Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

ebook - jaki CZYTNIK (urządzenie)?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
91 odpowiedzi w tym temacie

#1 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2009 - 09:33

Mam potężna kolekcję ebooków - rzędu 30.000 a jak widać nastała moda na książki niedrukowane. Czas zatem nabyć jakieś urządzenie do czytanie tego ustrojstwa.

Moje wymagania:
- lekki
- format: jesli bardzo lekki i cienki to moze byc nawet A4, jak nie to mniejsze
- długa żywotność
- współpraca z Mac
- KONIECZNIE otwiera własne pliki z mojej kolekcji tj. pdf, txt, doc, djvu itp. (choć zawsze mogę przekonwertować do pdf więc głównie to)
- robienie notatek czy wręcz opcja pisania (i zapisywania) np. komentarzy czy zwykłego tekstu (nie musi rozpoznawać pisma)
- jakość wyświetlacza - jak zwykły papier - ma nie męczyć nawet kilkugodzinne czytanie

- mp3 mile widziane, acz niekonieczne

Co polecacie i dlaczego?

#2 Gość_soyerski_*

Gość_soyerski_*

Napisano 28 grudnia 2009 - 09:50

ja poleciłbym to:
Amazon.com: Kindle DX Wireless Reading Device (9.7" Display, U.S. Wireless, Latest Generation): Kindle Store

nie używalem ale słyszałem wiele dobrego o tym urządzeniu,

---- Dodano 28-12-2009 o godzinie 11:52 ----
sam bym sobie taki sprawił gdyby był tańszy

#3 wegorzyk

wegorzyk
  • 674 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 grudnia 2009 - 10:17

W ostatnim numerze mojejabłuszko jest taki mały teścik jednego urządzenia do ebooków, więc polecam lekturę. Od strony 55
http://mojejabluszko.pl/

#4 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2009 - 10:26

Kindle naprawdę kusi, ale chciałbym zanim kupię usłyszeć opinię kogoś kto ma i korzysta. A może jest coś lepszego?

#5 Smowling

Smowling
  • 146 postów

Napisano 28 grudnia 2009 - 10:32

tu masz namiar na recke iRiver Story, dwóch znajomych kupiło sobie po takim na studia i chwalą sobie. Nie wiem jak z współpracą*pod OS X ale myślę, że jak odtwarzacze tej firmy są*kompatybilne to czytnik też sobie poradzi. z tego co znajomi wspominali współczynnik cena/jakość jest bardziej niż*zadowalający.

//opinia nie moja - co by później nie było ;)

#6 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2009 - 10:35

W ostatnim numerze mojejabłuszko jest taki mały teścik jednego urządzenia do ebooków, więc polecam lekturę. Od strony 55
http://mojejabluszko.pl/


Dziękuję, zapoznałem się. Cóż .. trochę stronniczy wydaje się ten artykuł (sponsorowany?).
Już zatem mamy modele do porównania:

- Kindle - podoba mi się funkcja angielskiego słownika. Nie obsługuje własnych pdf?
- BeBook - mało odcieni szarości .. brzydki?
- eClicto - Tylko książki kupione u Kolportera??
- iRiver Story - strasznie ciemny ekran.

Jak wygląda opcja "ładowania" własnych pdf np. gazet. (kupuje kilka online) czy innych własnych plików?

Aha, nie ma dla mnie znaczenia język (menu itp) urządzenia. Angielski nie jest mi obcy.
Cena do granicy rozsądku tj. 1500 pln nie ma znaczenia.

---- Dodano 28-12-2009 o godzinie 10:47 ----
Odpowiem trochę sam sobie, przynajmniej teoretycznie. Tutaj i tutaj są różnego rodzaju teksty i rankingi, tymniemniej mnie interesują WASZE opinie i doświadczenia, nie suche liczby.

#7 BlackBox

BlackBox
  • 1 026 postów
  • SkądToruń

Napisano 28 grudnia 2009 - 12:48

Korzystałem z ebook'ów Sony (kiedy jeszcze nie było możliwości zakupu jakiegokolwiek w Polsce) i był z nimi problem. Po pierwsze długo czekałem, aż ktoś "sflaszuje" soft tak, aby urządzenie poprawnie wyświetlało polskie znaki. Potem było kupę zachodu, żeby przekonwertować pliki, bo pomimo tego, że polskie litery były dobrze rozpoznawane w plikach tekstowych *.doc to za nic nie działały w *.rtf i *.pdf. Znowu zrobiłem sobie przerwę, a po kilku tygodniach sprzedałem przy pierwszej lepszej okazji. Dlatego najlepiej kupować urządzenia z polskiej (a przynajmniej europejskiej) dystrybucji. Trzeba sprawdzić czy obsługują polskie znaki we wszystkich formatach. Nie spotkałem się z urządzeniami w rozmiarze A4 (ale dawno nie śledziłem nowinek), ale wszystkie są bardzo lekkie i poręczne. Istotą tych urządzeń jest ekran w technologii imitującej papier, także tu też nie powinno być problemu. Większość reader'ów obsługuje mp3, a nawet zdjęcia.

#8 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2009 - 13:00

Ok, czyli eliminujemy Sony i eClicto (z racji obsługi tylko "własnych" plików). Pozostaje Kindle, BeBook i iRiver. Rozmiar ma być mniejszy niż A4, ale też nie za mały. Aktualnie, jeśli potwierdzi się informacja że na Kindle nie można wgrywać własnych plików pdf, to prowadzi BeBook.

#9 Maciek Stanasiuk

Maciek Stanasiuk
  • 216 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 28 grudnia 2009 - 13:37

Ja bym na Twoim miejscu poczekał do tej drugiej połowy stycznia jednak. A nuż Apple z czymś fajnym się zaprezentuje.

#10 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 28 grudnia 2009 - 16:11

Jakoś mi w ten tablet wierzyć się nie chce. Poza tym, nie sądze żeby było to urządzenie tak proste jak zwykły monochromatyczny e-book. Myślę, że jak już się pojawi tablet Appla, to będzie czymś pomiędzy iPhonem a MacBookiem, z wadami i zaletami obu urządzeń. I dwoma największymi dla mnie - błyszczący ekran i kiepska żywotnośc baterii.

#11 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 grudnia 2009 - 20:50

Ja też z ciekawości popatrzyłam na beeboka. Widze, że wersja min i by była sensowniejsza..
czytio.pl - Bebook mini

Jeszcze trzebaby zastanowić się na Kindlem i gwarancją w PL.


Ale też dla mnie bebook prowadzi.

#12 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2010 - 20:41

Kindle ma gwarancję międzynarodową (obecnie). Amazon wysyła już do Polski, a cena jest korzystna - 259 USD Dodatkowo Kindle w Polsce nie wymaga opłacania abonamentu 3G (prawdopodobnie tylko legalnie kupione na polski adres). Wg dokumentacji na stronie Kindle, obsługuje on zarówno PDFy, PRC jak i mobi. Z funkcji podstawowych w Polsce nie działa przeglądarka WWW wbudowana w Kindle (poza Wikipedią) oraz system subskrypcji gazet i blogów. Sam się obecnie zastanawiam nad kupnem Kindle 2 (6") - DX jest dla mnie zbyt duży no i zbyt drogi.

#13 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 stycznia 2010 - 20:45

Mi tylko by odpowiadał DX. Pytałam na allegro ile by wzięli za kupienie i wysyłkę do polski z opcja jako prezent- 1899 zł z futerałem. Poczekam trochę to może stanieje tak samo jak 6' jeśli im sprzedaż wzrośnie...

#14 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 09 stycznia 2010 - 21:05

Ok, obsługuje niby tyle formatów. Ale jak wygląda kwestia własnych pdf'ów ot z dysku?? Często np. zapisuje sobie jakiś tekst np. strony internetowej jako pdf (na Mac'u to bajecznie proste) i chciałbym móc zabrać takiego "pdf" ze sobą.

#15 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 stycznia 2010 - 21:07

Na Kindle DX i Onyx Booxie 60 wszystko przeczytasz. Nawet całki oznaczone są widoczne. Wiem, bo dałam kolesiowi do przetestowania na Onyxie i zrobił zdjęcia. A Kinde DX ma natywna obsługę pdfów.

#16 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 stycznia 2010 - 21:14

Najciekawiej jak dla mnie prezentuje się Barnes & Noble - Nook. Ładnie wygląda, i ma kolorowy dolny wyświetlacz do książek.

#17 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 stycznia 2010 - 21:41

Na Kindle DX i Onyx Booxie 60 wszystko przeczytasz. Nawet całki oznaczone są widoczne.

DXa teraz nie warto kupować, te na Allegro to poprzednia generacja, która ZTCW nie jest international, nowa wchodzi do sprzedaży 19.01.
Lepiej kupić na Amazonie, bo dostajesz w komplecie 3G działające w kraju do którego zamawiasz bez kosztów (w Polsce też działa z tego co piszą na stronach Amazonu).

Co do PDFów to w Amazonie podają że mały Kindle też obsługuje natywnie PDFy, z tym że oczywiście PDFy mogą się w małym nie mieścić się na ekranie w czytelnej postaci i trzeba je będzie przesuwać.

@arsaghar - własne pliki można wgrywać po USB.

#18 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 10 stycznia 2010 - 09:12

Hmm... ten Kindle DX naprawdę robi wrażenie. Napiszę do Amazonu maila z pytaniami, zobaczę co oni odpiszą. Tym niemniej poczekam faktycznie do końca stycznia na premierę nowego Kindle i ... Keynote Apple.

#19 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 stycznia 2010 - 09:37

Na allegro już jest nowa generacja. Pytałam sprzedających. Jakby ktoś się zdecydował sprowadzić DXa to niech się pochwali ile to razem mu wyszło. I oczywiście jak z cłem oraz z vatem.

#20 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 stycznia 2010 - 10:04

Myślę że sprzedawcy na Allegro robią Cię w trąbę - DXa nowej generacji jeszcze nie ma w sprzedaży. Nawet na Amazonie przyjmują tylko zapisy z datą dostawy na po 19 stycznia. Na Kindle nie ma cła, a VAT jak na wszystko wynosi 22%. Dużo sprowadzam (a zwłaszcza sprowadzałem gdy dolar był po dwa złote) ze Stanów i reguła jest taka - cło jest naliczane od wartości z faktury powiększonej o wykazane koszty przesyłki. Amerykańskie sklepy (w tym Amazon - kupowałem tam książki papierowe) wkładają fakturę w folię na wierzch paczki więc w urzędzie celnym nie da się zakombinować. Ile to wyjdzie łatwo policzyć cena ostateczna = (cena_kindle + przesyłka) *1.22 Z tym że coś tam pisze aktualnie że przesyłka jest free - nie wiem tylko czy na pewno do nas - bo jak zwykle kombinują.

#21 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 10 stycznia 2010 - 10:14

Ja poproszę kolegę na Florydzie żeby mi kupił i przesłał, więc może się uniknie cła i vatu :) No chyba, że tak jak napisałem wcześniej Apple mnie czymś zaskoczy...

#22 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 stycznia 2010 - 13:45

Cła nie ma więc go nie ma co unikać, VAT pewnie unikniesz ale kupisz urządzenie działające w USA - nie będzie Ci działała sieć 3G która jest jednym z atutów Kindle. Ja też się zastanawiam czy nie poczekać do 26stego, co prawda na czytnik od Apple nie liczę, ale może się okazać że kupienie i czytnika i tabletu to będzie zbyt duży wydatek nawet dla takiego gadżeciarza jak ja :)

#23 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 stycznia 2010 - 14:41

Na tych aukcjach po prostu zaznaczają, że urządzenie będą mieli 19. Na razie nic nie zamawiam. Poczekam aż Amazon upora się za zamówieniami, żeby nie było czasu oczekiwania (jak się ludzie rzucą to pewnie będzie sytuacja podobna jak u Noobla, który nie nadąża z produkcją Nooka).

A w detalach darmowej wysyłki jest:

3. Ship your items to a single U.S. address.



Więc w sumie wychodzi:
1. Czytnik 489$
2. Pokrowiec ze skóry 50$
3. Wysyłka pewnie coś koło 20$
Amazon.com Help: Europe

Czyli ~560$
Po przeliczeniu biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę dolara i z VATem wyszło mi 1950.4628 zł. :-(

#24 arsaghar

arsaghar

    Sir

  • 1 639 postów
  • SkądPlewiska

Napisano 10 stycznia 2010 - 15:31

@wojtkow - a co daje to 3G w Kindle? I jak to działa z naszymi operatorami - mam Orange.

#25 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 10 stycznia 2010 - 15:33

Nie wiem z kim amazon ma umowę w PL.

Ale masz po prostu dostęp do internetu za darmo jak jesteś w zasięgu gsm z gprs/3g. Możesz też kupować książki z amazom.com bez potrzeby użycia komputera.


Jeśli tak jak ja nadal macie problem z wyborem to zajrzyjcie na
MobileRead Forums - View Single Post - Onyx Boox 60 - first impressions

Zdjęcia z Booxem Onyxa jak wyświetla pdfy: text, text z całkami i zdjęcie jako strona pdfa.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych