Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Apple tajemnicze jak Microsoft


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 04 marca 2008 - 12:39


Dołączona grafika


Jeden z developerów Firefoksa twierdzi, że Microsoft nie jest jedyną firmą, która używa tajnych technik
w celu zapewnienia lepszego współdziałania firmowych aplikacji z firmowym systemem operacyjnym.


Vladimir Vukicevic mówi, że podobnie postępuje Apple.
Badał on ostatnio wydajność przeglądarki Firefox 3 i odkrył, że w oprogramowaniu WebKit,
stanowiącym jądro przeglądarki Safari, zastosowano dziesiątki tajnych tricków.

Udokumentowane funkcje WebKita pozwoliły Vukicevicowi na osiągnięcie takiej wydajności,
jaką chciał, jednak zauważył, że Safari może korzystać z nieudokumentowanych funkcji
apple'owskiego oprogramowania. Jego zdaniem Apple nie ujawniło ponad 100 technik
wykorzystywanych w bibliotece WebKit.

Zdaniem developera, dzięki ich wykorzystaniu konkurencyjne wobec Safari przeglądarki mogłyby działać sprawniej,
jednak Apple nie dopuszcza nikogo do swoich tajemnic.
David Hyatt, developer WebKita mówi, że ukryte funkcje pozostają nieujawnione przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Źródło newsa: Apple tajemnicze jak Microsoft - Wiadomości - Nowe Technologie w INTERIA.PL


#2 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 marca 2008 - 13:09

mi się wydaje czy WebKit jest OpenSourcem? (pytanie retoryczne)

#3 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 04 marca 2008 - 13:26

tu jest sprostowanie

Brouhaha over undocumented APIs is much ado about little - MacUser

#4 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 04 marca 2008 - 13:31

mi się wydaje czy WebKit jest OpenSourcem? (pytanie retoryczne)


Jest rozprowadzane na licencji LGPL. Swoją droga to ich produkt, spędzili długie godziny nad przeglądarka, wydali miliony dolarów i jeszcze ktoś będzie im mówił co mają zrobić a czego nie powinni to jest chore.

#5 zebda

zebda
  • 106 postów
  • SkądŁódź

Napisano 04 marca 2008 - 14:23

iBartek gdy Microsoft nie udostepnial swoich kodow dla roznych opensource'owych programow to byl raban, ze ten paskudny monopolista nie pozwala mniejszym firma, dobrym ludziom, chcacym tworzyc lepsze rozwiazania IT na rozwijanie sie, na towrzenie nowego lepszego oprogramowania itp itd...a jak Apple to ma robic to Apple jest cacy bo mamy komputery Mac i je kochamy wiec wszystko co robi firma Apple jest poprawne...


...jesli gdzies stoi napisane ze Apple czy inny IBM lub Microsoft musi udostepniac swoje kody innym (a nie wiem czy jest jakies taki nakaz/prawo upubliczniania, tworzenia mozliwosci dostepu do takich rzeczy) to nie wazne ile wydal euro czy dolarow, ma to byc udostepnione i tyle!...taki jest jego obowiazek, a jak mu nie pasuje to niech zrezygnuje z tego biznesu i otworzy sad albo przetwórnie owoców, jak chce może nawet jabłek...

#6 misioslaw

misioslaw
  • 1 595 postów
  • SkądTychy

Napisano 04 marca 2008 - 14:33

Znowu pajace od OpenSource płaczą bo nie chcą im dać kodu, a sami nie potrafią napisać.

#7 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 04 marca 2008 - 14:37

ale tu chodzi o to ze apple pohakowalo swojego webkita zeby dzialal lepiej a nie o to ze cos ukrywa...

#8 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 04 marca 2008 - 15:04

iBartek gdy Microsoft nie udostepnial swoich kodow dla roznych opensource'owych programow to byl raban, ze ten paskudny monopolista nie pozwala mniejszym firma, dobrym ludziom, chcacym tworzyc lepsze rozwiazania IT na rozwijanie sie, na towrzenie nowego lepszego oprogramowania itp itd...a jak Apple to ma robic to Apple jest cacy bo mamy komputery Mac i je kochamy wiec wszystko co robi firma Apple jest poprawne...


...jesli gdzies stoi napisane ze Apple czy inny IBM lub Microsoft musi udostepniac swoje kody innym (a nie wiem czy jest jakies taki nakaz/prawo upubliczniania, tworzenia mozliwosci dostepu do takich rzeczy) to nie wazne ile wydal euro czy dolarow, ma to byc udostepnione i tyle!...taki jest jego obowiazek, a jak mu nie pasuje to niech zrezygnuje z tego biznesu i otworzy sad albo przetwórnie owoców, jak chce może nawet jabłek...


tak myslałem, że ktoś powie kilka słów na ten temat otóż zaskoczę cię i powiem że także trzymam strone microsoftu ja bym nie udostepniał swojej cięzkiej pracy bez względu czy to microsoft czy apple.

#9 2M1R

2M1R
  • 6 postów

Napisano 04 marca 2008 - 15:35

Znowu pajace od OpenSource płaczą bo nie chcą im dać kodu, a sami nie potrafią napisać.


@misioslaw: Jak jesteś taki mądry to sam coś napisz :)

p.s. Sorry za słowa ale wszyscy na tym forum to snoby którzy leczą swoje kompleksy nazywająć wszystkich dookoła idiotami. Ile wydaliście na gadzety wujka Jobsa tylko po co by móc poszpanować? takich jak wy nazywam "komerchojadami".

Co wam zrobili userzy Linuksa i ruch FLOSS? A może są lepsi i nie dają robić się w konie i płacić za full screena w QuickTime ;) Może to was boli? Czytam wasze forum od pewnego czasu i powiem jedno takiej porcji fanatyzmu to ja nawet na forach linuksowych nastawionych najbardziej anty M$ nie spotkałem

Ok to był mój kubeł zimnej wody dla co poniektórych. Wiem ze i tak zostanę wyrzwany od najgorszych :P
  • ex3v i avalan lubią to

#10 kichu1979

kichu1979
  • 135 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 marca 2008 - 15:36

Panowie w tej dyskusji bijecie piane i omijacie istote problemu... to za co Microsoft dostal po lapach to nie byl fakt, ze oni nie chcieli udostepnic jakiegos kodu. Istota problemu polegala na tym, ze MS jako dostarczyciel systemu operacyjnego wykorzystywal ten fakt, do konkurencji na rynku przegladarek internetowych zaszywajac w swoim systemie operacyjnym elementy niedostepne dla konkurencji, ale ktore powodowaly, ze ich przegladarka IE uzyskiwala przewage w jakistam sposob nad konkurencja. Jednym slowem konkurencja tworzac alternatywne przegladarki do Windows nie mogla korzystac z jakichstam elementow, z ktorych mogl korzystac IE, dlatego, ze byl scisle powiazany z Windows, za pomoca jakiegos API, wspolnych bibliotek czy czegostam, do ktorych nikt poza MS nie mial dostepu i nie wiedzial jak dzialaja. I istota problemu byla uczciwa/nieuczciwa konkurencja na rynku przegladarek internetowych. Autor oryginalnego artykulu z tego co widac wysuwal podobne podejrzenia, ktore poki co z tego co widac nie zostaly jasno wyjasnione. Czyli do konca nie wiadomo jak jest... jedno co jest pewne, to jesli Apple tak robi, to na pewno sie do tego nie przyzna, bo to by doprowadzilo ich prosto do sadu i skonczyloby sie wielomilionowymi karami... wystarcz popatrzec na ostatnia kare jaka dostal MS od Komisji Europejskiej za naduzywanie pozycji dominujacej. Ta tematyka wbrew pozorom, nie jest czarno-biala i czasami niewiele dzieli uczciwa od nieuczciwej konkurencji.

#11 mireczek

mireczek
  • 45 postów
  • SkądWARSZAWA

Napisano 04 marca 2008 - 16:05

MS czy Apple to duże koncerny które głównym zadaniem jest zwiększanie udziału w rynku, a co za tym idzie maksymalizacje zysków. W innych branżach jest podobnie. Mnie to nie dziwi że stosują tryki umożliwiające rozwój konkurencji. Nasze jabłuszko to też koncern który wybrał trochę inny kierunek niż MS, bardziej w stronę kultu Apple. Ale myślę że cel jest podobny do MS. Ciekawe jak by było na odwrót. Myślę że postępowanie niczym by się nie różniło.

#12 mbytom

mbytom
  • 404 postów

Napisano 04 marca 2008 - 16:26

Dokladnie.Mimo ,ze uwielbiam apple za te wszystkie super produkty to trzeba sobie jasno powiedziec - Apple to nie firma charytatywna i swieta nie jest, swoje za skora tez ma, jak wszystkie firmy - MONEY MONEY MONEY :) Tylko to sie liczy, a jak mowie ,ze nie to klamia

#13 Jakub Nowaczyk

Jakub Nowaczyk

    Sz. P.

  • 1 376 postów
  • SkądPoznań, Wielkopolskie (Polska)

Napisano 04 marca 2008 - 16:47

Microsoft nie jest jedyną firmą, która używa tajnych technik w celu zapewnienia lepszego współdziałania firmowych aplikacji z firmowym systemem operacyjnym. Vladimir Vukicevic mówi, że podobnie postępuje Apple.

Zgadzam się z moimi przedmówcami, a tak przy okazji to czy nie na tym właśnie polega marketing???

Z Wikipedii:

Marketing - proces identyfikowania i zaspokajania potrzeb klienta - przy równoczesnym zapewnieniu zysku przedsiębiorstwa i ciągłości funkcjonowania.



#14 as400

as400
  • 58 postów

Napisano 04 marca 2008 - 17:18

Znowu pajace od OpenSource płaczą bo nie chcą im dać kodu, a sami nie potrafią napisać.


Panie Misioslaw,


Te "pajace" jak Pan raczyl byl nazwac ludzi pracujacych na rzecz Open Source przyniosly wiecej pozytku szeroko pojetym technologiom IT niz ktorykolwiek z koncernow.
Czy tego Pan chce czy nie to rozwiazania Open Source staja sie powoli standardami a co najwazniejsze pozwalaja na WOLNY WYBOR !
I to jest istota problemu. Dzieki temu przestajemy byc uzaleznieni jak malpy od wielkich koncernow, ktore permanentnie nabijaja nas wszystkich w bambuko.
Ktos zapyta - a przyklady?
Prosze bardzo:

1. Gdyby nie rodzina *BSD nie byloby Mac OS X.
2. Apache - najpopularniejszy obecnie serwer HTTP, wkladany do roznych produktow komercyjnych pod roznymi nazwami.
3. OpenOffice wchodzacy coraz szerzej w uzycie nawet w administracji panstwowej.
4. Firefox i silnik Gecko.

itd itd

Sek w tym, ze wszystkie wielkie koncerny uzywaja Open Source tylko sie do tego nie przyznaja a nikt nie ma pieniedzy i czasu na to zeby ich scigac.

Flagowym przykladem moze byc SpamAssassin, ktory jest powszechnie uzywany przez komercyjne produkty ale koncerny sie do tego nie przyznaja.
Takze Apple czerpie z dorobku Open Source pelnymi garsciami. W Mac OS X jest mnostwo takich elementow. A ja osobiscie zaryzykowalbym stwierdzenie, ze oprocz GUI wszystko w nim jest pochodna Open Source.

Lukasz

#15 adix666

adix666
  • 530 postów
  • SkądPoznań, Wielkopolskie

Napisano 04 marca 2008 - 17:22

Problem z IE polegał na tym, że wysyłał on informacje jakie strony odwiedza użytkownik. Nie jest to żadna bajka. Przez długie lata trwał ten proceder, ąz wreszcie jakiś mądry facet sie skapnął, że IE cos tam wysyła. Czytałem keidyś o tym. I to moim zdaniem jest nieuczciwe.

#16 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 04 marca 2008 - 17:26

p.s. Sorry za słowa ale wszyscy na tym forum to snoby którzy leczą swoje kompleksy nazywająć wszystkich dookoła idiotami. Ile wydaliście na gadzety wujka Jobsa tylko po co by móc poszpanować? takich jak wy nazywam "komerchojadami".

Kiepskie wejście stary. Pierwszys post i już fau pax.
Dlaczego mnie też podciągnąłeś pod swój błyskotliwy osąd ?
Przeprosiny nieprzyjęte.
Bardziej uważaj na język.

#17 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 marca 2008 - 17:57

@misioslaw: Jak jesteś taki mądry to sam coś napisz :)

p.s. Sorry za słowa ale wszyscy na tym forum to snoby którzy leczą swoje kompleksy nazywająć wszystkich dookoła idiotami. Ile wydaliście na gadzety wujka Jobsa tylko po co by móc poszpanować? takich jak wy nazywam "komerchojadami".


Gdyby to zależało ode mnie dostałbyś ostrzeżenie. Czuję się obrażony. Nie jestem snobem, nie kupiłem Maca, żeby nim szpanować, ciężko pracuję, żeby spłacać miesięczne raty za niego. A przede wszystkim nie nazywam nikogo idiotą. Przemyśl trochę*co chcesz napisać zanim to napiszesz bo jak narazie to Ty wyszedłeś na zakompleksionego dzieciaka obrażającego wszystkich.

#18 Jakub Nowaczyk

Jakub Nowaczyk

    Sz. P.

  • 1 376 postów
  • SkądPoznań, Wielkopolskie (Polska)

Napisano 04 marca 2008 - 18:04

Wszyscy na tym forum to snoby którzy leczą swoje kompleksy nazywając wszystkich dookoła idiotami. Ile wydaliście na gadżety wujka Jobsa tylko po co by móc poszpanować? Takich jak wy nazywam "komerchojadami". (...)
Wiem ze i tak zostanę wyzwany od najgorszych :P


Zostaniesz, bo ledwo co "wskoczyłeś" na to forum, a już... wyrażasz swoje zdanie! Muszę Ci powiedzieć, że ja na swoje "gadżety wujka Jobsa" wydałem tyle, ponieważ uważam, że Apple najlepiej zna potrzeby i gusta przeciętnego młodego człowieka, który ceni sobie przede wszystkim prostotę, nowatorstwo i design - tak jak ja. Wcale się tym nie chwalę, że dzięki temu postrzegam swój świat za lepszy i prostszy, a hasła typu "Think Different", co w moim własnym wolnym tłumaczeniu, rozumiem jako "Think Better" to zachęta na zwrócenie uwagi na odmienny pogląd Apple i nigdy nie uznałbym kogoś za "idiotę" tylko dlatego, że nie korzysta z produktów tej marki, ponieważ ma odmienny (inny niż ja i Apple) światopogląd!

#19 swistak

swistak
  • 235 postów

Napisano 04 marca 2008 - 18:37

myślę, że od c.a 4 postu w tym temacie są same brednie osób, które nie do końca zrozumiały problem i nie przeczytały sprostowania od autora oryginalnego artykułu... po pierwsze apple nie blokuje dostępu do API, które są niezbędne do konkurowania na rynku przeglądarek - nie sprawia to, że gdy ktoś spróbuje zastąpić safari czymś innym, to będzie zmuszony korzystać z mniej funkcjonalnego urządzenia, albo połowa stron nie będzie działać (vide trudności z używaniem active-x w czymkolwiek innymi niż IE) po drugie najprawdopodobniej chodzi o API, które przyspieszają działanie systemu w środowisku macosx czyli wykorzystanie funkcji, które są w systemie. Teraz problemem nie jest to, że apple nie chce ich udostępnić, bowiem spór nad tym aż tak się nie rozwinął, ale o to, że nie ma ich w oficjalnej dokumentacji webkita, co apple może w każdej chwili nadrobić. tak na marginesie, to warto by ktoś zastanowił się nad redakcją newsów, bowiem przeczytawszy to co było na myapple to ciężko było mi dojść o co właściwie chodzi, zanim dotarłem do artykułu oryginalnego

#20 nicomsw

nicomsw
  • 728 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, Polska

Napisano 04 marca 2008 - 20:04

chyba kolege 2M1R zabolało, że ktoś ma więcej kaski od niego... ojej jak mi przykro, że musisz używać PCta z Linuxem bo nie stać Cię na maka. Współczuję... ;) Mnie stać na fajny, ładny funkcjonalny komputer z miłym dla oka stabilnym systemem. Czy jestem szpanerem? Chyba nie. Stać mnie też na inne fajne zabawki: wypasioną cyfrówkę z fajnymi szkiełkami, fajną komórkę, fajną gitarkę, fajne głośniki i tak dalej. Czy to powoduje, że jestem szpanerem? nie mój drogi. Po prostu lubię dobre rzeczy. Ale wiem, że są też i szpanerzy. Kupują Maka i instalują windę. Tylko po to żeby jabłko się świeciło na klapie i był biały a znajomi mówili: "O masz meka!". A system jest dla nich nie ważny. Tak to są szpanerzy. Ale daleko im do większości makuserów.

#21 2M1R

2M1R
  • 6 postów

Napisano 04 marca 2008 - 20:48

Ok miałem tłumaczyć dokumentacje KDE ale postanowiłem wyjaśnić sprawę;) Przyznaje mój post był zbyt emocjonalny(ot pewna grupa linuksowców już tak ma) nie miałem na myśli wszystkich i mój post był napisany pod wpływem posta 1 z użytkowników tego forum by mu nosa utrzeć i bardzo przepraszam ze dostało się niewinnym:-( A co do WebKita to nie w 100% wytwór Apple, silnik ten bazuje na kodzie KHTML stworzonym na potrzeby projektu KDE

#22 MacKozer

MacKozer

  • 7 214 postów
  • SkądŁódź

Napisano 05 marca 2008 - 11:00

chyba kolege 2M1R zabolało, że ktoś ma więcej kaski od niego... ojej jak mi przykro, że musisz używać PCta z Linuxem bo nie stać Cię na maka. Współczuję... ;)


Twoje wnioski są na tym samym poziomie co 2M1R. Wysuwasz niczym nie poparte opinie.

Mnie stać na fajny, ładny funkcjonalny komputer z miłym dla oka stabilnym systemem. Czy jestem szpanerem? Chyba nie.

Stać mnie też na inne fajne zabawki: wypasioną cyfrówkę z fajnymi szkiełkami, fajną komórkę, fajną gitarkę, fajne głośniki i tak dalej. Czy to powoduje, że jestem szpanerem? nie mój drogi. Po prostu lubię dobre rzeczy.


A kogo obchodzi co masz a czego nie masz?
Czym, jak nie szpanem, jest wymienianie tego co masz? Zdjęcia jeszcze wklej :)
Najlepiej Twoje z gitarą i gołym torsem :)

Ale wiem, że są*też i szpanerzy. Kupują Maka i instalują windę. Tylko po to żeby jabłko się świeciło na klapie i był biały a znajomi mówili: "O masz meka!".


Ty jesteś za to szpanerem który szpanuje tym, że ma Mac'a z Mac OS X-em.

A system jest dla nich nie ważny. Tak to są szpanerzy. Ale daleko im do większości makuserów.


Czyli daleko im do ideału - czyli Ciebie? :)

Dawno się tak nie uśmiałem :D

#23 teodozjusz

teodozjusz
  • 190 postów

Napisano 05 marca 2008 - 11:26

Ja też dawno się tak nie uśmiałem :) Martwi mnie jednak bardziej to by mi prądu nie wyłączyli bo nie będzie mi działać ani mak ani pecet i już się nie pobawię ani vistą , osx-em, linuxem czy bsd :)

#24 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 05 marca 2008 - 17:03

O Dżisus. To co ja mam powiedzieć ? Lubię Windows, lubię Mac OS X, jestem fanem Linuksa, DOSa, Open Source. Lubię szpanować Makiem bo jest czym, choć krytyki mu także nie szczędzę. W dodatku popełniam profanację bo te wszystkie systemy (w tym te plugawe non-MacOS) raczę używać na maszynie pod królewskim znakiem niepełnosprawnego jabłka (brakuje mu kawałka). Mam Mini, bo na nic lepszego mnie nie było stać a nie lubię kredytów, bo cieszy się człowiek takim kredytem przez dwa dni a potem pokutuje przez lata, więc unikam, jak ognia. Nie lubię laptopów, chyba, że muszę ich używać :lol: Uważam, że używanie laptopa jako komputera stacjonarnego jedynego jest pozbawione sensu. A już najgorszy grzech jest taki, że uważam iż Mac to pecet, tylko szlachetniejszy a jako jego zaletę uważam to, co mało kto dostrzega, czyli to, że jest to najlepszy na świecie multikomputer do wielu systemów oraz podstawowy telewizor i magnetowid w domu. Pozbyłem się już dwóch nowych monitorów LCD (niech, je szlag - czym wy się ludzie zachwycacie. LCD to tragedia a nie jakość w porównaniu z CRT) i wróciłem do klasycznego CRT 19 cali z wielką d... No i gdzie mam się zaszufladkować ?? Niby szpaner ale czym tu szpanować ? Monitorem Samsunga z kineskopem i w dodatku nie nowym ? No ja to jestem idiota. Pozbyłem się dwóch nowych monitorów LCD a przeprosiłem się ze starym CRT :lol: Fan Apple a używam klawiatury IBM lub A4Tech i myszki Microsoftu Fan Linuksa a używam na co dzień Mac OS i - o zgrozo - Windows XP. Wszystkie traktuje jednakowo :lol: W końcu to tylko narzędzie. Jeszcze do tego wszystkiego mam czelność mówić, że Mac to dla mnie najlepszy komputer na świecie, choć "nie wszystko Mac co się świeci i nie wszystko złoto co jest Apple".

#25 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 05 marca 2008 - 19:56

Wkurza mnie jak ktoś nazywa maka pecetem. PCty mają BIOSa, a maki EFI, a to dla mnie zasadnicza różnica. Nawet pecet za 10^10$ będzie miał ten dwudziestoletni zabytek, który wymaga 16 bitowego kodu do uruchomienia systemu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych