Obok nowych systemów operacyjnych macOS 10.13 High Sierra i iOS 11 Apple zaprezentowało także nową, dziewiątą wersję swojego środowiska programistycznego Xcode. Dla wielu deweloperów jego zupełnie nowa wersja była największą nowością zaprezentowaną jak dotąd na WWDC.

Największą nowością, zdaniem wielu deweloperów, jest możliwość tzw. refactoringu kodu w Swift. Dzięki tej nowej funkcji, zmiana np. nazwy zmiennej czy funkcji nie pociąga za sobą żmudnego przeczesywania kodu w poszukiwaniu wszystkich zauważonych błędów. Wszystkie wywołania danej funkcji czy zmiennej zostaną automatycznie zaktualizowane. Edytor w Xcode 9 ma także automatycznie uzupełniać kod o brakujące deklaracje funkcji wymagane przez poszczególne protokoły, co znacznie przyspieszy i ułatwi tworzenie programów. Pozwalać także na szybką zamianę instrukcji warunkowych if w przełączniki stanów switch itp. Firma zapewnia także, że otworzy źródła silnika transformacji kodu, dzięki czemu edytor w Xcode zyska wiele nowych funkcji ułatwiających z nim pracę.

Xcode 9

Apple zwróciło tym razem uwagę na wiele drobnych szczegółów, które mają wpływ na komfort pracy z Xcode, m.in. możliwość regulacji odstępów pomiędzy liniami kodu, zmiany wyglądu kursora czy zmiany kroju liter. Edytor wspiera teraz także formatowanie za pomocą znaczników Markdown.

Xcode 9

Xcode 9 zyskał także większą integrację z GitHubem i możliwość dodania konta w tym serwisie bezpośrednio, oraz podgląd znajdujących się w nim repozytoriów. Dostępny jest też nowy nawigator kontroli źródeł.

Najnowsza wersja tego środowiska programistycznego pozwala także na tworzenie aplikacji dla iOS wykorzystujących rzeczywistość rozszerzoną oraz aplikacji bazujących na dokumentach.

Xcode 9

Xcode 9 umożliwia teraz korzystanie na raz z wielu symulatorów urządzeń. Zmienił się także ich wygląd. Teraz okno symulatora wygląda dokładnie jak urządzenie, które imituje. Uruchamiając np. program w symulatorze iPada, programista zobaczy na ekranie komputera okno wyglądające jak iPad. Xcode 9 ułatwia teraz ogromnie budowanie programów bezpośrednio na urządzeniu za pośrednictwem sieci WiFi. Nie ma już potrzeby podłączania do komputera iPhone'a czy iPada.

Xcode 9

Oczywiście Xcode 9 wyposażony jest w kompilator języka Swift 4, rozumie on jednak także Swift 3 nie ma więc potrzeby natychmiastowej przebudowy kodu ze starszej wersji języka na nowszą.

Beta Xcode 9 dostępna jest do pobrania z serwisu deweloperskiego Apple.

Przykład refactoringu kodu w Xcode 9: