Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy MacBook Pro dla ucznia.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Klaudiusz Piotrowicz

Klaudiusz Piotrowicz
  • 13 postów

Napisano 04 maja 2017 - 14:43

Witam wszystkich,

Od września przeprowadzam się do innego miasta w którym będę chodził do technikum informatycznego. Rodzice powiedzieli że kupią mi z tej okazji laptopa jako że mam już iPhona wybór padł na MacBooka. Interesuje się fotografią, pracuje trochę  w Lightroomie i Premiere Pro dlatego potrzebuje czegoś mocniejszego od Air. Nie chcę przekraczać budżetu 4000 zł. Na allegro znalazłem coś takiego.

 

http://allegro.pl/apple-macbook-pro-15-retina-i7-3720qm-512gb-16gb-i6800640292.html#thumb/5

 

Apple MacBook 15 Retina  A1398
i7-3720QM
16GB RAM
512GB SSD
NVIDIA 650M 1GB 
15.4" 2880 x 1800 resolution

 

Czy to dobra propozycja do moich potrzeb?

I co myślicie o Paralles, bo w szkole będę pracował na Windowsie i pewne części softu nie będzie w wersji na maca.

 

#2 makemymind

makemymind
  • 706 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 maja 2017 - 14:44

B. dobra konfiguracja, bierz. Ja bym Paralles odpuscił



#3 Klaudiusz Piotrowicz

Klaudiusz Piotrowicz
  • 13 postów

Napisano 04 maja 2017 - 15:16

B. dobra konfiguracja, bierz. Ja bym Paralles odpuscił

Czyli lepiej mieć dwa osobne systemy? Bo o Parallesie myślałem ze względu na to że świetną integralność z macOS.



#4 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 04 maja 2017 - 15:43

Zależy. Ja korzystam na codzień z macOS ale do "zadań specjalnych" mam maszynę wirtualną z Windows 7 pod Parallels Desktop. Po prostu jest sobie taki specjalistyczny program,  dostępny wyłącznie w wersji dla Windows. A zabawa z BootCamp mi się nigdy nie uśmiechała, zresztą licencja na PD to jakieś (o ile dobrze pamiętam) 200 zł z haczykiem (piszę z pamięci bo od kilku dobrych wersji kupuję tylko aktualizacje, ale często są promocje). Oczywiście, są też darmowe rozwiązania, jak chociażby VirtualBox.
W obu przypadkach Windows i tak trzeba kupić, więc ten koszt pomijam. Na super wydajności Windows mi nie zależy, a tak mogę pracować równolegle w dwóch, a nawet więcej środowiskach. Dużym plusem wirtualizacji jest też możliwość szybkiego przywrócenia maszyny wirtualnej do wcześniej zachowanego zrzutu - przydatne chociażby przy testowaniu oprogramowania.


Z tego co widzę, wybrałeś praktycznie identyczną konfigurację, co mój "warsztat" - ja mam tylko nieco nowszy model z GT 750M. Poczytaj trochę więcej o potencjalnych problemach z układami nVidia w MacBookach Pro. Ponoć zdarzały się często, chociaż osobiście (i zawodowo) spotkałem się tylko z dwoma takimi przypadkami - właśnie w modelach z 2012 roku. 



#5 Klaudiusz Piotrowicz

Klaudiusz Piotrowicz
  • 13 postów

Napisano 04 maja 2017 - 19:10

Wybrałem to za duże słowo nie wiem czy przy tym budżecie i wymogu 16 gb ramu można szukać czegoś lepszego. A co do PD to możesz opisać jak to działa z tymi aktualizacjami za wszystkie trzeba płacić? czy tylko za takie większe? I jak to wychodzi cenowo, taka aktualizacja? Czy rzeczywiście jest to tak wygodne jak mówi producent i lepsze od innych programów do wirtualizacji?



#6 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 04 maja 2017 - 19:31

No, ja też szukałem 16 GB z dużym dyskiem SSD, głównie z uwagi na potrzebę uruchamiania maszyn wirtualnych.
W przypadku PD płatne są wszystkie "większe" aktualizacje, problem w tym, że z kolejnymi wersjami OS X/macOS działa zazwyczaj jedna wersja wstecz, czyli z 10.11 działa PD 10 i PD 11, z 10.12 działa PD 11 i PD 12 itd... Kosztuje to jakieś 40-50 EUR. Albo abonament Pro, wtedy aktualizacje są darmowe. Ale, jak pisałem, są dostępne inne rozwiązania, chociaż za licencję na Windows i tak trzeba wybulić...
Co do wygody/wydajności, czytałem kiedyś test/porównanie różnych rozwiązań i tam Parallels wypadał najkorzystniej (oprócz natywnej instalacji BootCamp). Integracja z systemem hosta jest bezproblemowa. Jeśli nie potrzebujesz pełnej wydajności sprzętu do pracy pod Windows, to polecam. Używam go od bodajże wersji 4.

 

Tu masz porównanie PD z VMware Fusion:

https://en.wikipedia...rallels_Desktop

Do VirtualBox jakoś wciąż nie potrafię się przekonać, więc bulę za aktualizacje PD... :)


Użytkownik pedros edytował ten post 04 maja 2017 - 19:35


#7 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 04 maja 2017 - 21:39

W opisie 16 GB RAM a na zdjęciu info systemowe a tam 8GB. Skoro to Retina to cóż jest tam jednak tylko 8GB RAM.


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#8 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 05 maja 2017 - 05:39

Nie wiem jaki soft sobie wyobrażasz, ale do tej pory pracowałem na office i przeglądałem pdfy ;).

iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy


#9 nuser

nuser
  • 29 postów

Napisano 12 maja 2017 - 17:20

Aukcja do ktorej podales link wyglada na mocno podejrzana. MBP w takich konfiguracjach zaczynaja sie  od 5500 w gore.
Oczywiscie znajdziesz tez pierwsze MBP z retina z 2013 ale ich bym sie wystrzegal bo miały problemy. Za 4000zl to mozesz kupic MBP 15 cali ale bez retiny z 2012. W tych modelach mozesz sobie sam wymieniac ssd i ram. Za 4000 zl kupisz MBP 13 cali ale z 8gb ram. 

Jezeli chcesz stawiac 2 systemy to 16gb ram jest niezbedne.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych