Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

czarne ramki na zewnętrznym monitorze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 flamner

flamner
  • 253 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 marca 2017 - 19:17

hej, kilka dni temu kupiłem sobie nowy monitor, dell u2515h do macbooka air early 2014, jest podpięty przez kabelek miniDP>DP który był w zestawie z monitorem i czasami robi mi się coś takiego: 

 

omFV8Jt.jpg

 

dENyTRl.jpg

 

43Hn2oj.jpg

 

obraz wyświetla się z czarnymi ramkami, jak by coś nie tak ze skalowaniem było, wszystkie ustawienia w systemie i monitorze są poprawne, a coś takiego dzieje mi się dość często, czasami pomaga jak wyłączę komputer i monitor, a czasami nie :/ nie wiem czego to może być wina... jakieś rady?

 

edit dodam jeszcze że jak uruchamiam macbooka i mam ekran logowania to obraz wyświetla się prawidłowo na całym ekranie, dopiero jak się zaloguję to się przeskalowuje i pojawiają się ramki 


Użytkownik flamner edytował ten post 22 marca 2017 - 19:22


#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 23 marca 2017 - 09:53

Sprawdź czy nie masz underscan włączony w preferencjach systemowych -> Monitory.

 

elcapitan-display-preferences-mirroring.



#3 flamner

flamner
  • 253 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marca 2017 - 09:55

Sprawdź czy nie masz underscan włączony w preferencjach systemowych -> Monitory.

 

nie mam w ogóle takiej opcji



#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 23 marca 2017 - 10:13

Możesz rozwinąć "czasami robi się coś takiego"?

Jak często? W jakich okolicznościach?

Skoro czasami się tak robi to rozumiem, że czasami to nie występuje, zgadza się? Jeśli tak to w jakich okolicznościach to nie występuje?

 

Możesz spróbować:

- reset pram

- reset smc

- inna przejściówka / kabelek

- a ustawienia monitora jakieś są odnośnie underscan, skalowania, zmiany trybu pracy, etc?



#5 flamner

flamner
  • 253 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marca 2017 - 10:27

Macbooka w ogóle nie zwykłem wyłączać, więc zawsze sam przechodzi w stan uśpienia, problem z tymi ramkami pojawia się najcześciej po odpięciu monitora od macbooka i ponownym podpięciu, pewności nie mam na 100% że za każdym razem, posprawdzam to jeszcze dzisiaj, ogólnie pomaga dopiero wyłączenie i wyłączenie komputera(bo jak dam restart to te ramki czasami zostają). Cały proces odpalania macbooka wyglada następująco, wciskam power na macboooku pojawia się obraz, ładowanie, panel do zalogowania, na monitorze ciemno, wpisuję swoje dane i zaczyna mi się ładować pulpit, w tym momencie na monitorze pojawia się pasek ładowania pulpitu i obraz w proporcjach 4:3, po chwili gaśnie i przestawia się na 16:9 i pełną rozdzielczość i wszystko jest ok. Pproblem z ramkami pojawia się często również po wybudzeniu, komputera.

 

Do monitora mam również podpięte ps4, tutaj wszystko działa prawie idealnie, jedyny podobny problem z ramkami miałem po odpaleniu final fantasy, ale wystarczyło w ustawieniach ps4 skalibrować wyświetlany obszar na ekranie i już było ok, pozostałe gry działały bez problemów.

 

Monitor resetowałem do ustawień fabrycznych, odpaliłem też jakąś diagnostykę, wszystko było ok.

 

Spróbuję zresetować pram i smc jak wrócę do domu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych