Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Net Framework na Mac'u


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 User_Macbook

User_Macbook
  • 3 postów

Napisano 14 kwietnia 2017 - 16:10

Witam,

Jak wygląda sprawa Net framework ma systemach Mac OS. Stoję aktualnie przed wyborem laptopa. Mocno zastanawiam się nad Macbook'iem, jednakże nie jestem pewien czy będzie możność uruchomienia na nim programów działających na Net Framework oraz Windows service pack 1.

Jak wgląda sprawa w przypadku systemu MAC OD, czy wirtualna maszyna załatwi sprawę i programy będą działać bez problemów?

#2 czesiekwiesiek

czesiekwiesiek
  • 1 089 postów

Napisano 15 kwietnia 2017 - 14:15

Jest .NET Core. Jak to się ma do pełnego .NET to nie wiem. Wygooglaj sobie i poczytaj. 


Macbook Air M1 512/16, iPhone 12 mini, ​AirPods 2, Apple Watch Series 3


#3 User_Macbook

User_Macbook
  • 3 postów

Napisano 15 kwietnia 2017 - 18:45

Coż, spojrzałem na ten temat dotyczący NET Core, jednakże... wydaje się do dosyć za skomplikowane i mocno ingerujące.

Sama wirtualna maszyna nie załatwi sprawy?

Na sam system  postawiony VirtualBox'em etc. nie można zainstalować NET FRAMEWORK, lub service pack'a ?



#4 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 15 kwietnia 2017 - 18:48

Załatwi. Rób wirtualkę i nie przejmuj się.



#5 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 15 kwietnia 2017 - 19:10

Virtualbox to darmowy i dość fajnie działający program do wirtualizacji, oznacza to że tworzy on niezależny wirtualny komputer który korzysta z twojego CPU (to wyróżnia wirtualizację od emulacji). Po instalacji systemu instalujesz sterowniki do wirtualnej maszyny (nie do komputera) i włączasz bądź też nie dodatkowe funkcje jak kopiowanie plików poprzez przeniesienie pliku na okno wirtualnej maszyny lub odwrotnie. Cała reszta to wirtualny komputer z prawdziwym system na którym możesz zrobić co tylko zechcesz. 

 

Ważne tylko aby nadać odpowiednią ilość RAMu aby oba systemy sprawnie chodziły. Sprawa się komplikuje i to znacznie jak wymagasz akceleracji grafiki na wirtualnej maszynie bo to już potrafi działać różnie.



#6 User_Macbook

User_Macbook
  • 3 postów

Napisano 15 kwietnia 2017 - 20:07

Generalnie powód dotyczący tego czy możliwe jest używanie/uruchomienie wybranych programów Windows'a na systemie MAC OS, był.... a w zasadzie jest jedynym powodem który powoduje dylematy czy wybrać laptopa z systemem Windows ( którego tak na marginesie mam trochę dosyć i chętnie spróbowałbym czegoś nowego) czy MAC OS. 

 

W kwestii systemów MAC'a nie mam doświadczenia i wolałem zapytać bardziej doświadczonych użytkowników. :)

 

Skoro jesteście pewni, że program działający na SP1 i NET FRAMEWORK 4.6.1 uruchomi się bez problemu na macbook'u to taka odpowiedź jak najbardziej mnie satysfakcjonuje :)



#7 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 15 kwietnia 2017 - 20:29

Pamiętaj kupując komputer (bo jak wnioskuje jeszcze nie kupiłeś) brać opcję z 16GB RAM szczególnie że piszemy o wirtualnej maszynie. Pamiętaj że korzystając z wirtualnej maszyny masz załadowane jednocześnie dwa systemy + ich aplikacje.

 

Rozumiem że w obecnej chwili korzystasz z wspomnianych aplikacji na jakimś innym sprzęcie, sprawdź ile ramu zużywasz aby po zakupie nie było (niemiłej) niespodzianki.

 

Pamiętaj także że sprzęt w sensie CPU, GPU, RAM itd ... jest taki sam zarówno w komputerach od Apple jak w DELLu, Lenovo, HP tak więc wydajność będzie identyczna, sporo osób przesiada się z i7 w wersji Quad Core na i5 Dual Core i oczekuje cudu - który nie nastąpi.

 

Szkoda że nie napisałeś na czym obecnie pracujesz (sprzęt) i co chcesz zakupić - było by łatwiej coś podpowiedzieć. Ewentualnie pozostaje BootCamp i postawienie Windowsa obok macOS Sierra.

 

Nie pisz czegoś w stylu:

 

 

Generalnie powód dotyczący tego czy możliwe jest używanie/uruchomienie wybranych programów Windows'a na systemie MAC OS

 

Bo programu w wersji dla Windows na macOS nie uruchomisz, korzystasz z programu do wirtualizacji na którym tak czy inaczej instalujesz system Windows. Program działa na Windowsie nie na macOS - z tym że działa w wirtualnej maszynie uruchomionej na macOS.

 

Najlepiej na obecnym sprzęcie postaw sobie VirtualBox utwórz taką maszynę zainstaluj na niej wszystko czego potrzebujesz aby mieć pewność że wszystko będzie działać tak jak trzeba. Niestety wirtualne maszyny nie zawsze chcą funkcjonować poprawnie - zdarza się to rzadko ale lepiej sprawdzić.

 

Co do chęci spróbowania czegoś nowego, dzisiaj Windows / macOS / Linux wyrównały poziom. Mając dobrze postawiony system na porządnym sprzęcie różnica pomiędzy nimi jest praktycznie zerowa. Problemy najczęściej wynikają z złej jakości sprzętu lub źle dobranego sprzętu względem oczekiwań.



#8 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 15 kwietnia 2017 - 20:33

Pewnie było już pierdyliard razy i zaraz któryś z modów wywali ten post do kosza, ale tak podsumowując (dla (prawie) byłego uzytkownika Windows):

 

1. Mac, to Mac. To jest zupełnie inny OS. Są osobne wersje programów znanych z Windows (np. MS Office), i w większości przypadków działa to calkiem sprawnie bez konieczności kombinowania. Czasem troszkę trzeba poklikać, ale zazwyczaj to działa całkiem zadowalająco.

2. W przypadku _konieczności_ uruchamiania programów pisanych tylko dla Windows, jest kilka możliwości (powiedzmy, od najprostszej do nieco bardziej skomplikowanej):

2a: Boot Camp (wbudowane rozwiązanie w macOS). Czyli instalujesz na wydzielonej partycji na dysku Windows. Doinstalowujesz sterowniki do sprzętu i podczas uruchamiania wybierasz, czy odpalasz macOS, czy Windows. Wszystko natywnie, powiedzmy w 100% zgodne, jak na zwykłym PC. Ale, albo Mac, albo Win. Wymaga licencji na Windows.

2b. Wirtualizacja. Darmowy VirtualBox, płatne Parallels, albo VMware. Czyli Windows uruchamiany równolegle, w okienku. Prawie jak natywny PC, tylko wykorzystuje część dostępnych zasobów systemowych. Czyi i Mac i Win. Wydajność odpowiednio słabsza. Wymaga licencji na Windows.

2c. Winebottler, Crossover - wszelkiego tego typu rozwiązania pozwalające na uruchamianie programów z Windows na Macu bez konieczności instalowania Windows. Z niektórymi programami to idzie łatwiej, z niektórymi trudniej, z innymi nie działa. Zwykle wymaga trochę "klikania", ale nie musisz kupować licencji na Windows.

 

Osobiście muszę korzystać z dwoch programów dostepnych tylko dla Windows i w moim przypadku wybrałem 2b. Ale one nie mają jakichś strasznych wymagań i poki co zdaje to egzamin zadowalająco.


Użytkownik pedros edytował ten post 15 kwietnia 2017 - 20:43


#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 kwietnia 2017 - 20:53

To był wątek 'czy pod wirtualną maszyną zainstaluję .net'. Owszem, tak, koniec tematu - zaczyna się śmietnik o ilości ramu itp.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych