Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

G3 Beige nie chce bootować z CD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 09:00

Mam problem z szarym G3. Nie chce mi wystartować z żadnej płyty CD. Próbowałem MacOS i Linuxa. Próbowałem z wciśniętym "C" i z opcją "Startup Disc" Próbowałem CD Master/Slave na IDE. Próbowałem CD na SCSI. Napędy i dyski oryginalne Appla. Poza tym wszystko działa bez problemów. Normalnie nie mam pomysłu co może być przyczyną :roll:

#2 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 14 maja 2006 - 09:18

Re: G3 Beige nie chce bootować z CD

Mam problem z szarym G3.
Nie chce mi wystartować z żadnej płyty CD.
Próbowałem MacOS i Linuxa.
Próbowałem z wciśniętym "C" i z opcją "Startup Disc"
Próbowałem CD Master/Slave na IDE. Próbowałem CD na SCSI.
Napędy i dyski oryginalne Appla.

Poza tym wszystko działa bez problemów.

Normalnie nie mam pomysłu co może być przyczyną :roll:


- zakladam, iz bootujesz z CD zawierajacej OS wlasciwy/wspolpracujacy z tym wlasnie modelem komputera.
Dawno temu mialem podobna sytuacje. Okazalo sie, ze....zacial sie przycisk w myszce.
Znajmy mial podobny problem spowodowany zacinajacym sie czy zablokowanym klawiszem w klawiaturze. Tak wiec na wszelki wypadek wykonalbym probe bootowania z inna myszka i ew z inna klawiatura.

jak zawsze
Jacek A.R.
jar

#3 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 09:31

Niestety, odłączyłem myszke i dalej to samo :cry:

#4 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 14 maja 2006 - 10:00

Niestety, odłączyłem myszke i dalej to samo :cry:


- rozumiem, ze na miejsce tej odlaczonej podlaczyles inna. To samo dotyczy klawiatury. W tej sytuacji, jesli naped na pewno jest oryginalny Applowski, i nadal jest na chodzie (wszak taki naped ma juz 8 lat, wyobrazam sobie stan soczewki lasera) to albo wina lezy po stronie tych CD z systemami, albo - sila nieczysta jakowas, czyli sprawa jest znacznie powyzej moich skromnych umiejetnosci makowych.

A moze - jesli masz pod reka naped ZIP SCSI (to wszak czasy bezowych G3) - trzeba by zrobic dyskietke startowa na ZIP, podlaczyc ZIPa, i tak sprobowac podniesc maszynke. Mozna tez zrobic podstawowy system na staroswieckiej FDD, wszak jest tam fabryczny naped FDD.

A tak wogole - od tego jednak powinnismy zaczac: podaj, prosze, dane maszyny, jaki HDD, czy sa partycje, ile masz RAM, jakie jest taktowanie procesora, i, co wazne, z jakiego OS - ktory numer/wersja systemu probujesz zabootowac komputer ? ja robilem to z OS 8xx i z OS 9xx. Chyba powinien tez pojsc z 7xx. Nigdy nie bylem zwolennikiem OS X na szarych G3. Jesli walczysz z OS X, to ktory ? o ile pamietam G3 beige wspiera chyba do Jaguara, Pantere i lepiej trzeba stawiac z XPostfacto, a to ma na pewno wplyw na bootowalnosc.
Podaj, prosze, i dane maszynki, i rozwiazanie problemu kiedy juz je znajdziesz.

Trzymam palce, pozdrawiam jak zawsze
Jacek A.R.
jar

#5 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 10:33

- rozumiem, ze na miejsce tej odlaczonej podlaczyles inna

Testowałem 2 myszki i 2 klawiatury ADB, oczywiście Apple

W tej sytuacji, jesli naped na pewno jest oryginalny Applowski, i nadal jest na chodzie

1 CD ATAPI, 1 DVD ATAPI, 2 CD SCSI - wszystko Apple. Poza tym działają bez problemu z uruchomionym systemem i w pozostałych komputerach bootują.

A moze - jesli masz pod reka naped ZIP SCSI (to wszak czasy bezowych G3)

Mogę tylko pożyczyć ZIP`a IDE z G3 B&W

A tak wogole - od tego jednak powinnismy zaczac: podaj, prosze, dane maszyny, jaki HDD, czy sa partycje

PowerMacG3 333Mhz z ROM ver.C $77D.45F2
Macine ID 510
RAM 192 MB 128/32/32
Dyski: ATA 0 0 Quantum 1 GB HFS+ z postawionym MacOS 9.1
ATA 0 1 WDC 810 MB HFS
ATA 1 0 DVD Apple Matashita

W takiej konfiguracji dostałem komputer.

Systemy mam 7.6.1, 8.1, 8.6 i 9.1.
OSX`a nie próbowałem stawiać.

Najdziwniejsze jest że przy starcie nawet nie próbuje kręcić płytą CD. W ogóle jakby pomijał ten napęd :shock:

#6 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 maja 2006 - 10:52

A jak byś może wyją dysk włożył do 9500 i spróbował bądź to postawić system przez 9500 bądź skopiował folder systemu na świeżo sformatowany dysk G3 :?: Zresztą skoro masz nanim system to czemu go chcesz stawiać na nowo? i czy próbujesz bootować tylko z C czy jednak odpalasz go z płyty systemu przez startup dys w control panel :?:

#7 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 14 maja 2006 - 10:54

PowerMacG3 333Mhz z ROM ver.C $77D.45F2
Macine ID 510
RAM 192 MB 128/32/32
Dyski: ATA 0 0 Quantum 1 GB HFS+ z postawionym MacOS 9.1
ATA 0 1 WDC 810 MB HFS
ATA 1 0 DVD Apple Matashita

Systemy mam 7.6.1, 8.1, 8.6 i 9.1.
OSX`a nie próbowałem stawiać.

Najdziwniejsze jest że przy starcie nawet nie próbuje kręcić płytą CD. W ogóle jakby pomijał ten napęd :shock:


O ile dobrze pamietam, to w moim G3 beige co prawda desktop bylo miejsce/mozliwosc podlaczenia tylko jednego HDD i jednego czegos innego(napedu) po ATA. Skoro komputer jakby wogole nie widzial napedu, to moze mu sie "w glowie" cos pokrecilo i jakos uwaza, ze miejsca na ATA sa zajete, stad nie ma miejsca na naped CD. Zakladam iz fizycznie masz jeden dysk ATA , podzielony na dwie partycje roznie sformatowane (czy to jest mozliwe ?) , bo jesli sa tam wlozone dwa dyski to probowalbym fizycznie wyjac jeden, zostawic ten z wgranym systemem i wtedy rozeznac sytuacje. CHYBA ZE w G3 tower sytuacja jest inna, i doswiadczenia z G3 desktop sie nie aplikuja, znaczy - mozna miec wiecej niz jeden HDD po ATA. Mimo tego jednak zrobilbym experyment wyjmujac jeden HDD.

Acha, DVD ROM w szarym G3 fabrycznie wlozony to dla mnie nowosc; sadzilem iz Apple dostarczalo te maszynki tylko z CD ROMem. Jesli ten Applowski DVD ROM jest dolozony a nie jest fabrycznie przypisany do tego modelu komputera, to tez moze byc przyczyna

A jesli zle Cie zrozumialem (prosze o tolerancje, naprawde nie jestem zbyt bieglym w komputerologii) i HDD jest jeden, to moze by rozpoczac od ResetPram...
jak zawsze
Jacek A.R.
jar

#8 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 maja 2006 - 10:54

Możesz również włożyć dysk w obudowe FW i postawic 9.2 z mini a w zasadie to przekopiować folder systemu klasycznego... instaler jest dołączony do mini ja kopiowałem tak system na dysk SCSI - znaczy przez sieć i BW odpalił...

#9 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 10:56

JSG, ja chce żeby bootował :evil:
To jest Mac i ma działać! :mrgreen:

i czy próbujesz bootować tylko z C czy jednak odpalasz go z płyty systemu przez startup dys w control panel


Jak napisałem w pierwszym poście..

Próbowałem z wciśniętym "C" i z opcją "Startup Disc"



#10 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 maja 2006 - 10:59

Acha, DVD ROM w szarym G3 fabrycznie wlozony to dla mnie nowosc; sadzilem iz Apple dostarczalo te maszynki tylko z CD ROMem. Jesli ten Applowski DVD ROM jest dolozony a nie jest fabrycznie przypisany do tego modelu komputera, to tez moze byc przyczyna



Mactracker informuje nas że ten model dostarczny był opcjonalnie z napende DVD w wersji powyżej 300MHz

Dołączona grafika

dla nie posiadających mactracera przygotowałem plansze poglądową na temat minitawer G3
Dołączona grafika

#11 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 10:59

Ok, to pożongluje jeszcze dyskami :wink:

I dam znać jak w końcu coś wyjdzie.

[ Dodano: 2006-05-14, 12:01 ]
A i jeszcze jedno..
Nie chodzi o to że nie potrafię sobie poradzić z uruchomieniem tego G3, zainstalowaniem systemu czy odpaleniem instalacji na innym Macu i przeniesieniem dysku.

Irytuje mnie po prostu dlaczego nie działa tak jak powinien :twisted:

#12 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 maja 2006 - 11:10


Irytuje mnie po prostu dlaczego nie działa tak jak powinien :twisted:


Tak... to trzeba było od tego zacząć :twisted: :twisted:
Ale rozumiem Cię doskonale :) choć moje podejście jest na ogół odmienne :)
Cel: działanie
Środki: uświęcone :twisted:

Powodzenia...

#13 s@ntee

s@ntee
  • 596 postów
  • SkądBanbury, UK

Napisano 14 maja 2006 - 12:49

Krzyfar, bardzo mozliwe ze ktos wczesniej instalowal na nim xPostFacto. Wtedy masz wlasnie taki efekt, bo XPS dokonuje zmian w OF ktore sprawiaja ze po wcisnieciu C system start odbywa sie z folderuSystemowego classica. Jesli zostal skasowany z dysku, to komp nie ma z czago startowac. Szare g3 maja zaimplementowany pre-firmware, ale nie pelny. MOzesz mu firmware zresetowac, ale moze miec dlaej problemy, np. nie chcec odpalic sie wogole. Wtedy trzeba mu bedzie zresetowac cala plyte, czyli otworzyc i naddusic przycisk CUDA. Ew z palca wpisac dysk bootujacy. Jak beda Ci potrzebne komendy to na priv. W kazdym razie jesli to syndrom XPS to wredna robota i kiedys z Towerkiem znajomego mialam 3 dni roboty zanim doszlam o co chodzi i jak to obejsc .

#14 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 maja 2006 - 13:06

s@ntee, dzięki to może być jakiś trop :)

bo XPS dokonuje zmian w OF ktore sprawiaja ze po wcisnieciu C system start odbywa sie z folderuSystemowego classica.

To by mi pasowało nawet..

Jak wspomniałem wcześniej poza tym brakiem boot`a z CD żadnych problemów nie mam.

W tej chwili mam podłączone 2 dyski ATA i DVD i śmiga pięknie :mrgreen:

#15 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 maja 2006 - 13:10

s@ntee, dzięki to może być jakiś trop :)

bo XPS dokonuje zmian w OF ktore sprawiaja ze po wcisnieciu C system start odbywa sie z folderuSystemowego classica.

To by mi pasowało nawet..

Jak wspomniałem wcześniej poza tym brakiem boot`a z CD żadnych problemów nie mam.

W tej chwili mam podłączone 2 dyski ATA i DVD i śmiga pięknie :mrgreen:


A czy "naduszanie" altu działa w systemie klasycznym :oops:
jeśli działa to zamiast startu z C można wystartować z altem i efekt powinien być,
po za tym owo XPS cokolwiek by to nie było oddziałowuje na C to czy powinno działać również na startup dysk :?: a ty Krzyfar mówi-piszę że to narzędzie też nie pomaga.

#16 jar

jar
  • 228 postów
  • SkądWarszawa/Bydgoszcz

Napisano 14 maja 2006 - 13:24

CUDA, PRAM, etc

- poniewaz nigdy nie uzywalem XPost Facto, nie wymyslilem, iz wlasnie to moze byc powodem istniejacych problemow, mialem tylko takie domniemanie. Czytalem kiedys o CUDA ale nigdy nie musialem uzywac tego przycisku na plycie. Idac tropem zasugerowanym przez S@ntee, przestudiowalbym to:
http://www.geocities...acman/pram.html
stamtad tez
http://macguru.biz/e...tml#techsupport
i tamze rozliczne linki

jak zawsze
jacek A.R.
jar

#17 s@ntee

s@ntee
  • 596 postów
  • SkądBanbury, UK

Napisano 14 maja 2006 - 15:28

@JSG - dziala rowniez na startup disk, wynika to z mechanizmu dzialania programu. Wprowadzajac zmiany w OpenFirmware nie pozwala na bootowanie z CD, zabezpieczenie prze uzytkownikiem, zeby nie uniemozliwil sobie korzystania z komputera.

W przypadku instalacji XPS, bootowanie z nosnikow odbywa sie poprzez panel kontrolny XPS pod classikiem a nie z wybieraczki systemowej. XPS po prostu dokonuje stosownych zmian w firmware przy boocie z CD, nastepnie zas dokonuje kolejnych zmian w celu uruchomienia niesupportowanego OSX.

@jar - usuniecie wpisow w OF czyli komenda reset-all oraz set-defaults powoduje czesto calkowite wymazanie rowniez domyslnego dysku startowego, co skutkuje komunikatami o bledzie i calkowitym zwisem sprzetu.

Najlepiej wtedy wpisac na sztywno cd:,\\:tbxi - dla boot z cd i hd:,\\:tbxi dla startu z dysku twardego.

A najlepiej przy takich operacjach posiadac dyskietke z firmware - na wszelki wypadek.

#18 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 15 maja 2006 - 19:14

G3 już bootuje :mrgreen: Rozłożyłem go na części, wyciągnąłem baterię, powciskałem co się da... Złożyłem... reset PRAM... I wszystko działa :twisted:

#19 s@ntee

s@ntee
  • 596 postów
  • SkądBanbury, UK

Napisano 16 maja 2006 - 05:19

;-) No i slicznie ;-) Kolejny maczek do przodu ;-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych