Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac mini late 2009 w 2017?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 19 kwietnia 2017 - 09:56

Tak jak w tytule, czy warto? Mam małe wymagania jeśli chodzi o komputer (obróbka zdj w gimpie, przeglądanie sieci) i czy taki maczek by jeszcze dał rade?

Byłby to mój pierwszy sprzęt Apple.

Na początku byłby tam hdd, ale jak najszybciej bym dozbierał i wymienił na ssd...

Więc, warto???



#2 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 19 kwietnia 2017 - 17:44

W mojej opinii nie, choćby z względu na fakt iż obecnego systemu już na nim nie uruchomisz. Inna kwestia to C2D w 2017?

 

Przemyśl sobie bo to już na prawdę słaby sprzęt jak na dzień dzisiejszy oferujący skąpą wydajność, nawet wymiana dysku na SSD wiele nie zmieni z uwagi na stary interfejs SATA II.

 

Jaki masz obecnie komputer? Bo raczej celujesz w coś co jest kilka razy słabsze od obecnie posiadanego sprzętu.



#3 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 19 kwietnia 2017 - 18:08

W mojej opinii nie, choćby z względu na fakt iż obecnego systemu już na nim nie uruchomisz. Inna kwestia to C2D w 2017?

 

Przemyśl sobie bo to już na prawdę słaby sprzęt jak na dzień dzisiejszy oferujący skąpą wydajność, nawet wymiana dysku na SSD wiele nie zmieni z uwagi na stary interfejs SATA II.

 

Jaki masz obecnie komputer? Bo raczej celujesz w coś co jest kilka razy słabsze od obecnie posiadanego sprzętu.

Wierz mi, mam gorszy komputer procek to pentium dual 1.60 ghz 3gb ramu i grafika to jakiś geforce sry nie pamiętam jaki


W mojej opinii nie, choćby z względu na fakt iż obecnego systemu już na nim nie uruchomisz. Inna kwestia to C2D w 2017?

 

Przemyśl sobie bo to już na prawdę słaby sprzęt jak na dzień dzisiejszy oferujący skąpą wydajność, nawet wymiana dysku na SSD wiele nie zmieni z uwagi na stary interfejs SATA II.

 

Jaki masz obecnie komputer? Bo raczej celujesz w coś co jest kilka razy słabsze od obecnie posiadanego sprzętu.

A chciałbym coś na macos ;)



#4 Piotr X

Piotr X
  • 123 postów
  • SkądGdynia

Napisano 20 kwietnia 2017 - 00:51

Bez sensu. 2012 lepiej. Nowe też dają radę.



#5 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2017 - 01:04

Przynajmniej model 2012. Chociażby przez USB 3.0


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#6 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 20 kwietnia 2017 - 07:36

Posiadałem kiedyś model o którym mowa, był to chyba podajże pierwszy Apple na moim biurku. Mini miał zamontowane 8 GB ramu oraz dysk SSD SanDisk z tego co pamiętam. Do tego miałem podpięte 2 dyski USB, 2 monitory. Działało to dosłownie tak samo jak ostatni Mac mini wersja 2014. Oczywiście mowa tutaj o użytkowaniu domowym bez zaawansowanych programów. Moim zdaniem spokojnie jako pierwszy i do normalnego użytku można kupić. Tylko nie warto przepłacać bo za niewiele więcej można już dostać wersję 2012 którą można już bardziej rozbudować o 2 dyski i 16 GB ramu. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#7 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 08:54

Posiadałem kiedyś model o którym mowa, był to chyba podajże pierwszy Apple na moim biurku. Mini miał zamontowane 8 GB ramu oraz dysk SSD SanDisk z tego co pamiętam. Do tego miałem podpięte 2 dyski USB, 2 monitory. Działało to dosłownie tak samo jak ostatni Mac mini wersja 2014. Oczywiście mowa tutaj o użytkowaniu domowym bez zaawansowanych programów. Moim zdaniem spokojnie jako pierwszy i do normalnego użytku można kupić. Tylko nie warto przepłacać bo za niewiele więcej można już dostać wersję 2012 którą można już bardziej rozbudować o 2 dyski i 16 GB ramu. 

Czyli w nie warto się w to pchać. Ok, czyli modele z 2012 będą dobrym wyborem? Bo będę miał problem z monitorem (mam monitor na vga) a z tego co wiem modele z 2012 już miały port hdmi i thunderbolt (była by jakaś przejściówka thunderbolt-vga?) Bo hdmi-vga na 100% nie zadziała (hdmi wysyła obraz cyfrowy a vga chyba analogowy)


Czyli w nie warto się w to pchać. Ok, czyli modele z 2012 będą dobrym wyborem? Bo będę miał problem z monitorem (mam monitor na vga) a z tego co wiem modele z 2012 już miały port hdmi i thunderbolt (była by jakaś przejściówka thunderbolt-vga?) Bo hdmi-vga na 100% nie zadziała (hdmi wysyła obraz cyfrowy a vga chyba analogowy)

A jak nie mac mini to jaki użytkowalny możliwie najtańszy mac???



#8 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 20 kwietnia 2017 - 09:14

Jest przejściówka Apple mini displayport -> VGA.



#9 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 09:40

Jest przejściówka Apple mini displayport -> VGA.

Ok, dzięki a jaki byłby możliwie najtańszy mac (który jest jednocześnie użytkowalny) może być macbook lub stacjonarny mac już sam nwm byle by było możliwie tanio.



#10 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 20 kwietnia 2017 - 11:38

Co znaczy dla ciebie najtańszy? 500zł? 1000zł? 2000zł? Napisz jaki masz budżet, to coś się dobierze.

Tak jak koledzy pisali, mac mini z 2012 roku to wciąż porządny komputer. Miałem - polecam.

 

Na forum ludzie polecają macbooka white unibody z podobnymi bebechami do tego maca mini z 2009.

Piszą, że po dodaniu RAMu oraz wstawieniu SSD komputer wciąż działa sprawnie,

więc jeżeli nie chcesz dużo wydać (nie wiem ile taki mak mini 2009 kosztuje) i nie będziesz go tyrał renderingiem (sic) 24/7,

to pewnie "będzie Pan zadowolony".



#11 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 12:15

Co znaczy dla ciebie najtańszy? 500zł? 1000zł? 2000zł? Napisz jaki masz budżet, to coś się dobierze.

Tak jak koledzy pisali, mac mini z 2012 roku to wciąż porządny komputer. Miałem - polecam.

 

Na forum ludzie polecają macbooka white unibody z podobnymi bebechami do tego maca mini z 2009.

Piszą, że po dodaniu RAMu oraz wstawieniu SSD komputer wciąż działa sprawnie,

więc jeżeli nie chcesz dużo wydać (nie wiem ile taki mak mini 2009 kosztuje) i nie będziesz go tyrał renderingiem (sic) 24/7,

to pewnie "będzie Pan zadowolony".

Coś do 1000zł. Dobra jak wyżej pisałem tylko net+ obróbka zdj w gimpie. Więc prawdopodobnie będę sie czaił na takiego białaska :D Tylko coś kiedyś słyszałem że ten plastik się lubi kruszyć (szczególnie na zawiasie). Czy to prawda? Dbam o różne rzeczy więc coś takiego nie powinno mieć miejsca, ale wolałbym być pewny. Jeśli ktoś tego Macbooka miał to chętnie poczytam o tej sprawie z pękającym tworzywem (o ile to prawda oczywiście).



#12 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2017 - 12:38

Wg. mnie najtańszy sensowny mac to MacMini 2012 :D W białego Unibody nie warto w mojej opinii inwestować ze względu na obudowę.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#13 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 12:50

Wg. mnie najtańszy sensowny mac to MacMini 2012 :D W białego Unibody nie warto w mojej opinii inwestować ze względu na obudowę.

Ale ze względu że pęka, czy dlatego bo plastik a nie aluminium????



#14 Danioo

Danioo
  • 1 057 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 20 kwietnia 2017 - 15:45

Wg. mnie najtańszy sensowny mac to MacMini 2012 :D W białego Unibody nie warto w mojej opinii inwestować ze względu na obudowę.

 

Zdecydowanie potwierdzam. Dostałem ostatnio "plastika" aby wyczyścić w nim system (był jeszcze oryginalny 10.6 nawet bez dodatku 10.6.6) i nie chodzi o to, że jest plastikowy itd. Jakość wykonania i tak jest super. Chodzi o to że to leciwy sprzęt i pomijając, że Sierra oficjalnie na nim nie ruszy to działa wolno. C2D i HDD to na dzisiejsze czasy słabe połączenie, a SSD niby sytuacje poprawia ale to i tak nie jest to. Mac OS potrafi się czasami ściąć nawet na dużo mocniejszych sprzętach. Szukaj czegoś powyżej 2012 roku (czyli modele 2012 na Ivy Bridge i 2014 na Haswell) - oczywiście jeżeli budżet pozwoli. Jeżeli nie to możesz jeszcze zobaczyć model 2011 ,ale w starsze już na prawdę nie opłaca się bawić.


Użytkownik Danioo edytował ten post 20 kwietnia 2017 - 15:46

iMac 21,5 Mid 2014 (1,4GHz,8GB,500GB) + 128GB SSD USB | MacBook Air 11 Early 2014 (1,4Ghz,4GB,256GB)

Samsung Galaxy S8 Arctic Silver / iPhone 7 Matte Black 32GB 


#15 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2017 - 15:47

Ale ze względu że pęka, czy dlatego bo plastik a nie aluminium????

 

Obudowa się niszczy, wyciera, żółknie. Core 2 Duo to słaby sprzęt, nie nadaje się do pracy w dzisiejszych realiach. Obsolete.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#16 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 20 kwietnia 2017 - 19:15

Obudowa się niszczy, wyciera, żółknie. Core 2 Duo to słaby sprzęt, nie nadaje się do pracy w dzisiejszych realiach. Obsolete.

Znalazłem coś takiego https://www.olx.pl/oferta/apple-macbook-pro-intel-core-2-duo-8gb-250gb-CID99-IDlAhOU.html#f22464fbfb wiem wiem to tylko ten nieszczęsny dziadek C2D. Bo dla mnie istotna jest cena (1000zł max) i wiem cudów nie będzie ale jeśli miało by to służyć do internetu i od czasu do czasu jakaś prezentacja czy notatka. Czy nie warto się w to i tak pchać? Moje wymagania są naprawdę niskie mój obecny sprzęt nie wyrabia nawet z ubuntu na xfce a chciałbym coś od firmy z Cupertino to dało by radę jeszcze na odczepnego? (tak wiem to już was pewnie wkurza że cały czas tylko pytam i pytam i wam żyć nie daje:P)PS.Jeśli bym jednak brał tego wyżej lub coś podobnego to by i tak była zmiana na ssd. PS2. O ile bym brał :D



#17 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 21 kwietnia 2017 - 08:26

Do takich zastosowań spokojnie wystarczy. To nadal dobry sprzęt.



#18 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 21 kwietnia 2017 - 09:58

Zwróć uwagę na układ klawiatury - zdaje się że norweska duńska. A o używanych skandynawskich laptopach było już tu pisane sporo. A zwłaszcza o potencjalnych problemach...

Pracowałem w duńskiej firmie i wiem, że oni za grosze nie wyprzedają w 100% sprawnego sprzętu...


Użytkownik pedros edytował ten post 21 kwietnia 2017 - 10:03


#19 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2017 - 10:38

Znalazłem coś takiego https://www.olx.pl/o...html#f22464fbfb wiem wiem to tylko ten nieszczęsny dziadek C2D. Bo dla mnie istotna jest cena (1000zł max) i wiem cudów nie będzie ale jeśli miało by to służyć do internetu i od czasu do czasu jakaś prezentacja czy notatka. Czy nie warto się w to i tak pchać? Moje wymagania są naprawdę niskie mój obecny sprzęt nie wyrabia nawet z ubuntu na xfce a chciałbym coś od firmy z Cupertino to dało by radę jeszcze na odczepnego? (tak wiem to już was pewnie wkurza że cały czas tylko pytam i pytam i wam żyć nie daje:P)PS.Jeśli bym jednak brał tego wyżej lub coś podobnego to by i tak była zmiana na ssd. PS2. O ile bym brał :D

 

Poszukaj MacBooka Pro aluminiowego. Miałem, dopóki nie padła grafika wycisnąłem z niego co mogłem. Powinieneś znaleźć w przedziale do 1000zł.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#20 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 21 kwietnia 2017 - 10:50

Zwróć uwagę na układ klawiatury - zdaje się że norweska duńska. A o używanych skandynawskich laptopach było już tu pisane sporo. A zwłaszcza o potencjalnych problemach...

Pracowałem w duńskiej firmie i wiem, że oni za grosze nie wyprzedają w 100% sprawnego sprzętu...

Wiem często wtedy sprzęt jest poobijany, ma rozbitą/wylaną matrycę, jest zalany.

Mam jeszcze pytanko....

Jak jest z dodawaniem ramu w MBAir przed 2012 (wtedy jeszcze nie lutowali wszystkiego) jest to w ogóle możliwe?

Jeśli tak to czy jest to problematyczne?


Poszukaj MacBooka Pro aluminiowego. Miałem, dopóki nie padła grafika wycisnąłem z niego co mogłem. Powinieneś znaleźć w przedziale do 1000zł.

Ale to już ten po redesignie?

W sensie już te "krąglejsze" nie te kanciaste???



#21 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 21 kwietnia 2017 - 10:50

W Air nie dołożysz RAM. W żadnym.



#22 Paweuuuuu

Paweuuuuu
  • 9 postów

Napisano 21 kwietnia 2017 - 10:53

Wiem często wtedy sprzęt jest poobijany, ma rozbitą/wylaną matrycę, jest zalany.

Mam jeszcze pytanko....

Jak jest z dodawaniem ramu w MBAir przed 2012 (wtedy jeszcze nie lutowali wszystkiego) jest to w ogóle możliwe?

Jeśli tak to czy jest to problematyczne?


Ale to już ten po redesignie?

W sensie już te "krąglejsze" nie te kanciaste???

Znalazłem jeszcze coś takiego https://www.olx.pl/oferta/macbook-13-250-gb-hdd-nvidia-geforce-320m-4gb-CID99-IDk5rAM.html#81e685e79e jest blisko mnie jest 4gb ramu (czyli minimum z tego co wiem) ale pęknięcia na zawiasie, więc jest szansa że ten macbook dużo przeszedł :/






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych