Od premiery iOS 8 i OS X Yosemite iPhone pozwala na odbieranie i wykonywanie połączeń telefonicznych bezpośrednio z komputera Mac. Ten służy wtedy właściwie za klawiaturę, słuchawkę i mikrofon dla iPhone'a, np. leżącego gdzieś na biurku.

Przyznam, że dość często korzystam z tego rozwiązania, podczas pracy. Jest ono wygodne, nie muszę sięgać po iPhone'a, mogę po prostu odebrać rozmowę stukając w powiadomienie na ekranie mojego MacBooka. Często też inicjuję bezpośrednio na Macu połączenia telefoniczne przechodzące oczywiście przez iPhone'a. W tym wypadku jednak Apple nie specjalnie się postarało. Można to robić tylko z aplikacji FaceTime. I co prawda można za jej pomocą zadzwonić pod każdy numer, ale jest to program dość ciężki, dodatkowo uruchamiający przednią kamerę i wyświetlający z niej podgląd, a przecież ja tylko chcę zadzwonić przez telefon. Samo wprowadzenie w niej numeru telefonu spoza książki jest też mało intuicyjne.

Na szczęście szybko po wprowadzeniu funkcji wykonywania połączeń telefonicznych z Maca, za pośrednictwem iPhone'a, pojawiła się lekka aplikacja dla OS X, nazywająca się Continuity Keypad, dodająca klawiaturę numeryczną, pozwalająca na szybkie ich wprowadzanie, bez odpalania kombajnu, jakim jest FaceTime. Początkowo jej możliwości ograniczały się właściwie tylko do wprowadzania numeru telefonicznych, także tych zawierających znaki alfabetu. Program jednak już dawno wyszedł z fazy testów beta, zmienił nazwę na krótszą - teraz to po prostu Keypad - i wszedł do Mac App Store. Obecnie oferuje znacznie więcej niż proste wybieranie numerów.

Keypad

Dalej jest to lekka aplikacja, która do tego zajmuje niewiele miejsca na ekranie. Wyświetla bowiem jedynie klawiaturę. Osobiście cieszę się, że twórcy zrezygnowali z imitowania ekranu iPhone'a i okrągłych przycisków, zastępując je tradycyjną prostą i wygodną klawiaturą z prostokątnymi, dużymi klawiszami oraz szerokim przyciskiem nawiązywania połączenia. Z drugiej jednak strony, numery można wklepywać bezpośrednio z klawiatury komputera. Można je też wklejać. Keypad poradzi sobie zarówno z numerami zapisanymi w formie ciągłej (np. 123456789), jak i tymi podzielonymi na sekcje (123 456 789). Dodatkowo z menu lub przez proste skróty klawiszowe dostępna jest funkcja szybkiego wyboru ostatniego numeru, dodawania go do kontaktu z książki adresowej itp. Oczywiście za jego pośrednictwem można także dzwonić do osób, które w niej już się znajdują. Wystarczy zacząć wpisywać nazwę kontaktu, a program go wyszuka.

Keypad

Przypomnę także, że z Maca bez problemu można wykonywać także połączenia na wszelkiego rodzaju infolinie, czy do systemów telekonferencyjnych. Kiedy zostaniemy poproszeni o wybranie opcji za pomocą klawiatury numerycznej lub wprowadzenie kodu telekonferencji, wystarczy stuknąć na znajdującą się w prawym górnym rogu chmurkę rozmowy i wprowadzić wybrany numer.

Keypad dla Mac dostępny jest w Mac App Store w cenie 0.99 €.