Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Ukrywanie rozszerzeń plików - nie działa


Najlepsza odpowiedź cronopioverde , 03 września 2019 - 22:36

Sprawa, choć „dziwna”, jest w zasadzie bardzo prosta: nastąpiło delikatne nieporozumienie pomiędzy Twoim założeniem a założeniem twórców w temacie, do czego checkbox w preferencjach Findera, wspomniany przez Ciebie w pkt. 1, ma służyć.
 
Otóż – jak sama nazwa wskazuje – pokazuje on rozszerzenia niezależnie od tego, co użytkownik sobie zaznaczył indywidualnie dla pliku (albo co było nawet domyślne, np. w przypadku cokolwiek.app z folderu Aplikacje). A to ze względu bezpieczeństwa – bo przecież, jak już nawet w wątku zostało napomknięte, jakiś złośliwiec mógłby sobie wymyślić podzielenie się z Tobą plikiem Faktura.pdf.app albo JajcarskiKotek.gif.sh. „I co by się zadziało, gdyby rozszerzenia były ukryte, a kliknąć by się chciało”, że poniżę się do częstochowskiego rymu?
 
Natomiast wyłączenie tej opcji nie każe Finderowi ukryć rozszerzeń wszystkich plików (nazywa się w końcu „pokaż”, j.w.), a tylko tych, dla których indywidualnie zostało to wybrane – no i tak właśnie działa u Ciebie, zatem nie ma żadnej nieprawidłowości.
 
Jeżeli zaś chcesz, co jakby oczywiste z tonu postu pierwszego, bez względu na ryzyko ukryć rozszerzenia, trzeba to robić per plik. Też nie takie do końca niedogodności, że musisz klikać ppm dla pojedynczego, jak nadmieniłeś, i masz milion okienek. Jest klawisz option w końcu.
 
Zatem – zaznaczenie plików, które Cię interesują, prawoklik z przytrzymanym option, i zamiast Informacje masz Pokaż inspektora (nie pamiętam dokładnej nazwy w tej chwili, bom z dala od Maca). Ewentualnie skrót klawiszowy option-command-I, zamiast tylko command-I. Wtedy zaznaczasz checkbox z Twojego punktu 2 zbiorczo, a nie indywidualnie. Możesz sobie to nawet ułatwić, korzystając z okienka wyszukiwania w Finderze i wybrania w opcjach filtrowania „rodzaj=pliki”, załatwiając na raz wiele folderów (gdybam, nie próbowałem).
 
To rozwiązanie pierwsze, z użyciem wyłącznie Findera. Drugie zaprzęga usługę stworzoną przy użyciu Automatora, korzystającą z prościutkiego AppleScipt. Używałem przez pewien czas, zachowałem sobie na chmurowym strychu, mogę się podzielić: proszę bardzo

Powyższe, tym niemniej, nadal wymaga wybierania/zaznaczania plików indywidualnie. W dodatku działa na zasadzie ukrywania rozszerzeń tych z odkrytymi, a odkrywania tych z ukrytymi. Można to, co prawda, łatwo zmienić wewnątrz skryptu, ale my tu nie o tym.
 
Trzecie jest najbardziej globalne. To również AppleScript (jako aplikacja), który działać ma na wrzuconych do niego całych folderach zawierających podfoldery i pliki (czyli jakby najidealniejszy dla Ciebie przy wspomnianych 500. tys.), ale głowy za prawidłowe działanie nie dam, bo jest dosyć stary, a nie mam w tej chwili jak sprawdzić, czy na nowych OS też zadziała. Link tutaj -> macworld


Addenda, gdybyś i w tym potrzebował pomocy (czego bardzo nie wykluczam) – utworzenie „własnoręcznego” programu z AppleScript jest banalne: wciskasz command i spację, wpisujesz „AppleScript”, dopóki nie pojawi Ci się sugestia uzupełnienia do „edytor skryptów” (czy jak tam się to nazywa w obecnych wersjach systemów, nie jestem na bieżąco z polską nomenklaturą, przepraszam), uruchamiasz ten program, wklejasz tekst z linku, dajesz „zachowaj jako aplikację” i nazywasz jak chcesz (np. „Ukrywajka”), i zachowujesz, gdzie chcesz (choćby i na Biurku na tę chwilę), po czym przeciągasz zaznaczony plik/folder na tegoż ikonę albo pod ppm „Otwórz za pomocą…”. I dajesz mu działać.

Wsio. Dobrze, że nie za rozwlekłe. Powodzenia.

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 30 sierpnia 2019 - 22:26

Mam ci ja taki problem na który nie znalazłem odpowiedzi w necie:

We wszystkich plikach (tekstowych, graficznych, dźwiękowych...) mam widoczne rozszerzenia plików (docx, jpg itd) czego absolutnie nie chcę.

PS. Pliki przeniesione przez HDD na mojego pierwszego, nowego Maca Pro 15.
 

1. Wyłączyłem w preferencjach Findera "Pokazuj wszystkie rozszerzenia plików" - checkbox pusty, ale wszystkie rozszerzenia dalej widoczne. Nie działa.
 

2. Zaznaczam w dowolnym folderze przykładowo 10 dowolnych plików, klikam ppm > Informacje i wyskakuje mi 10 okienek informacyjnych z właściwościami pliku. W każdym odznaczam checkbox "Ukryj rozszerzenie" - rozszerzenia ze wszystkich 10 plików znikają. 

Ten sam efekt uzyskuję po wejściu w tryb zmiany nazwy pliku i usunięciu ręcznym samego rozszerzenia, łącznie z kropką. To idzie szybciej.
 

3. Teraz, kiedy stosuję ustawienie z pkt 1, czyli włączam i wyłączam, to ustawienie działa (ukrywa i pokazuje rozszerzenia), ale tylko na owych 10 plikach, które wcześniej zmieniłem ręcznie, na reszcie niestety nie. Plików mam z 500 tys. Jak ukryć rozszerzenia we wszystkich bez procedury w pkt 2? (grafika w załączniku)

 

Dodam jeszcze, że nowe pliki tworzone i zapisywane w Microsoft Office 365 zawsze są pokazywane. Opcja Findera z pkt 1 na nie nie działa. Dopiero, kiedy proceduję pkt 2.



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 sierpnia 2019 - 13:30

Bo pewnie te pliki nazywają się plik.docx.docx i działa, tylko nie widzisz. Zobacz jakimś ls w terminalu.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 01 września 2019 - 21:00

Bo pewnie te pliki nazywają się plik.docx.docx i działa, tylko nie widzisz. Zobacz jakimś ls w terminalu.

Dzięki wielkie za szybką reakcję. Dobry kierunek, może tak być, ale nie jest. Nagrałem filmik/screen z ekranu, na którym widać o co chodzi. Funkcja odkrywania i ukrywania rozszerzeń działa tylko na tych plikach, na których wcześniej usunąłem rozszerzenie ręcznie. Na plikach poniżej żadnych zmian. Zamieszczam w załączniku. 

Załączone pliki


Użytkownik LOGOS7 edytował ten post 01 września 2019 - 21:02


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 01 września 2019 - 21:30

Miałeś mi pokazać output z ls, a nie bawienie się finderem ;-)


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 01 września 2019 - 21:59

Miałeś mi pokazać output z ls, a nie bawienie się finderem ;-)

W pierwszym poście celowo zaznaczyłem, że to mój pierwszy Mac, więc zrobiłem co umiem. Wiele się już nauczyłem, ale póki co, Twoja propozycja wykonania outputu z ls jest dla mnie niezrozumiała i z góry dzięki wielkie za wyrozumiałość :-) Zatem jeszcze raz, co mam zrobić?



#6 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 września 2019 - 11:53

Odpalić terminal i wyświetlić pliki poleceniem ls.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#7 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 02 września 2019 - 13:04

Odpalić terminal i wyświetlić pliki poleceniem ls.

Ok, mam nadzieję, że o to chodziło. Nazwy plików wyświetlone w terminalu, ale nie mają podwójnych rozszerzeń, a pomimo tego w Finderze nie widać tylko w pliku, w którym usunąłem ręcznie (post 1, pkt 2). Ale jesteśmy już bliżej niż dalej  :). Rzuć jeszcze okiem do załącznika.


Odpalić terminal i wyświetlić pliki poleceniem ls.

Ok, mam nadzieję, że o to chodziło. Nazwy plików wyświetlone w terminalu, ale nie mają podwójnych rozszerzeń, a pomimo tego w Finderze nie widać tylko w pliku, w którym usunąłem ręcznie (post 1, pkt 2). Ale jesteśmy już bliżej niż dalej  :). Mam nadzieję, że w tym topicu można będzie zamieścić: ROZWIĄZANY :)

Rzuć jeszcze okiem do załącznika.


Odpalić terminal i wyświetlić pliki poleceniem ls.

Ok, mam nadzieję, że o to chodziło. Nazwy plików wyświetlone w terminalu, ale nie mają podwójnych rozszerzeń, a pomimo tego w Finderze nie widać tylko w pliku, w którym usunąłem ręcznie (post 1, pkt 2). Ale jesteśmy już bliżej niż dalej  :). Mam nadzieję, że w tym topicu można będzie zamieścić: ROZWIĄZANY :) Robię co mogę, żeby było najczytelniej, jak możliwe.

Rzuć jeszcze okiem do załącznika.

Załączone pliki



#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 września 2019 - 13:57

Ok, czyli nie to, co zakładałem. To nie wiem, niestety.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 02 września 2019 - 14:25

Ok, czyli nie to, co zakładałem. To nie wiem, niestety.

No, dziwna sprawa i że nie znalazłem, żeby ktokolwiek pisał o tym w niecie. Makowcy, ratujcie!

Ale nie, wierzę, że Global Moderator na coś gdzieś nie natrafi ;-)



#10 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 03 września 2019 - 22:36   Najlepsza odpowiedź

Sprawa, choć „dziwna”, jest w zasadzie bardzo prosta: nastąpiło delikatne nieporozumienie pomiędzy Twoim założeniem a założeniem twórców w temacie, do czego checkbox w preferencjach Findera, wspomniany przez Ciebie w pkt. 1, ma służyć.
 
Otóż – jak sama nazwa wskazuje – pokazuje on rozszerzenia niezależnie od tego, co użytkownik sobie zaznaczył indywidualnie dla pliku (albo co było nawet domyślne, np. w przypadku cokolwiek.app z folderu Aplikacje). A to ze względu bezpieczeństwa – bo przecież, jak już nawet w wątku zostało napomknięte, jakiś złośliwiec mógłby sobie wymyślić podzielenie się z Tobą plikiem Faktura.pdf.app albo JajcarskiKotek.gif.sh. „I co by się zadziało, gdyby rozszerzenia były ukryte, a kliknąć by się chciało”, że poniżę się do częstochowskiego rymu?
 
Natomiast wyłączenie tej opcji nie każe Finderowi ukryć rozszerzeń wszystkich plików (nazywa się w końcu „pokaż”, j.w.), a tylko tych, dla których indywidualnie zostało to wybrane – no i tak właśnie działa u Ciebie, zatem nie ma żadnej nieprawidłowości.
 
Jeżeli zaś chcesz, co jakby oczywiste z tonu postu pierwszego, bez względu na ryzyko ukryć rozszerzenia, trzeba to robić per plik. Też nie takie do końca niedogodności, że musisz klikać ppm dla pojedynczego, jak nadmieniłeś, i masz milion okienek. Jest klawisz option w końcu.
 
Zatem – zaznaczenie plików, które Cię interesują, prawoklik z przytrzymanym option, i zamiast Informacje masz Pokaż inspektora (nie pamiętam dokładnej nazwy w tej chwili, bom z dala od Maca). Ewentualnie skrót klawiszowy option-command-I, zamiast tylko command-I. Wtedy zaznaczasz checkbox z Twojego punktu 2 zbiorczo, a nie indywidualnie. Możesz sobie to nawet ułatwić, korzystając z okienka wyszukiwania w Finderze i wybrania w opcjach filtrowania „rodzaj=pliki”, załatwiając na raz wiele folderów (gdybam, nie próbowałem).
 
To rozwiązanie pierwsze, z użyciem wyłącznie Findera. Drugie zaprzęga usługę stworzoną przy użyciu Automatora, korzystającą z prościutkiego AppleScipt. Używałem przez pewien czas, zachowałem sobie na chmurowym strychu, mogę się podzielić: proszę bardzo

Powyższe, tym niemniej, nadal wymaga wybierania/zaznaczania plików indywidualnie. W dodatku działa na zasadzie ukrywania rozszerzeń tych z odkrytymi, a odkrywania tych z ukrytymi. Można to, co prawda, łatwo zmienić wewnątrz skryptu, ale my tu nie o tym.
 
Trzecie jest najbardziej globalne. To również AppleScript (jako aplikacja), który działać ma na wrzuconych do niego całych folderach zawierających podfoldery i pliki (czyli jakby najidealniejszy dla Ciebie przy wspomnianych 500. tys.), ale głowy za prawidłowe działanie nie dam, bo jest dosyć stary, a nie mam w tej chwili jak sprawdzić, czy na nowych OS też zadziała. Link tutaj -> macworld


Addenda, gdybyś i w tym potrzebował pomocy (czego bardzo nie wykluczam) – utworzenie „własnoręcznego” programu z AppleScript jest banalne: wciskasz command i spację, wpisujesz „AppleScript”, dopóki nie pojawi Ci się sugestia uzupełnienia do „edytor skryptów” (czy jak tam się to nazywa w obecnych wersjach systemów, nie jestem na bieżąco z polską nomenklaturą, przepraszam), uruchamiasz ten program, wklejasz tekst z linku, dajesz „zachowaj jako aplikację” i nazywasz jak chcesz (np. „Ukrywajka”), i zachowujesz, gdzie chcesz (choćby i na Biurku na tę chwilę), po czym przeciągasz zaznaczony plik/folder na tegoż ikonę albo pod ppm „Otwórz za pomocą…”. I dajesz mu działać.

Wsio. Dobrze, że nie za rozwlekłe. Powodzenia.


  • Gregory lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#11 LOGOS7

LOGOS7
  • 11 postów

Napisano 04 września 2019 - 11:41

Dzięki wielkie za xplain i podzielenie się linkami! Rzetelnie obadałeś temat. Będzie dla potomnych.
Nie próbowałem z automatorem i skryptami. Zastosowałem od razu rozwiązanie pierwsze, ze skrótami, i to mi na ten moment mnie satysfakcjonuje. Dla doprecyzowania...

Zaznaczam dowolną ilość plików w wybranym folderze (rozszerzenia mieszane) > PPM > option (zmienia pozycję "Informacje" na "Pokaż inspektora") > Ukryj rozszerzenia. Działa!

Dzięki raz jeszcze. Użytkownik zadowolony i duużo mądrzejszy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych