Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. Avatar kamillys
    Dołączył
    Aug 2006
    Skąd
    okolice W-wy
    Postów
    854

    Cytuj | #1

    Witam. Ma ktoś doświadczenie praktyczne co zrobić z obrazami dyskietek Mac OSa 7.5? Tzn. wrzucić na dyskietki tak, by można z nich było zainstalować system?
    Komputer: PowerMac G4 933MHz, 512MB RAM, Radeon9800Pro 128MB, MacOSX 10.4
    Telefon: Nokia 6260
    Radeon9800Pro 128MB padł w niewyjaśnionych okolicznościach, chyba uszkodzenie fizyczne(bo coś lata)
    Praca spawacza mnie przeistacza


  2. Pit
    Mężczyzna Pit jest offline

    Dołączył
    Dec 2005
    Skąd
    Kraków
    Postów
    38

    Cytuj | #2

    ja mam plyta startowa z 7.6 uniwersalna.
    Komputer: Powerbook G4

  3. Avatar kamillys
    Dołączył
    Aug 2006
    Skąd
    okolice W-wy
    Postów
    854

    Cytuj | #3

    Apple udostępnia obrazy dyskietek dla OS 7.5, nieprawdaż? Po coś to jest, a w końcu można je jakoś wgrać na dyskietkę(jakiś dd na maka?). Bo niby jak to zrobili w drugą stronę?
    Komputer: PowerMac G4 933MHz, 512MB RAM, Radeon9800Pro 128MB, MacOSX 10.4
    Telefon: Nokia 6260
    Radeon9800Pro 128MB padł w niewyjaśnionych okolicznościach, chyba uszkodzenie fizyczne(bo coś lata)
    Praca spawacza mnie przeistacza

  4. Avatar Lucjan Dylag
    Dołączył
    Nov 2005
    Skąd
    ****
    Postów
    48

    Cytuj | #4

    Oczywiście że tak!
    Do tego służy Disk Copy, programik potrafi stworzyć obraz dyskietki, pliku etc.
    Zamontować taki obraz na desktopie jako wirtualny dysk/dyskietkę, wreszcie "odtworzyć sie" (make a floppy) na dyskietce w stacji dysków.


  5. Dołączył
    Dec 2007
    Postów
    2

    Cytuj | #5

    To nie do końca takie proste. O ile Apple udostępnia system na obrazach dyskietek dla systemu 6.0 i 7.0.1 to angielska wersja systemu 7.5.3 jest tylko w postaci jednego dużego obrazu.

    Więc aby zainstalować trzeba najpierw wrzucić katalog System z jakiejś dyskietki 7.5 (np. z Network Access Disk), zabootować się, a potem zainstalować system z "dużego obrazu". Niestety trzeba do tego dysku 80MB (na 40MB uda się z okrojoną wersją).

    Jednak polska wersja systemu jest z podziałem na katalogi, które należy przegrać kolejno na dyskietki. Tu jest łatwiej. Można z nich prawie bezpośrednio instalować. Choć zajmie to parę godzinek na kopiowanie :-)

    Jednak polska wersja jest koszmarna. Tłumaczenie "disk cache" na "nisza dyskowa" albo inne kwiatki jak "gładzik" dobijają.

    Jeżeli komuś się nie chce, niech da znać. Udostępnię mu wersje w postaci gotowych obrazów, które po prostu na PC należy nagrać na kolejne dyskietki (dwadzieścia parę sztuk). Jeżeli ktoś chce się bawić samodzielnie raczej sugeruję robić to po emulatorem na PC/MAC (Basilisk II) i ew. na PC używać HFV Explorer.

  6. Avatar kamillys
    Dołączył
    Aug 2006
    Skąd
    okolice W-wy
    Postów
    854

    Cytuj | #6

    Oj chyba nieprawdą jest co piszesz. Sam ściągałem OS 7.5.3, było na 19 obrazach, więc kitu nie wciskaj. Może i polska wersja jest na 1 obrazie, ale angielski znamy, nieprawdaż?

    Można obrazy dyskietek na PCcie nagrywać tak, by z makiem działały? Rozpakować na emulatorze i jakimś Rawimage czy dd potraktować?
    Komputer: PowerMac G4 933MHz, 512MB RAM, Radeon9800Pro 128MB, MacOSX 10.4
    Telefon: Nokia 6260
    Radeon9800Pro 128MB padł w niewyjaśnionych okolicznościach, chyba uszkodzenie fizyczne(bo coś lata)
    Praca spawacza mnie przeistacza


  7. Dołączył
    Dec 2007
    Postów
    2

    Cytuj | #7

    Oj widzę że kolega kamillys ani nie doczytał, ani nie próbował z tych "obrazów" coś instalować.

    Wersja angielska, dostępna tutaj nie jest zbiorem obrazów dyskietek a jedynie jest to archiwum podzielone na dyskietki. To archiwum należy w całości wrzucić na dysk Maca z zainstalowanym już wcześniej systemem 7.5. Potem po kliknięciu na pierwszy dysk otworzy się obraz dysku instalacyjnego. Ale jest to obraz bez podziału na katalogi, jest to obraz całej płytki instalacyjnej (tyle że dla "wygody" podzielony na pliki około 1.2MB.).

    To nie jest wersja instalacyjna, gdzie za pomocą pierwszej dyskieki można wystartować maca. To _nie_ są obrazy dyskietek instalacyjnych. To jest obraz powiedzmy CD podzielny na pliki około 1,2MB.

    Problem powstaje jak to zainstalować na macu który nie ma systemu lub ma starszą wersję. Dlatego najpierw trzeba wrzucić jakikolwiek system 7.5, np. kopiując z dyskietki Network Access Disk (nie 7.0 bo nie zadziała) a potem kolejno przegrać całość, otworzyć obraz i instalować. Sztuczka nie uda się na dyskach mniejszych niż 40MB w macach bez sieci i CD (a takowych większość wśród classiców).

    Jeżeli ktoś posiada oryginalną installkę 7.5.3 na dyskietach (takich z których da się zbootować) to chętnie łyknę.

    Z polską wersją systemu (tutaj) jest o tyle latwiej, że obraz wewnątrz ma katalogi (Instalacja1..19) które mieszczą sie na dyskietkach i można na Macu lub emulatorze pokopiować sobie na dyskietki i z nich bezpośrednio instalować (bez kopiowania obraz na dysk). JEdnak z przyczyn mi nieznanych na moim powerbooku 140 zwisa przy instalacji. Jednak wstarczy wrzucić system na dysk (np. z Network Access Disk) i instalować potem z dyskietek. Taka operacja udaje się już na macach z dysiem około 10MB.

    Przygotowanie całości dyskietek pod instalację zajmuje okolo całego jednego dnia, dlatego jeżeli ktoś jest chętny mogę mu udostępnić _obrazy_ (a nie to co można ściągnąć od Apple), które na byle PC można nagrać na dyskietki i zgodnie z instrukcją powyższą po prostu instalować. Na macu to może być trudniejsze bo dawno nie widziałem maca ze stacja dysków Nie mogę tego po prostu wystawić w sieci z uwagi na licencję Apple które tego zabrania.

Odpowiedz na ten temat