iPhone to dla wielu użytkowników podstawowy aparat fotograficzny. Wielu też bawi się za jego pomocą w fotografię mobilną, która coraz częściej traktowana jest jako sztuka - wszak urządzenie, smartfon albo lustrzanka czy inny tradycyjny aparat fotograficzny, jest tylko narzędziem w rękach artysty. Nic zatem dziwnego, że na rynku dostępnych jest sporo różnego rodzaju dodatkowych obiektywów dla iPhone'a rozszerzających możliwości fotograficzne czy wideo tego urządzenia. Najbardziej znaną marką tego typu akcesoriów jest Olloclip.

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas Olloclip zaprezentował nowe obiektywy i systemy mocujące dla iPhone'ów 7 i 7 Plus. W przypadku tego pierwszego urządzenia, wyposażonego tylko w pojedynczy aparat, chodziło przede wszystkim o dopasowanie systemu mocującego do obudowy i kołnierza obiektywu aparatu. O wiele większym wyzwaniem było dostosowanie tego akcesorium do iPhone'a 7 Plus wyposażonego w dwa aparaty, tak by obiektywy Olloclip mogły być używane zarówno z aparatem szerokokątnym, jak i z tym przybliżającym obraz dwa razy.

Olloclip

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tego, jak sprytnie projektanci i inżynierowie w Olloclip rozwiązali ten problem. Nowy system mocujący obiektywy jest nie tylko dostosowany do obudów iPhone'ów 7 i 7 Plus, ale umożliwia także wyjęcie i odwrotne założenie elementu, do którego przykręca się właściwy obiektyw. Dzięki temu może on znajdować się nad jednym z dwóch aparatów większego iPhone'a.

Olloclip

Cały system mocujący zakłada się niemal identycznie jak w poprzednich modelach. Przylega on ciasno do obudowy iPhone'a i przedniego panelu. Dzięki temu nie ma mowy o przypadkowym zsunięciu się akcesorium. Z drugiej jednak strony wyklucza to stosowanie Olloclipa na iPhonie 7 lub 7 Plus z założoną szybą ochronną. Po kilku aplikacjach systemu mocującego szkło ulegnie po prostu zniszczeniu, o czym miałem okazję sam się przekonać.

Olloclip

Przekładanie obiektywów, tak by można było je stosować z teleobiektywem (jak nazywa go Apple) w iPhonie 7 Plus, jest proste i szybkie. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się obok gwintu mocującego właściwy obiektyw i podnieść go do góry. Później wystarczy tylko umieścić sztywny bolec w odpowiednim otworze, przycisnąć przycisk i wcisnąć obiektyw wraz z elementem gwintowanym w główne mocowanie.

Olloclip

Od strony technicznej Olloclip rozwiązał to znakomicie. Dzięki temu, korzystając z obiektywu Ollclip przybliżającym dwa razy wraz z teleobiektywem w iPhonie, można uzyskać aż czterokrotne przybliżenie. Niestety taka konfiguracja nie zadziała w systemowej aplikacji przy włączonym przybliżeniu x 2. Korzysta ona cały czas z dwóch aparatów. Obraz na ekranie pozostaje czarny, co może szybko zirytować użytkownika - nie ukrywam, że po pół godzinie kombinowania byłem już mocno poddenerwowany i podejrzewałem, że tego problemu nie da się już rozwiązać w żaden sposób. Okazało się, że aby uzyskać poczwórne przybliżenie za pomocą obiektywu Olloclip x 2 nałożonego na teleobiektyw w iPhonie 7 Plus, należy skorzystać z aplikacji niezależnych deweloperów. Niestety na pudełku z akcesorium, ani w opisie produktu nie ma o tym informacji. Ta znajduje się dopiero w dziale pomocy technicznej. Producent poleca tylko jedną aplikację, kosztującą około 5 dolarów. Tutaj także nerwy użytkownika mogą zwyczajnie puścić. Po zakupie urządzenia, nieudanych próbach robienia zdjęć w konfiguracji x2 (aparat w iPhonie 7 Plus) + x2 (obiektyw Olloclip), dowiaduje się on, że musi wydać dodatkowe 5 dolarów na aplikację ProCamera. Kolejne pół godziny zajęło mi znalezienie darmowego programu (Camera+ Free), który pozwala na robienie zdjęć tylko aparatem x2. Dzięki tej aplikacji mogłem wreszcie robić zdjęcia z czterokrotnym przybliżeniem.

Olloclip

Olloclip

Oczywiście na oba aparaty w iPhonie 7 Plus można zakładać wszystkie dostępne dla iPhone'a 7 obiektywy. Ja miałem okazję przetestować dwa obiektywy szerokokątne, rybie oko oraz obiektyw przybliżający obraz dwa razy. Najbardziej kusił mnie ten ostatni założony na teleobiektyw w iPhonie, dzięki czemu mogłem uzyskać czterokrotne powiększenie. Uzyskany efekt zadowalał. Dzięki połączeniu tych dwóch obiektywów (iPhone'owego i Olloclipa) faktycznie uzyskałem takie przybliżenie. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy fotografować będziemy obiekty czy osoby, do których nie możemy podejść bliżej, tak by wystarczyło podwójne przybliżenie w aparacie w iPhonie 7 Plus. Oczywiście ten obiektyw Olloclip rozwiązuje też w dużym stopniu problem braku drugiego aparatu w iPhonie 7.

Zdjęcia zrobione iPhone'em 7 Plus (oryginały dostępne po kliknięciu)

Obiektyw szerokokątny iPhone'a 7 Plus(x1):

Teleobiektyw w iPhonie 7 Plus (x2):

Teleobiektyw w iPhonie 7 Plus (x2) + Olloclip telefoto (x2):

Te same zdjęcia w powiększeniu 100%.

Obiektyw szerokokątny w iPhonie 7 Plus (x1):

Teleobiektyw w iPhonie 7 Plus (x2):

Teleobiektyw w iPhonie Plus (x2) + Olloclip telefoto (x2):

Zauważyłem, że obiektyw telefoto od Olloclip nie pozwala na zachowanie ostrości w całym kadrze. Obraz jest nieznacznie rozmyty przy krawędziach. Nie są to może jakieś drastyczne zniekształcenia, ale przy powiększeniu zdjęcia do 100 procent rzucają się w oczy. Pamiętajmy jednak, że jest to obiektyw, który nakłada się na inny obiektyw w smartfonie. Uzyskane efekty powinny moim zdaniem zadowolić amatorów fotografii mobilnej. Na tym przykładzie widać jednak wyraźnie granice jej możliwości.

Obiektywy podzielone są na dwa zestawy. W zestawie Active, razem z telefoto użytkownik dostaje także obiektyw Ultra Wide (bardzo szeroki kąt). Z kolei zestaw Core zawiera obiektywy Super Wide (szeroki kąt) oraz Fisheye (czyli rybie oko) i Macro 15x. Każdy z nich pozwala na uzyskanie zdjeć zadowalających każdego amatora fotografii mobilnej. Widać jednak tendencję do rozmywania obiektów przy krawędziach. W przypadku obiektywu Ultra Wide widać też wyraźnie efekt winiety (przyciemnienie przy krawędziach, szczególnie w narożnikach).

Uzyskane efekty za pomocą obiektywów Olloclip (oryginały dostępne po kliknięciu).

Ultra Wide na obiektywnie szerokokątnym w iPhonie 7 Plus (x1):

Ultra Wide na teleobiektywie w iPhonie 7 Plus (x2):

Super Wide na obiektywie szerokokątnym w iPhonie 7 Plus (x1):

Super Wide na teleobiektywie w iPhonie 7 Plus (x2):

Fisheye na obiektywie super szerokokątnym w iPhonie 7 Plus (x1):

Podsumowując, obiektywy Olloclip dla iPhone'a 7 i 7 Plus powinny dać dużo radości fanom fotografii mobilnej czy zwykłym użytkownikom, którzy lubią robić zdjęcia, do czego w zupełności wystarcza im iPhone. Z drugiej strony widać, że w pewnych sytuacjach tradycyjny aparat fotograficzny z dobrą optyką (niekoniecznie lustrzanka) pozostaje jednak niezastąpiony.

Olloclip Active z obiektywami telefoto i Ultra-Wide dla iPhone'a 7 i 7 Plus w sklepie MyApple w cenie 540 zł.

Olloclip Core z obiektywami Fisheye, Super-Wide i Macro 15x w sklepie MyApple w cenie 434 zł.