Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook na studia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 10 lipca 2017 - 16:01

Cześć:)

 

mój leciwy PC odmawia już posłuszeństwa, poza tym wyjeżdżam na studia i potrzebuję czegoś przenośnego. Całe życie spędziłem na Windowsie, jednak jestem przekonany, że MacBook będzie się sprawował lepiej niż laptop z Windowsem. Wybór padnie raczej na MBA, tylko nie wiem dokładnie na który model i rocznik.

 

Komputer będzie używany głównie do prac "biurowych", tzn.:przeglądarka, google docs czy inne wordy i powerpointy; nie wykluczam photoshopa i programów do montażu.

 

Zdaję sobie sprawę, że MBP ma lepszą rozdzielczość i wydajność - głównie, jeżeli chodzi o te programy graficzne i montażowe. Jest to tylko takie moje hobby, które mam zamiar trochę rozwinąć podczas studiów, ale myślę, że nie jest to warte inwestowania o wiele większej sumy w sprzęt. Z tego co się orientuję, to MBA takie programy też przyzwoicie ciągnie, a trochę gorszy monitor/rozdzielczość wynagradza czas pracy na baterii.

 

Dotychczas ze światem nadgryzionego jabłka łączył mnie tylko mój iPhone 5S (którego swoją drogą kupiłem z drugiej ręki, dzięki waszym dobrym radom! używam go już drugi rok i jedyny problem jaki się pojawił, to słabo działające wejście ładowania ;) ). Z racji, że telefon kupowałem jako używany nie odrzucam całkowicie opcji zakupu używanego MacBooka, jednak jeżeli za 3600 zł mógłbym kupić nowego, to raczej nie będę się wahał. Jeżeli to możliwe, zależałoby mi również na możliwości serwisowania go poza granicami naszego pięknego kraju :)

 

Pozdrawiam!



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 10 lipca 2017 - 16:22

Jak chcesz mieć serwis poza krajem to od razu dolicz Apple Care. Rozszerza gwarancję Apple do 3 lat.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 10 lipca 2017 - 16:28

Od siebie polecam macbook air early 2014 i5 8gb ram i 256>= pamięci! 3 lata temu byłem dokładnie w takiej samej sytuacji jak ty. Też dostałem się na studia i zmieniałem komputer. Jestem studentem budownictwa i mba spelnia moje wymagania w 100%. Zawsze każdy mi wmawiał, że do cada musi być nie wiadomo jaka karta, procesor i 16gb ramu. W mojej konfiguracji na prawdę wszystko śmiga i u Ciebie też powinno. Nówki tych modeli znajdziesz w przystępnych cenach. Co do nowszych modeli się nie wypowiem, ale nie podoba mi się klawiatura i ten magic bar czy jak zwał tak zwał

 

Jakbyś miał więcej pytań to wal smiało

pozdrawiam



#4 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 10 lipca 2017 - 19:09

Właśnie. Jak rozeznać się między tymi wszystkimi modelami (rok wydania - early/late). Które modele są obecnie w sprzedaży i na jaki najlepiej się zdecydować?



#5 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 11 lipca 2017 - 07:38

Na przykład nowy oto ten model: http://www.cortland....sd-hd-6000.html

Jeżeli myślisz nad używanym to szukaj właśnie MacBook Air early 2014
  • Piotr X lubi to

#6 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 11 lipca 2017 - 09:48

Jeżeli nowy to szukaj modelu 2015/2016 który ma 8GB RAM. Możesz trochę zaoszczędzić kupując model 2015 (ma minimalnie wolniejszy procesor). Da się takiego kupić za nieco ponad 3500 zł. Jeżeli używany to od 2013 wzwyż. Modele 2013 i 2014 też różnią się minimalnie innym procesorem i ceną podczas premiery. Największy skok to 2013 rok i architektura Haswell + HD5000. Później 2015 rok i architektura Broadwell +HD6000. Polecam raczej skupić się tylko na wersjach 8GB i raczej jeżeli ma to być jedyny komputer to wersja 13 calowa. Sam używam 11 calowego z 2013 roku z 4GB do dziś i nadal jest w zupełności wystarczający chociaż przy bardziej zaawansowanych czynnościach trochę zaczyna mu brakować RAM'u.


Użytkownik Danioo edytował ten post 11 lipca 2017 - 09:49

iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#7 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 11 lipca 2017 - 11:29

Ja tak samo polecam 8gb, procesor i5 o taktowaniu 1,4-2,4 w zupełności wystarcza do większości zadań :-)

#8 Piotr X

Piotr X
  • 123 postów
  • SkądGdynia

Napisano 12 lipca 2017 - 21:22

Procesor jak procesor, ale z doświadczenia wiem, że ważniejszy będzie tutaj dysk i jego pojemność. 8 GB RAMu będzie wystarczyć do większości rzeczy które potrzebujesz. Wersja z 256GB SSD to ponad 5 tys. ale 128GB kosztuje w Cortland nieco ponad 4k http://www.cortland....sd-hd-6000.html i ostatecznie możesz kupić sobie jakiś zewnętrzny dysk 1TB i też będzie git.



#9 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 17 lipca 2017 - 18:11

8GB RAMu i 128GB w zupełności powinno wystarczyć :) Teraz tylko się jeszcze zastanawiam nad wersją, którą powinienem zakupić. Brać 2017, czy zaoszczędzić kupując np. tę z 2015 roku?



#10 cobytuwpisać-945fbb9a76

cobytuwpisać-945fbb9a76
  • 454 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 03:15

8GB RAMu i 128GB w zupełności powinno wystarczyć...

powinno ale nie wystarczy, jeśli planujesz zmianę komputera za rok to ok, wystarczy,

jeśli kupujesz na kilka lat to nie wystarczy, zobacz jak puchną dane, które codziennie obrabiamy,

filmy, zdjęcia, wspomniałeś coś o photoshop i montażu (video ?), co chcesz montować na dysku 128GB?

filmy z Nokii 3210 ? Zastanów się ile zajmuje 10 minut filmu 1080p nagranego telefonem, 

moja córka (mam horom curke :-) ) użytkuje mba 13" z 2013 roku z dyskiem 128GB i jej wystarcza ale

ona używa tylko i wyłącznie safari i czasami Worda do szkoły, nic więcej,

za rok zmienisz telefon, nagrasz kilka filmów w 4K i będzie problem a z zewnętrznymi dyskami to jak

z Policją, nigdy ich nie ma jak są potrzebni :-)



#11 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lipca 2017 - 08:04

Jednemu wystarczy, drugiemu nie, każdy powinien sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. Dla mnie 128GB w zupełności wystarcza.



#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lipca 2017 - 10:51

Warto pamiętać, że na start jest trochę zajęte przez system i wbudowane aplikacje (iLife). Poza tym trochę zawsze musi być wolne, by system miał gdzie „oddychać”.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lipca 2017 - 12:00

Jednemu wystarczy, drugiemu nie, każdy powinien sam sobie na to pytanie odpowiedzieć. Dla mnie 128GB w zupełności wystarcza.

Póki co Ci wystarcza. Jak ktoś tu wyżej pisał, ważne na jaki okres to sie kupuje. Dane robią się z roku na rok cięższe. Obecnie 128GB to jest pojemność instalowana raczej w telefonach komórkowych niż w komputerach. Dla komputera, który kupujemy z powiedzmy 5-letnią perspektywą to zdecydowanie za mało.



#14 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 18 lipca 2017 - 12:49

Póki co Ci wystarcza. Jak ktoś tu wyżej pisał, ważne na jaki okres to sie kupuje. Dane robią się z roku na rok cięższe. Obecnie 128GB to jest pojemność instalowana raczej w telefonach komórkowych niż w komputerach. Dla komputera, który kupujemy z powiedzmy 5-letnią perspektywą to zdecydowanie za mało.

Co nie zmienia faktu że zależy też od tego co się robi na komputerze i jak się porządkuje dane. Od 2013 roku używam wersji 128GB i jeszcze ani razu miejsca mi nie zabrakło. Zawsze mam około 20 GB a wszystkie ciężkie pliki jak stare zdjęcia i filmy i tak trzymam w chmurze ew. dysku zewnętrzny. Jakbym miał wszystko trzymać lokalnie to i 1TB by mi nie wystarczył :-). A dokumenty tekstowe, prezentacje, arkusze kalkulacyjne nie rosną w zastraszającym tempie.


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#15 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 13:18

Ja bym przede wszystkim wyszedł od tego do czego ma posłużyć komputer. Wszystko po to aby nie kupić Air'a kiedy tak naprawdę przydałby się Pro albo zaistniałaby potrzeb lepszego procesora albo większego RAM-u.

Natomiast co do pojemności dysku. Sam kiedyś dopytywałem się jak to wygląda u różnych osób i wiem że nikt poza samym zainteresowanym nie odpowie sobie na to pytanie. Najpierw warto sprawdzić ile danych ma się na obecnym komputerze i ile z nich chce się przenieść. Potem należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteśmy czyściochami i trzymamy na komputerze tylko bieżące rzeczy czy (tak jak ja) wolimy trzymać coś starszego tak aby mieć wszystko pod ręką. Szczerze mówiąc wolę mieć wszystko na dysku komputera niż na dysku zewnętrznym gdyż dzięki temu mam do tego dostęp niezależnie gdzie zabiorę komputer. 

Chcąc jednak podsumować to jakoś i ocenić uważam że dysk 128 GB jest w obecnych czasach śmiesznie mały. Skoro telefony mają taką pojemność to coś jest na rzeczy. 256 GB to taka uniwersalna pojemność ale i tak wymaga pewnego ładu. No chyba że ktoś nie ma ani muzyki ani zdjęć. Wtedy to fakt może i te 128 starczy. 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 lipca 2017 - 14:52

Ja bym przede wszystkim wyszedł od tego do czego ma posłużyć komputer.

 

To już zostało powiedziane w pierwszym poście:

 

Komputer będzie używany głównie do prac "biurowych", tzn.:przeglądarka, google docs czy inne wordy i powerpointy; nie wykluczam photoshopa i programów do montażu.

 

Nie wyobrażam sobie obróbki filmów, nawet amatorskiej, przy której cały czas będę myślał tylko o tym, czy za chwilę nie zabraknie mi miejsca na dysku.



#17 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 16:09

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie! Faktycznie trochę otworzyliście mi oczy na sprawę pojemności dysku. Photoshop, na pewno dalej będzie przeze mnie używany, ponieważ chciałbym trochę rozwinąć moje graficzne hobby. Co do montażu, to nie jestem w stanie tego dokładnie przewidzieć. Wspomniałem o tym, bo niegdyś trochę się w to bawiłem i pomyślałem, że dobrze byłoby mieć sprzęt, na którym będę mógł jakieś wideo skleić :)

 

Co do MBP, to jestem przekonany, że na razie taka inwestycja nie jest potrzebna. Komputer, mimo wszystko, będzie wykorzystywany głównie do przeglądania internetu oraz pisania.

 

Rozumiem, że u resellerów kupię tylko najnowsze linie komputerów? Wobec tego, gdzie ewentualnie szukać starszych wersji?

O modelach 2017 raczej nie myślę, bo za 256GB musiałbym dać prawie 6k, a tyle nie mam :) Mój budżet to jakieś max 4000 polskich złotych. Czy w tej kwocie mogę w ogóle myśleć o 256GB?



#18 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 08:23

Starsze serie np. Allegro. A czy rozważasz używany model? Wtedy to nawet Pro będziesz w stanie kupić.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#19 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 14:53

Nie wykluczam tego całkowicie. Nie wiem jednak, których modeli miałbym szukać i na co zwracać uwagę, żeby się nie naciąć. Z tego co wiedzę, to na stać by mnie było na mniej więcej 5 letniego MBP (co równa się dużej ilość cykli pracy baterii).

 

Wiadomo, że zakup nowego sprzętu jest mniej problematyczny i bardziej bezpieczny. Komputer zabieram ze sobą za granicę i chciałbym, żeby po prostu służył mi jak należy przez jak najdłuższy czas.



#20 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 16:48

5 letniego? Gruba przesada. Retiny zwłaszcza te z 8 gb ramem i oczywiście używane są dość tanie. Mówię tu nawet o tych z 2015 roku.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#21 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 19 lipca 2017 - 23:18

Hm, no w mojej okolicy oferty są na razie średnie. Faktycznie jest jakiś Mid 2014 za 3600 zł, ale po wymianie ekranu. Widzę także, że dużo ofert dotyczy komputerów z podokładaną grafiką, pamięcią itd. Jak to jest z modyfikowanymi makami?



#22 cobytuwpisać-945fbb9a76

cobytuwpisać-945fbb9a76
  • 454 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 03:57

... dużo ofert dotyczy komputerów z podokładaną grafiką, pamięcią itd. Jak to jest z modyfikowanymi makami?

no takie z podokładaną grafiką to rarytasy :-)



#23 Bob_

Bob_
  • 57 postów

Napisano 25 sierpnia 2017 - 16:43

Okej. Dziękuję za wszystkie wasze rady. Przez ten miesiąc byłem trochę w rozjazdach, ale cały czas myślałem nad wyborem odpowiedniego komputera. Decyzji co prawda jeszcze nie podjąłem, ale myślę, że jestem już coraz bliżej.

 

Nie ukrywam, że bardzo stawałem po stronie MacBooka Air, ze względu na to, że jestem w stanie sobie pozwolić na nowego. Jednak przez ten miesiąc w mojej głowie powstały wątpliwości co do jakości ekranu w MBA oraz ogólnej wydajności przy pracy w programach graficznych. Wiem, że photoshop/lightroom działają całkiem sprawnie na MBA, dlatego nie wiem do końca jak postąpić.

 

Mój limit to powiedzmy 4000 zł. Powiedzcie, który używany MBP z poprzednich lat, byłby lepszy od nowego MBA. Modeli jest dużo i gubię się w tych poszczególnych specyfikacjach.



#24 C2O5

C2O5
  • 200 postów

Napisano 25 sierpnia 2017 - 19:45

http://www.everymac.com

 

Do 2012 były Pro które można było rozbudować z ekranem o mniejszej rozdzielczości.

Od 2012 miałeś retinę ale prawie nic nie wymienisz w kompie, zazwyczaj z każdym rokiem miały po prostu mocniejsze procesory/karty.

 

Najpierw zdecyduj czy chcesz 13 czy 15, później jak długo chcesz korzystać. Możesz kupić używany taniej i sprzedać go za rok tracąc może mniej niż na nowym, albo uda Ci się wynegocjować lepszą cenę za używany. Czy potrzebujesz retiny? Air miał chyba najlepszą baterię, zawsze 8GB ramu to minimum, przydałoby się 16 jeśli chcesz robić coś więcej w PS. Przy używanym sprawdź w jakim stanie jest bateria.



#25 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 25 sierpnia 2017 - 20:31

Daj sobie spokój z używanym MBP, to mina, bez gwarancji. Nowy MBA to nowy, masz gwarancję a do tego co potrzebujesz napewno wystarczy.


  • seb235-8731863dbe lubi to

Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych