Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

A1278 2010 Unibody - kernel_panic/resety


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 17 maja 2017 - 20:22

Witam serdecznie.

 

Posiadam Macbooka A1278 2010 Unibody Aluminiowego z 320M, C2D, z dyskiem HDD. Odkąd go miałem nic niepokojącego się nie działom, ale wczoraj pojawił się biały ekran a po chwili się zresetował - dawno nie był instalowany nowy system, a ostatnio wgrałem najnowszą aktualizację Sierry, także wziąłem swój dysk SSD (Kingston V300) i go zamontowałem, aby wgrać nowy system i troszkę odświeżyć lapka.

 

Przy próbie instalacji wyskoczył mi kernel_panic - zdziwiłem się mocno - wyjąłem pokolei pamięci RAM ale ciągle wyskakiwał. Włożyłem obie kości i zresetowałem PRAM/NVRAM - instalacja ruszyła, ale w pewnym momencie znowu wyskoczył biały ekran. Zresetowałem raz jeszcze PRAM/NVRAM i Sierra się zainstalowała - na razie nic nie ,,wykrzaczyło" ale mnie to niepokoi.

 

Jak mogę zdiagnozować czy coś i jeżeli to co jest nie tak?



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maja 2017 - 09:42

A wystarczyło przeczytać na forum, że Kingston w 2010 roczniku nie jest wspierany ;). Nvidia gryzie się SandForce ....


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 maja 2017 - 10:21

Dokładnie tak. Zamontuj odpowiedni dysk i to powinno rozwiązać problem.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#4 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 18 maja 2017 - 18:11

Niestety - zamontowałem dysk SSD GoodRam C50 i było to samo. Wrzuciłem spowrotem HDD i po pewnym czasie dostałem kernel panic. Przy próbie wgrania systemu od nowa ciągle były jakieś błędy - po prostu widać, że Macbook nie jest stabilny.

 

Postanowiłem go rozebrać bo chciałem zrobić słynną ,,zapiekanke" z płyty głównej - sprzęt jest dość wiekowy i chciałem sprawdzić na własnej skórze czy podziała, ale po wyjęciu płyty ukazał mi się malutki ,,rezystor?" który odpadł od płyty, więc zgaduje, że to on jest winowajcą wszystkich problemów.

 

Na samym dole podaję link do ZIP ze zdjęciami płyty i tego elementu - macie więcej doświadczenia i może wiecie gdzie powinien się znaleźć - sam nic z tym nie zrobię, ale jak będę wiedział skąd to element to może jakiś serwis niedaleko mi to zrobi - ile takie coś może kosztować? (zakładając opcje, że np. więcej takich małych elementów odpadło) Ewentualnie mógłbym do kogoś z Was wysłać maczka, tylko pytanie czy koszt naprawy będzie w ogóle opłacalny.

 

https://drive.google...iew?usp=sharing



#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 maja 2017 - 10:31

Jakbyś zastosował goodrama C40 z kontrolerem Phision S3109 zamiast C50 z kontrolerem PS3108 to zadziałało by :). Jakbyś jeszcze sprawdził tasiemkę też by to nie zaszkodziło maczkowi ;). Twoje "prace kuchenne" przy ewentualnie uszkodzonej płycie tylko mogły pogorszyć jej stan. Wszystkie części odpowiedzialne za dysk masz na swoim miejscu, choć po twoich "doświadczeniach" jest duże prawdopodobieństwo, że nie są sprawne. Co do naprawy to prawdopodobnie teraz żaden szanujący się serwis nie podejmie się naprawy, chyba że bez żadnej gwarancji - zwykłe uruchomienie płyty


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 19 maja 2017 - 18:23

Chcialem ja wsadzic do piekarnika, ale po tym jak zobaczylem ten maly element to jej nie ruszalem. Problem nie jest z dyskiem tylko cos na plycie powodowalo od poczatku kernel panic - myslalem ze to dysk dlatego tez sprobowalem wymienic na SSD ale nawet na HDD nie da rady zainstalowac systemu.

Wgralem system podlaczajac hdd do innego maca - i taki hdd ze Sierra wsadzilem do tego uszkodzonego i przez pare godzin odtwarzal bez problemow bez przerwy YT, nie nagrzewal sie ale problem jest bo nie mozna na nim zainstalowac systemu i wywala rozne bledy - nie dziwie sie bo brakuje tego elementu na plycie.

Podsumowujac to sam nic w niej nie grzebalem - jedynie wymontowalem i znalazlem ten element - zlozylem spowrotem bo sam nic z tym nie zrobie. Z HDD na ktorym jest wgrana Sierra dziala ale bezposrednio na nim wgrac systemu nie moge.
Takze problem nie lezy po stronie dysku hdd czy to ssd.

#7 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 maja 2017 - 21:54

Możesz mieć uszkodzoną taśmę dysku. Aby to potwierdzić musisz mieć nową taśmę na próbę albo lepiej i taniej podłączyć dysk pod USB i tak używać obserwując czy znów będzie błąd.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#8 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 19 maja 2017 - 22:23

A bez tego elementu płyta może być ,,sprawna"? Znalazłem tylko jeden, ale są malutkie więc mogło być ich więcej. Słyszałem, że czasem w miejsce takich małych elementów robi się ,,zworkę" ale żeby tak bez? 

 

We wtorek będę w domu to podłączę dysk przez USB i spróbuję wgrać system - zobaczę czy ruszy.

 

Precyzując objawy (pendrive ze Sierrą na 100% OK ponieważ wgrywałem już parę razy z niego - dodatkowo stworzyłem drugi i jest podobnie): instalacja potrafi się nie uruchomić - stoi na jabłuszku i pustym pasku ładowania (reset NVRAM pomaga na to); w czasie ładowania czasem wyskakuje ekran jednego koloru (bialy, zielony, czerwony, różnie); potrafi się załadować i przy 3/4 instalacji wyskakuje błąd o niemożności zweryfikowania plików? nie pamiętam dokładnie; po wybraniu instalacji z innego pendrive wyskakuje również, że nie udało się czegoś zweryfikować (na innym maczku idzie normalnie); raz udało się wgrać system to staną na ,,tworzę konto" - po restarcie włączyłem aktualizacje do najnowszej Sierry i po aktualizacji już się nie odpalił (wisiał na czarnym ekranie z kółeczkiem na dole).

 

Przed moim rozebraniem maczka miał epizod, że delikatne dotknięcie lub wstrząs powodwało ekran o solidnym kolorze lub kernel panic - teraz jak na nowo go skręciłem i ten element ,,wypadł" to mogę nim trząść i nic się nie dzieje.

 

No nic - we wtorek spróbuję użyć dysku USB i upewnimy się czy to nie taśma.

 

Jeżeli to nie taśma to czy któryś serwis podjąłby się próby naprawy (nie był w piekarniku, rozbierałem trochę maców i obchodziłem się z nim ostrożnie) - ile kosztować może diagnoza - wiadomo, że koszt naprawy będzie zależny od diagnozy. Ma on swoje lata i nie jest w dobrym stanie, ale baterie ma zdrową, matrycę również i do śmigania po necie, office jest w porządku.

 

ps. Co do tych dysków SSD (C50 i Kingston V300) to używałem obu w MacBook White 2010 z takim samym C2D i 320m i nie miałem żadnych problemów - a miałem wsadzone dwa na raz (jeden w miejsce superdrive).

 

pozdrawiam :)


Użytkownik xbit edytował ten post 19 maja 2017 - 22:26


#9 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 maja 2017 - 10:01

1. Element jaki pokazujesz może być albo cewką (bez niej jakaś część płyty nie działa) albo kondensator a tym możesz się nie przejmować. Jak napisałem wyżej sprawdź tasiemkę HDD (czytaj wymień na nową) i zobacz czy system się postawi. Co do dysków to oprogramowanie nVidii gryzie się z wieloma kontrolerami (masz na forum całe wątki o tym problemie) a te dyski które stosujesz należą do "nietolerowanych". Nawet jak działa na jednej jednostce, nie oznacza to że zadziała na innej (chyba, że pod USB) - polecam lekturę w/w wątków ;)

 

 2. Wystartuj ten komputer z USB i sprawdź każde urządzenie (sieć, kamerę, 1394 itp) - jak wszystko działa, to odpadł ci kondensator z filtracji, jak jakieś nie działa odpadła cewka z zasilania. Miło że powstrzymałeś się z piekarnikiem :D.

 

3. Najprościej oddaj do jakiegoś serwisu na diagnozę - unikniesz niepotrzebnych wydatków ( i pamiętaj - tasiemka HDD w 2010 roku jest inna niż np. w 2011 czy 2012 (te są za krótkie).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#10 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 20 maja 2017 - 12:13

Dzieki za fachowa odpowiedz. Jak wroce do domu to sprobuje wgrac system na dysk przez USB - jak ruszy to wymienie tasme.

U mnie w okolicy Elbląga nie kojarze zadnego serwisu ktory specjalizowalby sie w naprawie Apple - pozostalaby mi raczej wysylka do jakiegos polecanego w Polsce :)
Komputer startuje z HDD i SSD ale jak zainstalowalem mu system podlaczajac dysk do innego Maca. Sprawdzilem rzeczy ktore uzywam - wifi, bt, usb, glosniki, mikrofon, kamera - i to dziala.

Badz co badz - wroce i sprobuje zainstalowac system przez usb - jak ruszy to spore prawdopodbienstwo tasmy.

#11 xbit

xbit
  • 369 postów

Napisano 23 maja 2017 - 21:49

Witam ponownie :)

 

Miałem dziś chwilę aby pogrzebać w Maczku i doszedłem do takich wniosków:

1) Odpiąłem dysk i podłączyłem inny przez USB - system wgrał się z pendrive bez problemów

2) Ponownie podłączyłem dysk do środka Macbooka i o dziwo tym razem system wgrał się bez problemów

3) Kiedy potrząśnę Macbookiem - czy to z odłączoną taśmą w środku, czy też podłączoną - biały ekran i tyle

 

Także myślę, że taśmę można wyeliminować jako winowajcę - stawiam jednak na jakiś błąd na płycie głównej.

 

I teraz pojawia się pytanie czy któryś z serwisów dostępnych na forum podjąłby się diagnozy i ewentualnej naprawy? Sam raczej nic nie zdziałam :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych