Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przesiadka z MIUI na iOS - pierwsze wrażenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 20 marca 2017 - 14:02

Od 2,5 roku posiadam mi2s. Brak LTE zmusił mnie do poszukiwań nowego, kompaktowego ale wydajnego urządzenia na 3 - 4 lata. Historię wyboru możecie zobaczyć tutaj

 

http://myapple.pl/fo...4-lata-pytania/

 

4 dni temu zakupiłem IpSE 64GB. MIUI jest wzorowane na iOSie więc powinienem się czuć jak w domu. No właśnie "powinienem"...

 

1. Brak przycisku Internetu mobilnego w pasku szybkiego uruchamiania

Pierwsze co mnie uderzyło po zakupie to brak ikony wyłączenia Internetu Mobilnego. Trzeba się przebijać przez Opcje. Doczytałem że jest to spowodowane tym że z Apple opiera się na odgórnym założeniu że IM się włącza wtedy gdy nie masz zasięgu Wifi. No ale bateria leci więc dziwne dla mnie że z automatu się nie wyłącza opcja wtedy kiedy mamy Wifi. Problem załatałem jakimś launcherem. No ale wymaga on włączenia widgetów które coraz bardziej są zatłoczone. Do pasku szybkiego uruchamiania nic dodać nie można ani go skonfigurować.

 

2. Brak appki do mierzenia miesięcznego zużycia danych

Drugie co mnie zaskoczyło to strasznie ubogi panel użycia danych mobilnych. W MIUI ustalamy sobie okres rozliczeniowy, porcję danych i dzień resetowania. No i mamy też panel sterowania dostępu do internetu dla aplikacji z 2 kolumnami - wifi i IM. Tutaj jest ten panel ale brak ustalania okresu itp. Dopiero płatna apka dała tą funkcjonalność i widget poboru.

 

3. Brak skrótów.

W MIUI miałem na pulpicie skrót do kontaktu (Żona) i skrót do obrazka (zdjęcie kodu paskowego karty lojalnościowej). Dzięki temu mogłem jednym kliknięciem skontaktować się z Żoną, bez szukania w historii połączeń czy SMSów albo jednym kliknięciem wywołać obrazek do zeskanowania w sklepie. Tutaj nie ma takiej możliwości. Widziałem że wspomniane wcześniej launchery pozwalają na umieszczanie takich rzeczy ale jest to funkcjonalność płatna i wymaga otwarcia okna widgetów (notabene i tak robi się tam już ciasno)

 

4. Brak możliwości zapisu na dysku

Jak chciałem zapisać PDF to nie od razu załapałem że trzeba uruchomić pdf w  "Otwórz w ..." tam jest wybór aplikacji do zapisu. Przez jakiś czas nie widziałem tam Google Drive a jeszcze dziwniejsze że nie widziałem tam możliwości zapisu na dysk. Mocno nieintuicyjne ale z drugiej strony pewnie chodzi o bezpieczeństwo. Więc tu odczucia mieszane.

 

======sprawy nie związane z MIUI =======

 

5. Brak zadań google

O ile kalendarz z wydarzeniami, dysk i skrzynka google mi się dosyć bezproblemowo zsynchronizowały to zadań nie widzę nigdzie. Zainstalowałem gTasks i owszem ściągnęło mi zadania ale nie pokazuje mi w widgecie zadań bezterminowych, tylko te zaplanowane na dzisiaj lub najbliższy czas. Szukam jakiejś appki czy ustawień która mi to pokaże w widgetach.

 

6. Mail 

Domyślna appka zsynchronizowała mi konta ale czasem lubi pokazać ścianę maili pustych i bez tytułu a czasem też nie chce mnie z jakichś powodów wpuścić na konto gmail (folder odebrane jest na szaro). Zainstalowałem już Outlooka ale z tego co czytam chyba nie da się go ustawić jako domyślną aplikację.

 

7. Kalendarz

Jeszcze nie znalazłem fajnego kalendarza który by pokazywał wydarzenia jak w Jorte (kolorowy tytuł wydarzenia w komórce kalendarza z ikonką). Przeglądam na razie appki np. Fantastical 2.

 

8. Sporo odpowiedników apek które używam jest płatnych i wcale nie oferują jakiejś lepszej funkcjonalności niż te androidowe. Np. zdalny panel do transmission czy appki do włączania i wyłączania komputerów przez sieć. No ale tutaj wiedziałem że w iOS trzeba będzie bulić no i niestety się to potwierdziło.

 

 

Więc ogólnie po przesiadce mam mieszane odczucia. Aplikacje nie działają szybciej ale na pewno szybciej się uruchamiają (niebo a ziemia w porównaniu z Mi2s). Niektóre rzeczy mają lepszą integrację ze sobą i wydają się bardziej doszlifowane. Ale jak na razie nie pieję z zachwytu bo jednak MIUI miało niektóre rzeczy od razu wbudowane a te które są na iOS były tam lepiej zrobione.

 

Będę tutaj się  jeszcze wypowiadał.



#2 Aastelix

Aastelix
  • 1 528 postów
  • SkądPodbeskidzie

Napisano 20 marca 2017 - 17:48

Dziwna opinia i dziwne porównanie do androida. To nie są wady iPhone SEcani iOS.
Wszystko można było wiedzieć przed jego zakupem.

iPhone 11


#3 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 20 marca 2017 - 18:42

 

 

Wszystko można było wiedzieć przed jego zakupem. 

Jak? Wypytywać o każdą z dziesiątek czy setek funkcjonalności która jest w MIUI? 



#4 Najwyzszy

Najwyzszy
  • 665 postów
  • SkądStrzegom

Napisano 20 marca 2017 - 19:31

Nie ma systemu idealnego. Tylko fanboye widza w swoim produkcie same idealy. Cale szczescie mamy wolny rynek i kazdy moze kupic to, co funkcjonalnoscia zbliza sie do 'wymarzonego' idealu :)



#5 tomk925

tomk925
  • 746 postów

Napisano 20 marca 2017 - 20:20

Niektóre Twoje problemy da się rozwiązać aplikacjami ze sklepu, np mini manager na trzymanie plików filemaster, są też inne, skróty do kontaktów, sieci komórkowej i innych w postaci wigetów np luncher with notification center.

#6 vithar

vithar
  • 38 postów
  • SkądPoznań

Napisano 20 marca 2017 - 20:36

Wg mnie to jakby próbować odpalić windowsa na macu. Jeśli przeskakujesz z telefonu opartego w jakiś sposób o google to musisz z tego zrezygnować i w całości przeskoczyć na applowe rozwiązania, wtedy wszystko śmiga. To jakby na androidzie czy innym próbować odpalić icloud drive.


 MacBook Pro Retina 15'' 2017 R555 • iMac 27" •  iPhone 7 • Watch


#7 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 20 marca 2017 - 20:39

Niektóre Twoje problemy da się rozwiązać […]

 

Z tym że Kolega nie oczekuje, zdaje się, rozwiązań. Opisał tylko, zgodnie z tytułem, pierwsze wrażenia w wątku, w którym przecież nie zadajemy pytań. I te wrażenia, o ile nie nadinterpretuję, da się, po analizie poszczególnych punktów, podsumować w ten sposób: ogólnie jest na nie, ale jeszcze telefonem o ścianę nie rzucił, więc światełko w tunelu. :)


  • luffa lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#8 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 20 marca 2017 - 21:54

Nie ma systemu idealnego. Tylko fanboye widza w swoim produkcie same idealy. Cale szczescie mamy wolny rynek i kazdy moze kupic to, co funkcjonalnoscia zbliza sie do 'wymarzonego' idealu :)

 

Dokładnie. Dlatego właśnie nie napisałem tego z zacietrzewieniem ale zwyczajnie opisałem odczucia. 

 

Wg mnie to jakby próbować odpalić windowsa na macu. Jeśli przeskakujesz z telefonu opartego w jakiś sposób o google to musisz z tego zrezygnować i w całości przeskoczyć na applowe rozwiązania, wtedy wszystko śmiga. To jakby na androidzie czy innym próbować odpalić icloud drive.

 

Być może w tym właśnie tkwi sedno. Ale problem w tym że boję się wiązać z Apple bo nie wiem czy ten związek wypali. A o ile się orientuję rozwiązania Apple działają dobrze tylko na Apple. A na innych platformach są problemy albo w ogóle nie ma możliwości. Natomiast Google są dość uniwersalne i choć czasem nie wszystko działa w 100% ale np. 90% czy 80% ale działa. 

 

Z tym że Kolega nie oczekuje, zdaje się, rozwiązań. Opisał tylko, zgodnie z tytułem, pierwsze wrażenia w wątku, w którym przecież nie zadajemy pytań. I te wrażenia, o ile nie nadinterpretuję, da się, po analizie poszczególnych punktów, podsumować w ten sposób: ogólnie jest na nie, ale jeszcze telefonem o ścianę nie rzucił, więc światełko w tunelu. :)

 

Czy nie oczekuję rozwiązań? Oczywiście nie po to zakładałem temat ale to nie znaczy że się będę się zamykał w swoim być może błędnym podejściu czy postępowaniu. Bardzo chętnie poczytam na temat konkretnych rozwiązań. Daleko mi do fanboya androida, jeżeli już to raczej jestem fanboyem produktywności. Jestem na razie na "nie" ale to pierwsze wrażenia człowieka przyzwyczajonego do androida i jestem otwarty na naukę. Pod warunkiem że charakter wskazywanych rozwiązań będzie się opierał na "właściwych praktykach" a nie "obchodzenia problemu" przez pójście na kompromisy. Bo przecież nie o to chodzi prawda? Np. już teraz widzę że panel widgetów bardziej się nadaje do informacyjnego huba jak w Blackberry i próby używania widgetów w taki sposób jak to się robi w androidach jest z góry skazany na porażkę.



#9 MarcinJS

MarcinJS
  • 520 postów

Napisano 21 marca 2017 - 18:35

Tak z czystej ciekawości kolego, po co ci przycisk internetu mobilnego? Chcesz wyłączać transmisję danych?

#10 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 21 marca 2017 - 20:14

Tak z czystej ciekawości kolego, po co ci przycisk internetu mobilnego? Chcesz wyłączać transmisję danych?

No właśnie to jest chyba jakieś przyzwyczajenie użytkowników Androida. Mi dobre pół roku zajęło tłumaczenie córce po przesiadce na 5s że to nie ma sensu....



#11 Andaar

Andaar
  • 1 688 postów

Napisano 21 marca 2017 - 22:38

Więc ogólnie po przesiadce mam mieszane odczucia. Aplikacje nie działają szybciej ale na pewno szybciej się uruchamiają (niebo a ziemia w porównaniu z Mi2s). Niektóre rzeczy mają lepszą integrację ze sobą i wydają się bardziej doszlifowane. Ale jak na razie nie pieję z zachwytu bo jednak MIUI miało niektóre rzeczy od razu wbudowane a te które są na iOS były tam lepiej zrobione.

 

Miałem takie same odczucia po przesiadce na andka, że niby wszystko fajnie, ale czegoś brakowało ciągle i było w innych miejscach. Jeśli się nie przyzwyczaisz to w ostateczności będziesz mógł ten telefon sprzedać z dosyć małą stratą i kupić znowu jakiś sprzęt od Xiaomi.

 

3. Jeśli chodzi o twój problem kontaktu z żoną, to polecam dodanie jej do ulubionych i wtedy masz jedynie o jedno kliknięcie więcej niż w MIUI (telefon/ulubione - ikonka na dole po lewej).

4. Poszukaj jakiegoś managera plików, to powinno załatwić sprawę.

6. Masz włączoną dwustopniową weryfikację, a jeśli tak, to wygenerowałeś jednorazowe hasła aplikacji?

7. Co do kalendarza to zobacz sobie aplikacje typu My.Agenda lub Week Calendar od WeekCal B.V. (osobiście z nich nie korzystam, ale patrząc po screenach o to ci chyba chodzi).


MacBook Pro 13" nTB 2017 256GB Silver | iPhone 13 mini 128GB Red | iPad Pro 11 (1st gen) 64GB Silver | iPod Shuffle 4 gen. Blue

Nie pomagam na PW


#12 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 22 marca 2017 - 09:12

No właśnie to jest chyba jakieś przyzwyczajenie użytkowników Androida. Mi dobre pół roku zajęło tłumaczenie córce po przesiadce na 5s że to nie ma sensu....

 
Nie wiem jak to jest na iOS ale na Andku jak też jest priorytetyzowanie wifi ale tam nie Internet Mobilny się nie wyłącza i drenuje baterie. Jeżeli tutaj jest tak że wifi wyłącza całkowicie IM a tylko zostaje w panelu włącznik włączony to ok, jestem "za"
 
@Andaar
Wielkie dzięki za kalendarze! Wyglądają na to czego mi było trzeba. Jest tylko jedno "ale" - wszystkie są płatne. Nie mam nic przeciwko przeciw zapłaceniu za tą jedną dobrę appkę. Ale płacić za wszystkie tylko po to żeby potestować to już jest wyrzucanie kasy. Nawet jeżeli jest to 1.99$
 
Patrząc ogólnie widzę że iOS ma inną filozofię obsługi. Chce wszystko segregować i szufladkować. Żeby skorzystać z jakiejś funkcjonalności trzeba się do niej dostać - zrobić jeden lub kilka ruchów żeby coś zobaczyć. Dla wielu użytkowników będzie to zaletą, bo nie mają "bałaganu" na pulpicie. Natomiast osoby które jak ja używają telefonu jako organizera będą mieli gorzej bo przy organizacji chce się mieć wszystko na wierzchu lub przynajmniej w jednym miejscu. Ekstremalnym tego przykładem jest słynny Blackberry HUB który zbiera wszystkie maile, wiadomości, smsy, powiadomienia i historię połączeń w jedną listę czynności. Dla wielu "normalnych" użytkowników będzie to chaos, dla innych wspaniała platforma do komunikacji.
 
Oto moje screeny z MIUI
Screenshot_2016_08_25_10_26_51.pngScreenshot_2016_08_25_10_26_56.pngScreenshot_2016_08_25_10_26_54.png

 

W środku jest ekran główny. Miałem tam rzeczy z których korzystałem najczęściej. Jak widzicie są tam 2 widgety Jorte (tak to właśnie za nimi najbardziej będę tęsknił) które pokazują mi planer z nadchodzącymi wydarzeniami - zawsze stała liczba, obojętnie z jakiego przedziału czasowego. Oraz zadania czyli czynności bezterminowe które muszę mieć na uwadze i zrobić je kiedy tylko będę mógł. Jak widać wszystko od razu jest przed oczami i dzięki temu spełnia w 200% zadanie przypominania. Po lewej jest widok kalendarza na cały miesiąc a po prawej 3 pogodynki z wykresami (środkowa google też ma wykres ale w środku). Używałem 3 bo dzięki uśrednieniu wyników uzyskiwałem najpewniejszą prognozę :) - w ciepłych miesiącach jeżdżę cały czas rowerem.

Jak widać nawet na przykładzie pogodynek w iOS gdy by takowe były to musiałbym wchodzić do każdej aplikacji albo pakować je do zatłoczonego okna widgetów z którego raczej wolałbym zrobić HUBa.

 

Drugą kwestią która mnie drażni to właśnie sprawa płatnych aplikacji. I nie chodzi że jestem typowym androidowcem-sknerą. Z wielką chęcią zapłacę za appkę i 10$ czy więcej pod warunkiem że spełni oczekiwania. Chodzi o to że każda appka powinna mieć opcję trialu, przynajmniej 24h żeby można było się z nią oswoić i zobaczyć czy pasi. Albo jakiś czas wymówienia w którym w prosty sposób możesz wycofać kasę. 

 

 

Ale żebyście mnie źle nie zrozumieli - nie nastawiam się "anty", wręcz przeciwnie wiele aspektów jest świetnych jak kompaktowość (od razu mi się go lepie używa niż mi2s), płynność działania, i dopieszczenie wielu aplikacji - np. obawiałem się o to że FB będzie żałosny na takim ekranie - bardzo się myliłem, albo appki mailowe. Dlatego nie rezyguję tylko oglądam filmiki z rekomendacjami appek i rozwiązań produktywnościowych i już parę ciekawych rzeczy widziałem (choćby AssistiveTouch które z tego co widzę ma duży potencjał)

 

Ogólnie mam zamiar z panelu widgetów zrobić odpowiednik BB HUBa - ostatnie maile, lista zadań, kalendarz, powiadomienia. Wszelkie sugestie mile widziane.

 

Ponadto jak znacie jakieś pogodynki z prognozą w formie wykresów tak jak na załączonym screenie to piszcie.



#13 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 22 marca 2017 - 13:22

 

 

kupić znowu jakiś sprzęt od Xiaomi.

Akurat to odpada. Raz że brak LTE800MHz poza miastem boli a dwa że z tego co czytam coraz gorzej jest z jakością ich produktów.  Dlatego Redmi 4x, Redmi 3 Pro czy mi4c odpadły. Jeżeli już to wezmę Xperię X Compact. Ewentualnie Huawei P10 jeszcze mieści się w wymaganiach.



#14 Andaar

Andaar
  • 1 688 postów

Napisano 22 marca 2017 - 14:05

@doman18

Jak chcesz to mogę ci sprawdzić te aplikacje do kalendarza, bo mam w kupionych (kiedyś były za darmo - ogółem to codziennie jest jakaś tam ilość darmowych aplikacji). Tylko pytanie co cię dokładnie interesuje (jaka dokładnie funkcjonalność) i czego byś chciał screeny.

 

Istnieje możliwość zwrotu aplikacji w AppStore, ale niech bardziej kompetentna osoba się na ten temat wypowie, ponieważ, osobiście nigdy z tego rozwiązania nie korzystałem.

 

Z aplikacją do pogody jakiej szukasz nigdy się nie spotkałem (ale to może dlatego, że osobiście wolę bardziej "minimalistycznie" - o ile można tak określić - które są miłe dla oka). Od siebie mogę polecić YoWindow (zazwyczaj prognoza się sprawdza).


MacBook Pro 13" nTB 2017 256GB Silver | iPhone 13 mini 128GB Red | iPad Pro 11 (1st gen) 64GB Silver | iPod Shuffle 4 gen. Blue

Nie pomagam na PW


#15 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 23 marca 2017 - 08:26

Jest możliwość zwrotu. Masz 7 dni. Zwracasz to poprzez swoje konto w iTunes , ale tez chyba jest link do zgłaszania problemu w fakturze, która otrzymasz na maila. Zwrot wiąże się ze strata(chodzi o kurs euro ).

#16 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 23 marca 2017 - 11:30

@up

Bardziej mi chodziło o natywną opcję AppStorę a nie jakąś procedurę. Jak np. kupię 6 appek i tylko jedna mi podpasi to będę musiał o 5 starać się o zwrot. Więc dobry byłby jakiś button który wysyła powiadomienie że rezygnuję. Oczywiście taki button mógłby być aktywny tylko jakiś czas.

 

Wracając do tematu, kolega z tego forum podpowiedział mi 2 świetne widgety:

Widgetcal do kalendarza - właśnie o taki widok mi chodziło! Dodatkowo można wybrać sobie wielkość całego widgetu!

Earth  3d - wykresy pogodowe. Szkoda że widget jest standardowy, jak ktoś znajdzie z wykresami to dajcie. Do tego zainstalowałem UM Meteo które ściąga dane tak jak ICM Meteo oraz oczywiście Google News and Weather.

 

Do tego zainstalowałem TODO+ i spośród dotychczasowych testowanych najbardziej mi pasi pod względem funkcjonalności widgetu i wyglądu (skompensowana lista a nie wielkie ikony czynności i zaledwie kilka pierwszych zadań). Szkoda że nie synchronizuje danych z google. gTasks to robi ale widget nie pokazuje zadań bezterminowych. Jak ktoś znajdzie jakąś appkę z synchronizacją z google i widgetem pokazującym wszystko to niech wrzuci tutaj.



#17 devis091

devis091
  • 64 postów

Napisano 23 marca 2017 - 17:38

Po zrobieniu jailbreake można modyfikować system i jego wygląd do woli oczywiście jeśli posiadasz odpowiednią wersje iOS

#18 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 23 marca 2017 - 18:54

Wolałbym trzymać się z dala od takich rzeczy póki jest gwarancja i rękojmia. Poza tym z tego co wiem telefon po jailbreaku zachowuje się jak android - zaczyna zwalniać.

 

Ogólnie to problem w tym że w tej chwili którykolwiek bym nie wziął telefon to nie spełni on w 100% oczekiwań. W każdym przypadku trzeba pójść na kompromis. IpSE jest w tej chwili najbardziej wydajnym telefonem w tych rozmiarach i po prostu trzeba się z pewnymi rzeczami pogodzić.

 

Jeszcze 2 kwestie

1. Da się jakoś zmienić funkcje przycisku? Podwójne klikniecie ustawiłbym na wyświetlenie widgetów a uruchomione appki bym ustawił na AssistiveTouch

2. Da się jakimś pewnym sposobem wyłączyć animacje?

3. Jak dokładnie działają gesty w Assistive Touch? Myślałem że uruchamiają one konretne rzeczy a to są   chyba zapisywane czynności?



#19 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 23 marca 2017 - 19:03

1. Nie
2. Tak - ustawienia-dostepnosc-redukuj ruch.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#20 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 23 marca 2017 - 21:20

OK a co z trackpadem? Ponoć jak klikniemy 2 palcami w klawiaturę to znikają litery i jest jako trackpad. Ale u mnie się nie włącza. Widziałem też że w gokeyboard można od razu tak robić.

#21 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 23 marca 2017 - 21:27

Jeden palec trzeba mocno wcisnac.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#22 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 23 marca 2017 - 21:35

To jest SE, tu nie ma 3d touch

#23 MC_

MC_
  • 6 830 postów

Napisano 23 marca 2017 - 21:39

No tak... to na se tez mi nie wychodzi.

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#24 devis091

devis091
  • 64 postów

Napisano 23 marca 2017 - 22:18

Ja używam jailbreake już bardzo długo i nie zauważyłem żeby iPhone zwolnił poza tym w razie gwarancji jailbreak można usunąć

#25 doman18

doman18
  • 42 postów

Napisano 24 marca 2017 - 10:12

 

 

w razie gwarancji jailbreak można usunąć 

 

No tak ale czasem charakter usterki może nie pozwolić na zdjęcie jailbreaka (padnięty wyświetlacz, system, dotyk czy cokolwiek co jest wymagane do zdjęcia). Miałem 2 routery z OpenWRT i w pierwszym poczekałem z wgraniem po okresie gwarancji bo jakby np. switch padł albo by się zbrickował i zobaczyli że jest OpenWRT to nie uznaliby gwarancji. Asus tylko uznaje gwarancję dla urządzeń z alternatywnym software.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych