Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pulpit czy Biurko?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pulpit czy Biurko? (3 użytkowników oddało głos)

  1. Tak, to ułatwi życie wielu osobom (87 głosów [19.91%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 19.91%

  2. Nie, trzeba zachowywać specyfikę platformy (242 głosów [55.38%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 55.38%

  3. Jest mi to obojętne (108 głosów [24.71%] - Zobacz)

    Procent z głosów: 24.71%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:00

Polskie słownictwo stosowane w Mac OS różni się pod wieloma względami od stosowanego przez lokalizatorów Windows. My mamy teczki, a oni foldery, my mamy biurka, a oni pulpity. Z jednej strony wynika to ze starszeństwa (lokalizacja Mac OS dokonana została długo przed pojawieniem się pierwszej wersji Windows PL), z drugiej zaś z chęci zachowania odrębności i podkreślenia specyfiki platformy. Czy jednak nie należałoby ujednolicić słownictwa, skoro różnice w nazewnictwie mogą być mylące dla osób przesiadających się na Maki z innych platform, a dominacja słownictwa Windowsowego jest niezaprzeczalna - wystarczy poczytać prześmiewcze opinie na temat naszego "poniechaj".

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:08

Zdecydowanie Biurko, Poniechaj, itp. Nie dajmy się nielogicznym rozwiązaniom Windows... I nie zapominajmy o celu wprowadzenia takiego słownictwa. :P

#3 janek

janek
  • 236 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:09

to ms skoro już ściągnął interface z maka powinien go nazwać jak należy. A nie jakiś pulpit - co to wogóle za słowo? To raczej kojarzy się z zegarami kontrolnymi, a nie z rzeczywistą funkcją interface'u biurka. Moja nuczycielka w podstawówce nazywała szkolne ławki pulpitami - to budzi dodatkowe złe skojarzenia.

#4 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:50

Ja tam wole Biurko i nie jestem za ujednoliceniem słownictwa :) Nie po to uciekałem z Pieca żeby teraz tymi samymi nazwami operować :)

#5 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 02 sierpnia 2005 - 20:12

Biurko !!!!!! pulpit sux ! :mrgreen: ...hehe a ten na górze to pasek Startu? hehehe :twisted:

#6 PitMac

PitMac
  • 399 postów
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2005 - 21:33

Dla mnie pulpit i foldery i juz tak zostanie!

#7 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 02 sierpnia 2005 - 22:56

Dla mnie folder jest ok, ale od pulpitu wolę biurko :)

#8 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 03 sierpnia 2005 - 08:39

Apple dobrze wiedział co robi wprowadzając te nazwy. Mac OS miał być wirtualnym biurkiem na którym są teczki z dokumentami i znaczki. Wolę też Poniechaj od Anuluj itp. Nic nie zmieniać :D .

#9 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2005 - 09:36

Mała uwaga: te nazwy to nie jest zasługa Apple, ale naszych rodzimych lokalizatorów ;)

#10 ryba

ryba
  • 75 postów
  • SkądKraków

Napisano 03 sierpnia 2005 - 11:00

tablica korkowa!

#11 equinoxe

equinoxe
  • 4 721 postów
  • Płeć:

Napisano 15 sierpnia 2005 - 10:42

a mi "biurko" kojarzy sie tylko i wylacznie z meblem :wink:

#12 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 15 sierpnia 2005 - 10:49

Biurko to biurko... jak odpalam maca który stoi na burku to jest on integralną jego częścią i jakby przedłużeniem... rozszeżeniem... więc biurko desktop to jest jasne... ale czy poniechaj jest słuszne... do anuluj nic niemama...

#13 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 15 sierpnia 2005 - 10:56

Większość ma zawsze rację, a udowodnił to pewien szaleniec na w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Dawno temu (1887) polski fizyk Ludwig L. Zamenhoff stworzył podwaliny uniwersalnego języka. Język miał być lepszy łatwiejszy ale nie banalny i ujednolicić komunikację. Dlaczego dziś niewiele osób mówi tym językiem - bo większość cywilizowanego świata natywnie mówiła po angielsku kiedy kształtował się naturalnie uniwersalny język ( a świat się kurczył). Kiedy kształtowała się nowomowa komputerowo-informatyczna był i właściwie nadal jest jedynie słuszny system. Czy dziś warto kształtować nowy język - nie bo z kim można porozmawiać w Esperanto?

#14 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 15 sierpnia 2005 - 11:48

ZE MNĄ!!!! :lol: Mi lernis ERILOn: Esperanto Rapida Internacia Lingvo! :oops: :mrgreen:
  • Maxavelli lubi to

#15 Abyssal

Abyssal
  • 102 postów

Napisano 15 sierpnia 2005 - 13:07

W domu mam biurko, wszystkie dokumenty przechowywuje w teczkach. Dlaczego w komputerze mialoby byc inaczej? Na codzien (czytaj: w Windows) rowniez uzywam tych nazw. Jak dotad nie bylo nieporozumien. Przy pierwszym kontakcie smiesznie brzmi Poniechaj, a to dlatego ze w potocznym jezyku prawie nikt go nie uzywa. (99,9% nie uzywa :wink: ) Po oswojeniu sie zdecydowanie lepiej brzmi Poniechaj niz Anuluj. Postanowilem kiedys uruchomic System 7.1 PL i podczas uruchamiania zaskoczyl mnie napis "Poczekaj chwilke", zamiast wszechobecnego bezdusznego "Prosze czekac" - dziwny usmiech nie schodzil mi z twarzy przz dluzsza chwilke :wink: Jak dla mnie Maki ze swoim tlumaczeniem sa... bardziej ludzkie :) Foldery to mi sie glownie z reklamami kojarza, a w instrukcji do Segi Saturn: pulpit drazkow sterowniczych --> tak nazwali pada :mrgreen:

#16 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 sierpnia 2005 - 18:20

Biurko.

#17 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 15 sierpnia 2005 - 21:33

Bardziej jednak BIURKO.

#18 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 16 sierpnia 2005 - 09:25

Żaden pulpit, kokpit czy jakieś tam biurko, a: BLAT.




#19 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 16 sierpnia 2005 - 13:27

Ten BLAT to ne jest tai zły pomysł. Chyba mi się podoba... muszę to przetrawić.

#20 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 16 sierpnia 2005 - 14:05

hehe albo Workbench - czyli biurko do pracy :)

#21 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 16 sierpnia 2005 - 15:43

ja tez jesterm za nazwenictwem platformowym ;) heh jak nie moglem sie przyzwyczaic do polskich tlumaczen na maca teraz jakos jest luz ;) biurko jak najbardziej ;) chodz i tak pracuje na eng wersji ;)

#22 microust

microust
  • 263 postów
  • SkądLitzmannstadt

Napisano 18 sierpnia 2005 - 17:09

ostatnio maila pisalem do Computer Arts - mialem problem z instalacja pliku z dolaczonej plyty. na podany w stopce adres odpowiedzialnej za plytki osoby napisalem m.in. "za nic nie daje przeniesieni pliku na biurko" - w odpowiedzi na cala tresc maila dostalem jedynie rozpaczliwe "Na jakie biurko ????". a wydawalo mi sie ze CA o macach cos wie . no coz...

#23 Bigot

Bigot
  • 1 postów

Napisano 21 sierpnia 2005 - 14:26

Re: Pulpit czy Biurko? Ależ, "poniechaj" jest piękne. Ja je uwielbiam a dzieki niemu moja córka przesiadła sie na maka

#24 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 sierpnia 2005 - 00:17

Bigot, Wydaje się ciekawy materiał . Co więcej o magicznym działaniu ludzkiego "poniechaj|" zamiast chłodnego "anuluj"?

#25 beru

beru
  • 368 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 sierpnia 2005 - 06:53

Co prawda sam, będąc po trzeciej stronie konfliktu, i mogąc w każdej chwili zmienić sobie z jednej opcji na drugą (Ach ten Linux i jego wszechmocne configi ;) ) to jednak bardziej podoba mi się "Analuj". Może jestem starym zbokiem-perwerem i mi się miło kojarzy?... :mrgreen:
Jeśli któraś wersja tego sławetnego przycisku mnie denerwuje, to tylko oryginalne "Cancel"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych