Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nie rusza instalacja Snow Leoparda 10.6.3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 07 maja 2017 - 14:09

Witam.

Nie znalazłem na forum rozwiązania dla mojego problemu, więc pozwoliłem sobie zapytać :)

Postaram się króciutko napisać jak do tego doszło.

Dostałem iMac-a 21,5” z systemem Yosemite, oraz w Win10, ale bez jakiejkolwiek płyty/instalki Mac OS

Zrobiłem Appla pod siebie, przeinstalowałem Windowsa i zacząłem grzebać w partycjach pod Windowsem.

No i przez przypadek (bądź tez przez lekką niewiedzę) usunąłem cały system Appla, łącznie z recovery dyskiem.

Zadzwoniłem na wsparcie Appla, pani coś sprawdzała, po czym powiedziała mi że nie ma problemu. Wystarczy że kupię instalkę Snow Leoparda, zainstaluje, a potem zaktualizuje Mac OS do najnowszej wersji.

Tak też zrobiłem, ale tu pojawił się właśnie problem, otóż instalka nie rusza.

Po włożeniu płyty chwilę kręci, pojawia się na ekranie jasne tło z logo Apple i na tym koniec.

Czy coś możecie pomóc w tym temacie ?

Próbowałem razem z "C", również a "Alt-em" Tu pojawia się możliwość wyboru, czyli instalator Snow Leopard, wybieram, po czym ten sam efekt, czyli logo Apple i tyle.

Napęd na pewno jest sprawny bo zainstalowałem na próbę Windowsa

Aktualnie dysk jest wyczyszczony i usunięte są partycje instalatorem Windows.

Dokładnie nie pamiętam wszystkich parametrów, ale to co wiem:

iMac 21,5 chyba z 2011r

Procesor Intel

Pamięć 8GB

Był na nim system Yosemite

 

Z góry dziękuje za ewentualna pomoc



#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 07 maja 2017 - 15:34

iMac 2011 potrzebuje instalki 10.6.7, a ona była dołączana tylko tych maczków. Box 10.6.3 nie ruszy. Ale możesz próbować CMD+R, wtedy ściągnie ci bezpośrednio od Apple OSa.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#3 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 07 maja 2017 - 17:28

Owszem, ale:

https://support.appl.../pl-pl/HT202313

 

To raz, po drugie cmd-r uruchamia Maca z partycji recovery, której na wspomnianym iMacu już nie ma. W tym przypadku raczej cmd-alt-r bym zasugerował... Chociaż teoretycznie sam skrót cmd-r też niby powinien zadziałać...



#4 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 07 maja 2017 - 18:27

Owszem, ale:

https://support.apple.com/pl-pl/HT202313

 

To raz, po drugie cmd-r uruchamia Maca z partycji recovery, której na wspomnianym iMacu już nie ma. W tym przypadku raczej cmd-alt-r bym zasugerował... Chociaż teoretycznie sam skrót cmd-r też niby powinien zadziałać...

Czyli rozumiem że do tej czynności powinienem maca do routera kablem podłączyć? No bo wifi nie ma jak znaleźć.



#5 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 07 maja 2017 - 18:58

Czyli rozumiem że do tej czynności powinienem maca do routera kablem podłączyć? No bo wifi nie ma jak znaleźć.

Bynajmniej. Jeśli Mac obsługuje tryb Internet Recovery, bez problemu podepniesz go do Wi-Fi.
http://www.idownload...-recovery-mode/



#6 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 07 maja 2017 - 20:07

Niestety to rozwiązanie nie działa. Pokazuje się taka szara teczka z pytajnikiem. 

Mam tylko klawiaturę bluetooth. zastanawiam się czy tu komunikacja nie zawodzi.

Na allegro jest gość który sprzedaje instalkę Yosemite na USB. Czy takie coś w moim przypadku ruszy?

http://allegro.pl/apple-mac-os-x-yosemite-10-10-5-instalka-usb-i6797510682.html



#7 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 07 maja 2017 - 22:29

Zakup systemu jeżeli tak czy inaczej był on dawany z komputerem był bez sensu bo zwyczajnie Ci się on należał.

Jak masz blisko jakiś sklep z makami to podjedź z pendrivem może pracownicy pomogą bo to jest w zasadzie kilka kliknięć i tyle.

 

Swoją drogą nie rozumiem tego fenomenu - kupuje komputer nie mam do niego płyt instalacyjnych ani instalki systemu to zamiast jakoś utworzyć sobie nośnik instalacyjny bo to jest podstawa to ludzie zaczynają grzebać w partycjach a następnie budzą się z ręką w nocniku. Ja wprowadzając zmiany w komputerze zawsze upewniam się że mam backup swoich danych oraz w razie czego mam działający system jak i wersje instalacyjną na dysku USB. Ten temat na myapple wraca jak bumerang co jakiś czas, a użytkownicy na allegro zarabiają sprzedając pendrive'a 8GB w cenie x2 jak nie więcej za kilka naciśnięć "dalej". I pomijam tutaj cały aspekt legalności tego działania, bo nie jestem przekonany czy można od tak sobie nagrywać instalacje na pendrive'a i sprzedawać dalej. 



#8 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 07 maja 2017 - 23:22

Zakup systemu jeżeli tak czy inaczej był on dawany z komputerem był bez sensu bo zwyczajnie Ci się on należał.

Jak masz blisko jakiś sklep z makami to podjedź z pendrivem może pracownicy pomogą bo to jest w zasadzie kilka kliknięć i tyle.

 

Swoją drogą nie rozumiem tego fenomenu - kupuje komputer nie mam do niego płyt instalacyjnych ani instalki systemu to zamiast jakoś utworzyć sobie nośnik instalacyjny bo to jest podstawa to ludzie zaczynają grzebać w partycjach a następnie budzą się z ręką w nocniku. Ja wprowadzając zmiany w komputerze zawsze upewniam się że mam backup swoich danych oraz w razie czego mam działający system jak i wersje instalacyjną na dysku USB. Ten temat na myapple wraca jak bumerang co jakiś czas, a użytkownicy na allegro zarabiają sprzedając pendrive'a 8GB w cenie x2 jak nie więcej za kilka naciśnięć "dalej". I pomijam tutaj cały aspekt legalności tego działania, bo nie jestem przekonany czy można od tak sobie nagrywać instalacje na pendrive'a i sprzedawać dalej. 

Napisałem posta w nadziei na jakąś poradę (tak jak to zrobili Iro i Pedros), a nie po to żeby czytać jakieś psychoanalizy i wywody. Nie masz nic konstruktywnego do napisania to nie pisz. Po pierwsze jakbyś czytał z uwagą to wiedziałbyś że kompa nie kupiłem, tylko dostałem.Dostałem bez płyty, bo ta osoba też nie miała. Po drugie z czego robić backup danych skoro danych nie było. Świeże instalki dopiero były. Zrobiłem Appla, potem Windowsa, no i przy tym drugim pech. Po trzecie gdzie ci użytkownicy Allegro zarabiają 2x więcej ? Gość jasno pisze,że sprzedaje za 45 zł, z czego część to koszt pendrive-a (pewnie ze 20 zł) a część to jego praca. System Apple jest bezpłatnie. Dla mnie to uczciwa cena, tym bardziej że konsultantka na Supporcie Appla wcisnęła mi płytę za 79 zł z systemem który nie działa. Poza tym te systemy nie mają kluczy licencyjnych, to co tu jest nielegalnego?

A jak ewentualnie zaniosę ten komp do serwisu, to co, najpierw mi sprzedadzą płytę lub pendrive-a z systemem a potem zainstalują ? Wątpie. Pewnie wezmą takiego pendrive-a jak ten gość z Allegro i wrzucą system.



#9 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 08 maja 2017 - 10:25

Płyty czy pendrive'a Ci nie sprzedadzą bo takich oficjalnie nie ma. Wgrają Ci instalację na pendrive'a i w sumie tyle.

 

Do serwisu komputera nie zanoś bo zapłacisz z 150zł jak to ktoś już pisał, a cały proces ma zerowy poziom trudności. 

 

Swoją drogą skoro twierdzisz że moje porady nic nie wnoszą to zobacz sam:

 

1) Wejdź na google i wpisz "how to create mac os x bootable usb using windows" jest conajmniej parę poradników które powinny zadziałać.

2) Kolejny sposób jest bardziej kontrowersyjny ale też tyłek ratuje, użyj VMware, VirtualBox czy innego programu do wirtualizacj (dla Windows), i na nim zainstaluj przerobioną wersję OS X następnie z poziomu wirtualnej maszyny pobierz sobie system od apple i utwórz pendrive'a z którego uruchomisz komputer.

3) Niektóre wcześniejsze wersje OS X chyba do 10.8 można było znaleźć na internecie w postaci obrazów .ISO do wypalenia na płytkę DVD-DL i następnie zainstalowanie z niej systemu. (Wersja dla Maków nie dla PC) I tam sobie już utworzyć pendrive z Sierrą bo starszej nie zakupisz gdyż w AppStore już jej nie ma.

 

(Sprawdzałem, znalazłem odpowiedni obraz ISO w 5 minut także są dostępne)

 

Tak więc nie ma sytuacji bez wyjścia :)

 

Jeżeli Cię uraziłem to przepraszam :)


Użytkownik seb235 edytował ten post 08 maja 2017 - 10:56


#10 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 08 maja 2017 - 21:33

Spoko Seb235, nie jestem obrażalski :)

I to już jest konkretna porada ;)

Znalazłem obraz Yosemite, czyli taki system jaki był pierwotnie. Mam nadzieje że się uda. Dam znać czy wyszło.

Dzwoniłem dziś jeszcze do supportu. Próbowaliśmy różnych kombinacji uruchamiania (klawiszowych) i nic. I chyba wychodzi na to, że albo jest płyta felerna, albo napęd ma przybrudzony laser i nie radzi sobie z odczytem tej oryginalnej płyty.



#11 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 09 maja 2017 - 08:18

Niestety sposób z obrazami i pendrivem nie zadziałał. Zrobiłem 2 pendrivy. Jeden z Yesemity i drugi z lion-em. I iMac w ogóle ich nie widzi. Na próbę zrobiłem pendriv-a z tej oryginalnej płyty, i tego już widzi ale instalka też nie rusza (identyczna sytuacja jak próba instalacji z płyty)
Aaa i dopytalem na supporcie dokładnie o rocznik kompa. On jest z połowy 2010r.

#12 czesiekwiesiek

czesiekwiesiek
  • 1 089 postów

Napisano 09 maja 2017 - 21:41

To jeszcze sprecyzuj co znaczy "nie widzi". 


Macbook Air M1 512/16, iPhone 12 mini, ​AirPods 2, Apple Watch Series 3


#13 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 09 maja 2017 - 21:51

To jeszcze sprecyzuj co znaczy "nie widzi". 

Jak uruchamiam komputer z wciśniętym alt-em, to pendrive nie pojawia się jako opcja do wyboru.



#14 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 10 maja 2017 - 19:39

Niestety sposób z obrazami i pendrivem nie zadziałał. Zrobiłem 2 pendrivy. Jeden z Yesemity i drugi z lion-em. I iMac w ogóle ich nie widzi. Na próbę zrobiłem pendriv-a z tej oryginalnej płyty, i tego już widzi ale instalka też nie rusza (identyczna sytuacja jak próba instalacji z płyty)
Aaa i dopytalem na supporcie dokładnie o rocznik kompa. On jest z połowy 2010r.

 

To ten model te może nie ruszyć z Box 10.6.3, bo większość miała instalki 10.6.4.

Napisz skąd jesteś, może jakoś ci się da pomóc.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#15 ThomZ

ThomZ
  • 10 postów
  • SkądNiedzieliska (Małopolska)

Napisano 11 maja 2017 - 22:33

Udało się. Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie.

Rozwiązaniem okazał się jeden z pomysłów Seby, tzn wziąłem w łapkę pendriva i poszedłem do iSpota. Tam pan bez problemu zrobił mi bootowalnego pendriva z OS Sierra.

I teraz wszystko śmiga.

Jeszcze raz dzięki Seba.

 

Temat zamknięty.


  • seb235-8731863dbe lubi to

#16 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 maja 2017 - 08:33

Podsumowując.

 

Pamiętaj o tym, żeby założyć sobie konto w Appstore. A w nim przyklej sobie ostatni możliwy OS. Jeśli na swoim koncie nie masz w kupionych żadnego systemu, wyszukaj w Appstore Sierrę i zacznij ściągać. Po tej operacji wejdź jeszcze raz w zakładkę "kupione" i sprawdź czy się przykleił system.


Użytkownik Iro edytował ten post 12 maja 2017 - 08:33

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych