Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wymiana MBP m2009 na szybszy model


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 izbus88

izbus88
  • 14 postów

Napisano 13 maja 2017 - 07:14

Cześć Wszystkim,

W tym roku kupowałem swojego pierwszego maca. Była to wersja budżetowa w celu sprawdzenia czy dam radę realizować swoją pracę na Mac OSX i jak będzie się sprawował.

Test zakończony pomyślnie. Niestety podczas pracy widać, że brakuje mu pary dlatego mam pomysł na zmianę na coś mocniejszego i nowszego.

Obecnie posiadany sprzęt MBP M2009 13':

- procesor C2D 2.26

- 8 GB Ram

- 256 SSD

- Grafika Nvidia 9400M 256 MB

 

Wykorzystanie:

Sprzęt wożony codziennie praca/dom. Zazwyczaj wykorzystywany przy biurku, ale teraz z racji coraz to lepszej pogody zamierzam korzystać z niego również na dworzu.

 

Stanowisko pracy służbowe: 
Macbook podłączony do zewnętrznego monitora 24'

Aplikacje:
- Safari (do rzeczy prywatnych)

gmail,

1 arkusz google,

1 zakładka do przeglądania wiadomości itp.

- Chrome (do rzeczy służbowych)

gmail

3 arkusze google

10 dodatkowe zakładki do aplikacji do kontrolowania zadań, bitbucket, informację itp.

Dodatkowo jakieś 2-3 zakładki incognito do testów aplikacji

- Wiadomości

- Spotify

- Smart VPN do połączenia z VPN PPTP

- Nozbe do kontrolowania zadań

- Nano

- MS Word - 1-2 dokumenty

- MS Excel 1-2 dokumenty

- Alfred

- Tadam jako licznik Pomodoro

- Filezilla

- Lightshot Screenshot

- Google drive aplikacja

- terminal połączenia do dwóch serwerów po ssh

 

Docelowo będę musiał wykorzystać Parallels ew. RDP by móc czasem skorzystać z Comarch Optima.

 

Stanowisko pracy prywatne: 

Macbook podłączony do zewnętrznego monitora 27'

Aplikacje:
- Safari (do rzeczy prywatnych)

gmail, 

arkusz google, 

5 zakładka do przeglądania wiadomości itp.

- Wiadomości

- Nozbe

- Spotify

- Alfred

- Google drive aplikacja

- iMovie (sporadycznie)

- Xampp

- Nano

 

 

Podsumowując jest trochę wykorzystywanych narzędzi do codziennej pracy. Nie jest to obróbka zdjęć czy video. Natomiast bardziej wymagająca praca biurowa. Niestety przy tej pracy mój dotychczasowy komputer jest dość wolny.
Często w Safari pojawia się kolorowa piłeczka (zauważyłem, że przy korzystaniu z gmaila, czy arkuszy).
Analizując obciążenie widać, że często problem jest widoczny z kończących się zasobach procesora. 

Natomiast RAM jest wykorzystywana zazwyczaj w ok 80% 

Pracując w domu bądź w pracy zawsze korzystam z zewnętrznego monitora, w związku z tym nie mam parcia na zmianę ekranu na retinę.

 

Myślałem o dwóch rozwiązaniach:
- zakup nowego MBA 13' i5 8GB RAM i 128 SSD

- zakup używanego MBP 13/15 w wersji A1278 z procesorem i5/i7, min 8GB RAM i  SSD  min 128 GB

 

Sprzęt będzie kupowany na firmę i zakładałem budżet ok 3200 netto.

Osobiście słaniałbym się w kierunku nowego MBA, bo będzie to komputer nowy z gwarancjąi pewność, że nic przy nim nie było majstrowane. 
Natomiast moje pytanie czy jego moc będzie wystarczająca do takiej pracy?

 

Czy jednak wydajnościowo iść w kierunku MBP z możliwością dorzucenia 16GB ram?

Z góry dziękuję za informację.

 



#2 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 15 maja 2017 - 04:48

W tej cenie może wyłapiesz używanego MacBooka Air 13 z 8gb ram i 256gb dyskiem z roku 2013/14, raczej wątpię że tego najnowszego.

 

Z Pro dasz radę wyłapać najpotężniejszego z 2012 roku, uważaj na pozalaniowce bo jest ich mnóstwo ( unikaj w szczególności zamienników baterii i nie angielskich albo polskich klawiatur ), za 3200 doposażysz i kupisz model z i7 do 16gb, dysku 256gb ssd.



#3 izbus88

izbus88
  • 14 postów

Napisano 15 maja 2017 - 21:54

W tej cenie może wyłapiesz używanego MacBooka Air 13 z 8gb ram i 256gb dyskiem z roku 2013/14, raczej wątpię że tego najnowszego.

 

Z Pro dasz radę wyłapać najpotężniejszego z 2012 roku, uważaj na pozalaniowce bo jest ich mnóstwo ( unikaj w szczególności zamienników baterii i nie angielskich albo polskich klawiatur ), za 3200 doposażysz i kupisz model z i7 do 16gb, dysku 256gb ssd.

Dzięki za odpowiedź.
Podawałem cenę netto, więc w tej cenie będę miał najnowszego Air 13 z 8GB i 128 GB dysk.

 

Myślałem jeszcze o Macbook Pro 2012 13' na pokładzie i5 2,5GHz, którego doposażyłbym w 16 GB ram oraz 256 SSD.
Cenowo wyszedł bym nawet trochę taniej.
Kwestia tego co wg. Was użytkowników z większym doświadczeniem bardziej się sprawdzi?

Przy PRO będę miał większe możliwości rozbudowy jeżeli chodzi min. o RAM oraz o dodatkowy dysk. 
Czy różnica w wydajności będzie duża?



#4 Krzyssp2

Krzyssp2
  • 128 postów

Napisano 16 maja 2017 - 07:05

Bedzie zauważalna na korzyść nowego Air, zwłaszcza ze z tego co widzę Twoja praca nie potrzebuje dużo ramu.

Co do tego ze Twój komputer pokazuje duże zużycie to polecam przeczytać http://www.linuxatemyram.com

Użytkownik Krzyssp2 edytował ten post 16 maja 2017 - 07:06


#5 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 16 maja 2017 - 13:06

Bedzie zauważalna na korzyść nowego Air, zwłaszcza ze z tego co widzę Twoja praca nie potrzebuje dużo ramu.

Co do tego ze Twój komputer pokazuje duże zużycie to polecam przeczytać http://www.linuxatemyram.com

 

 

Dzięki za odpowiedź.
Podawałem cenę netto, więc w tej cenie będę miał najnowszego Air 13 z 8GB i 128 GB dysk.

 

Myślałem jeszcze o Macbook Pro 2012 13' na pokładzie i5 2,5GHz, którego doposażyłbym w 16 GB ram oraz 256 SSD.
Cenowo wyszedł bym nawet trochę taniej.
Kwestia tego co wg. Was użytkowników z większym doświadczeniem bardziej się sprawdzi?

Przy PRO będę miał większe możliwości rozbudowy jeżeli chodzi min. o RAM oraz o dodatkowy dysk. 
Czy różnica w wydajności będzie duża?

Jeżeli faktycznie dysponujesz większą gotówką, a to tylko cena netto - to bierz Aira, jedyna jego wada to przeciętna matryca, ale nadrabia to potężną baterią i dobrą wydajnością. Lepiej dołóż albo kup używanego z 256GB, używam 128gb i w momencie gdy ten laptop stał się moją główną stacją roboczą to zaczęło mi brakować miejsca... Ale to zależy od twojej pracy, ja mam w zwyczaju kolekcjonować bardzo dużo rzeczy poczynając od filmów, a kończąc na dużej ilości kopii zapasowych. Zanim pozbyłem się komputera, z 120 dostępnych GB miałem zajęte jedynie 15-20.


Użytkownik tka11 edytował ten post 16 maja 2017 - 13:07


#6 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 maja 2017 - 13:51

Jeżeli faktycznie dysponujesz większą gotówką, a to tylko cena netto - to bierz Aira, jedyna jego wada to przeciętna matryca, ale nadrabia to potężną baterią i dobrą wydajnością. Lepiej dołóż albo kup używanego z 256GB, używam 128gb i w momencie gdy ten laptop stał się moją główną stacją roboczą to zaczęło mi brakować miejsca... Ale to zależy od twojej pracy, ja mam w zwyczaju kolekcjonować bardzo dużo rzeczy poczynając od filmów, a kończąc na dużej ilości kopii zapasowych. Zanim pozbyłem się komputera, z 120 dostępnych GB miałem zajęte jedynie 15-20.

Jeżeli korzystał ze starego Pro a korzystał to matryca w Air i tak będzie dużo lepsza. Oczywiście nadal daleko jej do Retiny, ale różnica będzie zauważalna :-)


iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#7 OneGhost

OneGhost
  • 296 postów

Napisano 16 maja 2017 - 15:35

Mam MacBooka pro 13" 2015 16GB 128GB, i5 z lekką wadą. Ostatnio spadł w torbie i lekko otarł sie od spodu w rogu, malutka rzecz, zupełnie niewidoczna od góry. Niestety po upadku coś sie uszkodziło i poleciał do Krakowa do macsupport. Już mam wycenę naprawy i myśle, że wróci niedługo. Poza tym ma lekkie wytarcie powłoki antyrefleksyjnej, widoczne tylko pod światło na środku ekranu. Jeśli te wady by ci nie przeszkadzały, to sprzedam go w dobrej cenie z fakturą VAT. Jeśli jesteś zainteresowany odezwij sie na priv, pogadamy tam lub telefonicznie.

#8 izbus88

izbus88
  • 14 postów

Napisano 16 maja 2017 - 16:02

Tak jak Kolega Danioo powiedział. Obecnie korzystam ze starszej wersji MBP i jak dla mnie matryca to nie jest tak istotna sprawa.
Zazwyczaj i tak pracuję na zewnętrznych monitorach.

Przeraża mnie w Air różnica w cenie dysku o poj. 128 a 256 która jest ok 1300 zł. Trochę nieproporcjonalnie wysoka.
W związku z tym czy macie doświadczenie z kartami SD typu transcend itp.?

Dodatkowo czy ktoś z Was stosuje może jakąś stację dokującą czy coś w tym stylu, aby działać na dwóch zewnętrznych monitorach?
Kiedyś zawsze korzystałem z Dell i tamtejszych stacji dokujących co dawało dużą wygodę.



#9 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 16 maja 2017 - 16:29

Jeżeli korzystał ze starego Pro a korzystał to matryca w Air i tak będzie dużo lepsza. Oczywiście nadal daleko jej do Retiny, ale różnica będzie zauważalna :-)

Jesteś pewien? Mi się wydaję, że nijak matryca nawet w nowych airach ma się do tych starych Pro. Akurat mam w domu Aira 2015 i Pro 2009 i osobiście ciężko dostrzec różnicę, ale zdecydowanie Pro ładniej odwzorowuję barwy ( przynajmniej na moje oko ), matryca w nim jest dość stara i nie świeci tak jasno jak w airze, jednak uważam że różnica jakaś istnieje i jest na korzyść Pro.

 

Wszystkie karty SD to niewarty pieniędzy syf, jest to bardzo wolne rozwiązanie - nie polecam. Tak dopłata do dysków jest bardzo droga, ale uzasadniona. Te dyski są naprawdę bardzo szybkie.



#10 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 maja 2017 - 17:11

Jesteś pewien? Mi się wydaję, że nijak matryca nawet w nowych airach ma się do tych starych Pro. Akurat mam w domu Aira 2015 i Pro 2009 i osobiście ciężko dostrzec różnicę, ale zdecydowanie Pro ładniej odwzorowuję barwy ( przynajmniej na moje oko ), matryca w nim jest dość stara i nie świeci tak jasno jak w airze, jednak uważam że różnica jakaś istnieje i jest na korzyść Pro.

 

Wszystkie karty SD to niewarty pieniędzy syf, jest to bardzo wolne rozwiązanie - nie polecam. Tak dopłata do dysków jest bardzo droga, ale uzasadniona. Te dyski są naprawdę bardzo szybkie.

Miałem i stare Pro i cały czas mam 11" Air'a. Przy bezpośrednim porównaniu dla mnie matryca z Air'a dużo lepsza. Większe zagęszczenie pikseli ale co najważniejsze dużo lepsza czytelność na zewnątrz i minimalnie lepsze podświetlenie. Co do minusów to proporcje 16:9 w Air (tylko 11") i brak szkła. Odnośnie kolorów to się nie wypowiem bo nie pracuje w żadnych programach graficznych itp. Dla mnie bardzo podobne (nie widzę żadnej różnicy). 

Co do dopłaty do dysków to dla mnie jest to zdzierstwo i tyle. Cena produkcji większego dysku to maksymalnie 50$ więcej. Ale to Apple zawsze tak było i raczej w tej kwestii nie wiele się zmieni.


Użytkownik Danioo edytował ten post 16 maja 2017 - 17:12

iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#11 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 16 maja 2017 - 17:21

 

W związku z tym czy macie doświadczenie z kartami SD typu transcend itp.?

Macie. Walała mi się wśród szpargałów na biurku karta microSD 32 GB to jej kupiłem za 20 zł przejściówkę do MacBooka (taką chowaną w slot), żeby był z niej jeszcze jakikolwiek pożytek.

Zapis: ok. 30 MB/s, odczyt: ok. 80 MB/s. Do szybkich kopii zapasowych i na tymczasowe pliki wystarczy. I tyle w zasadzie można o tym rozwiązaniu dobrego powiedzieć.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych