Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pomoc przy doborze monitora do Maca Mini - ból głowy, zawroty, zmęczenie oczu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 bisk89

bisk89
  • 3 postów

Napisano 09 kwietnia 2017 - 13:49

Witam, 

Mam ogromny problem z doborem monitora do swojego Mac Mini (2014). Całe życie spędziłem przed różnego rodzaju matrycami i generalnie nie było żadnego problemu. Choć ostatnich parę lat były to głównie matryce w laptopach.
Do tej pory używałem na codzień laptopa Toshiba Satelite l505-138 z matrycą LED-TN błyszczącą oraz Macbook Pro retina (2015) z matrycą IPS-TFT błyszczącą i żadnych problemów nie doświadczyłem niezależnie od jasności oraz czasu spędzonego przed nimi.

Przechodząc do sedna problemu zakupiłem Maca Mini i chciałem dokupić do niego monitor zewnętrzny do grafiki, zdjęć, etc. i tu pojawia się problem. Wymyśliłem sobie przekątną 24" oraz rozdzielczość 1920x1080. Do tego matryca adekwatna do zastosowań czyli IPS. Kupiłem i oddałem już takie monitory:

LG LG 24MP88HV-S - matryca IPS matowa
Dell U2414H - matryca IPS matowa
Dell S2415H - matryca IPS błyszcząca
Aktualnie nieco wyższa półka:
EIZO EV2451 - matryca IPS matowa

Problem polega na tym, że podczas korzystani z każdego monitora występują u mnie zawroty głowy, wysuszanie się oczu, ból głowy, zmęczenie oczu i ogólny dyskomfort i to po plus minus pół godzinie korzystania. Jedynie przy aktualnie testowanym przeze mnie EIZO problemy z bólem głowy i zawrotami odpadły, aczkolwiek oczy nadal bardzo szybko się wysuszają oraz występuje ogólny dyskomfort korzystania. 
Szczerze to nie mam już powoli sił i pojęcia co może być nie tak, oczywiście w każdym z monitorów dostosowywałem jasność oraz kontrast, niezależnie od ich poziomu dyskomfort nadal się pojawiał. W EIZO jest trochę mniejszy problem w tej kwestii, ponieważ ma czujnik jasności, która dostosowuje się sama do otoczenia. Dodam jeszcze, że dyskomfort występuję niezależnie od pory dnia. Staram się również siedzieć w odległości 60-80cm od monitora co też generalnie nie robi różnicy. Wzrok mam dobry, przebadany, nigdy nie nosiłem okularów, korzystam jeszcze z TV Sony Bravia 42W829B i problem również nie występuje, a spędzam przy nim dużo czasu grając na konsoli.

Nie mam pojęcia co to może być, myślałem że moze problemem jest matowa matryca i jej faktura którą widać z bliska na białym tle, zwłaszcza że ostatnie lata korzystałem tylko z błyszczących, aczkolwiek nie.
Może problemem jest zbyt mała gęstość pixeli względem przekątnej ekranu? Może matryca IPS? Aczkolwiek w Macbook'u Pro mam właśnie IPS'a i problem nie występuje. A może musze się po prostu przyzwyczaić do wielkości i problem minie? Mam 14 dni na zwrot monitora (w zasadzie już z 8 dni) i nie wiem czy mam szukać czegoś innego czy próbować się przyzwyczaić.

Bardzo bym prosił o jakieś sugestie i pomoc, bo nie mam już powoli siły a chciałbym wreszcie móc normalnie korzystać z komputera i monitora. Z góry wielkie dzięki i pozdrawiam!



#2 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 09 kwietnia 2017 - 14:15

Powiem Ci, że mam troszkę podobny problem, opisałem to w tym poście http://myapple.pl/fo...o/#entry2122325

 

Po zakupie Maca mini i monitora do niego odczuwałem straszny dyskomfort, szczególnie męczyły mi się oczy, bólu i zawrotów głowy nie miałem. Wcześniej nigdy na moim laptopie nie czułem czegoś takiego. Zastanawiałem się nad kupnem specjalnych okularów, mieszałem w ustawieniach i mieszałem, no i w końcu ustawiłem jakoś znośnie ten monitor, znośnie w dzień, bo wieczorem przy świetle żarówki nie odczuwam już żadnego dyskomfortu, jest OK. W ustawieniach swojego Della zmieniłem ze Standard na Paper, obniżyłem też oczywiście jasność. Trochę też pewnie przyzwyczaiłem się do tego ekranu. Po kilku miesiącach powiększyłem nawet trochę jasność. O dziwo najgorzej patrzy mi się na monitor w słoneczny dzień, gdzie właśnie to, że w pokoju jest jasno powinno raczej pomagać, ale i tak nie jest już źle. Zależy to też pewnie od ustawienia monitora, żeby słońce nie odbijało się tak od ekranu, ale ze starszymi monitorami czy laptopami nie miałem takiego problemu, cóż.

 

Reasumując, dobre ustawienia monitora plus przyzwyczajenie powinno zmniejszyć ten dyskomfort. Nie jest to jakaś super pomoc, ale sam nic innego nie wymyśliłem. Też mnie ciekawi co może być przyczyną, bo przecież to nie są jakieś super tanie monitory.


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#3 bisk89

bisk89
  • 3 postów

Napisano 09 kwietnia 2017 - 14:23

Dzięki za odpowiedź, aczkolwiek chciałbym uniknąć takich rozwiązań jak "paper mode" bo chcąc wykorzystywać monitor do grafiki czy zdjęć mija się to całkowicie z celem. Może to kwestia przyzwyczajenia się, może jeszcze coś innego :/ Ja się zastanawiałem nad DPI jeszcze, może tu jest problem. Gdyby nie to że w Macbook'u Pro Retina mam IPS'a to wyszedłbym z założenia, że IPS mi nie służy i musze kupić TN, ale skoro przy Macbooku moge pracować bardzo długo to nie wiem. Dla mnie to jest jakiś bezsens, bo jak pisałem, całe życie spędziłem przed monitorami i problemu nie było, a teraz nagle się pojawia niewiadomo skąd



#4 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 09 kwietnia 2017 - 14:33

Wiesz ja przeważnie używam komputera do przeglądania internetu gdzie jest dużo białego, więc to ustawienie Paper jest dla mnie ok. Chociaż jak będą dłuższe słoneczne dni to spróbuje przejść na Standard i zobaczyć czy dam radę na nim posiedzieć. 

Też się nie spodziewałem nigdy, że mógłbym mieć taki problem.


Wiesz, można się trochę przyzwyczaić, ale nie będziesz nigdy odczuwał takiego komfortu jak na monitorach wcześniejszych z którymi nie miałeś żadnego problemu.


Chociaż gdyby przyzwyczajenie w Twoim przypadku wyeliminowało zawroty i bóle głowy to już by było coś.


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#5 Krystian W.

Krystian W.
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2017 - 12:43

Cześć

 

Właśnie stoję przed bardzo podobnym wyborem, również potrzebuję monitor do Maca Mini. Mam kilka typów, zważywszy na to, że nie jestem grafikiem nie kupuję monitora z najwyższej półki, więc szukam takiego do pracy np. z tekstem w Officie. Wpadły mi w oko Eizo jak i Nec z czego jestem prawie zdecydowany na NECa EA234WMi poleconego mi w Cortland jako jeden z monitorów do 1500zł. Teraz pytanie do użytkowników takich zestawów - Mini jest z 2012 roku i posiada kartę graficzna HD4000, jak ona poradzi sobie z rozdzielczością takiego NECa? Czy wydajność komputera może odczuwalnie spaść?

 

Pozdrawiam



#6 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 18 kwietnia 2017 - 18:09

Nec o którym mowa ma rozdzielczość tylko FUll HD 1080. Mac bez zająknięcia poradzi sobie z taką rozdzielczością.

  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#7 Krystian W.

Krystian W.
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2017 - 21:21

Nec o którym mowa ma rozdzielczość tylko FUll HD 1080. Mac bez zająknięcia poradzi sobie z taką rozdzielczością.

 

Słyszałem różne opinie o tej karcie graficznej właśnie stąd moja obawa. Jak mylisz, jaką rozdzielczość max mój mini będzie wstanie obsłużyć?



#8 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 18 kwietnia 2017 - 21:32

Słyszałem różne opinie o tej karcie graficznej właśnie stąd moja obawa. Jak mylisz, jaką rozdzielczość max mój mini będzie wstanie obsłużyć?

 

https://support.appl...59?locale=pl_PL



#9 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2017 - 21:38

O ile dobrze pamiętam możesz dwa monitory podpiąć o przynajmniej rozdziałce Full HD więc na luzie. Pomyśl jeszcze może nad jakimś Eizo, chociażby używanym - równie dobre co Nec, jeżeli nie lepsze.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#10 Krystian W.

Krystian W.
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2017 - 21:58

O ile dobrze pamiętam możesz dwa monitory podpiąć o przynajmniej rozdziałce Full HD więc na luzie. Pomyśl jeszcze może nad jakimś Eizo, chociażby używanym - równie dobre co Nec, jeżeli nie lepsze.

 

Rzecz w tym, że nie chcę kupować używanego, wolę normalnie kupić w Cortland tam gdzie kupowałem komputer bo mam zaufanie do sklepu i wiem, co kupuję, mam gwarancję czy rękojmię a na używce nigdy nie wiadomo na co się trafi. Z tego co piszesz i co pisze kolega wyżej to widzę, że nie muszę się bać o wydajność komputera to najważniejsze. Może już czas też pomyśleć o zmianie sprzętu na nowszy.



#11 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2017 - 22:20

wolę normalnie kupić w Cortland tam gdzie kupowałem komputer bo mam zaufanie do sklepu i wiem, co kupuję, mam gwarancję czy rękojmię a na używce nigdy nie wiadomo na co się trafi.

 

W sumie słuszne podejście. A co do Macamini to myślę, że komputer powinien posłużyć jeszcze parę lat - dysk SSD do środka, właściwe serwisowanie i będzie śmigał :)


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#12 Krystian W.

Krystian W.
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2017 - 00:23

W sumie słuszne podejście. A co do Macamini to myślę, że komputer powinien posłużyć jeszcze parę lat - dysk SSD do środka, właściwe serwisowanie i będzie śmigał :)

 

Polecisz jakiś SSD? Mam teraz niestety jakiś starszy i ma tylko 64GB.



#13 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2017 - 00:43

Polecisz jakiś SSD? Mam teraz niestety jakiś starszy i ma tylko 64GB.

 

Patrz, jaki fajny temat :D http://myapple.pl/fo...owe-pytania/ 

 

A jak ja mam polecać to Samsung, bo dyski SSD od nich są bardzo dobre. Już Ci nawet link podam :D http://www.cortland....-ssd-250gb.html mam model Evo 840 czyli starsza generacja, śmiga bez problemu w MacBooku Pro z rocznika Twojego Mini (notabene mamy takie same grafiki).


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#14 Krystian W.

Krystian W.
  • 17 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2017 - 12:08

Patrz, jaki fajny temat :D http://myapple.pl/forums/topic/237017-dysk-ssd-jaki-model-wybrać-i-inne-typowe-pytania/ 

 

A jak ja mam polecać to Samsung, bo dyski SSD od nich są bardzo dobre. Już Ci nawet link podam :D http://www.cortland.pl/samsung-850-evo-series-dysk-ssd-250gb.html mam model Evo 840 czyli starsza generacja, śmiga bez problemu w MacBooku Pro z rocznika Twojego Mini (notabene mamy takie same grafiki).

 

Dzięki! Też myślałem o tym dysku, testy i opinie po necie są zachęcające. A jeżeli mogę zapytać - jak oceniasz działanie tego MacBooka Pro? Myślę czasem nad zamianą właśnie mini na laptopa bo czasem brakuje mi tej możliwości przenoszenia. Myślałem o Airze też.



#15 Damien Karras

Damien Karras
  • 284 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2017 - 12:10

Dzięki! Też myślałem o tym dysku, testy i opinie po necie są zachęcające. A jeżeli mogę zapytać - jak oceniasz działanie tego MacBooka Pro? Myślę czasem nad zamianą właśnie mini na laptopa bo czasem brakuje mi tej możliwości przenoszenia. Myślałem o Airze też.

 

Bardzo fajny sprzęt, ale Air byłby lepszy, jest wydajniejszy po prostu bo nowsze podzespoły. No i bateria o wiele dłużej wytrzyma, bo u mnie to maks 2.5 - 3 h a w Airze to nawet 9.


Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)


#16 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 21 kwietnia 2017 - 12:11

Chłopaki, ale to nie ma nic wspólnego z tematem


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#17 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 22 kwietnia 2017 - 08:36

Chłopaki, ale to nie ma nic wspólnego z tematem

 

Przyznaję rację. Uznajmy to za wspomniany w regulaminie forum „kulturalny OT”, który jednak nie powinien „przeobrażać oryginalnego tematu w inny temat”, zwracam zatem uwagę Szanownych Dyskutantów na fakt, że temat zainicjowany został jako tyczący kwestii wyboru monitora, który nie będzie powodował dyskomfortu u osób z bardziej wrażliwymi oczami lub błędnikiem. Od teraz prosiłbym o wypowiedzi skupione na tym właśnie.

 

@Krystian W. Zgodnie z zapisem w tym samym akapicie regulaminu „Jeśli dyskusja ma zmierzać w tym kierunku - załóż nowy temat.” Dziękuję.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych