Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową inaugurującą kampanię „Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016”, która odbędzie się w 3 marca (czwartek) o 13.00 w Teatrze Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (Hall Starego Ratusza, Rynek 39).

Przypomnijmy, że w ramach tej kampanii Łukasz Banaszak oraz Jaromir Kopp przedstawiają Wrocław, jako dostępną stolicę technologii i kultury 2016, a także mieszkających i pracujących tam ludzi, technologię, miejsca, wydarzenia związane z ESK 2016 oraz szereg innych pozytywnych działań ponad podziałami. Jednym z efektów akcji są zdjęcia i filmy rejestrowane za pomocą różnorodnych urządzeń Apple - od iPada Air 2 po iPhone'a 6s Plus - podczas przekraczania barier w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.

„Lata doświadczeń, praca na rzecz przełamywania barier pozwalają mi na ważną konkluzje. Nieustannie potrzebne są kampanie przełamujące negatywne stereotypy o osobach z różnymi niepełnosprawnościami. Cieszę się, że w kolejnej odsłonie wykorzystywane są nowoczesne technologię. Zwracając uwagę na kolejne obszary. Zawsze, całym sercem popieram każdą inicjatywę otwierającą i wskazującą przestrzenie „bez barier”.

Bartłomiej Skrzyński, Rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych

Konferencję zorganizuje i poprowadzi rzecznik prasowy Teatru Mariola Hotiuk. W jej trakcie wystąpią: dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej

Krystyna Zajko – Minkiewicz, Ella Vine, Łukasz Banaszak, Jaromir Kopp, Lucyna Pawlak oraz goście specjalni.

„Świetnie, że młodzi ludzie chcą pokazać, jak nowe technologie mogą łączyć ludzi i wspierać ich w niekonwencjonalnych działaniach. Starannie wyselekcjonowali partnerów i patronów medialnych, którzy będą gwarantem obiektywności przekazu informacji. Przedstawią ludzi, obiekty, technologię, edukację i wydarzenia wpisujące się w kontekst Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

prof. dr hab. Bogusław Śliwerski, Przewodniczący KNP Polskiej Akademii Nauk

„Nasza Fundacja, stawiając sobie za cel doprowadzenie do tego, aby przestrzeń publiczna w każdym jej wymiarze i aspekcie była dostępna dla osób słabosłyszących podejmuje partnerstwo w realizacji tego interesującego projektu. Mamy nadzieję, że coraz więcej obiektów i miejsc we Wrocławiu – europejskiej Stolicy Kultury zostanie wyposażona w pętle indukcyjne, systemy FM i inne udogodnienia dla ludzi słabosłyszących”.

Grzegorz Kozłowski, Prezes Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących

"Przełamuję" bariery i zdaję sobie sprawę, że brak krawężnika czy schodów to już nie wszystko. Mieszkamy w wymagającym społeczeństwie i czy to osoba pełnosprawna czy osoba z niepełnosprawnością chcemy żyć w coraz większej strefie komfortu. Myślę, że kampania Pana Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa pokazuje właśnie te przełamywanie barier z wyższego poziomu, możemy jeszcze bardziej dostrzec, że Wrocław to dostępna stolica technologii i kultury z wszelkimi pozytywnymi działaniami ponad podziałami”.

Agata Roczniak, Członkini Rady Fundacji Black Butterflies

Linki do transmisji online:

Dlaczego teatr w Legnicy?

Polski teatr w Legnicy istnieje od 1977 roku, a od 1999 nosi imię wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Od 1994 r. kieruje nim Jacek Głomb. Konsekwentnie realizuje się tu koncepcję wiązania działalności artystycznej z przestrzenią miasta, realizując spektakle nie tylko na scenie w zabytkowym budynku z 1842 roku, ale również w zrujnowanych wnętrzach dawnych hal fabrycznych, magazynów, restauracji czy sklepów. Owocem tej pracy są głośne, nagradzane spektakle. Do najsłynniejszych należą legnickie inscenizacje dramatów Szekspira, m.in. Koriolan (1998), Hamlet, Książę Danii (2001), Otello (2006), a także prapremiery dramatów współczesnych, często pisanych specjalnie dla Teatru Modrzejewskiej, jak Ballada o Zakaczawiu (2000), Made in Poland (2004), III Furie (2011), których inspiracją bywają często autentyczne lokalne historie i postacie. Siedem spektakli z Legnicy przeniesiono także do telewizji (najnowszy z nich to Orkiestra, 2013). Ostatnim wielkim sukcesem teatru jest II nagroda w ogólnopolskim konkursie Klasyka Żywa za spektakl Car Samozwaniec (2015). Teatr prezentował swe przedstawienia publiczności w Polsce i za granicą, nie tylko w Europie (m.in. na Fringe Festival w Edynburgu), ale także w Rosji (wraz z Syberią), USA, Argentynie, Turcji. W 2016 roku zrealizujemy wraz z Narodowym Teatrem Macedonii spektakl Przerwana odyseja, który będzie miał premiery w Skopje i w Legnicy.

Dodatkowo w legnickim teatrze realizuje się unikalny w skali kraju program edukacji teatralnej i rozmaite projekty artystyczno - społeczne jak m.in. Pierwszy Wielki Zjazd Legniczan (2004), Dwadzieścia lat po (2013).

W latach 2012-2015 w Legnicy realizowano projekt pod nazwą Teatr Opowieści jako alternatywę wobec modnego, jednorodnego teatru współczesnego. Manifest ogłaszający tę inicjatywę wywołał w polskim świecie kulturalnym ożywioną dyskusję. Zaproszenie do współtworzenia projektu przyjęli wybitni twórcy polskiego teatru, m.in. Piotr Cieplak, Piotr Tomaszuk, Ondrej Spišák, Lech Raczak.

„Wyjeżdżając z Legnicy wiele lat temu nie spodziewałem się, że kiedykolwiek będę do niej wracał myślami czy wspomnieniami. Widać jednak, że czas leczy wszelkie rany i wymazuje złe wspomnienia. Cieszę się, że Legnica ma znów szansę stać się znowu ważnym miejscem na arenie kraju. Że znalazło się w Legnicy i Wrocławiu (także ze względu na studia bliskim mi miejscu) parę osób, którym się chce. Cieszę się i mam nadzieję, że każdy nowy pomysł Łukasza Banaszaka, Jacka Głomba będzie tak spektakularny i przyciągnie rzesze sympatyków. Napisałem 18 książek, na koncie mam masę artykułów w gazetach, program w TVP i Polskim Radiu. Wszystko jednak zaczęło się w Legnicy, wiele lat temu. Kocham to miasto. Ulica Złotoryjska, Najświętszej Marii Panny, którymi codziennie chodziłem, Liceum, które ukończyłem, to wszystko siedzi we mnie, to wszystko mnie kształtowało i otworzyło na nowe. To tutaj nabierałem szlifów w Panoramie Legnickiej i Konkretach, to w końcu tutaj otworzyła się dzięki mojej pracy w SDK Kopernik moja artystyczna droga. Festiwal im. Anny Jantar nadal żyje w pamięci i co najważniejsze kojarzy się z profesjonalizmem. Cieszę się, że mogę w tym wszystkim uczestniczyć, choćby tylko duchowo. Niestety sprawy zawodowe nie pozwalają mi zjechać do Legnicy”.

Rafał Podraza, dziennikarz, krytyk literacki

„Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej DSW z radością przyjął zaproszenie do udziału w kampanii Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa „Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016”. Instytut wspiera ten projekt , w związku z własnymi badaniami w obszarze zwiększania dostępności nowych technologii dla osób niepełnosprawnych. Łukasz Banaszak już nie pierwszy raz daje się poznać jako gorący orędownik Wrocławia jako miejsca bez barier i ponad podziałami, a także jako ważny i rozpoznawalny członek dolnośląskiej społeczności osób, którym leży na sercu integracja. Razem z Jaromirem Koppem są oni także pozytywnie zwariowanymi fanami nowych technologii, szczególnie urządzeń Apple, których w sposób kreatywny używają w kampanii i o których potrafią z zajęciem mówić i pisać. Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny możemy się włączyć w działania Łukasza i Jaromira, bo udowadniają oni, że takie idee, jak inclusive design, integracja technologiczna, czy transhumanism jako pokonywanie ograniczeń powinny odgrywać ważną rolę w życiu Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

dr Jan Stasieńko, Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

„To niesamowite, gdy wspólny cel łączy tak wiele osób, pochodzących z różnych grup i zajmujących się różnymi rzeczami. To prawda, że technologia potrafi scalić różne osobowości i stworzyć grupę, która pokazuje, że trzeba głośno mówić o pokonywaniu barier i udowadniać, że nie ma rzeczy niemożliwych. Cieszę się ogromnie, że mogłam i mogę uczestniczyć w tym niesamowitym przedsięwzięciu, radość z odkrywania i pokonywania barier, możliwość poznawania nowych ludzi będą dla mnie na pewno kolejną inspiracją dla przyszłych powieści”.

Agnieszka Lingas-Łoniewska, wrocławska pisarka i redaktorka portalu polscyautorzy.pl

"przełamuję" bariery i zdaję sobie sprawę, że brak krawężnika czy schodów to już nie wszystko. Mieszkamy w wymagającym społeczeństwie i czy to osoba pełnosprawna czy osoba z niepełnosprawnością chcemy żyć w coraz większej strefie komfortu. Myślę, że kampania Pana Łukasza Banaszaka i Jaromira Koppa pokazuje właśnie te przełamywanie barier z wyższego poziomu, możemy jeszcze bardziej dostrzec, że Wrocław to dostępna stolica technologii i kultury z wszelkimi pozytywnymi działaniami ponad podziałami”.

Agata Roczniak, Członkini Rady Fundacji Black Butterflies

Patronaty Honorowe:

prof. dr hab. Bogusława Śliwerskiego Przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Bartłomieja Skrzyńskiego Rzecznika Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, Agaty Roczniak Członkini Rady Fundacji Black Butterflies

Patroni Medialni:

MyApple.pl, Mój Mac Magazyn, Agencja Click Community (której założycielem jest Rahim Blak).

Partnerzy kampanii:

Fundacja Edukacja i Rozwój, Dolnośląska Szkoła Wyższa Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej DSW, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Fundacja Jacka Głomba „Naprawiacze Świata”.

Kampanię wspiera i patronuje Europejska Stolica Kultury 2016

Pomysłodawca i organizator: Łukasz Banaszak

logotypy