Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nie można systemowo zamienić miejscami klawiszy funkcyjnych (po odinstalowaniu Karabinera).


Najlepsza odpowiedź pablicito , 16 lutego 2017 - 22:56

No, to trzeba te pozostałości usunąć, jak widać. I może jeszcze .plist Preferencji systemowych i powinno pójść.

 

Bardzo przepraszam, ale chyba szybciej zrozumiałbym instrukcję obsługi chińskiej fabryki żeliwa w oryginale i to do tego w odmianie języka kantońskiego.... :( 

Rozumiem, że trzeba usunąć pozostałości - dotąd jest nawet łatwo... :)

Ale - jakie pozostałości i w jaki sposób?

 

Niestety obawiam się, że sam nie dam rady i trzeba mnie prowadzić za rączkę... :(

Jest taka możliwość, abyś Waćpan pokierował - co trzeba czynić step by step?

 

Bo samodzielnie to jestem tylko w stanie utworzyć nowe konto administratora, wszystko tam "przenieść", a to "stare" konto usunąć.... Pewnie nie rozwiąże to problemu (znaczy: śmieci pozostaną), ale za to go przykryje - i będę mógł używać tych "zamienionych" klawiszy.... 

Dlatego jednak prosiłbym o pomoc - co i jak usunąć.....


No więc cudem udało się!!! :D

Otóż przypadkowo "rzuciwszy okiem" na górny pasek systemowy (czy jak on się fachowo nazywa :)) zauważyłem przy ikonie sieci wi-fi ikonkę, której wcześniej nie widziałem - taki sobie kwadracik. Pewnie była tam od samego początku po zainstalowaniu karabinera czy też KeyRemapa, ale - nawyki z obsługi windowsa każą patrzeć raczej na dół ekranu, nie na górę... :)

Najechałem na tą ikonkę kursorem - nic się nie zadziało. No więc sobie kliknąłem w nią. Rozwinęło mi się menu w języku obcym mi raczej, a bliskim Synom Albionu. Z menu zorientowałem się, że dotyczy ono programu karabiner. Była tam między innymi opcja coby "coś tam coś tam quiet karabiner" (czy jakoś tak :P). Tak sobie pomyślałem, że być może chodzi w tym przypadku o wyjście czy też zamkniecie karabinera. No więc kliknąłem tą opcję, w docku pod ikoną Launchpada pokazał się pasek postępu jakiegoś procesu (jak domniemywam w tym przypadku; usuwania lub - mam nadzieję - odinstalowywania resztek karabinera) - i voila: karabiner zniknął a systemowa zamiana klawiszy działa!!! :D

Dziękuję Globalnemu Moderatorowi cronopioverde za okazane zainteresowanie i pomoc - bez Waszeci poległbym i zginął marnie.... 

 

Choć znając siebie i życie - coś czuję, że jeszcze nieraz coś nabroję i nieraz zawitam tutaj z prośbą o pomoc... :)

 

Ale na chwilę obecną ten problem został rozwiązany.... 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 

Niech moc.... EEEeee, znaczy: Niech Jabłko będzie z nami!!! :)

pablicito

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 15:08

Witam.

 

Od kilku miesięcy, trochę przez szczęśliwy przypadek, zostałem użytkownikiem iPhona 6s. System spodobał mi się na tyle, że postanowiłem pójść "za ciosem" - i tydzień temu sprawiłem sobie nowiutkiego (choć nie najnowszy model  :) ) MacBooka Pro z 2015 roku, tego ze "starymi" gniazdami i kartą HD 6100, ale za to z retiną... :D

 

Ogólne wrażenia z tygodniowej "zabawy" laptopem są jak najbardziej pozytywne, a nawet myślę, że po tygodniowym użytkowaniu TouchPada i w ogóle "bieganiu" po komputerze, ciężko by mi było wrócić na windows... :)

 

Oczywiście "wiekowe" użytkowanie produktu Microsoft swoje zrobiło - i ciężko jest zwalczyć pewne przyzwyczajenia..... Np.: musiałem od razu doinstalować Office'a, coby móc odczytywać na komputerach z windowsem (w pracy) pliki stworzone lub przetworzone na Macu. Być może w systemowym Pages istnieje możliwość ustawienia zapisu plików z rozszerzeniem doc - ale jeszcze za krótko obcuję z Mac-iem i jeszcze tego nie odkryłem... :)

 

Ale - do rzeczy: Otóż chyba najbardziej drażni mnie sposób wprowadzania polskich liter na klawiaturze Mac-a. Poszukałem, poczytałem i - pomimo mojej "zerowej, a nawet ciut mniej" wiedzy w informatyce w ogóle, a w posługiwaniu się OS X czy MacOS-em szczególnie - postanowiłem zadziałać....

 

Wynalazłem sobie stronkę https://imagazine.pl/2016/09/23/karabiner-dla-macos-sierra-czyli-nowy-karabiner-elements/ , wykonałem czynności tam wymienione i - nic. Tzn. prawy alt pozostał prawym altem, a prawy command prawym commandem.

Lekko zniechęcony postanowiłem odinstalować ten program (karabinier). Zrobiłem to przy pomocy AppCleaner'a - bo wyczytałem, że podobno jest na tyle dobry, że usuwa wszystko związane z odinstalowywanymi programami. 

I postanowiłem wykonać krok rozpaczy - czyli dokonać zamiany wszystkich klawiszy (czyli po lewej i prawej stronie spacji) za pomocą systemowego narzędzia "klawisze modyfikujące" w klawiaturze. I - nic. Tzn.: w ustawieniach klawisze są zamienione alt->cmd i cmd ->alt, ale przy używaniu klawiatury podczas pisania (np.: w Office) wszystko pozostaje po staremu, znaczy: "zmodyfikowany na command'a" alt nadal pozostaje altem a "zmodyfikowany na alta" command nadal jest commandem.

 

I stąd moje pytanie: Co zrobiłem źle, że zamiana klawiszy mi nie działa?

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że pytanie jest z gatunku "zadawanych przez telefon mechanikowi pytań: silnik nie odpala - co się zepsuło?" - ale w okolicy nie mam (a raczej: nie znam) osób posługujących się tym systemem, nawet znajomi informatycy działają tylko na windowsie, czasami na linuksie.

 

A ponieważ kwestia podmiany tych klawiszy jest dla mnie dosyć istotną (przy pisaniu tego tekstu musiałem się kilkanaście razy cofnąć, bo wciąż wyskakiwały mi jakieś różne okienka) - to forum jest dla mnie "ostatnią deską ratunku".

 

Objaw: pomimo zastosowana apple'owskiej procedury zamiany klawiszy alt i cmd klawisze funkcjonują po staremu, zgodnie z przypisanymi im oznaczeniami.

 

Pytania (na razie :P dwa):

- Co w ciągu tygodnia zabawy systemem (a właściwie w ciągu dnia dzisiejszego - bo to dzisiaj było :P) popsułem, czyli gdzie mogłem namieszać i jak to odwrócić?

- Jak zamienić te nieszczęsne klawisze?

 

Dziękując za wytrwanie (znaczy: doczytanie do końca :)) oczekuję "jedynie słusznych" odpowiedzi.

 

Świeżutki, wybitnie mało kumaty - ale "oddany idei" nowy użytkownik systemu.

 

Niech jabłko będzie z Wami :).


Użytkownik cronopioverde edytował ten post 16 lutego 2017 - 15:38
Z racji na krótki staż na Forum i sympatyczny ton postu poprawiam tytuł.


#2 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 19:29

Nie umiem zedytować postu, więc w ten sposób dodaję kolejne informacje:

 

Po pierwsze - system na Mac-u to sierra.

Po drugie - wcześniej zainstalowałem tego Karabinera, a do tego jeszcze gdzieś znalazłem program KeyRemap4MacBook. Wydawało mi się, że usunąłem to wszystko (poprzez AppCleanera). Ale jak wyłączyłem komputer, a teraz włączyłem ponownie - to po starcie wyskoczyło okno:

 

Software Update

KeyRemap4MacBook is available!

KeyRemap4MacBook 10.6.00 is now available-you have 7.8.0 Would you like to download it now?

 

Skip This Version/Remind Me Later/Install Update

 

 

Domyślam się, że jednak nie odinstalowałem wszystkiego. Ale nigdzie tego "Key'a" nie mogę znaleść. Ani przez spotlight, ani w Finderze przez wyszukiwarkę, ani w Aplikacjach...

Domyślam się, że jak to coś odinstaluję - to funkcje klawiszy powrócą.

Tylko:jak i gdzie znaleść ten program?

Pozdrawiam



#3 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 lutego 2017 - 19:40

W helpie na pewno producent podał jak odinstalować - zainstaluj ponownie może program w ustawieniach ma odpowiednia opcję
Fallout ...war, war never changes...

#4 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 19:55

Zainstalowałem na nowo tego KeyRemap, wszedłem na zakładkę coś z odinstalowaniem i zaznaczyłem opcję uninstall laungher (czy tak jakoś :)). Potem odinstalowałem Key Remapa.

Po restarcie okno z uaktualnieniem programu już się nie pokazuje. Ale systemowa zamiana klawiszy dalej nie działa... :(



#5 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 19:58

Załóż, proszę, nowego użytkownika – o jakiejkolwiek nazwie i haśle, to tylko w celach testowych, po wszystkim sobie usuniesz – i sprawdź, czy tam zadziała.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#6 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 20:06

Na nowym koncie (użytkownika) systemowa zamiana klawiszy działa. Na tym (moim głównym) - nie działa.



#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 20:18

I prawie że mamy winowajcę, choć trońkę śledzenia zostało: mógłbyś otworzyć Terminal (znajdziesz przez Spotlight, chyba że już używałeś, to wiesz) i tam wkleić takie małe coś:

find L*/{Con*/*/Data/L*/,}Pref* -type f -size 0c -name *.plist.??????? -exec mv {} .Trash/ \; 2>&-

a potem się przelogować (niema potrzeby restartu w tym wypadku) i sprawdzić ponownie? Nie musi jeszcze działać, to wierzchołek górki lodowej, ale a nuż na starcie się rozwikła?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 20:35

terminal mam otworzyć na tym głównym koncie czy też na koncie utworzonego usera?


No więc zrobiłem to najpierw na koncie głównym (administratora), bo na nim byłem zalogowany. Potem przelogowałem sie na konto Usera i powtórzyłem operację.

Nie wiem, czy wykonałem to poprawnie - bo zrobiłem to po "windowsosku", tz. zaznaczyłem w poście ten fragment, zaznaczyłem opcję "kopiuj", otworzyłem terminal, zaznaczyłem opcję "wklej", wkeliło się - i wcisnąłem "enter".

 

Teraz jestem na koncie Usera.

 

Niestety: na koncie Usera zamiana klawiszy działa, na koncie Administartora - dalej nie.



#9 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 20:51

Na nowo utworzonym koncie i tak działało, prawda? Nie ma zatem zasadności wykonywania na nim żadnych operacji. Więc możesz spokojnie wrócić na swoje, usunąć tamto, bo spełniło swą testową powinność i zrobić wszystko „tutaj”.
Kopiuj/wklej jak najbardziej zalecane. A przez „przeloguj” rozumiem „wyloguj i zaloguj ponownie” ;)

Wszystkie komendy dotyczą konta, na którym nie działa.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#10 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 20:53

OK -zaczynam działać... :)



#11 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 20:53

Jak nie zadziała powyższe, to poproszę diagnostycznie wynik:

ls -g L*/* | grep -i 'kara\|key'

(skopiuj z okna Terminala; nie powinno być za dużo).
 


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#12 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 20:56

Last login: Thu Feb 16 20:55:37 on ttys000

MacBook-Pro-Pawe:~ PABLICITO$ ls -g L*/* | grep -i 'kara\|key'

drwxr-xr-x   3 staff   102 16 lut 12:34 KeyRemap4MacBook

drwxr-xr-x   5 staff      170 12 lut 17:15 com.apple.keyboardservicesd

drwxr-xr-x   5 staff      170 11 lut 23:52 com.google.Keystone

drwxr-xr-x   5 staff      170 11 lut 23:52 com.google.Keystone.Agent

drwxr-xr-x   5 staff      170 16 lut 13:11 org.pqrs.Karabiner-Elements-Updater

drwxr-xr-x   6 staff      204 16 lut 12:34 org.pqrs.KeyRemap4MacBook

Library/Keyboard:

Library/KeyboardServices:

Library/Keychains:

-rw-r--r--@  1 staff  223040 16 lut 20:56 login.keychain-db

-rw-------   1 staff   34124 16 lut 19:23 metadata.keychain-db

-rw-r--r--@ 1 staff  806 11 lut 13:01 com.google.keystone.agent.plist

drwxr-xr-x   4 staff  136 11 lut 16:15 com~apple~Keynote

-rw-------   1 staff    1030 10 lut 22:16 com.apple.ids.service.com.apple.private.alloy.keychainsync.plist

-rw-------   1 staff     989 10 lut 22:16 com.apple.ids.service.com.apple.private.alloy.thumper.keys.plist

-rw-------   1 staff     183 10 lut 22:18 com.apple.keyboardservicesd.plist

-rw-r--r--   1 staff    2291 16 lut 20:53 com.apple.security.cloudkeychainproxy3.keysToRegister.plist

-rw-------   1 staff     127 10 lut 22:11 com.apple.symbolichotkeys.plist

-rw-------   1 staff     888 16 lut 10:13 com.apple.textInput.keyboardServices.textReplacement.plist

-rw-------   1 staff      56 10 lut 22:15 com.apple.wifi.keychain-format.plist

-rw-------   1 staff     866 16 lut 20:41 com.google.Keystone.Agent.plist

-rw-------   1 staff     184 16 lut 20:53 org.pqrs.Karabiner-Elements-Updater.plist

-rw-------   1 staff     401 16 lut 19:42 org.pqrs.KeyRemap4MacBook.plist

-rw-r--r--  1 staff  333965 16 lut 16:27 com.apple.security.cloudkeychainproxy3.plist

drwxr-xr-x@ 2 staff   68 11 lut 00:01 MediaKeys

MacBook-Pro-Pawe:~ PABLICITO$ 



#13 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 21:31

No, to trzeba te pozostałości usunąć, jak widać. I może jeszcze .plist Preferencji systemowych i powinno pójść.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#14 pablicito

pablicito
  • 29 postów
  • SkądPłock

Napisano 16 lutego 2017 - 22:56   Najlepsza odpowiedź

No, to trzeba te pozostałości usunąć, jak widać. I może jeszcze .plist Preferencji systemowych i powinno pójść.

 

Bardzo przepraszam, ale chyba szybciej zrozumiałbym instrukcję obsługi chińskiej fabryki żeliwa w oryginale i to do tego w odmianie języka kantońskiego.... :( 

Rozumiem, że trzeba usunąć pozostałości - dotąd jest nawet łatwo... :)

Ale - jakie pozostałości i w jaki sposób?

 

Niestety obawiam się, że sam nie dam rady i trzeba mnie prowadzić za rączkę... :(

Jest taka możliwość, abyś Waćpan pokierował - co trzeba czynić step by step?

 

Bo samodzielnie to jestem tylko w stanie utworzyć nowe konto administratora, wszystko tam "przenieść", a to "stare" konto usunąć.... Pewnie nie rozwiąże to problemu (znaczy: śmieci pozostaną), ale za to go przykryje - i będę mógł używać tych "zamienionych" klawiszy.... 

Dlatego jednak prosiłbym o pomoc - co i jak usunąć.....


No więc cudem udało się!!! :D

Otóż przypadkowo "rzuciwszy okiem" na górny pasek systemowy (czy jak on się fachowo nazywa :)) zauważyłem przy ikonie sieci wi-fi ikonkę, której wcześniej nie widziałem - taki sobie kwadracik. Pewnie była tam od samego początku po zainstalowaniu karabinera czy też KeyRemapa, ale - nawyki z obsługi windowsa każą patrzeć raczej na dół ekranu, nie na górę... :)

Najechałem na tą ikonkę kursorem - nic się nie zadziało. No więc sobie kliknąłem w nią. Rozwinęło mi się menu w języku obcym mi raczej, a bliskim Synom Albionu. Z menu zorientowałem się, że dotyczy ono programu karabiner. Była tam między innymi opcja coby "coś tam coś tam quiet karabiner" (czy jakoś tak :P). Tak sobie pomyślałem, że być może chodzi w tym przypadku o wyjście czy też zamkniecie karabinera. No więc kliknąłem tą opcję, w docku pod ikoną Launchpada pokazał się pasek postępu jakiegoś procesu (jak domniemywam w tym przypadku; usuwania lub - mam nadzieję - odinstalowywania resztek karabinera) - i voila: karabiner zniknął a systemowa zamiana klawiszy działa!!! :D

Dziękuję Globalnemu Moderatorowi cronopioverde za okazane zainteresowanie i pomoc - bez Waszeci poległbym i zginął marnie.... 

 

Choć znając siebie i życie - coś czuję, że jeszcze nieraz coś nabroję i nieraz zawitam tutaj z prośbą o pomoc... :)

 

Ale na chwilę obecną ten problem został rozwiązany.... 

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

 

Niech moc.... EEEeee, znaczy: Niech Jabłko będzie z nami!!! :)

pablicito



#15 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 16 lutego 2017 - 23:15

Jak popatrzysz na wyniki, to na pewno sam wypatrzysz te ze słowami w nazwach „Karabiner” czy „Keymap4MacBook”, ale skoro pytasz, czy jest możliwość, to jest możliwość – tak zbiorczo:
W Terminalu:

find L*/ -name '*Remap4*' -o -name '*Karabiner*' -o -name '*systempreferences.plist' -exec mv {} .Trash/ \;

Jak się zakończy, czyli zobaczysz ponownie linię ze swoją nazwą komputera i użytkownika zakończoną znakiem $, wyloguj się i zaloguj ponownie. Będzie działać prawidłowo? Opróżnij kosz. Nie? Powiadom.

EDIT:
Za długo się zasiedziałem przy innych zajęciach, zanim zapostowałem, przepraszam, więc mój post jest o paręnaście minut „outdated”, jak widzę. Ale cieszę się, że sobie poradziłeś, tak czy inaczej.

A resztki usunąłbyś jak powyżej.

Od razu – skoro rozwiązane, to zamykam.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych