813)" UserInfo={NSLocalizedDescription=contents of '/System/Volumes/Update/mnt1/System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' don't match bom (d8581760 vs 5ba62813)}}, MSUFullReplacementRecommened=true}}, NSDebugDescription=[SUMacControllerErrorPrepareFailed=7740] Failed to perform Prepare operation: [MobileSoftwareUpdateErrorDomain(MSU):MSU_ERR_FILESYSTEM_DOESNT_VERIFY(3)_1_MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain:1|FullReplacementRequired|], NSLocalizedDescription=Nie udało się przygotować uaktualnienia oprogramowania. Spróbuj ponownie.}

Ktoś miał też taki problem ? 

 

 

 

 

 

 



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 maja 2021 - 12:42

Jak tak czytam komunikat błędu, to jest tam wprost napisane, żeby zrobić combo update, a nie incremental.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 06 maja 2021 - 16:05

Jak tak czytam komunikat błędu, to jest tam wprost napisane, żeby zrobić combo update, a nie incremental.

A jak podpowiedź jak dla lamy, jak zrobić ten update combo ? Poszukałem w google, przeniosło mnie do appstore, tam ściągnąłem całość 6 GB i dalej to samo. 



#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2021 - 17:23

Dobrze zrobiłeś, najprawdopodobniej.

'Dalej to samo' to znaczy ten sam komunikat błędu? Bo on jasno mówi 'Full replacement is required [as opposed to incremental patch]'.

Jeśli tak, to jedźmy dalej: 'popsuty' masz plik /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat. Nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale napraw uprawnienia. 10 lat temu było to między innymi na tym forum 'cudowne remedium na wszystko', które mega wyśmiewałem - i dalej wyśmiewam, bo to się sprawdza tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale być może to właśnie taka sytuacja ;-)

To się teraz nazywa 'first aid' i tutaj masz instrukcję: https://www.maketech...ermissions-mac/

 

Jeśli nie pomoże, pokaż mi wynik komend:

ls -l /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat

 

i (a może przede wszystkim):

 

md5 /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat
.

 

U mnie (też nie robiłem jeszcze 11.3.1) ta druga pokazuje wartość 710b63f1f83368190b5836f4c3bbdd6e. U Ciebie też?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 07 maja 2021 - 05:36

Te komunikaty są takie średnie z API.

W terminalu wbiłem (po wykonaniu tej naprawy na każdej z partycji) : 

Filip@MacBookAir Updates % ls -l /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat
-rw-r--r--  1 root  wheel  4535780  1 sty  2020 /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat
Filip@MacBookAir Updates % md5 /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat
MD5 (/System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat) = 5ae20b68c7858185e8cccbeb5560aec5

Wygląda, że plik ma dobrą sumę kontrolną, więc nie jest nic zmienione. 

 

 

 

Machnąłem jeszcze raz update : 

Filip@MacBookAir Updates % sudo softwareupdate -i 'macOS Big Sur 11.3.1-20E241'                            
Password:
Software Update Tool

Finding available software
Downloading macOS Big Sur 11.3.1
Downloading: 100.00%
Failed to download & prepare update: Error Domain=SUMacControllerError Code=7740 "[SUMacControllerErrorPrepareFailed=7740] Failed to perform Prepare operation: [MobileSoftwareUpdateErrorDomain(MSU):MSU_ERR_FILESYSTEM_DOESNT_VERIFY(3)_1_MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain:1|FullReplacementRequired|]" UserInfo={SUMacControllerErrorIndicationsSummary=|FullReplacementRequired|, SUMacControllerErrorIndicationsMask=2, SUMacControllerErrorIndicationsDescription=-> Full replacement is required [as opposed to incremental patch]., NSUnderlyingError=0x7fdd5fc23ca0 {Error Domain=MobileSoftwareUpdateErrorDomain Code=3 "'./System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' did not verify and is not on the exception list." UserInfo={target_update=20E241, NSLocalizedDescription='./System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' did not verify and is not on the exception list., NSUnderlyingError=0x7fdd5fc23b70 {Error Domain=MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain Code=1 "contents of '/System/Volumes/Update/mnt1/System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' don't match bom (d8581760 vs 5ba62813)" UserInfo={NSLocalizedDescription=contents of '/System/Volumes/Update/mnt1/System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat' don't match bom (d8581760 vs 5ba62813)}}, MSUFullReplacementRecommened=true}}, NSDebugDescription=[SUMacControllerErrorPrepareFailed=7740] Failed to perform Prepare operation: [MobileSoftwareUpdateErrorDomain(MSU):MSU_ERR_FILESYSTEM_DOESNT_VERIFY(3)_1_MobileSoftwareUpdateBOMErrorDomain:1|FullReplacementRequired|], NSLocalizedDescription=Nie udało się przygotować uaktualnienia oprogramowania. Spróbuj ponownie.}

Ściągnąłem nową instalkę BigSur, ale nie wiem czy chce, aż tak bardzo ten update :) żeby lecieć od nowa z systemem. Rozumiem, że to teraz jedyna droga ? 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-05-7 o 06.34.49.png   101,69 KB   0 Ilość pobrań

 

 

 

 

 

 

Dobrze zrobiłeś, najprawdopodobniej.

'Dalej to samo' to znaczy ten sam komunikat błędu? Bo on jasno mówi 'Full replacement is required [as opposed to incremental patch]'.

Jeśli tak, to jedźmy dalej: 'popsuty' masz plik /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat. Nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale napraw uprawnienia. 10 lat temu było to między innymi na tym forum 'cudowne remedium na wszystko', które mega wyśmiewałem - i dalej wyśmiewam, bo to się sprawdza tylko w wyjątkowych sytuacjach, ale być może to właśnie taka sytuacja ;-)

To się teraz nazywa 'first aid' i tutaj masz instrukcję: https://www.maketech...ermissions-mac/

 

Jeśli nie pomoże, pokaż mi wynik komend:

ls -l /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat

i (a może przede wszystkim):

md5 /System/Library/LinguisticData/RequiredAssets_root.bundle/AssetData/lid_han.dat
.

 

U mnie (też nie robiłem jeszcze 11.3.1) ta druga pokazuje wartość 710b63f1f83368190b5836f4c3bbdd6e. U Ciebie też?


Użytkownik Filip Jastrzębowski edytował ten post 07 maja 2021 - 05:37


#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 maja 2021 - 09:57

Wygląda, że plik ma dobrą sumę kontrolną, więc nie jest nic zmienione.


No jak ma dobrą, skoro jak byk wkleiłem inną?


lecieć od nowa z systemem. Rozumiem, że to teraz jedyna droga ?


Nie wiem, skąd Ci się wzięło takie rozumienie. Ja nic takiego nie napisałem.

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 07 maja 2021 - 13:23

Faktycznie suma jest inna, sorry muszę sobie załawić moncniejsze okulary :) 

mam 11.2.3 i mam sumę : 

5ae20b68c7858185e8cccbeb5560aec5 u ciebie jest 710b63f1f83368190b5836f4c3bbdd6e

 

machnąłem raz jeszcze pierwszą pomoc na dysku, pochodziła i nic nie znalazła. Dalej taka sama suma . 

 

To co mogę z tym zrobić innego poza przeinstalowaniem systemu ?



#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 maja 2021 - 14:26

Meh, 11.2.3. A chciałem Ci dać swój plik...

 

A spróbuj zrobić update do 11.3 (z combo), a potem dopiero do 11.3.1?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 07 maja 2021 - 15:26

Własnie nie bardzo wiem jak to zrobić (tak jak napisałem jestem lamą i pierwszy raz mam taki dziwny przypadek) ?

Możesz poratować jakimś linkiem ? Bo na appstore nie mogę znaleść nic do ściagnięcia o nazwach updatu, znalazłem coś takiego : 

 

https://9to5mac.com/...-macos-updates/

 

wychodzi, że już nie ma takich gotowych dystrybucji do pobrania zawierających sam update. 



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 07 maja 2021 - 15:42   Najlepsza odpowiedź

Zaciągnij instalator i odpal, powinien to właśnie zrobić. Update do 11.3 miało ~6 GB i tak.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#11 e6640270e9

e6640270e9
  • 19 postów

Napisano 08 maja 2021 - 08:44

Udało się jest 11.3.1 (20E241). Dzięki za pomoc 



#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 08 maja 2021 - 23:54

Skoro operacja zakończyła się sukcesem, to pozwolę sobie zamknąć temat. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych