Angry Birds Halloween - nie przeraża, ale wciąga Edytuj wpis Usuń wpis

Big a922378b 8b00 49cd bb7d 6163d08f25ba

Angry Birds jest niewątpliwie jedną z najlepszych gier, jaka kiedykolwiek pojawiła się w App Store. Świadczą o tym nie tylko statystyki sprzedaży, ale również bardzo wysokie oceny na portalach internetowych traktujących o mobilnym graniu. Zręcznościówka stworzona przez Rovio jest często aktualizowana, dzięki czemu nawet osoby, które nabyły ją dosyć dawno mogą stale odnajdować w grze coś nowego. Z okazji nadchodzącego Halloween wydana została osobna część Angry Birds, która stylistyką nawiązuje do tego święta. Czy warto jednak po nią sięgnąć? Zapraszam do recenzji.

Proste gry cieszą się największą popularnością. Nie zawsze mamy czas, by zgłębiać rozbudowaną fabułę tytułu czy też wykręcać coraz to lepsze czasy na kolejnych okrążeniach. Z kolei zawsze znajdzie się chwila na kilkuminutową rundkę, przejście kolejnego, krótkiego poziomu, czy to w autobusie, czy też czekając w kolejce do lekarza. Ten fakt pozwolił wybić się takim tytułom jak Doodle Jump, Plants vs. Zombies oraz właśnie Angry Birds. Wszystkie z nich łączy kilka rzeczy: dwuwymiarowa, kolorowa grafika, minimalna tylko fabuła oraz prosta mechanika rozgrywki. W edycji Halloweenowej Angry Birds znajdziemy wszystkie te cechy.

Podstawowa wersja gości w App Store już od dawna, jednak pozwolę sobie przypomnieć, na czym omawiana gra polega. Naszym zadaniem jest z pomocą różnych gatunków ptaków niszczyć zielone prosiaki, które stale kradną im jajka. Banalne? Tak Wam się tylko wydaje. Wieprzowina ukrywa się bowiem w najróżniejszych twierdzach, zbudowanych z drewna, kamieni i szkła. My z kolei dysponujemy arsenałem w postaci kilku gatunków ptaków. Mamy więc czerwone, typowe kule armatnie, służące głównie do przewracania budowli, żółte, które bez trudu przebijają się przez drewno i szkło, niebieskie, rozdzielające się w powietrzu na kilka mniejszych, czarne, wybuchające, białe, które znoszą wybuchowe jajka oraz zielone, potrafiące zawrócić w powietrzu i razić wroga z drugiej strony barykady. Wydawać by się mogło, że wystarczy zasypać kandydatów na schabowe gradem bomb i po sprawie. Tak łatwo jednak nie jest.

Do każdego poziomu przypisana jest określona grupa ptaków, które możemy wyrzucać z wielkiej procy w określonej kolejności. Dzięki temu gra nabiera rumieńców. Często musimy nieźle pogłówkować, by pozbyć się wszystkich przeciwników. Jeżeli na planszy zostanie chociaż jeden zielony świniak, nie przejdziemy dalej. Nasza porażka zostanie dodatkowo skwitowana wrednym śmiechem wieprzowiny. Muszę przyznać, że warto dla tych odgłosów przegrać kilka razy. Nadal głowię się, w jaki sposób nagrane zostały te dźwięki oraz w jakiej atmosferze to przebiegało.

Edycja Halloween składa się z trzech piętnastopoziomowych etapów. To niewiele, jednak gra w wersji na iPada jest tańsza o 3$ od pierwowzoru, co jest całkiem zrozumiałe. Wersja na iPhone’a kosztuje tyle samo co poprzednik, jednak nie da się, by gra kosztowała mniej niż 0,99$. Pozostawmy jednak rozważania na temat ceny i skupmy się na samej rozgrywce. Już samo intro wprowadza nas w Halloweenowy nastrój, który towarzyszył nam będzie przez całą grę. Ciepła, aczkolwiek nieco mroczna kolorystyka menu wygląda przyjemnie, a przygrywający w tle temat muzyczny idealnie komponuje się z całością. Gra ma możliwość integracji z Twitterem oraz Facebookiem, niestety nie znajdziemy wsparcia dla Crystal (system rankingów i osiągnięć).

Po dotknięciu księżyca, który zastąpił wysłużone już nieco słońce, trafiamy do wyboru poziomu. Pierwszym, co rzuca się w oczy to to, że jeden etap składa się tylko z 15 poziomów. Na dole ekranu widać pięć kropek, wydaje się więc, że w sumie dostaniemy aż tyle etapów do wyboru. Niestety, na czwartym ekranie znalazła się dynia z gwiazdkami do zebrania, natomiast na piątym odnośniki do pierwowzoru w App Store oraz do zapisania sie do newslettera. Nie wiem jak Wy, ale ja jestem rozczarowany tak małą liczbą poziomów.

Same plansze wyglądają dobrze. W tle słychać wycie wilków, bicie dzwonów i pojękiwanie zjaw, natomiast świniaki otoczone są latarniami, wyszczerzonymi dyniami i powykręcanymi gdzieś w oddali drzewami. W tle delikatnie rysuje się las, a nad nim wielki księżyc. Wieprzki występują czasem z kawałkiem dyni na głowie, niektóre z nich włażą nawet do środka pomarańczowego warzywa z nadzieją, że nie dosięgnie ich dziobata sprawiedliwość. Zniszczenie dyni daje nam sporo punktów, które niezbędne są do osiągnięcia maksymalnej oceny w postaci trzech gwiazdek. W sumie możemy ich zebrać 135.

Po stronie ptaków nie zmieniło się natomiast nic. To zła wiadomość, liczyłem na to, że dostaniemy choćby jeden nowy gatunek, który urozmaiciłby rozpracowywanie kolejnych poziomów. Niestety, autorzy nie zdecydowali się na taki krok. Czy byłaby to poważna zmiana? Na pewno, ale chyba nic nie stałoby na przeszkodzie, by nowi bohaterowie znaleźli się także w standardowej wersji gry. Autorzy wyraźnie dają nam w ten sposób do zrozumienia, że edycja Halloween jest jedynie dodatkiem, a swoje wysiłki skupiać będą na pierwowzorze. Podejrzewam, że nie dostaniemy zbyt wielu aktualizacji tej części.

Czy warto nabyć Angry Birds Halloween? Trudno powiedzieć. Jeżeli nie masz jeszcze żadnej części gry, z pewnością warto zainwestować w dużo bogatszą, starszą wersję. Jeśli z kolei poznałeś wszystkie poziomy na pamięć i nie możesz doczekać się kolejnej aktualizacji, nie zastanawiaj się ani chwili - edycja Halloween dostarczy Ci bowiem całe 45 nowych, ciekawie zaprojektowanych plansz.

Ocena: 7/10

Gra w wersji na iPhone'a kosztuje 0,99$, możecie pobrać ją  tutaj, z kolei wersja na iPada - 1,99$, do pobrania tutaj.


Komentarze 13

Small user avatar dbeb63d7ce9479c5a404696e61e735620a48d889625d217e98ed9c42ea0dc05b


Empiryczny -

Autor recenzji miał identyczne odczucia co ja widząc te pięć kropek. Zmyła, nie ma co :)

AdamekB -

Wczoraj rano zakupiłem razem z CutTheRope i powiem że obydwie są rewelacyjne, niestety Angry Birds jest krótkie i dość łatwe bo przejście jej zajęło mi 1 dzień :( Mam nadzieję na updaty... nie musi być tak wiele jak w orginale ale nowe plansze by się przydały :)

Robczan -

@AdamekB

Jeżeli 1 dzień zajęło ci przejście wszystkich poziomów na 3 gwiazdki to daje ci miliard dolarów.

vivacee -

Gra jest przezaje... Już parę nocek zarwałem na zasadzie "jeszcze tylko ten level i się kładę"... :D

2LM -

@AdamekB

i na 17 złotych jaj ???

monteqq -

Świetna gra ale szkoda ze krótka:cool::cool:

iklosu -

@2LM

W AB Halloween są 2 złote jaja...

2LM -

@iklosu

Miałem wrażenie, że w tamtym wpisie chodziło o wersję classic :)
BTW W Halloween jedno złote jajo mi zniknęło, tzn. pojawiło się na chwilkę (to ukryte w helpie), a potem już na screenie z jajami go nie było i nie ma do tej pory :(

AdamekB -

@2LM

Ten artykuł jest o wersji halloween więc myślałem że to logiczne, chodziło mi o Angry Birds Halloween, i nie mam zamiaru przechodzić wszystkiego na 3 gwiazdki...

Moher -

Przechodzenie AB tylko tak, aby zaliczyć poziom to chyba nawet nie połowa właściwej rozgrywki... ;)

Paweł Hać -

Moher - święta racja, szlifowanie poziomów na trzy gwiazdki to dopiero wyzwanie :) Naszej redakcji spodobał się twój komentarz, na PW prześlemy Ci zaraz kod do Angry Birds Halloween na iPhone'a.

Moher -

Łał, dziękuję ^^
Zupełne zaskoczenie, świetny prezent na Halloween :)

Jeszcze raz wielkie dzięki, pozdrawiam,
M.

iPiter -

@2LM

złote jaja są bardzo proste...najtrudniejsze złote jeja to te gdzie dana czesc mususz zrobić na 3 gwiazdki...niektóre złote jaja można odlokować zanim włączy się pierwszy poziom...