Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rowerowanie na ekranie czyli wyprawy rowerowe z iPhonem - Część I


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#26 Dusiek

Dusiek
  • 541 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 sierpnia 2014 - 10:15

Testowałem kilka aplikacji na rower i najlepszy moim zdaniem jest BikeBrain i Endomondo w tej właśnie kolejności.


BikeBrain niestety posiada taką wadę (moim zdaniem jest to wada) że nie da się nigdzie przechować historii przebytych tras. Np przy zmianie telefonu jest to problematyczne.

#27 smarciu

smarciu
  • 38 postów
  • SkądWrocław

Napisano 26 sierpnia 2014 - 18:48

Używam apki Maps 3D wersja 3.4.1, która pozwala śledzić trasę, zapisywać parametry i ściągać mapy OSM z potrzebnego obszaru, żeby działać później off line. Fajna funkcja jest obraz 3D, latwiej wyobrazic sobie co mnie czeka na trasie ;) Druga jest apka Galileo, która zasadniczo robi to samo, pozwala jednak ściągnąć całe mapy i pozwala na zapis tras oraz przerzut ich w różnych formatach na inne Aplikacje w tym Mapa 3D.

#28 airpiotr

airpiotr
  • 1 postów

Napisano 08 lutego 2015 - 12:30

Witam.

Kilka dni temu zamontowałem na IPhonie 5s program do nawigacji rowerowej Motion X. Zgodnie z poradami przekazywanymi na forum do planowania tras używam programu gpsies.com. W jakim formacie powinienem zapisać zaplanowaną trasę i jak ją później wgrać di IPhona ?

Z góry dziękuję. :)


Witam,
Wątek dobry, bo rower + iPhone to super połączenie!

Jak dla mnie nie ma alternatywy poza MotionX GPS :), który tez pozwala na zaciągnięcie map w domu przez wifi i niepobieranie danych podczas jazdy.
Do tego jakiś uchwyt oczywiście : Uchwy rowerowy

Właściwie odkąd mam ten zestaw plus "ciut" lepszy niż w iPhone podręczny aparat fotograficzny Nikon P6000 z GPS ;) - jazda rowerem to sama przyjemność i pełna archiwizacja tras :)

A trasy można wrzucać do GPSies.com - super miejsce z wieloma możliwościami oglądania i pokazywania swoich tras!

I w sumie to może wyglądać tak:
Łódż - Żabiczki - Łódź - Szlak Rowerowy Żółty


MotionX GPS używa openstreetmap OSM, w których jedna z warstw to Cycle Map, na których z kolei można zobaczyć zaznaczone przez kogoś lub samemu zaznaczyć Szlaki Rowerowe i Turystyczne!
np takie:
Szlaki Turystyczne Parku Krajobrazowego Łódzkich Wzniesień na Cycle Map

Pozdrawiam i czekam na jakieś spostrzeżenia i doświadczenia z uzywania iPhona na rowerze.
Jacek

Witam. Od niedawna mam Motion X. Czy możesz mi poradzić w jakim formacie zapisać zaplanowaną w gpsies.com trasę i jak ją później wgrać na IPhona. Dziękuję



#29 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 13 lutego 2015 - 11:55

GPX



#30 vegejazz

vegejazz
  • 8 postów

Napisano 03 maja 2016 - 11:41

Może zadam dziwne pytanie ale odkąd zmieniłem system na iOS szukam alternatywy dla trekbuddy. Zależy mi na możliwości wykorzystania map szlaków rowerowych które można kupić na dany region kraju i wykorzystania ich do śledzenia ścieżki gpx niestety program który uzywałem oruxmaps nie ma wersji na iOS dlatego szukam czegoś co pozwoli mi wykorzystać mapy.

#31 harti

harti
  • 347 postów

Napisano 03 maja 2016 - 12:50

Może zadam dziwne pytanie ale odkąd zmieniłem system na iOS szukam alternatywy dla trekbuddy. Zależy mi na możliwości wykorzystania map szlaków rowerowych które można kupić na dany region kraju i wykorzystania ich do śledzenia ścieżki gpx niestety program który uzywałem oruxmaps nie ma wersji na iOS dlatego szukam czegoś co pozwoli mi wykorzystać mapy.

a darmowe endomondo nie ma przypadkiem takiej opcji? tracki można wgrywać, jest też raczej opcja 'follow route', na 99% :)



#32 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 03 maja 2016 - 22:52

Może zadam dziwne pytanie ale odkąd zmieniłem system na iOS szukam alternatywy dla trekbuddy. Zależy mi na możliwości wykorzystania map szlaków rowerowych które można kupić na dany region kraju i wykorzystania ich do śledzenia ścieżki gpx niestety program który uzywałem oruxmaps nie ma wersji na iOS dlatego szukam czegoś co pozwoli mi wykorzystać mapy.

Z tego co się orientuję (a tak naprawdę nie orientuję) to korzystam z http://www.trailforks.com i ich aplikacji. Sprawdza się we Włoszech, Czechach, Niemcach, Austrii  i Polsce. 

 

Pozzdro, aa 



#33 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 04 maja 2016 - 23:57

Może zadam dziwne pytanie ale odkąd zmieniłem system na iOS szukam alternatywy dla trekbuddy. Zależy mi na możliwości wykorzystania map szlaków rowerowych które można kupić na dany region kraju i wykorzystania ich do śledzenia ścieżki gpx niestety program który uzywałem oruxmaps nie ma wersji na iOS dlatego szukam czegoś co pozwoli mi wykorzystać mapy.

 

Zadałeś dziwne pytanie :) Właśnie z tego powodu porzuciłem iOS na korzyść Androida. W przypadku aplikacji mapowych z obsługą GPX to na Adroidzie jest ich dziesiątki. Ale podobno wyszedł Osmand na iOS-a. Spróbuj.



#34 harti

harti
  • 347 postów

Napisano 05 maja 2016 - 07:15

ja co prawda na rowerze nie jeżdżę ale polecam Galileo Offline Pro (kilka dolarów kosztuje)

ma możliwość wgrywania swoich map, wgrywania plików gpx itp, mi do biegania się przydaje, mam w nim wgrane kilka bardzo dokładnych map Puszczy Kampinoskiej

a ścieżki można projektować (też po szlakach turystycznych) np na gpsies.com



#35 vegejazz

vegejazz
  • 8 postów

Napisano 05 maja 2016 - 19:29

koledzy dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jak pisałem wcześniej kluczowe dla mnie jest możliwość wgrania kupionej np. takiej mapy http://www.compass.krakow.pl/content/mapy-gps/pc czy takiej http://www.compass.krakow.pl/t/mapy-elektroniczne/mapy-trekbuddy

z tego co widzę galileo powinno dać radę :)

 

Zadałeś dziwne pytanie :) Właśnie z tego powodu porzuciłem iOS na korzyść Androida. W przypadku aplikacji mapowych z obsługą GPX to na Adroidzie jest ich dziesiątki. Ale podobno wyszedł Osmand na iOS-a. Spróbuj.

moje pytanie może było mało precyzyjne nie chodzi mi o wgranie ścieżki gpx tylko korzystanie z gotowych map rowerowych do kupienia :)

 

a darmowe endomondo nie ma przypadkiem takiej opcji? tracki można wgrywać, jest też raczej opcja 'follow route', na 99% :)

jak wyżej mało precyzyjne moje pytanie :)



#36 Bodiniusz

Bodiniusz
  • 5 postów

Napisano 09 maja 2016 - 14:00

Zadałeś dziwne pytanie :) Właśnie z tego powodu porzuciłem iOS na korzyść Androida. W przypadku aplikacji mapowych z obsługą GPX to na Adroidzie jest ich dziesiątki. Ale podobno wyszedł Osmand na iOS-a. Spróbuj.

 

@jarooo, mnie czeka przymusowa przesiadka w drugą stronę i szukam czegoś, co mi zastąpi Locus Pro (polecam jeśli jeszcze nie trafiłeś na niego).

 

A jak na iOS znaleźć aplikację, która:

 

- pozwala pociągnąć mapy do użytku offline (ogólne drogowe jak google czy osm etc. oraz jakieś turystyczne jak ump@mapnik-hiking, osm-regional-hiking/cyclo etc.) najlepiej przez eleganckie i łatwe wskazanie na mapie oczekiwanego obszaru i dokładności

- pozwala wyświetlać mapę, szukać miejsc (przynajmniej jak jest online), pokazywać kierunek, odległość od środka mapy do pozycji gps itd.

- pozwala zaczytać ślad (plik gpx) i prowadzić po nim, alarmując w razie zjechania itd. itp.

- pozwala łatwo zacząć nagrywnie trasy, a później eksport do pliku .gpx (a nie tylko wyświetlenie na fejsie)

- potrafi wyświetlić dane z odczytu gps (prędkość, wysokość, dokładność pomiaru, satelity etc.)

- i to najlepiej tak miło i elegancko jak Locus Pro, z masą opcji, konfiguracji i personalizacji

 

OK, może trochę kosztować, ale żeby było....



#37 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 09 maja 2016 - 17:04

Chyba żartujesz :) Wypisałeś wszystkie opcje, które posiada Locus. Co cię skłoniło do przesiadki na iOS skoro masz takie wymagania? iPhone może w każdym aspekcie być lepszy od Androida, ale w świecie nawigacji tych bardziej specjalistycznych, to iOS nigdy nie będzie miał najmniejszych szans. Wywodzi się to z zamkniętego systemu - iOS nie ma możliwości takiego żonglowania plikami jak Android, więc z automatu obsługa plików GPX jest niemaże niemożliwa.

Jeśli koszty cię nie przerażają, mam dla ciebie jedyną sensowną radę: iPhona mieć i używać, ale do nawigacji kupić telefon (tablet?) z Androidem. :)



#38 Bodiniusz

Bodiniusz
  • 5 postów

Napisano 09 maja 2016 - 17:16

Uwierz, że Locus ma wiele wiele innych możliwości, ale już mniejsza z nimi. Trochę mnie podłamałeś.

Niestety iPhone z pracy jako jedyny da mi dostęp do zasobów firmowych. Telefon z Androidem mam dalej i jest porządny itd. ale wozić w plecaku dwa telefony, różne ładowarki etc. to trochę jednak ból jest. Dlatego szukam....



#39 harti

harti
  • 347 postów

Napisano 09 maja 2016 - 20:21

większość wymagań kolegi który szuka odpowiednika Locus spełni Galileo Offline Pro, map offline obsługuje od groma, bitmapowe, wektorowe, wszystko.. można nagrywać tracka, importować/eksportować plik gpx itp.  do klasycznej nawigacji go nie używałem, raczej nie ma alarmów głosowych gdy zejdzie/zjedzie się z zaplanowanej ścieżki, ale wizualnie można śledzić na pewno :) pewnie jest coś bardziej przeznaczonego dla rowerzystów, ja używam map offline głównie do eksplorowania biegowo Puszczy Kampinoskiej, bo biegam tylko nie po szlakach :) mam m.in. powgrywane komercyjne mapy Compass, różne starsze i nowsze wojskowe, przedwojenne itp... 

 

a tak w ogóle polecam jakieś dobre wyszukiwarki softu online, np. http://appcrawlr.com

tak na szybko, alternatywy dla Locus Map Pro na iOs http://appcrawlr.com/app/related/9601



#40 Bodiniusz

Bodiniusz
  • 5 postów

Napisano 09 maja 2016 - 20:37

Dziękuję (niestety nie mogę dać lajka)



#41 jarooo

jarooo
  • 349 postów
  • SkądTarnów

Napisano 09 maja 2016 - 21:04

Uwierz, że Locus ma wiele wiele innych możliwości

 

Wiem, używam go od kilku lat :) Dupę mi uratował właśnie tryb jazdy po ścieżce w ciemno kiedy jechaliśmy przez burzę piaskową i nie było widoczności powyżej jednego metra. Patrzyłem tylko na ścieżkę i jechałem "na czuja".

Pytanie jeszcze do jakich form poruszania się będziesz używał programu. W przypadku jakichś aktywności w kilka osób, czy jak w moim przypadku turystyce offroadowej, urzadzenia z iOS-em mają dość poważną wadę. Mianowicie, na moim przykładzie, będąc w plenerze nie jesteś w stanie skorzystać ze ścieżki stworzonej przez kolegę, który stoi obok ciebie, bo iPhone nie przyjmuje plików przez bluetooth z innych urządzeń. A w takich zabawach grupowych, czy to offroad, czy bieganie, czy jakiś gaocaching wymiana punktów POI, czy tracków w terenie to podstawa. 


Użytkownik jarooo edytował ten post 09 maja 2016 - 21:05


#42 Bodiniusz

Bodiniusz
  • 5 postów

Napisano 09 maja 2016 - 21:52

:)

Trochę odchodzimy od wątku i zaraz mnie pogonią, bo jestem nowy :)

Na androidzie jest wiele aplikacji, które udostępniają pliki iPhonowi nie po BT tylko po WIFI (tworzą chwilowy hotspot). Szybko i wygodnie, i elastycznie, więc dasie :) (np. fast file transfer) Na iOS na pewno też będzie :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych