Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najnowszy MacBook Pro 13" czy Dell XPS 13"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 karuzel91

karuzel91
  • 81 postów

Napisano 28 czerwca 2017 - 03:45

Czesc, tak jak w temacie, wybralibyscie Maca czy Della? Na ktorym sprzęcie beda lepiej działały programy do obróbki zdjec/ montowania video? Amatorsko, nieprofesjonalnie.

#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 28 czerwca 2017 - 08:28

Proste, wolisz macOS, bierzesz Maca, wolicz Windows, bierzesz Della.


  • tka11 lubi to

#3 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 28 czerwca 2017 - 08:29

Bierz mocnego Mac'a. Dell to dobra maszyna, ale macOS jak dla mnie do pracy jest lepszy (pracowałem na starszym XPS chyba ze dwa lata). Do video Final Cut Pro (tylko mac) lepiej Ci posłuży niż PP od Adobe. PS, LR itp. bez różnicy czy to macOS czy winda.

 

Głównie wszystko zależy od tego, który system będzie dla Ciebie wygodniejszy. Ja wole macOS i cały ekosystem Apple. Apple Watch, iPhone, iPad, MacBook Pro + iCloud + pęk kluczy + przypomnienia + kalendarz + notatki. Wszystko działa idealnie i bez pierdyliona aplikacji i kont. Mam ogarnięte zadania, spotkania i całą firmę, a wszystko zawsze wszędzie dostępne.

 

 


Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#4 karuzel91

karuzel91
  • 81 postów

Napisano 28 czerwca 2017 - 20:02

Jesli wybiorę Maca to bedzie to moj pierwszy laptop od Apple. Ciezko jest wiec mi to porównać. Dlatego pytam was, bardziej doświadczonych użytkowników tego forum o opinie. Rozważę wszystkie za i przeciw. Z produktów Apple mam iPhone 7. Zarówno na macu jak i na windowsie mogesurfowac w sieci, ogladac filmy etc. Chodzi tutaj o to co jest lepsze, bardziej wydajne. Tak jak napisalem glownie chodzi o programy do edycji zdjec i wideo.

#5 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 28 czerwca 2017 - 20:11

Tylko na jednym możesz mieć macOS i Windows.

MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#6 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 28 czerwca 2017 - 21:09

Bierz MBP. Nikt Ci nie powie co jest dla Ciebie lepsze. Sam musisz spróbować. Masz już iPhone, a to dużo. IPhone z MBP naprawdę doskonale współpracują. Jak już się przyzwyczaisz, ciężko jest odejść.

Co do sprzętu - procek i grafika na ile portfel pozwoli, koniecznie bierz najwiecej ramu i SSD przynajmniej 512. Wiem z praktyki, że jedno zlecenie potrafi mi zawalić 100 GB + system, oprogramowanie, katalogi zdjęć, prywatny katalog "zdjęcia" i robi się ciasno. Zawsze mam w terenie podpięty dysk zewnętrzny 2 TB, ale on robi za backup do tego co zrzucam w danej chwili na MBP. Bez większego dysku będziesz się tylko irytował, że ciagle musisz robić porządki.
  • Delano90 lubi to

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#7 karuzel91

karuzel91
  • 81 postów

Napisano 29 czerwca 2017 - 01:44

Bierz MBP. Nikt Ci nie powie co jest dla Ciebie lepsze. Sam musisz spróbować. Masz już iPhone, a to dużo. IPhone z MBP naprawdę doskonale współpracują. Jak już się przyzwyczaisz, ciężko jest odejść.
Co do sprzętu - procek i grafika na ile portfel pozwoli, koniecznie bierz najwiecej ramu i SSD przynajmniej 512. Wiem z praktyki, że jedno zlecenie potrafi mi zawalić 100 GB + system, oprogramowanie, katalogi zdjęć, prywatny katalog "zdjęcia" i robi się ciasno. Zawsze mam w terenie podpięty dysk zewnętrzny 2 TB, ale on robi za backup do tego co zrzucam w danej chwili na MBP. Bez większego dysku będziesz się tylko irytował, że ciagle musisz robić porządki.


A jak to wyglada w praktyce? Daje rade MacBook Pro z photoshopem/ Final Cut Pro? Jest wydajny, nie wiesza sie, nie wyskakują reformy ktore zamykają aplikacje, renderowanie nie trwa godzine?

#8 m-graficzny

m-graficzny
  • 477 postów

Napisano 29 czerwca 2017 - 07:56

Powiem tak. Na chwilę obecną mam "staruszka" retina MBP 15" late 2013. Brałem wtedy wszystko na maxa, poza SSD, który ma 500 GB (1 TB to był jakiś kosmos, chyba +3000).

Na codzień mam go podpiętego pod 27" IPS Della 2560 x 1440 przez jeden thunderbolt i USB3. Do monitora mam podpięty dysk i wacoma.

Photoshop ogarnia bez problemu 36 Mpix pliki, po edycji psd osiąga nierzadko ponad 1 GB przed jego posprzątaniem. Video tylko okazyjnie, ale nie ma problemu z podglądem 4K. FCP chodzi płynnie, export idzie o wiele szybciej niż na Premiere.

Co do stabilności - jak już coś się wysypywalo, była to wina błędów Adobe. Coraz gorzej z tymi programami, ale to inna historia. Ogólnie bardzo rzadko się to zdarza, a pracuje na pakiecie Adobe przeciętnie po 30-50 godzin w tygodniu.

Miej na uwadze, że choć mam już stary sprzęt, jest to i7 4 rdzeniowy w 8 wątkach, wiec coś tam jeszcze może :)


Użytkownik m-graficzny edytował ten post 29 czerwca 2017 - 08:28

Fenix 6X Pro *** Apple Watch SS series 6 *** iPhone 11 Pro Max *** MacBook Pro Retina i7, 16GB, SSD 500GB *** IPad Air 16GB *** AirPods Pro


#9 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lipca 2017 - 10:07

Bierzesz Della i instalujesz osx

Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#10 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 05 lipca 2017 - 10:45

macOS nie będzie na nim dobrze i w pełni działał


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#11 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lipca 2017 - 09:09

Bedzie, sa stronki z gotowcami pod XPS ;-)

Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lipca 2017 - 13:33

Bedzie, sa stronki z gotowcami pod XPS ;-)

 

To już raczej rzeźba w g... dla geeków.

 

To są oba przyzwoite sprzęty. Różnica tkwi właściwie tylko w systemie operacyjnym. Oba systemy, wbrew obiegowym, szczególnie na tym forum opiniom, są bardzo dobre i stabilne. Wybór to głównie kwestia tego, z jakiego oprogramowania masz zamiar przeważnie korzystać.

 

Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć, to na obu platformach dostępny jest Lightroom i Photoshop. To są dokładnie te same programy. Poza tym, na każdą z platform da się znaleźć tańsze odpowiedniki Photoshopa. W przypadku Maca jest to Affinity Photo za bodaj 50 EUR. Jestem pewien, że na PC też się coś znajdzie.

 

W przypadku montażu filmów, sprawa się trochę komplikuje na korzyść Maca. Tu znowu mamy na obie platformy pakiet Adobe ale jest od dostępny wyłącznie w nietaniej subskrypcji. Na Mac jest dodatkowo relatywnie niedrogi FCPX, jak i zupełnie darmowy i w wielu przypadkach wystarczający iMovie. Nie spotkałem się z równie dobrym, darmowym odpowiednikiem iMovie na PC.

 

Z kolei, jeżeli chodzi o pracę biurową, szczególnie taką, gdzie zależy nam na pełnym, dobrze działającym pakiecie MS Office, to nie szedłbym w kierunku Apple. Oczywiście jest Office na MacOS, ale jest on okrojony z wielu funkcjonalności.

 

W przypadku Maca nastaw się na trochę dodatkowych wydatków związanych ze szczególnym podejściem Apple do kwestii wprowadzania nowatorskich rozwiązań, a w tym przypadku konkretnie USB-C.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 07 lipca 2017 - 13:40





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych