Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

jak zabezpieczyć router/sieć domową?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 pruzky

pruzky
  • 6 postów

Napisano 04 lutego 2009 - 14:18

WItam, szukałem odpowiedzi w archiwum ale ni znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Kilka dni temu kupiłem router Linksys. przeszedłem proces instalacji i towrzenia sieci i net działa zarówno na Imacu jak i Na latopie PC. Problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak zabezpieczyć go przed dostępem z zewnatrz? Jak klikam ikonę Airport widze wszystkie sieci sąsiadów ze znakiem kłó∂ki obok, jedynie moja jest niezabezpieczo na w żaden sposób. Może ktos mi to wyjasnic krok po kroku? Pozdrawiam

#2 darek

darek
  • 513 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lutego 2009 - 14:34

Poczytaj manual konfiguracyjny od linksysa, zazwyczaj sprowadza się to do tego żeby zalogować się do panelu administracyjnego routera i wejść w Advanced options lub Security options.

Dla sieci bezprzewodowej musisz wybrać szyfrowanie, Polecam WPA TKIP, z racji, że mniej obciąża pasmo od WPA2.
Do tego wpisujesz wybrany przez Ciebie klucz/hasło i dajesz zapisz. Musisz ponownie dodać komputery do sieci, przy czym tym razem zapytają o hasło dostępowe.

---- Dodano 04-02-2009 o godzinie 16:40 ----
Poczytaj manual konfiguracyjny od linksysa, zazwyczaj sprowadza się to do tego żeby zalogować się do panelu administracyjnego routera i wejść w Advanced options lub Security options.

Dla sieci bezprzewodowej musisz wybrać szyfrowanie, Polecam WPA TKIP, z racji, że mniej obciąża pasmo od WPA2.
Do tego wpisujesz wybrany przez Ciebie klucz/hasło i dajesz zapisz. Musisz ponownie dodać komputery do sieci, przy czym tym razem zapytają o hasło dostępowe.

#3 tomtom_su

tomtom_su
  • 374 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 04 lutego 2009 - 22:53

mozesz jeszcze dodac identyfikacje kompow po MAC adresie (ja zawsze daje ta funkcje jesli mam wlaczone wifi)

#4 beezae

beezae
  • 12 postów
  • SkądKrk

Napisano 04 lutego 2009 - 23:04

WItam,
szukałem odpowiedzi w archiwum ale ni znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Kilka dni temu kupiłem router Linksys. przeszedłem proces instalacji i towrzenia sieci i net działa zarówno na Imacu jak i Na latopie PC. Problem polega na tym, że nie mam pojęcia jak zabezpieczyć go przed dostępem z zewnatrz? Jak klikam ikonę Airport widze wszystkie sieci sąsiadów ze znakiem kłó∂ki obok, jedynie moja jest niezabezpieczo na w żaden sposób. Może ktos mi to wyjasnic krok po kroku? Pozdrawiam


napisz jaki masz router to może Ci pomogę:?:

#5 odra27

odra27
  • 549 postów
  • SkądBerlin/Szczecin

Napisano 05 lutego 2009 - 10:26

Konfiguracja routera i sieci wifi Cztery ważne kroki: przed instalowaniem powinienes sprawdzić przy pomocy skanera wifi czy w obrębie twojej sieci dostępne są już jakiekolwiek inne sygnały. Jeśli tak sprawdź które kanały są używane; w ten sposób będziesz mógł wybrać dla siebie jeden jeszcze przez nikogo nie używany. Dzięki temu twoja sieć będzie w mniejszym stopniu podatna na zakłócenia. Następnie w konfiguracji routera wybierz niewidoczne SSID (nazwę twojej sieci). Nie jest to co prawda 100% niewidoczne ale przydatne. Kolejny punkt to konfiguracja listy urządzeń sieciowych które jako jedyne będą miały dostęp do twojej sieci bezprzewodowej. Każda karta czy urządzenie lączące się z sieciami wifi posiada swój specyficzny adres MAC. Te adresy, jeden za drugim musisz wpisać na listę przypisując im odpowiednie nazwy czy imiona, dzięki którym będziesz wiedzieć kto czy co jest polączone/y. Następny krok to wybór ustawień bezpieczeństwa: nie używałbym standardu WEP, polecam tu WPA. Na koniec pozostaje wybór hasła: optymalne hasło to połączenie liter i cyfr, im dłuższe tym lepsze. Pamiętaj, że podłączając nowy nieskonfigurowany router do sieci nie posiada on żadnych włączonych zabezpieczeń. W ten sposób każda doświadczona osoba może uzyskać dostęp do konfiguracji routera (standardowe hasła loginu są dostępne na stronach producentów). W takim przypadku pomaga tylko reset i szybka nowa konfiguracja. :-D

#6 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 05 lutego 2009 - 11:27

to ja tylko napiszę że pod sieć z ukrytym SSID łatwiej się podszyć :-)

#7 odra27

odra27
  • 549 postów
  • SkądBerlin/Szczecin

Napisano 05 lutego 2009 - 18:02

to ja tylko napiszę że pod sieć z ukrytym SSID łatwiej się podszyć :-)


Nie chodzi o to czy ktoś chce się pod jakąś sieć podszywać czy nie ale o generalne zasady przy konfigurowaniu ustawień sieci bezprzewodowych.
Pojęcie niewidzialnej sieci nie istnieje, gdyź jakikolwiek sniffer czy skaner wifi pokazuje wszystkie zarówno te o widocznym jak i te o niewidocznym ssid.
Jak ktoś jest zdeterminowany do przejęcia kontroli nad siecia zrobi to bez względu na jej widoczność i ustawienia.
:wink:

#8 partnerzy

partnerzy
  • 57 postów
  • SkądNY

Napisano 05 lutego 2009 - 18:42

Ja polecam 3 "warstwy" zabezpieczenia. Polacz na sztywno kablem LAN router z kompem. Musisz najpierw sprawdzic login admina i password w instrukcji routera, potem przez przegladarke zaloguj sie do panelu administracyjnego, wpisujac adres twojego routera np 192.168.10.1. 1. Wylacz nadawanie (broadcast) SSID Twojej sieci, by ukryc ja przed amatorami, zawodowiec i tak ja wylowi, jesli bedzie chcial, ale nie o to chodzi - kolejne "warstwy" wyeliminuja mozliwosc latwego dobrania sie do niej 2. Z zestawu zabezpieczen wybierz WPA, ja uzywam Linksysa w domu, u mnie jest WPA PERSONAL 2 z AES. Wymysl jakies mocne haslo, z kombinacji liter duzych i malych oraz cyfr. 3. Zapisz adresy MAC swojego sprzetu (zarowno wyposazonych w karty bezprzewodowe, jak i LAN) i wlacz filtrowanie adresu MAC - dostep tylko dla autoryzowanych adresow, wpisz adresy swoich urzadzen i trzecia bariera gotowa. Nie zapomnij o wylaczeniu mozliwosci konfigurowania routera "z zewnatrz" sieci LAN oraz zmianie standardowych nazwy i hasla do routera, przydzielonych przez linksys. Pozdrawiam!

#9 _ZwS_

_ZwS_
  • 399 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 05 lutego 2009 - 18:47

Jeśli Twój router ma te opcje to powłączaj wszystkie..

#10 _ZwS_

_ZwS_
  • 399 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 05 lutego 2009 - 18:50

Podstawowe info o zabezpieczeniu sieci na stronie linksys'a: Linksys , gdzie wszystkie opcje masz w łatwy i przyjazny sposób wyjaśnione..

#11 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 05 lutego 2009 - 20:13

Nie chodzi o to czy ktoś chce się pod jakąś sieć podszywać czy nie ale o generalne zasady przy konfigurowaniu ustawień sieci bezprzewodowych.
...

No właśnie próbuję powiedzieć, że jest to zła zasada ...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych