Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 2017


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
187 odpowiedzi w tym temacie

#1 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 10:59

Witam serdecznie,

Zastanawiam się nad zakupem dla żony nowego iMaca 2017: https://www.apple.com/pl/imac/

 

Zastanawiam się nad wariantem: 

Wyświetlacz Retina 4K

Procesor 3,0 GHz 
Pamięć masowa 1 TB
Czterordzeniowy procesor Intel Core i5 3,0 GHz
Turbo Boost do 3,5 GHz
8 GB pamięci RAM 2400 MHz, możliwa konfiguracja z maksymalnie 16 GB
Dysk twardy 1 TB1
Radeon Pro 555 z 2 GB pamięci wideo
Dwa porty Thunderbolt 3
Wyświetlacz Retina 4K P3 o rozdzielczości 4096 na 2304 piksele
 
Do czego będzie służył komputer:
- internet,
- filmy i muzyka,
- programowanie php i kodowanie stron www,
- prace biurowe,
- może kiedyś jakieś proste aplikacje w XCODE,
- proste prace w Photoshopie i AffinityPhoto (cięcie szablonów, bannerki reklamowe itp).
 
Mam w tej chwili MacBooka Pro 2014 15' (i7/16GB Ramu/SSD 256).
Czy ten iMac będzie szybszy od tego laptopa?
 
 
Czy warto dopłacić do dysku FusionDrive?
 
W tych iMacach idzie dołożyć ram i zmienić dysk np. na ssd?
Mam taki: Samsung 512GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 Pro - da się wo zainstalować?
 
 
Bardzo proszę o pomoc :)
 
Northwest
 
 


#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2017 - 11:29

Tam jest dysk HDD 5400 obr/min, to jakaś porażka. W porównaniu do twojego MacBooka ten będzie mułowaty. Bez SSD nawet nie podchodź.



#3 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 11:30

A ten cały FusionDrive? Ewentualnie ten mój SSD da się włożyć do tego iMaca?

Po wymianie dysku ten iMac będzie szybszy od mojego starego MacBooka?


Użytkownik northwest edytował ten post 08 czerwca 2017 - 11:30


#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 czerwca 2017 - 11:48

Krótka odpowiedź brzmi - nie da się samemu wymienić czegokolwiek.

 

Może jakiś serwis się podejmie wymiany dysku czy RAM - o ile to możliwe. Na razie tego nie wiemy.

Musimy poczekać aż zostanie publicznie rozkręcony gdzieś i udokumentowany.

 

Czy warto dopłacić do SSD lub Fusion? JA bym podszedł do tematu tak - w standardzie montowany dysk jest bardzo wolny, zwłaszcza jeśli ktoś się przyzwyczaił do SSD, więc zamawianie konfiguracji budowanej na zamówienie jest niemalże obowiązkowe.

Dostępne opcje są dwie - Fusion Drive lub SSD. Pojemność SSD jest mała, a podstawowy Fusion Drive łączy dysk 1TB z dyskiem SSD 32GB. Mało.

Trzeba dopłacać do dysku SSD 512GB. Wychodzi 8 500zł. Jeśli podobnie myślimy o RAM to trzeba zamówić wersję za 9 400 zł

Przy tej kwocie wolałbym dołożyć 500 zł i kupić podstawowego 27 z dyskiem Fusion Drive 2TB (128GB SSD + 2TB HDD 7200) za 9900 zł i samodzielnie dołożyć tańszy RAM do 16 czy nawe do 32 GB jeśli będzie taka potrzeba w przyszłości.


Użytkownik imrik edytował ten post 08 czerwca 2017 - 11:48


#5 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2017 - 11:56

Tu już rozłożona wersja 21.5" w tej samej konfiguracji co w wątku https://www.ifixit.com/Teardown/iMac+Intel+21.5-Inch+Retina+4K+Display+2017+Teardown/92170


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#6 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 12:04

Ooooo czyli widzę że trzeba ekran odklejać. Czyli po problemie, lepiej tego nie ruszać :)

 

A ten mój dysk SSD da się jakoś po USB3/Thunderbolt podłączyć z "zewnątrz" - czy to nie ma sensu? :)



#7 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 czerwca 2017 - 12:34

W sensie, że system na zewnętrznym dysku SSD mieć postawiony w komputerze stacjonarnym a ten wewnętrzny na kopie zapasowe?

 

Dać się da i to nie jest problematyczne. Odpowiednia kieszeń, instalacja systemu na zewnętrznym dysku i wskazanie go jako domyślnego dysku dla komputera.

Ja już za stary jestem chyba bo mi by się nie chciało. Wolałbym wymienić na wbudowany SSD 256 i podłączyć duży i szybki zewnętrzny dysk.



#8 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2017 - 12:43

Masakra, wszystko sklejać razem, tam to mają łby nie od parady.



#9 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 13:00

Tak, myślałem na USB3/Thunderbold podłaczyć zewnętrzne SSD - tylko nie wiem jak będzie z wydajnością? Ten mój Samsung jest dość szybki, ale czy warto kombinować?

 

Przy założeniu że miałbym małe SSD "w środku" to czy da się instalować programy zewnętrzne na takim dysku? Ustawić tam bibliotekę zdjęć?

 

 

ps. tym FusionDrive warto się interesować, czy to raczej za wolne?

 

Co myślicie o tym komputerze? Będzie to porównywane z moim MacBookiem, czy szybsze?:)



#10 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 czerwca 2017 - 13:07

USB3 na pewno nie będzie tak sprawnie działać jak wbudowany SSD. W teorii będzie szybszy niż ten 5400 wbudowany tylko wiesz, USB nie do takich rzeczy stworzono i o ile w teorii jest elegancko o tyle w praktyce możesz mieć chwile gdy to nie działa tak szybko jak powinno.

 

Kieszeń na Thunderbolt 3 to taka kwota na chwilę obecną że znów wolałbym kupić CTO z dyskiem 256GB SSD po prostu.

 

Tak da się wszystko / częściowo instalować / trzymać na zewnętrznym dysku jakby miejsca brakowało w tym wbudowanym.

 

Fusion Drive to die problem wydajności tylko tego że podwajasz prawdopodobieństwo utraty danych przy awarii bo komputer traktuje dwa dyski jak jeden żaglując dane między nimi. Zwiększa to zużycie dysku SSD (dlatego jeśli Fusion Drive to ten 2TB bo część SSD ma 128 GB a nie 32GB) oraz w przypadku awarii któregokolwiek dysku wszystko idzie w diabły.

 

Ubiegając pytanie - ja mam Fusion Drive 2TB i jestem zadowolony, bardzo porównywalnie do dysku SSD, ale trzeba sobie zdawać sprawę z ograniczeń setupu - pilnować kopii zapasowych i wiedzieć, że przy bardziej intensywnych dyskowo zadaniach jak obróbka dużej ilości materiału 4k czy praca graficzna to nie zastępuje dysku SSD całkowicie.


Użytkownik imrik edytował ten post 08 czerwca 2017 - 13:10


#11 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2017 - 13:23

Tylko po co ci szybszy komputer do internetu i muzyki? MacBook z i7 i 16GB RAM ci nie wystarcza? Trudno znaleźć coś dużo bardziej wydajnego a w tych zastosowaniach i tak różnicy byś nie zauważył.



#12 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 13:54

Tak jak pisałem na początku - to ma być 2 komputer. Dla żony :)

Żona koduje/tworzy strony internetowe. Ja swojego Maca także używam do programowania....

Nie miałem styczności nigdy z iMacami (prócz wizyty w marketach) i nie wiem jak bardzo są wydajne.

 

Mój Mac jest extra szybki i nie mam na co na niego narzekać. Chciałbym żeby nowy komputer był w miarę możliwości równie szybki.

Programy do html/css/php nie są zbyt wymagające. Affinity Photo na moim Macu wręcz "lata". Nie robimy żadnych zaawansowanych grafik- więc nie ma problemu.

Żona zaczyna przygodę z Xcode - tutaj nie wiem jakie są wymagania...

 

Myślę też nad tym: https://www.apple.co...buy-mac/macbook w tym wariancie za 8k, ale to chyba będzie słabe?



#13 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 14:09

Tak, myślałem na USB3/Thunderbold podłaczyć zewnętrzne SSD - tylko nie wiem jak będzie z wydajnością? Ten mój Samsung jest dość szybki, ale czy warto kombinować?

 

Przy założeniu że miałbym małe SSD "w środku" to czy da się instalować programy zewnętrzne na takim dysku? Ustawić tam bibliotekę zdjęć?

 

 

ps. tym FusionDrive warto się interesować, czy to raczej za wolne?

 

Co myślicie o tym komputerze? Będzie to porównywane z moim MacBookiem, czy szybsze? :)

 

Najlepiej SSD w środku i zewnętrzny podpięty przez USB 3.0 HDD. Na zewnętrznym można ustawić bibliotekę zdjęć i muzyki, z instalacją programów to różnie ale zazwyczaj też można. Fusion Drive będzie działało gorzej niż SSD + HDD oddzielnie. 

 

Komputer będzie trochę szybszy niż Macbook.



#14 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 14:13

OK, czyi Fusion Drive odpada. Czyli zakładamy SSD w środku.

 

Napisałeś że komputer będzie trochę szybszy niż MacBook. Mówisz o tym iMacu że będzie nie dużo szybszy od tego mobilnego MacBooka - czy od mojego "starego" Pro?



#15 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 czerwca 2017 - 15:31

Od Twojego Pro. Między MacBook a tym iMac jest przepaść. Zwłaszcza gdy w iMac 4k jest SSD bo bez tego komputer nie jest taki "zrywny" i wszystko się po prostu długo włącza i otwiera, ale jak się już załaduje do pamięci to jest elegancko. Paradoksalnie dla wrażenia szybkości komputera SSD robi więcej niż jakikolwiek inny komponent.

 

Ze stwierdzeniem, że Fusion Drive jest gorszy niż SSD+HDD zewnętrzny można polemizować bo nie jest to takie jednoznaczne.

Fusion Drive będzie wygodniejszy niż zestaw bo nie trzeba go niańczyć, ale z drugiej strony zestaw jest bezpieczniejszy + jeśli Ci zależy na stałej prędkości SSD to za równo system, programy jak i pliki nad którymi pracujesz można wrzucić na SSD i nie ma opcji by coś spowolniło a z Fusion może się tak stać przez żonglowanie danymi między dyskami.


Użytkownik imrik edytował ten post 08 czerwca 2017 - 15:37


#16 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 08 czerwca 2017 - 15:44

Nie wiem na jakich programach pracujecie ale autor tematu nie wymaga kosmosu typu "iMac PRO". Fusion Drive to wygoda i przyzwoita prędkość również. Stare wersje z Fusion dają dobrego kopa całości. Nowy iMac posiada 2 GB grafikę oraz DDR4 2400 MHz to też trzeba mieć na uwadze.    


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#17 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 15:52

Nie wiem na jakich programach pracujecie ale autor tematu nie wymaga kosmosu typu "iMac PRO". Fusion Drive to wygoda i przyzwoita prędkość również. Stare wersje z Fusion dają dobrego kopa całości. Nowy iMac posiada 2 GB grafikę oraz DDR4 2400 MHz to też trzeba mieć na uwadze.    

Ale po co Fusion Drive? iMac i tak będzie stał w miejscu, więc nie ma różnicy czy będzie do niego podpięty dysk zewnętrzny czy nie, nie trzeba z nim nic robić. A będzie to działać dużo szybciej. 



#18 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 08 czerwca 2017 - 16:05

Szybciej od dysku HDD 5400 ale nie szybciej od Fusion Drive :) Jeżeli autor tematu posiada obudowę zewnętrzną z wyjściem TB3 to jak najbardziej będzie to szybkość max dysku SSD ale nie jeżeli ma to być USB-3. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#19 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 19:00

Wytłumacz mi proszę jak dysk Fusion Drive (32GB SSD, i to wolniejszego niż zwykłe SSD z iMaców) w służący jako bufor do HDD (5400) ma działać szybciej niż normalny dysk SSD 128GB na programy i system + dysk hdd 7200? 


Użytkownik Krzyssp2 edytował ten post 08 czerwca 2017 - 19:01


#20 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 08 czerwca 2017 - 19:52

 Dyski SSD w iMac są na magistrali PCIe i to jest różnica między SATA. Resztę poczytaj w necie jest masę testów itp. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#21 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 20:08

Czyli reasumując:

- Fusion Drive jest wolny i istnieje duże ryzyko awarii,

- standardowy HDD jest już "muzealny" i komputer będzie na nim nieziemsko mulił,

- czyli warto kupić ten 256GB SSD?

 

Generalnie żona dużo pracuje na moim Macbooku Pro - i tutaj dla naszych zastosowań wszystko jest "na dotyk" :)

Byłoby mega wkurzające kupić komputer, który już na starcie muliłby ;)

 

Generalnie myślałem że te nowe iMacki "pozamiatają" mojego PRO pod dywan, jeśli chodzi o wydajność.... A piszecie że będzie tylko nieznacznie szybszy :)



#22 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 08 czerwca 2017 - 21:03

 Dyski SSD w iMac są na magistrali PCIe i to jest różnica między SATA. Resztę poczytaj w necie jest masę testów itp. 

No więc właśnie... Fusion Drive jest z tego co wiem na SATA, więc SSD będzie lepszym wyborem. Zgadzamy się w tej kwestii czy nie? 

 

Karta graficzna w iMacu będzie znacząco szybsza, procesor będzie miał zauważalnie szybszy jeden wątek ale 4 rdzenie bez HT, Twój Macbook ma też 4 rdzenie ale 8 wątków. Więc z jednej strony do codziennych zastosowań (które nie wykorzystują 8 wątków) iMac powinien być szybszy, jednak jako że Twój Macbook i tak jest szybki to różnica nie będzie zbytnio odczuwalna ;)


Użytkownik Krzyssp2 edytował ten post 08 czerwca 2017 - 21:07


#23 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 08 czerwca 2017 - 21:17

Dyski HDD są na Serial ATA (6 Gb/s) ale dyski dołączone SSD na PCIe 2.0 x4 NVMexpress interface (model 2015 Late) i to połączenie daje kopa ! 

Te nowe są już pewnie jeszcze szybsze. I dlatego Fusion Drive jest bardzo dobrym wyborem jeżeli nie masz kasy na pełny SSD - PCIe :) 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#24 Piotr X

Piotr X
  • 123 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 czerwca 2017 - 23:59

Cokolwiek nie kupisz, celuj w sprzęt z SSD. Dyski talerzowe nadają się jedynie do magazynowania. Twój MacBook jest b. dobrym sprzętem, do tego co piszesz nada się nawet Air. Jak chcesz stacjonarny to możesz zainteresować się zapomnianym Mac Mini a do tego dobry monitor Eizo lub Nec. Mini to rząd około 5tys z SSD o ile dobrze pamiętam a monitor możesz kupić np. takiego Neca http://www.cortland....c-ea244wmi.html zobacz sobie na stronie też mini i rozważ.



#25 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 czerwca 2017 - 08:52

Czyli reasumując:

- Fusion Drive jest wolny i istnieje duże ryzyko awarii,

- standardowy HDD jest już "muzealny" i komputer będzie na nim nieziemsko mulił,

- czyli warto kupić ten 256GB SSD?

 

Generalnie żona dużo pracuje na moim Macbooku Pro - i tutaj dla naszych zastosowań wszystko jest "na dotyk" :)

Byłoby mega wkurzające kupić komputer, który już na starcie muliłby ;)

 

Generalnie myślałem że te nowe iMacki "pozamiatają" mojego PRO pod dywan, jeśli chodzi o wydajność.... A piszecie że będzie tylko nieznacznie szybszy :)

 

To trochę niepoprawnie napisane bo Fusion Drive ani nie jest wolny ani nie niesie ze sobą dużego ryzyka.

Fusion Drive MOŻE zwolnić ale relatywnie do SSD bo żongluje danymi i może się zdarzyć że komputer zacznie czytać pliki znajdujące się na HDD a nie na SSD. Wtedy w jednej chwili jest błyskawica a w następnej coś podejrzanie długo się włącza. Taki scenariusz trudno wywołać przy normalnym użytkowaniu ale przy obróbce audio-video wpadniesz na niego już po imporcie 4GB materiału na raz - czyli od razu. W przypadku FD 1TB część SSD ma tylko 32GB i musi pomieścić system i aplikacje i mieć 4GB wolnego miejsca na bieżące pliki - na cała reszta jest właściwie trzymana na HDD tylko. W przypadku FD 2TB na prawdę duża część danych jest trzymana na SSD i działa to bardzo fajnie. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla wszystkich optymalne a formalnie sam SSD będzie szybszy bo zawsze będzie szybki po prostu.

Fusion drive PODWAJA ryzyko utraty danych w przypadku awarii. To nie znaczy że ryzyko jest duże. Po prostu jeśli walnie jeden z dysków to w diabły idą wszystkie dane. W przypadku stosowania zestawu SSD+HDD jeśli walnie dysk wbudowany to nie tracisz tego co jest na zewnętrznym HDD, jeśli walnie zewnętrzny HDD to nie musisz komputera oddawać do serwisu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych