Za nami Walentynki. W tym roku upłynęły pod znakiem serduszek skrępowanych sznurami, a wszystko za sprawą premiery filmu ”50 twarzy Grey'a". Nie będę tego obrazu, ani książki, na podstawie której powstał, nazywał chłamem, zawodowi krytycy zrobili to już wcześniej. Bez względu na poziom tego tytułu, miliony sprzedanych egzemplarzy książki i biletów kinowych sprawiły, że stał się fenomenem. I to jakim? Fenomenem sado-maso. Nie osiągnę tym wpisem takiego audytorium, nie będę Was wiązał i szeptał treści do ucha, jednak czytanie go przez fanów marki Apple może wydać się sado-masochizmem. Zamiast Grey'a i Anastazji bohaterem niniejszego tekstu został producent z Azji.

Firmy Apple i Samsung mogą być dla siebie głównymi konkurentami, mogą prowadzić wymierzone w siebie kampanie marketingowe i wojny patentowe, a ich fani uznawać produkty drugiej strony za gorsze, jednak pod tą całą otoczką wzajemnie się potrzebują. Koreańczycy są głównym wykonawcą elektronicznych podzespołów do produkcji iPhone'ów, iPad'ów i iPod'ów, a prawdopodobnie także do Apple Watch. W tym przypadku sznur wiążący firmy został spleciony z pieniędzy. Apple próbuję się czasem wyrywać zlecając wykonanie podzespołów innym firmom, ale wraca później do Samsunga, który czerpie z tego przyjemność finansową. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która ze stron jest dominującym Grey'em, jednak to Samsung ma więcej twarzy, czy będzie ich 50?

  1. Trzy gwiazdki Samsunga. 1 marca 1938 roku prezes-założyciel Byung-Chull Lee rozpoczął działalność biznesową w miejscowości Taegu w Korei, z sumą 30 000 wonów. Nazwa firmy oznacza w tłumaczeniu trzy gwiazdy, które do 1993 roku znajdowały się w jej kilkukrotnie zmienianym logo. Obecnie już ich tam nie zobaczymy, być może dlatego, iż oznaczanie produktów w ambicji firmy 5-gwiazdkowych tylko trzema mogłoby budzić negatywne skojarzenia z średnią jakością. W zamian, obecne logo zostało otoczone niebieską elipsą, która ma symbolizować wszechświat, a jej kolor niebo. Nie trzy, nie pięć gwiazd, przejęli wszystkie.

  2. Samsung - Suszona ryba i makaron. W pierwszej dekadzie działalność firmy polegała na eksporcie warzyw, owoców i suszonych ryb do Mandżurii i Pekinu. Musiało to przynosić niemałe zyski, gdyż w następnych latach w posiadaniu Samsunga znalazły się już młyny zbożowe, a ofertę wzbogacono o produkcję makaronu.

  3. Czebol Samsung. Z języka koreańskiego, słowo to tłumaczymy jako związek finansowy. Jest to południowokoreańska forma konglomeratu, koncernu powstałego z małych prywatnych firm prowadzących różnorodną działalność. Związki tego typu odegrały w latach siedemdziesiątych XX wieku znaczącą rolę w formowaniu tamtejszej nowoczesnej gospodarki.

  4. SAMochody. W ostatnim czasie pojawiło się wiele spekulacji o potencjalnym wejściu firmy Apple na rynek motoryzacyjny. Ich główny konkurent pojazdy własnej marki oferuje od ponad 20 lat. W roku 1994 Samsung Heavy Industries Company, jedna z firm wchodzących w skład koncernu, rozpoczęła produkcję samochodów ciężarowych. W kolejnym roku powstał oddział produkcji samochodów osobowych Samsung Motors Inc., a pierwszy model produkowany seryjnie sedan Samsung SM5 pojawił się w styczniu 1998 roku. Obecnie 80,1% akcji należy do firmy Renault, a marka Renault Samsung Motors jest trzecim co do wielkości producentem samochodów w Korei Południowej.

  5. BMW. Niemiecka firma na mocy umowy z Samsungiem będzie wykorzystywać w swoich elektrycznych samochodach i3, i8 oraz pozostałych modelach hybrydowych, ogniwa akumulatorowe dostarczane przez Koreańczyków.

  6. SAMoloty. W roku 1977 powstała firma Samsung Aerospace Industries, początkowo zajmująca się serwisowaniem i remontami silników lotniczych oraz produkcją komponentów silnikowych i płatowcowych dla Airbus'a i Boeing'a. Kryzys walutowy z 1997 roku, który wstrząsnął gospodarkami państw azjatyckich spowodował połączenie trzech największych koreańskich firm branży lotniczej. Daewoo Heavy Industries, Hyundai Space and Aircraft Company oraz, największa z nich, Samsung Aerospace Industries utworzyły Korean Aerospace Industries. Firma zajmuje się obecnie projektami i produkcją m.in. lekkiego samolotu myśliwskiego F/A-50, wielozadaniowego myśliwca KF-X, śmigłowca transportowego KUH Surion, systemów satelitarnych, w tym satelit rozpoznania obrazowego oraz współpracą z konsorcjum Airbus i koncernem Boeing przy wytwarzaniu komponentów dla samolotów komunikacyjnych.

  7. Sam budowniczy. W roku 1977 powstało Samsung Engineering & Construction, przedsiębiorstwo branży budowlanej, które do dziś wchodzi w skład grupy Samsung. Przykładami jej działalności jest budowa położonego na Tajwanie i mierzącego 509m wieżowca Taipei 101, do którego należał tytuł najwyższego budynku na świecie do 2009 roku oraz znajdującego się w Dubaju i mierzącego 829m Burj Khalifa, do którego ten rekord aktualnie należy.

  8. Modny Samsung. Kolejną branżą, w której działa koreańska firma, są tekstylia. Ich produkcją zajmuje się należąca do koncernu i założona w 1954 roku firma Cheil Industries. Od lat 80-tych XX wieku wytwarzane przez nich produkty objęły także rynek mody odpowiedzialny za 30% jej przychodów. Pierwsza kolekcja mody męskiej została pokazana w 1989 roku, a w kolejnych latach wprowadzono ubrania casual, sportowe i kolekcję mody damskiej. Czy dominującym rozmiarem jest ten oznaczony literą ”S"?

  9. SAMostrzały. Samsung Techwin to spółka specjalizująca się w produkcji systemów zabezpieczeń: monitoringu, sygnalizacji włamaniowych i broni. Przykładami tej ostatniej jest samobieżne działo K-9 Thunder z armatą kalibru 155 mm będące na wyposażeniu armii południowokoreańskiej i tureckiej oraz automatyczne działka strażnicze broniące granicy pomiędzy Koreą Południową, a Północną. Potrafią one same namierzać i ostrzeliwać cele. W tym kontekście, zupełnie innego wydźwięku nabierają słowa, iż Samsung idzie na wojnę z Apple lub, że wytacza przeciwko konkurencji swoje działa.

  10. S-tatki. Firma Samsung Heavy Industries należy obecnie do jednej z trzech największych stoczni na świecie. Od 1974 roku zajmuje się ona budową kontenerowców, masowców, statków pasażerskich, a także urządzeń pokładowych innych jednostek. W roku 2009 firma zbudowała pierwszy na świecie statek LNG (Liquid Natural Gas), gazowiec służący do przewozu skroplonego gazu ziemnego należący do nowej generacji "zielonych statków", czyli spełniających wysokie wymogi ochrony środowiska morskiego. Zdobył on nagrodę Green Award za najbardziej ekologiczny statek.

  11. Od 1963 roku dzięki firmie Samsung Life Insurance możemy wykupić polisę ubezpieczeniową na życie. Przyda się w przypadku, gdy bateria smartfona stanie w ogniu.

  12. SAMo życie. Jeden ze znajdujących się w stolicy Korei, Seulu, mostów do niedawna nazywany był ”mostem śmierci". Spowodowała to liczba samobójstw, jakie tam popełniono. Wymieniona powyżej firma Samsung Life Insurance na jego barierkach zamontowała czujniki ruchu i elektroniczne banery. Gdy potencjalny samobójca zbliża się do krawędzi mostu wyświetlają one przygotowane z psychologami komunikaty, mające odwieść go od skoku. Dzięki temu liczba samobójstw w tym miejscu spadła o 77%, a konstrukcja jest teraz nazywana "mostem życia".

  13. Rozrywkowy Sam. W 1976 roku w mieście Yongin, oddalonym kilkadziesiąt kilometrów na południe od Seulu, otwarto park rozrywki Everland. W tym największym kompleksie tego typu w Korei Południowej i równocześnie jednym z najciekawszych oraz najczęściej odwiedzanych na świecie rozrywkę zapewnia jego właściciel, firma Samsung. W skład Everland'u wchodzą sekcje: Caribbean Bay, częściowo otwarty, częściowo zadaszony park wodny stylizowany na Karaiby, klub golfowy, tor wyścigowy Speedway, gdzie przekonamy się o własnych umiejętnościach kierowcy rajdowego, a gdy te okażą się niewystarczające, możemy udać się do muzeum motoryzacji, by zobaczyć zgromadzone tam modele samochodów z całego świata. Ciekawe, jaką część ekspozycji zajmują pojazdy Samsunga? Lee Byung-Chull zakładając firmę 77 lat temu dysponował kwotą 30000 Wonów, dzisiaj za jednodniową wizytę w parku Everland dorośli zapłacą 46000, a dzieci 36000 Wonów.

  14. Sportowy Sam. Samsung jest właścicielem wielu klubów sportowych. Od roku 1982 w koreańskiej lidze KPB (Korean Professional Baseball) występuje klub Samsung Lions, który 8-krotnie wygrywał te rozgrywki. Suwon Samsung Bluewings to założony w 1995 roku, trzykrotny zdobywca mistrzostwa kraju klub piłkarski. Pozostałe zespoły, które związane są z nazwą firmy to m.in. drużyna siatkarska Daejeon Samsung Fire Bluefangs, męska i damska drużyna koszykarska Seoul Samsung Thunders oraz Yongin Samsung Life Blueminx.

  15. Pięć gwiazdek. Do koreańskiego koncernu należy kilka hoteli, które występują pod wspólną nazwą The Shilla. W przeciwieństwie do trzech gwiazdek w nazwie firmy oferują najwyższy 5-gwiazdkowy standard zakwaterowania. Obiekty położone są w Korei Południowej w Seulu i na wyspie Jeju oraz na terenie Chin w mieście Suzhou. Goście hotelowi posiadający urządzenia firmy Apple nie są obarczani dodatkowymi opłatami za pobyt.

  16. Diagnostyka obrazowa. Najbardziej efektowną metodą obrazowania USG jest obraz w 3D. Koncern Samsung Korzystając ze swojego potencjału technologicznego i z doświadczenia firmy Kretz, pioniera takich rozwiązań, poszedł dalej. Stało się to za sprawą funkcji Feto Realistic View. Możliwość manipulacji kątem padania światła i teksturą pozwala na uzyskanie jeszcze bardziej realistycznego odwzorowania płodu wraz z detalami, które w normalnych warunkach są niewidoczne.

  17. Inteligentny rower. Samsung jest producentem samochodów, jednak, gdy te stoją w ciągłych korkach najwygodniej byłoby przesiąść się na rower. Według Koreańczyków najlepiej na ten zaprojektowany również przez nich. Rower Samsung'a wyposażono w lampy LED, dzięki którym można oświetlić drogę wokół nas. Dodatkowe wyposażenie stanowią lasery wyznaczające pas poruszania się pojazdu i tym samym informowanie o tym fakcie innych uczestników ruchu. Na kierownicy umieszczono uchwyt na smartfona, który komunikuje się z rowerowym komputerem pokładowym. Można na nim wyświetlić chociażby obraz z wbudowanej w rower tylnej kamery. Dzięki temu użytkownicy Samsung'a widzą Apple depczące im po piętach.

  18. Plastic fantastic. Samsung Total Petrochemicals to składowa koncernu, dzięki której Smartfony tego producenta mogą być tak ”wspaniale" plastikowe. Firma produkuje surowce z polietylenu i polipropylenu oraz te wykorzystywane później jako materiał na obudowy urządzeń elektronicznych.

  19. SAMsonauta. Samsung ma jednak coś z tymi gwiazdami, w ubiegłym roku wraz z Boeing'iem firmy poinformowały o rozpoczęciu współpracy w zakresie przygotowania rozwiązań mobilnych usprawniających działania 7 osobowej załogi projektowanego prywatnego statku kosmicznego CST-100 opracowywanego w ramach NASA Commercial Crew Program.

  20. Samsung Electronics. Jest to największa firma Grupy Samsung będąca jednocześnie jednym z największych producentów elektroniki na świecie. Została założona w 1969 roku w mieście Taegu. Dziś trudno znaleźć urządzenie w kategorii elektroniki użytkowej, którego Samsung nie miałby w swojej ofercie. Dążenie do zdobycia pozycji światowego lidera pozwoliło koreańskiej firmie osiągnąć największy udział rynkowy w przypadku 13 produktów m.in. półprzewodników, ekranów TFT-LCD, monitorów, telefonów komórkowych ogółem i smartfonów.

  21. Sam domator. Jeżeli jesteśmy atakowani zewsząd przez konkretną osobę, treść czy produkt, zwykło się mówić, iż boimy się otwierać lodówkę, aby i z niej nie wyskoczyły. W przypadku Samsung'a nie trzeba nawet jej otwierać. Prócz urządzeń, z którymi w pierwszej kolejności kojarzy się elektronika made by Samsung Electronics, w ofercie firmy znajdziemy sprzęt AGD. Tak się składa, że największa fabryka takich urządzeń zaopatrująca rynek europejski, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu powstała w 2010 roku we Wronkach koło Poznania. Produkuje się tam m.in. najdroższe i najbardziej zaawansowane technologicznie lodówki typu side by side z podwójnymi drzwiami i pionową komorą mrożenia. Fabryka Samsunga we Wronkach produkuje nie tylko lodówki, ale także pralki. Sam czas produkcji urządzenia, od położenia pierwszego elementu na taśmie produkcyjnej, do zapakowanego produktu to ok. 2,5h dla lodówek side by side i ok. godziny dla pralek Eco Bubble. To nie jedyne modele urządzeń tego typu, produkowanych w tej fabryce, dziennie na jej taśmach montażowych powstaje 6000 lodówek i 5500 pralek. W tym przypadku sprzęt made in Korea tak naprawdę jest made in Poland, czego nie ukrywa sam Samsung. Temat odkurzaczy sobie podaruję, bo nie wiem czy byłby wystarczająco wciągający...

22-50. SAMrtfony. Dlaczego postanowiłem pozostałe 29 twarzy zawrzeć w jednym miejscu? Szukając informacji do tego wpisu często odwiedzałem stronę koreańskiego producenta i w oczy rzucił mi się fakt, iż Samsung w swojej ofercie ma 29 modeli smartfonów i to tylko w Polsce. Historia smartfonów tej firmy zaczęła się od modelu GT-i7500/Samsung Galaxy, który do sprzedaży trafił w czerwcu 2009 roku. Jednak szybki marsz w kierunku zdominowania rynku zaczął się rok później wraz z pojawieniem się modelu Galaxy S, który w tamtym czasie konkurował z iPhone'm 4 i został sprzedany w 24 milionach sztuk. Uplasowało to Samsung'a na 4 pozycji wśród producentów smartfonów z 7,6% udziału na tym rynku. Jego następca Galaxy S 2 z 2011 roku pobił sprzedaż poprzednika o 5 milionów egzemplarzy, a łączna sprzedaż wszystkich modeli smartfonów wraz z debiutującymi w tym roku fabletami serii Galaxy Note, na poziomie 94 milionów sztuk, pozwoliła temu producentowi zostać liderem z udziałem rynkowym 19,1%.

W roku 2012 ten wpis nie mógłby powstać i to nie dlatego, iż film ”50 twarzy Grey'a" jeszcze nie miał swojej premiery, tylko dzięki liczbie modeli smartfonów, Samsung miał w tym okresie zbyt dużo twarzy. Pewne odniesienia byłyby jednak możliwe, gdyż koreańska firma nie tylko związała ze sobą 205 milionów nowych klientów, ale powaliła ich oferując 63 modele inteligentnych telefonów w każdej grupie cenowej Uzyskując 30,3% udziału w rynku.Rok 2013 to czas premiery kolejnych wcieleń flagowców Samsunga, Galaxy 4, którego sprzedaż osiągnęła 40 milionów sztuk w 6 miesięcy, w tym 10 milionów przez pierwsze 50 dni oraz fabletu Galaxy Note 3, który 10 milionów klientów nabyło w 60 dni od premiery. Tym razem zamknąłbym się w 50 twarzach, gdyż Samsung pokazał ”tylko" 49 modeli. Z 31,3% udziałem w rynku sprzedanych smartfonów po raz kolejny firma została jego liderem.

Przyszedł rok 2014, a wraz z nim pierwsze spadki. Początkowo było to tylko 3,3% w pierwszych trzech miesiącach, natomiast już 3 kwartał to spadek przychodów o 20% rok do roku. Premiera Galaxy S 5 nie poprawiła sytuacji, gdyż smartfon w przeciągu 3 miesięcy znalazł 12 milionów nabywców, o 4 miliony mniej niż jego poprzednik. Całoroczna sprzedaż nie spowodowała spadku Samsunga z pozycji lidera, jednak I miejsce w ostatnim kwartale 2014 przypadło ex aequo Samsung'owi i Apple z 74,5 milionami sprzedanych smartfonów oraz 20% udziałami w rynku.

Mamy rok 2015, tylko na polskiej stronie znalazło się 29 modeli smartfonów Samsunga, 29 jego najbardziej rozpoznawalnych twarzy. Mijają 2 lata od czasu największego bumu na smartfony tego producenta. Klienci, którzy podpisali wtedy 2 letnie umowy będą ponownie dokonywać wyboru i czas pokaże, kto zyskał, a kto stracił. Szefowie Firmy zapowiedzieli, że oferta zostanie zmniejszona o 25-30 procent smartfonów. W ofercie mają się znaleźć tylko urządzenia, które przynoszą najwyższe zyski. W ten sposób Samsung chce oszczędzić oraz wrócić do zysków z lat przed krytycznym 2014.

Jeżeli tak się stanie i w ofercie Samsunga znajdzie się rzeczywiście mniej smartfonów, to za rok swój wpis, przechodząc od razu do III tomu książki o Grey'u, będę mógł zatytułować ”Nowe oblicze... made in Korea". Jeżeli nie, to II tom nosił tytuł ”Ciemniejsza strona Grey'a"...