Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

CIDER czyli gry z PC na OS X (biskupowy poradnik)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
298 odpowiedzi w tym temacie

#1 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 10:18

Podstawowe informacje

Czym jest Cider?


Cider bazuje na znanej użytkownikom linuxa aplikacji Cedega, będącej rodzajem nakładki na Wine.
Podstawowa różnica w działaniu Cedegi i Cidera polega na tym, że Cedega to środowisko pozwalające uruchamiać różne programy/gry podczas gdy Cider to rodzaj paczki w której wnętrzu znajduje się pojedyncza windowsowa aplikacja. Z prespektywy użytkownika jest to rozwiązanie dosyć wygodne, bo uruchomienie gry sprowadza się do kliknięcia ikonki (po prostu działa)

TransGaming Cider

Cider nie jest jednak dostępny dla użytkownika końcowego jako program do własnoręcznego konwertowania gier z PC na Mac (teoretycznie 8) ale o tym za chwilę).
Jest on oferowany developerom i wydawcom gier aby mogli oni przygotwać oficjalną konwersję.
Na szczęście budowa paczki cidera jest "otwarta" więc łatwo możemy spróbawać naszych sił mając oficjalną paczkę z inną grą...



Skąd wziąć paczkę z Ciderem?


Najprostszym sposobem na zdobycie legalnej, darmowej paczki z Ciderem jest ściągnięcie programu GameTap lub dema Spore (poradnik pisany jest w oparciu o wersję z GameTap'a)

Game Tap
Spore Demo



Czego jeszcze potrzebujemy?


Oryginalna gra ZAINSTALOWANA w systemie Windows (Boot Camp, Parallels lub zwykły PC).
Ważne jest to, że gra musi działać bez płyty CD/DVD (oczywiście są sposoby żeby ją do tego przekonać ;) )


Przygowanie paczki z grą

1. Instalacjemy Cider'a


Możemy normalnie zainstalować ściągniętego GameTapa lub wydobyć z wnętrza pakietu instalacyjnego samą aplikację (Robimy to oczywiście klikając prawy przycisk myszy i wybierając "Show Package Contents" i szukając w zawartości katalogu skompresowanego pliku z programem)



2. Poznajemy strukturę paczki


Zanim zaczniemy przygotowywać naszą konwersję gry warto zapoznać się z budową paczki.
Taka wiedza pomoże nam w późniejszych modyfikacjach ustawień gry i rozwiązywaniu problemów

Aby zobaczyć zawartość folderu z GameTap'em (tudzież z inną paczką Cidera) klikamy na ikonce prawym klawiszem myszy i wybieramy "Show Package Contents"

Struktura wybranych części katalogu przedstawaia się następująco:

Contents <-- główny katalog w którym interesuję nas plik:
Info.plist (tutaj ustawiamy ścieżkę do pliku exe)
|
Resources <-- katalog z plikami cidera
| |
| Preferences <-- ustawienia programu, ważne pliki to:
| config (zawiera najważniejsze ustawienia takie jak grafika/audio/obsługa gampadów itp.)
| pliki typu *.reg (kiedy potrzeba coś dodać do windowsowego rejestru
|
transgaming
|
c_drive <-- wiryualny dysk C:\

pliki zaznaczone kolorem zielonym edytujemy za pomocą TextEdit


3. Kopiujemy grę do wnętrza paczki


Folder z grą kopiujemy do wymienionego wyżej folderu c_drive



4. Konfigurujemy grę



Otwieramy plik Info.plist i zmieniamy:

<key>CedegaGameDir</key>
<string>C:\GameTap\bin\Release</string>
<key>CedegaGameName</key>
<string>C:\GameTap\bin\Release\gametap.exe</string>
na:
<key>CedegaGameDir</key>
<string>C:\sciezka_do_folderu_naszej_aplikacji</string>
<key>CedegaGameName</key>
<string>C:\sciezka_do_folderu_naszej_aplikacji\nazwa_aplikacji.exe</string>


Otwieramy plik config i zmieniamy:
"DefaultScreenWidth" = "800"
"DefaultScreenHeight" = "600"
na nasze wartości dla rozdzielczości (np. 1920/1200)
"FullScreen" = "0"
na "FullScreen" = "1"
"VideoRam" = "32"
na wartość ramu naszej karty graficznej
"NV_VAR" = "N"
jeśli mamy kartę nvidia, zmieniamy na
"NV_VAR" = "Y"
"vertexshaders" = "Y"
"pixelshaders" = "N"
oba ustawiamy na Y (dla gier dx9)
"pixelshaderslevel" = "2.0"
"vertexshaderslevel" = "2.0"
oba conajmniej na 2.0 (dla gier dx9)

Można oczywiście eksperymentować w miarę umiejętności z innymi ustawieniami konfigu


5. Ustawiamy Ikonkę



Przygotowujemy plik graficzny który posłuży nam za ikonkę (np. plik png o wielkości 128/128px)

Klikamy prwym klawiszem myszy na naszej paczce GameTap i wybieramy "Get Info"

Znajdujemy małą ikonkę u góry okna

Teraz zaznaczmy nasz plik graficzny i dajemy Command+C

Zaznaczamy małą ikonkę w get info paczki cidera i dajemy Command+V

Zamykamy okno, zmieniamy nazwę z Game tap na naszą



6. GRAMY ;)

Przydatne linki

Cider 1430 - InsanelyMac Forum

Translated version of http://forum.macbidouille.com/index.php?showtopic=224908&mode=threaded

http://downloads.tra...eleasenotes.txt (dotyczy cedegi 4.0 ale może być pomcne)

Cedega 6.0 Release Notes (dotyczy cedegi 6.0 ale może być pomcne)

#2 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 11:51

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Taki problem mam :)
W configu ustawiłem wszystko jak pisałeś..

#3 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 12:12

w wypadku GTA Vice City (ponieważ to już dość stara gra) trzeba ustawić:
"VertexShaders" = "N"


#4 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 12:29

Dalej to samo.. pozwolisz że wkleje Ci configa :) p.s Jak wyglada sprawa z save'ami z gry?

#5 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 04 września 2008 - 12:31

Dzięki biskupie! Przyklejam wątek.

#6 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 12:42

Ja również dziękuję i postaram się zaglądać tu w miarę możliwości, i oczywiście polecam innym dopisywać jakie gry im działają z ciderem i jak je konfigurowali.

Spooner,
na mój gust są 2 możliwe rozwiązania:
1. karta graficzna macbooka nie odpali vice city

2. coś jeszcze nie tak z configiem - proponuję takie poprawki:
"VideoRam" = "128"
"NV_VAR" = "N"
"pixelshaders" = "N"
(zmainy oczywiście wprowadzaj pojedynczo i testuj czy zadziała)

#7 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 12:47

Musi działać, skoro na BootCampie na Windows XP odpalam :)

---- Dodano 04-09-2008 o godzinie 13:55 ----
no niestety.. dalej pokazuje problem z roździelczością 640x480.

Najgłupsze to że na bootcampie mam odpalone Vice Vity na 1280x800x32bit. I się*nie tnie nic..

p.s Jest taka opcja że VC ma domyślnie gdzieś ustawioną tą roździelczość? A plik konfiguracyjny zapisuje się np. w Moich Dokumentach? Tam gdzie wszystkie savy itd?

#8 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 12:59

jest jakieś info na ten temat na tej francuskiej stronie (na jednej z ostatnich stron wątku) ja niestety nie znam francuskiego ale może ktoś z forumowiczów pomoże...

Z tego co wiem wielu osobom udało się odpalić VC przez cidera

edit:
z pomocą przyszedł translate.google.com ;)
Translated version of http://forum.macbidouille.com/index.php?showtopic=224908&st=570

#9 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 13:01

Uczylem sie francuskiego ale pewnie i tak nic nie zrozumiem..
Mniejsza.. moglbys mi podac linka do Cidera? ;)

You don't download Cider as a consumer, but can go to GameTree Online to buy Mac games (some leverage Cider) or go to an Apple Store (or Mac games retailer) to pick up great games like Command & Conquer and Spore that use the Cider technology.


super;)

---- Dodano 04-09-2008 o godzinie 14:18 ----
Mam rozumiec ze male szanse na odpalenie GTA, GTA : VC przez GameTapa? Jedynie na BootCampie? ;)

#10 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 13:23

poczytałem trochę i wychodzi na to, że cider ma problemy ze sterownikami kart intela na os x... innymi słowy, na macbooku może być ciężko

#11 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 września 2008 - 13:48

Świetna Robota :)

#12 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 14:14

Dzięki ;) No to jak już zacząłem to teraz jak komuś się uda odpalić jakąś grę przez Cidera, to niech wrzuca tu opis by żyło się lepiej. wszystkim ;) edit: jako ciekawostkę powiem jak wygląda różnica wydajności crossover i cider... Na crossoverze gta:sa ledwo zipie u mnie na 1280/800 i nie obsługuje gamepada a na Ciderze 1920/1200 wszystkie opcje grafiki max i zero przycinania ;)

#13 Grooby

Grooby
  • 913 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 14:43

Ladny tutorialik piracenia gierek :) dlaczego moderatorzy nie reaguja? G.

#14 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 września 2008 - 14:52

a w którym to miejscu jest użyte pirackie oprogramowanie? W tym tutorialu jest mowa o legalnych grach z PC i o legalnych, darmowych wersjach cidera

#15 Grooby

Grooby
  • 913 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:00

NoCD patch odpowiedni do naszej wersji gry. (można pobrać np. z GameCopyWorld)


W tym miejscu.
Niestety jesli gra jest zabezpieczona (safedisc, securom, starforce, tages itp) to nie odpalisz jej w ciderze bez cracka (NoCD = crack), a jest to nielegalne.

G.

#16 dsy

dsy
  • 633 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:09

No to ja teraz czekam na wasze konfigi do gierek. Może założymy jakąś bibliotekę takich konfigów aby osoby łatwo mogły z nich korzystać.

#17 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 15:11

No to ja teraz czekam na wasze konfigi do gierek. Może założymy jakąś bibliotekę takich konfigów aby osoby łatwo mogły z nich korzystać.


popieram pomysł.. na początku tematu można by było zrobić liste gier ktore na 100% pójdą ( i odrazu config albo paczke może w zip. ? )

#18 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 września 2008 - 15:26

W tym miejscu.
Niestety jesli gra jest zabezpieczona (safedisc, securom, starforce, tages itp) to nie odpalisz jej w ciderze bez cracka (NoCD = crack), a jest to nielegalne.

G.


Takie nielegalne rozwiązanie sam zaproponował mi CD-Projekt gdy nie mieli nośnika na wymianę ... mało tego sami mi to No-Cd przesłali mailem :)

#19 Grooby

Grooby
  • 913 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:32

Pierwsze slysze o takich praktykach, nie zmienia to jednak faktu ze uzywanie crackow jest w polsce nielegalne i na tym forum podawanie linkow do stron z crackami i namawianie do piractwa jest z tego co pameitam zabronione. Dlatego tez watek ten zostal zgloszony do moderatorow z prosba o jego usuniecie. G.

#20 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 04 września 2008 - 15:35

Pierwsze slysze o takich praktykach, nie zmienia to jednak faktu ze uzywanie crackow jest w polsce nielegalne i na tym forum podawanie linkow do stron z crackami i namawianie do piractwa jest z tego co pameitam zabronione. Dlatego tez watek ten zostal zgloszony do moderatorow z prosba o jego usuniecie.

G.


Jeśli posiadasz jakieś Autorytatywne źródło które potwierdzi Twoje zdanie wątek zostanie zamknięty. Kolejna sprawa nikt nikogo do niczego nie namawia.

#21 Grooby

Grooby
  • 913 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:44

NoCD to modyfikacja programu = zlamanie zapisow licencji = zlamanie praw autorskich. Nawet jesli masz oryginal to mozliwosc jego uzywania jest przewaznie scisle opisana w licencji na ktora sie zgadzasz kupujac oprogramowanie. Gdyby autor chcial zebys mogl odpalic gre/program bez cd to by taka mozliwosc udostepnil, NoCD to takze w wiekszosci przypadkow poza "zwyklym" noCD, zdjete zabezpieczenie antypirackie. Doskonale w tym watku widac dwulicowosc uzytkownikow tego forum, z jednej strony co chwila ktos pisze jak to nie mozna lamac praw autorskich i piractwo jest BE, a z drugiej powstaja takie watki i jeszcze moderatorzy sie zapieraja ze jest to legalne. G.

#22 Spooner

Spooner
  • 278 postów

Napisano 04 września 2008 - 15:47

NoCD to modyfikacja programu = zlamanie zapisow licencji = zlamanie praw autorskich. Nawet jesli masz oryginal to mozliwosc jego uzywania jest przewaznie scisle opisana w licencji na ktora sie zgadzasz kupujac oprogramowanie. Gdyby autor chcial zebys mogl odpalic gre/program bez cd to by taka mozliwosc udostepnil, NoCD to takze w wiekszosci przypadkow poza "zwyklym" noCD, zdjete zabezpieczenie antypirackie.

Doskonale w tym watku widac dwulicowosc uzytkownikow tego forum, z jednej strony co chwila ktos pisze jak to nie mozna lamac praw autorskich i piractwo jest BE, a z drugiej powstaja takie watki i jeszcze moderatorzy sie zapieraja ze jest to legalne.

G.


Skoro moderatorzy sami dali pomysł o podwieszenie tego wątku i chyba jeszcze 2 podziękowało za ten pomysł, to nei rozumiem skąd ten sprzeciw? Jesteś moderatorem? Czy Ci sie nudzi w pracy i szukasz sensacji?

#23 dsy

dsy
  • 633 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:48

No ale człowieku gdzie ci ktoś napisał, w tym wątku o stosowaniu NOCD(DVD) i podawaniu linków, rozwiązań? Padło tylko stwierdzenie, że nie będzie działać w CIDER. Może jeszcze gry stworzone dla windows powinny tylko być uruchamiane w oryginalnym środowisku a nie emulowanym?? :)

#24 Grooby

Grooby
  • 913 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 15:50

Ja nie rozumiem jakim sposobem ten watek tu jeszcze wisi. Probuje to ustalic.

G.

---- Dodano 04-09-2008 o godzinie 16:54 ----

No ale człowieku gdzie ci ktoś napisał, w tym wątku o stosowaniu NOCD(DVD) i podawaniu linków, rozwiązań? Padło tylko stwierdzenie, że nie będzie działać w CIDER. Może jeszcze gry stworzone dla windows powinny tylko być uruchamiane w oryginalnym środowisku a nie emulowanym?? :)


Poczytaj pierwszy post w watku dokladnie, wisi jak byk ze potrzebujesz NOCD ktory sciagniesz z GameCopyWorld. Nie uwazam ze gry stworzone dla windows powinny byc uruchamiane tylko na tym srodowisku, jesli jest taka mozliwosc to czemu nie? Nie jest to w zaden sposob ingerencja w oprorgamowanie gry, jak to sie ewidentnie ma w przypadku NoCD(DVD).

G.

#25 dsy

dsy
  • 633 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 16:00

No dobra nie zauważyłem :) Sorry




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych